Jaký router pro 100/100 internet?

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod J-o-U 10. 2. 2011 09:05

Potřeboval bych trošku poradit, případně vyvést z naivity, protože zřejmě věřím moc číslům na krabicích.

Domů mi vede internet od Netboxu, rychlost 100/100 Mbit. Na vstupu je jejich switch, který to rozhazuje do settopboxu TV a routeru. Jelikož Netbox dodává neENkovej router, a s notebookem s kabelem se mi tahat nechce, koupil jsem router Tenda W360R, a naivně si myslel že mi pošle bezdrátově stejnou rychlost jako po kabelu.

Ze switche jde kabel do WLAN Tendy, MAC adresu Tendy jsem nahlásil netboxu, na Tendě nastavil b/g/n, v notebooku zkontroloval že jsme na eN, nastavil nekolidující frekvenci a měřil:

Připojen po kabelu do routru Tenda /rychlost OK/:

Screen shot 2011-02-10 at 8.57.29.JPG
Screen shot 2011-02-10 at 8.57.29.JPG (50.17 ) Zobrazeno 5162 krát



Připojeno přes wifi:

Screen shot 2011-02-10 at 8.52.57.JPG
Screen shot 2011-02-10 at 8.52.57.JPG (53.98 ) Zobrazeno 5177 krát


Kabel přímo do switche nezapojím, musel bych hlásil na netboxu MAC mého PC, ale když jsem to dřív takhle používal, hodnota byla +- shodná jako první měření, po kabelu do Tendy.

Může mi tedy někdo říct, co kde nastavil, aby bezdrátová rychlost byla stejná jako drátová? Děkuji :-)
J-o-U
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 10. 2. 2011 09:34

Wifi je proste wifi. S tim se toho moc nenadelas.

Ale pro zacatek bych zkusil vypnout zabezpeceni te wifiny. Nebo pouzivat maximalne WEP, ale ne WPA/WPA2, protoze tohle taky dost zatezuje router a snizuje to rychlost.
A pak taky treba vyzkouset jine kanaly. A nebo i vzdalenost router-nb protoze i to ze jsi "moc blizko" muze skodit.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod tibika 10. 2. 2011 09:57

No ak nastaví zabezpečenie WEP (alebo WPA-TKIP), potom na 802.11n bude degradovaná na rýchlosť 802.11g (je to aj zakotvené v norme, overené to mám napr. u wifi od intelu).

Musíš si aj uvedomiť, že routery Tenda sú dosť zamerané na nízku cenu, nie výkon.
tibika
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J-o-U 10. 2. 2011 10:20

Souhlas, router píše :

Notice: Wireless Security Settings
802.11n only defines three standard encryption methods: Open-None (Disable), WPA- Personal-AES, WPA2-Personal-AES. Other encryption methods are nonstandard. There may be compatibility problems among different manufacturers.


Dal jsem tedy Open-None, ale rychlost se nijak výrazně nezměnila. Změnil jsem kanály, nebo dal AUTO, rychlost opět bídná. Prošel jem veškeré nastavení a změnil nejrůznější hodnoty ale výsledek žádný. Notebook mám od routeru asi 4 metry s přímou viditelností.

Nejlepší výsledek byl jen s jednou anténou, svisle, a to 37Mbit.

Takže je to opravdu šrot :oboze

Jsem docela zklamaný, překvapuje mě že prezentují rychlosti vyšší než kabel, přitom je to na třetině kabelu. Původní b/g router měl jen jednu anténu a rychlost byla obdobná. Vím že cenovka byla nízká, nepotřebuju printserver či webcam a další fičurky, jen takovej bezdrát, jakej si platím. Jdu ho tedy dnes vyměnit za něco jiného a dám vědět, díky moc za rady :-]

Ještě přidám výsledek měření z iPhonu:

Photo 10-2-11 10-00-20.jpg
Photo 10-2-11 10-00-20.jpg (138.69 ) Zobrazeno 5067 krát


S předchozím b/g routrem jsem měl hodnoty kolem 20Mbit. To je fakt k smíchu.
J-o-U
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 10. 2. 2011 11:13

A potřebuješ router?
Pro jeden laptop ti stačí acces point a tím pádem by procesor Tendy nemusel routovat (překládat adresy) a komunikace by byla rychlejší.

Popřípadě pokud router dodávaný Netboxem stíhal, můžeš zkusit připojit Tendu za něj (ale jako acces point, ne jako router).
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J-o-U 10. 2. 2011 11:45

V routru mám po kabelu xbox 360, stolní PC, a jeden, občas dva notebooky bezdrátově. Plus telefon. Vše musí jít z routru, netbox dovoluje jen jedno zařížení ve switchi /+ TVsettopbox/
J-o-U
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 2. 2011 11:56

chapu spravne ze jsi tedy nespokojen pouze s rychlosti wifi, zatimco rychlost po kabelu je +/- OK?

naivně si myslel že mi pošle bezdrátově stejnou rychlost jako po kabelu.

ja si taky naivne myslel, že do roka po škole budu miliardar, mel jsem stejnou sanci jako tato tvoje "myslenka". nevim sice kolik mohl ten router stat protoze google mi ho nechce najit ale profi zarizeni to asi nebude...

Problem neni ze by router nestihal počítat (protoze po kabelu počítá taky), ala proste proto ze je to wifi. Otazka je jestli te brzdi router nebo notebook(muzes mit na routeru treba 5 anten, ale kdyz nebude mit stejny pocet i notebook tak se jede jen na jedne z nich a tudiz nevyuzijes MIMO).
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tibika 10. 2. 2011 12:02

Ešte by stálo za to, pozrieť sa na situáciu vo vzduchu, ako/či je tam zarušené prostredie, či nie si na jednom kanáli s iným AP atď. Dnes nájsť v meste na 2,4GHz volný kanál je často nemožné... Neviem ako na Mac, ale na PC existuje na to celkom slušný nástroj http://www.metageek.net/products/inssider/ Prinajhoršom si nachvilu od niekoho požičať notebook s win.
tibika
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J-o-U 10. 2. 2011 14:19

karlos00x píše:chapu spravne ze jsi tedy nespokojen pouze s rychlosti wifi, zatimco rychlost po kabelu je +/- OK?

Přesně tak, jak píšeš.

karlos00x píše:ja si taky naivne myslel, že do roka po škole budu miliardar, mel jsem stejnou sanci jako tato tvoje "myslenka".

To jsi mě rozesmál. Tak až si koupíš auto co bude mít v techničáku 300PS a v reálu i na brzdě pojede jak HTP, tak se s tím smíříš, jasně :mrgreen: Možná hloupé přirovnání, ale při uvedených rychlostech 300Mbit, bych čekal aspoň 80Mbit, ale ne desetinu.

---

Jinak v dosahu mám asi 7 sítí, kanál jsem nastavil na 3, přičemž sítě s 2 a 4 v dosahu nejsou žádné.

Ještě jeden dotaz, má smysl kupovat router s 5GHz ?
J-o-U
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 2. 2011 14:37

nez jsi to kupoval cetl jsi alespon nejake testy jake jsou realne rychlosti n-kove wifi??? mimochodem evidentne ti tech pozadovachny 80Mbit jede...

-- 10. 2. 2011 14:43 --

jo a neoklamali Tě, on ten router s velkou pravdepodobnosti opravdu tech 300mbps zvladne - v testovacich laboratornich podminkach a na urcitem protokolu
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 10. 2. 2011 14:55

karlos00x píše:v testovacich laboratornich podminkach a na urcitem protokolu

Jo presne tak A ono to na tom UDP docela jede. Viz ten obrazek s rychlosti.

Problem je TCP, ale TCP ma s wifi problem obecne. Proste TCP protokol nebyl navrzeny na wifi, ale na kabel. U wifi ma problemy. TCP protokol funguje tak ze se snazi cpat data maximalni rychlosti. A kdyz dojde ke ztratam dat, tak se snizi rychlost. A zase se rozjizdi na max rychlost. Problem je ze u te wifiny ke ztratam dat dochazi celkem bezne vlivem ruseni. A TCP protokol zacne zpomalovat uz v rozjezdu. A toho maxima casto nestihne dosahnout. Na kabelu ztraty vlivem ruseni nejsou tak caste, takze tam neni problem dosahnout maxima, ale u wifi je problem.
Bohuzel 99% sluzeb jede na TCP.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod J-o-U 10. 2. 2011 15:40

Není problém router vrátit, jen mě mrzí že jsem promrhal den nad laborováním, a v konečným výsledku jen abych zjistil, že N je pro běžného smrtelníka pouze písmenko na krabici.

Přiznám se, žádné recenze jsem nečetl, ani neměl zjištěné žádné reálné hodnoty.

Jiný router teď brát nebudu, dokud nenajdu nějaký test s reálnýma hodnotama. Pouze mám slíbený na zápůjčku Airport Extreme, jsem zvědavej.

Ještě tabulka se zapojením do routeru Linksys WRP400:

Screen shot 2011-02-10 at 15.31.17.JPG
Screen shot 2011-02-10 at 15.31.17.JPG (48.68 ) Zobrazeno 4790 krát
J-o-U
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 2. 2011 16:12

v nejakym cisle computeru, snad nejak koncem lonskyho roku byl relativne rozsahly test wifi routerů. mam dojem ze to cislo je dokonce zdarma ke stazeni primo na zive.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod J-o-U 11. 2. 2011 17:02

Tak jsem si dneska půjčil Netgear WNR3500L dle testu Vládi Janečka v Computeru. Vítěze testu Linksys WRT320N-EE jsme nebral, jelikož nechci přepínat mezi 5GHz a 2,4GHz, chci automatický režim.

Když to shrnu - wifi jede shodně jako po kabelu, což je bombastický a přesně tak jsem to chtěl :-) Navíc má router USB a dá se nahrát FW z http://www.myopenrouter.com

Takže výsledek testu je následující:

Screen shot 2011-02-11 at 16.16.26.JPG
Screen shot 2011-02-11 at 16.16.26.JPG (51.62 ) Zobrazeno 4676 krát


iPhone nemám zrovna k dispozici, ale až bude tak dodám tabulku.

Za mě teda spokojenost a palec nahoru, spokojenost :-)
J-o-U
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 30. 6. 2011 14:05

No tak Tenda je to nejhorší zařízení co můžeš koupit, tak se nediv...
czatlantis
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků