AP vs router

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod paty07 21. 10. 2012 20:42

Mám dotaz, co by pro mě bylo lepší. Nějaká témata jsem sice našel, ale sítě jsou pro mě trochu španělská vesnice (ne úplně jako minulej týden jsem rozchodil router u kámošky :) ). Ptám se co by bylo lepší z hlediska pingu, resp. aby nedocházelo k několika zbytečným překladům adres.

Teď k mému případu:
Od providera mám na střeše anténu, z ní jde kabel do APčka, u kterého nevím nastavení a je zaheslovanej (myslím, že tam bude mód klient, ale ruku do ohně za to nedám). Z něho vedou kabely až do dvou zásuvek v domě. Ze zásuvky mám pak kabel rovnou do PC. A jedná se mi o to, že bych z jedné zásuvky potřeboval rozvést internet jak do PC (kabel), tak do telefonu (Wifi). Co bych si teda měl koupit? AP nebo router, popřípadě něco jinýho :D
paty07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 21. 10. 2012 20:51

Pokud máš od providera jenom jednu IP adresu, tak potřebuješ router.
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 10. 2012 06:59

paty07 píše:Z něho vedou kabely až do dvou zásuvek v domě
S poměrně vysokou pravděpodobností se tedy nejedná o klienta, ale o WISP (=klient s NAT). Klienti totiž mívají obvykle jenom jeden výstup.
Předpokládám, že smíš připojit tolik počítačů, kolik chceš (máš už teď dva) a to taky svědčí o tom, že je to wisp.

Ty teď potřebuješ koupit AP s více zásuvkami (potřebuješ alespoň dvě), ale AP taky mívají jenom jednu zásuvku a musel bys koupit ještě switch. Lepší je koupit wifi-router, ale zapojit ho jako access point (WAN-port zůstane nezapojený, vypnutý DHCP server, nastavená vhodná IP-adresa sítě).

(Teoreticky bys mohl shánět wifi-router, který by se dal ve webové administraci přepnout do režimu AP, ale těch je málo a zbytečně by ti to omezilo výběr.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod MiK 22. 10. 2012 07:41

Jak client, tak i AP může obsahovat uvnitř switch a mít více zásuvek. Takhle se ten filtr použít nedá.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 10. 2012 08:26

paty07 píše:z ní jde kabel do APčka
Typ je tajný? Napiš typ a nebudeme možná musel věštit ze skleněné koule.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod IT_Achmed 22. 10. 2012 09:04

No vzhledem k tomu, ze je jasne, ze tam bude NAT, pac WIFI provideri vetsinou davaj za svoje Mikrotiky, UBNT apod. klientske adresy, tak ted by te melo nejvice zajimat to, zda ti to dolu na PC prideluje IP adresu staticky nebo DHCP.
Antena muze mit v sobe aktivni sit. prvek zabudovany nebo jen pres vysokofrekv. kabel vede pod strechu, kde mas napr. cernou krabicku Mikrotik, ktera to pak deli dal.

Pokud mas na tech dvou PC zapnuty DHCP, tak si kup za 160Kc switch a prdni ho za tu jednu zasuvku. Z nej pak rozvedes podle potreby kabely dal. Pokud to mas staticky, tak si kup za 350Kc router, dej ho na to same misto, nastav na WAN adresu, kterou mas na tom PC, ze ktereho si to vyndal a dal si zapoj a nastav svoji dalsi LAN.

Doporucuju koupit WiFi router, aby si pak kamaradum a navstevam dal wifi, vetsinou maj dalsich 5 portu, takze ti poslouzi.
Přej si něco, padá server...
IT_Achmed
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paty07 22. 10. 2012 12:58

vladimir píše:Typ je tajný? Napiš typ a nebudeme možná musel věštit ze skleněné koule.

Typ tajný neni, ale večer se mi už nechtelo lézt na střechu. Večer napisu presnej typ, pamatuju si, že to je airlive AP .

No A IP mám pridelenou z DHCP.
paty07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 10. 2012 14:12

Airlive? Ti dělají bohužel univerzální zařízení, takže typ asi nic neřekne, mohou být uvnitř nastaveny jako klient i jako WISP.

Zásadní otázka je to, jestli smíš připojit livovolné množství počítačů, pokud ano, tak ti stačí AP s více síťovými porty, jak jsem už psal výše. To koneckonců přinejhorším zjistíš jednoduše dotazem u providera.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod paty07 22. 10. 2012 16:13

paty07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod IT_Achmed 23. 10. 2012 13:08

:-D Tak tyhle si pamatuju jeste z brigady u providera. Klasicka stara zelva verze 2. Pak se delali i 5460v2 a ty uz umeli funkce klasickeho routeru, ale tohle co si pamatuju WISP neumi.

Jestli to mas dole na DHCP, tak tam muzes hodit levnejsi switch. Pokud nechces, aby jen pouhym kouknutim tvuj provider videl, kolik tam mas zarizeni a resit, zda jich muzes pripojit vice, kup si nejaky wifi router a umisti ho nekam po kabelu.
Na WAN port routeru pripojis kabel, kterej vede do tehle 5460 a nastavis mu DHCP. Kdyz by to byl nejaky extra *****, tak tam prinejhorsim nastavis zaznamy staticky, ktere tedka vyctes z pocitace na dane vetvi
IT_Achmed
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 23. 10. 2012 13:47

Ale umí, shodou okolností 5460AP jako wisp už několik let používám (a opravdu nemám 5460V2).

Režim WISP přibude po update firmware.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod IT_Achmed 23. 10. 2012 16:05

Nj, mozna mas pravdu, ze kdyz jsme je hazeli do skladu, tak je mozna pak nekdo premilal a znova je nasazovali. To se omlouvam, tohle je asi pravda.
IT_Achmed
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paty07 26. 10. 2012 10:17

No tak taky toho drobka mam pod strechou asi tak 6-7 let, takže tam WISP byt nemusi. :)
paty07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 26. 10. 2012 10:43

Kup wifi-router, zapoj ho jako AP

Pokud dostanou všechna tvoje zařízení IP-adresu, je to O.K.

pokud nedostanou, přepneš ho do režimu router a bude to taky O.K.
vladimir
Expert