Zapojení RJ45(zásuvka-konektor) v domácí síti

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod X123 30. 5. 2012 21:32

Při rekontrukci elektroinstalace jsem si nechal natáhnout odděleně i UTP kabel. Je to sice jen 5e, ale předpokládám, že i pro budoucí 1 Gbit by měl stačit. Elektrikář je výbornej, ale na zapojování slaboproudu měl vždy kolegu, kterej už to nedělá... Potřeboval bych vědět, jak se mají zapojit konektory, které povedou do switche...

Zásuvky jsme po vzájemné domluvě zapojili dle návodu výrobce zásuvky v normě T568A - jde jen o barvy - a teď je otázka, jak zapojit konektory, které povedou do routeru, aby mohl fungovat případně Gbit? Opět dle T568A nebo to zapojit na konektory nějak do "křížení"?

Vím, že by to měl vědět on, ale je to vážně výbornej kluk, takže mu rád dle vaší rady pomůžu...

Odkaz na návod k zásuvce... Zásuvka je zpojena dle schématu na str. 2 - T568A... Na str. 1 je pak zapojení konektoru - má to zapojit tak, jako na obrázku uprostřed (T568A) nebo jinak?

Díky.
X123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 30. 5. 2012 23:40

Zde je to myslím pěkně popsáno: http://cs.wikipedia.org/wiki/RJ-45

A dnes se používají pouze přímé kabely - nové zařízení si to umí překřížit samy když to potřebují a nebo je tam zvláť druhá zásuvka.

Přímý kabel

U přímého kabelu jsou oba konce zapojeny identicky, dle standardu T568A nebo T568B.

Takže najednom kabelu můžeš mít zapojení na obouch koncích T568A a na druhém kabelu můžeš mít na obou koncích třeba T568B.

Ovšem není to moc praktické - prostě jedno si zvol a to používej. (Když si použil T568A tak to používej už všude.)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 31. 5. 2012 09:20

Osobně bych doporučoval přednostně používat T568B. Z hlediska funkce není, samozřejmě, rozdíl, ale prakticky všechny patch panely a všechny přímé patch kabely používají T568B. Proto je lépe i doma používat toto zapojení.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod X123 31. 5. 2012 15:11

Díky za rady... Už má zapojený všechny zásuvky, bohužel teda ve variantě A, takže i konektory ho nechám nacvakat v A... Ale jak to tak chápu, je to skutečně jedno, jen jsou jinak ty barvy...
X123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiK 31. 5. 2012 16:35

Nějak nerozumím otázce. Když jste nacvakali zásuvky v A, tak patch panel musí být také v A. Do routeru vedou patch kabely nekřížené a je zcela lhostejné, zda jsou v A či v B. Je to proto, protože pro pevný rozvod se používá tvrdý drát, zatímco pro pohyblivé části licna. Na každý druh kabelu slouží jiný typ konektorů.
Je dost riskantní nechávat elektrikáře samostatně bez dohledu tahat ranžír UTP. Většinou to udělají blbě a musí se to celé po nich předělat. Pokud jim nestál nikdo za zadkem, tak se rubalo znovu.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Pavouk106 13. 6. 2012 13:05

Nevím, jaké kabely myslíš. Jestli myslíš druhý konec kabelu od zásuvky (tedy ten, co leze někde na druhé straně - nejspíš u switche - ze zdi), tak tam taky podle standardu A.

Jinak kabely na připojení PC (tedy kabel mezi zásuvkou a počítačem) můžeš ale už nacvakat podle B.

Jde jen o to, aby se Ti na koncích jednoho kabelu nesešly dva standardy (na jednom konci mít zapojeno podle A na druhym podle B - to nesmíš). Ale jestli budeš mít kabel A-A nebo B-B je fuk. I když zásuvky ve zdi budou rozvodu A-A, z nich už můžeš do bytu tahat kabely B-B (schéma by bylo: switch - A (konektor) - kabel ve zdi - A (zapojení zásuvky) - B (konektor) - kabel v místnosti - B (konektor) - PC). Snad jsem to popsal trochu pochopitelně :-)
Pavouk106
Junior

Odeslat příspěvekod tigercz 10. 9. 2014 10:43

Návod jsem samostatně vyčlenil na stránku http://www.zapojeni-internetoveho-kabelu.cz/ aby byl vždy po ruce. Je tam i tiskový styl, takže si to můžete vytisknout ;-]
tigercz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 10. 9. 2014 23:45

Až na to že to máš blbě :-)

Křížený kabel co máš označen počítač-počítač musíš mít překřížené i modrej pár s hnědým párem jinak nebude fungovat 1G a pošlape pouze na 10/100M.

Viz můj odkaz: http://cs.wikipedia.org/wiki/RJ-45

Ovšem pokud máš moderní síťovky tak i pro propojení PC-PC se používá přímý kabel.

PS. Taky nevím proč se žlutá barva změnila v červenou?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 11. 9. 2014 06:28

K tvému "PS.": Málokdy jsou vidět UTP kabely se žlutým párem. Povětšinou je červený, nebo oranžový.
Jinak, samozřejmě, souhlas.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 11. 9. 2014 07:05

Kruci teď jsi mě dostal - koukal jsem na pár svých kabelů a mám tam oranžový (což je pomalu žlutý :lol: ) - proto mě ta červená tak zarazila.

PS. Na mém odkazu je taky podle popisu oranžová, ale barva na obrázku je spíš žlutá - tak nevím zda je monitor OK :potichu
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ilmarinen 12. 9. 2014 19:33

Trochu si protiřečíš, nemyslíš?

soban píše:A dnes se používají pouze přímé kabely - nové zařízení si to umí překřížit samy když to potřebují a nebo je tam zvláť druhá zásuvka.


vs.

soban píše:Křížený kabel co máš označen počítač-počítač musíš mít překřížené i modrej pár s hnědým párem jinak nebude fungovat 1G a pošlape pouze na 10/100M.


Křížení pro gigabit se v praxi už nepoužívá (technologie pokročila) a na wikipedii je uvedené jen pro případ, že by někdo ještě někde provozoval zařízení, které neumí MDI/MDI-X (automatickou detekci překřížených párů).

Doporučuji tedy zapojit kabel podle standardu T568A, tak jak už soban radil.
ilmarinen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 9. 2014 21:21

Jestli Soban radil T568A, tak radil blbě. Hned povím proč: Samozřejmě, pokud se na obou koncích použije T568A, tak to ničemu nevadí. Setkal jsem se ale s panely, u kterých nebylo obojí barevné značení, ale značení pouze pro T568B. Abych to zevšeobecnil: Buď měly panely barevné značení pro A i B, nebo pouze pro B. Ostatně: Koukni na patch kabel a tvé bulvy zří na zapojení B. Proto považuji zapojení T568B za upřednostňované.
A ohledně toho křížení: Soban si neprotiřečí. Napsal jenom, že pokud použiješ křížený kabel, tak aby to fungovalo na 1 Gb/s, tak musíš překřížit i hnědý pár s modrým (křížené kabely cat. 5 modrý a hnědý pár nekřížily).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 12. 9. 2014 23:33

Radil jsem použít T568A proto že už část rozvodů měl zapojené dle T568A.

Ale samozřejmě pokud by do toho ještě nevrtal tak je vhodnější to zapojovat dle T568B protože většinou jak píše Pytlík na hromadě zařízení je popis v zapojení T568B.

A ke křížení u 10/100M se počítalo s nevyužitým modrým párem pro telefon proto vždy zůstával uprostřed, u 1G se ten pár používá a pro funkci kříženého kabelu se taky musí překřížit. (Prostě když budeš mít křížený kabel a nebude tam překřížený modrý pár a připojíš to na 1G síťovky tak to bude fungovat jenom na 100M.)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ilmarinen 13. 9. 2014 14:42

Vyrábět křížený kabel pro 1gbit ethernet je zbytečnost, protože všechny prvky, které splňují normu 802.3ab (1000Base-T), musí umět MDI/MDI-X, a tedy jsou samy schopny detekovat, jak jsou zapojené jednotlivé páry a podle toho se přizpůsobit.

V dnešní době je zbytečné řešit, zdali použít rovný nebo křížený kabel, pokud k tomu člověk nemá pádný důvod (například provozuje zařízení s gigabitovým portem, ale vyrobené před finalizací normy 802.3ab, tudíž třeba s chybějící podporou MDI/MDI-X)
ilmarinen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiTaF 12. 3. 2021 12:24

Oživil bych toto starší téma a prosím o radu. Budu zapojovat UTP kabel cat. 5E, na jedné straně zásuvka (tam je to jasné, jsou na ní barvičky kam který kabel zapojit). Na druhé straně ale nebudu mít patch panel, ale nacvaklou přímo kostičku RJ-45, která bude zapojena do switche. A teď trochu tápu. Podle mě by kostička měla být zapojena podle normy T568B, ale zrcadlově obrácená. Uvažuji správně?
Díky
MiTaF
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků