Nastavení TP-LINK 543G

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Czuba 26. 5. 2010 22:05

Dobrý den,
mám k Vám obrovskou prosbu. Chtěl jsem kamarádovi zprovoznit internet, ale nějak se mi to nepovedlo. Mno povedlo ale né úplně. Na svém routru TP-LINK 542G mám nastavenou IP adresu na 192.168.4.1, jemu jsem chtěl nastavit IP adresu na 192.168.4.2, povedlo se. Nechal jsem WAN přidělit automaticky, povedlo se, IP adresu mu přidělilo 192.168.4.26, ale jakmile jsem chtěl na internet tak nejel. Nechal jsem tedy adresu TP-link 543G nastavenou na 192.168.1.1 a intenet jel, bohužel sdílení souborů nešlo. Když mu nastavím WAN ručně na 192.168.4.2, tak už mi jeho AP nedovolí změnit adresu na 192.168.4.2, ale chce ji nechat původní. Nevíte proč je tomu tak? Na ostatní známé mi to bez problémů funguje, ale mají OVISLINK. Předem díky za odpovědi
Murphyho zákon : Pokud nezálohuješ, o svá data přijdeš. Pokud zálohuješ, vyskytne se při obnově dat na záložním médiu chyba. Důsledek: o svá data stejně přijdeš...
Czuba
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 26. 5. 2010 22:21

Sdílení souborů nefunguje, protože IP adresa routeru je v jiném tvaru, než IP adresa AP. Aby byly počítače vidět mezi sebou, musí se adresy lišit pouze v tom čísle za poslední tečkou (v případě, že je zvolena standardní maska sítě 255.255.255.0). Pokud ten zbytek tvých pokusů s IP adresami chápu dobře, tak tam docházelo ke kolizi IP adres. Takže na hlavním routeru nech nastavenou tu IP adresu 192.168.4.1, zapni DHCP server (to není nutné, ale bude to pro tebe asi jednodušší), kterému nastav rozsah například 192.168.4.20 až 192.168.4.50, nech zapnutý překlad adres (=NAT = router je v režimu routování). Na AP vypni překlad adres (vypnout NAT = router je v režimu AP), vypni DHCP server a tomuto AP nastav IP adresu 192.168.4.2. Počítačům nastav získání údajů z DHCP serveru automaticky. Na routeru i AP bude maska 255.255.255.0 (to bude nejspíš v základu). DNS servery by měly být nastaveny na routeru správně, když internet funguje.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 5. 2010 06:35

Jak je ten kamarád připojen? Ty jsi k němu natáhl kabel, nebo chytá tvoje wifi?

V každém případě mi připadá, že jsi neměl šťastnou ruku při výběru zařízení - na rozdíl od Ovislinku nedělá TP-link univerzální zařízení. Pokud jsi neměl v plánu vytvořit kamarádovi oddělenou síť, měl jsi místo wifi-routeru koupit acces point.
Acces point nebo klient (obojí bez NAT) lze u TP-linku realizovat na typové řadě WA (TL-WA501g, například).
Na modelu WR-543g lze realizovat pouze režimy wifi-router (AP s routerem) nebo WISP (klient s routerem).U celé řady WR nejde ve webové administraci NAT vypnout, pokud vím.

Pokud jsi ke kamarádovi natáhl kabel, můžeš ho zapojit do jednoho z LAN-portů a tím NAT "obejít".

Když mu nastavím WAN ručně na 192.168.4.2, tak už mi jeho AP nedovolí změnit adresu na 192.168.4.2, ale chce ji nechat původní. Nevíte proč je tomu tak?

Koupil jsu router, WAN a LAN routeru nemůže mít adresu stejné sítě, proto tě to takové nastavení nenechá uložit.

Na Ovislinku jde router vypnout, dělají univerzálnější (proto i o něco dražší) zařízení.
vladimir
Expert