Nový router

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hansmol 1. 12. 2012 18:17

Dobrý den, používám už několik let router D-Link DI-524 a řekl bych, že nastal čas na výměnu. Co se týká kabelové části routeru, tak nemám výhrad. Před pár lety, kdy se nepočítalo s takovým množstvím zařízení připojenými přes wifi, byla i wifi část dobře funkční a s 1x notebookem připojeným přes wifi si poradil s klidem. Ale v současnosti bych řekl, že už nezvládá a zaostává wifi část a proto bych chtěl pořídit nový router. Předem upozorňuji, že se v této problematice tolik neorientuji, tak prosím trochu trpělivosti. Mohli byste mi prosím doporučit nový router, který by měl splňovat:

- standardy 802.11b/g/n
- rychlost 300 Mbps
- cena max 1200 kč

Zároveň bych byl rád, kdyby uměl současně provozovat jak síť standardu N, tak standardu g.
Přitom aby měl slušné pokrytí signálem, tedy silnější wifi část.
Nakonec ještě drobná otázka dal by se současná D-Link použít jako "zesilovač" wifi signálu?
Předem děkuji za každou radu.
hansmol
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 12. 2012 19:13

Dobré reference (stabilita, prostupnost) má tady na fóru například TP-Link TL-WR1043ND a ten tvé požadavky splňuje.

Pokud do místa, kde bys chtěl posílit signál, můžeš natáhnout kabel, tak na jeho konec připojíš toho D-linka jako access point (to značí vypnout na něm DHCP server, nastavit nějakou volnou IP-adresu sítě, kterou vytvoří ten TP-link a přívodní kabel kabel strčíš do jednoho z LAN-portů) a je to.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hansmol 1. 12. 2012 20:19

Děkuji za odpověď. Co tak koukám, tak jsem zatím našel test viz. http://www.svethardware.cz/art_doc-F3D924EA50F1FB4EC12577C500530888.html

a mám z toho testu docela obavy. Osobně s firmou nemám zkušenost a jméno sice znám, ale ne jako prověřenou značku. V testu například v módu G vůbec nefungoval, ikdyž jak nad tím tak přemýšlím, tak G standard má "doma" jen 1 zařízení, takže by ho router nemusel mít.
Z toho co jsem zatím viděl se mi zamlouvají tyto kousky
- http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z9000FW0
- http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106140&Search=n13u&SearchType=1&SearchSubmit=1

Na d-link jsem našel pozitivní reakce, ovšem nevím jak z dlouhodobého hlediska bude fungovat a zdali má dostatečné pokrytí.
U routeru Asus se mi líbí download klient, ale jestli funguje jak píší je otázkou. Naproti tomu se mi nelíbí, že ten Asus nemá externí anténku.

V místě kde bych chtěl posílit signál kabel mám, jelikož z místa kde je router vede do obýváku a jeho druhý konec je zastrčen do switche, ze switche vedou 2 kabel jen do TV, která je přímo u switche a druhý do vedlejšího pokoje do stolního PC. Teď mě tak napadá, že by šla pouze varianta buď AP routeru, kde by nešel zase router použít jako switch (tedy náhrada za současný). Možná se pletu ale přemýšlím o tom, jak zapojit jen 1 zařízení (tedy nahradit stávající switch s připojenou TV a PC za router v režimu AP). Ale třeba to nebude ani potřeba, když hlavní router bude mít dosah.
hansmol
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 12. 2012 20:59

Ten test je dva roky starý z doby, kdy přišel na trh. Kromě toho si hodně lidí instaluje DD-WRT.

Proč dáváš přednost integrovaným anténám, popřípadě dvouanténovému řešení před o třídu vyšším nejvýkonnějším třianténovým řešením? Bonusem je GB ethernet.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2012 00:56

Kup ten 1043 není co řešit.

Buď tam dáš nejnovější oficiální FW ze stránek tplinku (umí sdílet i tiskárnu - ovšem pouze pod win a mac musí se nainstalovat SW).

A nebo tam dáš DD-WRT či OpenWRT.

S OpenWRT se s tím dají dělat jakékoliv kousky.

Na recenzi nehleď s prvním originálním FW byl ten router nestabilní, ovšem ta verze se už nepoužívá případne na stránkách TP-LINKU je nejnovější která funguje.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hansmol 2. 12. 2012 10:00

Díky za rady.
2 Vladimír: Jak jsem psal u toho asusu se mi zamlouval download manager při vypnutém pc, takže jede stahování s minimální spotřebou. D-link mi přišel vcelku vhodný. Ale jak jsem psal, bohužel v této kategorii se díky tisícům zařízení a mnoha technologiím tolik neorientuji. Pokud je opravdu o třídu lepší, tak musí mít parádní pokrytí. Ještě o něm něco přečtu ale s největší pravděpodobností ho koupím. GB ethernet zatím nevyužiji, ovšem chápu, že je to velká výhoda do budoucna.
2 soban: Přehráním neoriginálního FW se ale ztrácí záruka? Respektive poznají, že byl změněn FW i přesto, že bych tam před případnou reklamací nahrál zpět originál? Nevíš, zdali umožňuje "alternativní fw" také podobné stahování pře vypnutém pc?
hansmol
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 2. 12. 2012 11:11

ja mam ten router a 2x a s openWRT a bez problemu a porad rikam 2 roky ale uz to budou 3 leta co jede bez problemu. stabilni funkcni a mam tam rozjete torrenty na USB disk a nemusi byt zaple PC. Minimalni spotreba. Mam i VPN takze se odkudkoli pripojim a muzu si poustet filmy pokud mam rychly net. Zaroven slouzi i jako Wifi ktere posilam na souseda a on ma dalsi tento jako Wifi klienta s jinou IP a na 300m bezproblemu pripojen 188Mbit stabilni rychly. Nedam na nej dopustit. Sice jsou uz i rychlejsi a lepsi, ale tento je uzasny. Urco bude i nejaka fce na stahovani na USB disl uz i WGET linuxovy prikaz to umi...

POkud se ti posmoli treba Wifi cast jde flashnout znova na origo FW, pripadne pokud se ti posmoli jeden z portu. Pokud ale se posmoli cely je to smula, ale zase ja jednou obnovil BRICKnuty tento, prez seriovy port. Blbe jsem to flashnulk, ale router boottoval, ale do smycky, takze snenajel, a prez RS232 jsem se na commku pichnul a prez putty obnovil a znova naflesoval.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2012 11:15

Přehráním FW nemůžeš stratit záruku (tak jako když poškodíš nějaké plomby na zařízení) - prostě když se HW pokazí tak že nebude fungovat tak pochybuji že někdo bude skoumat co tam bylo nahrané za FW, a pokud bude fungovat a jenom zlobit tak tam nahraji spátky originál.

Jinak samozřejmě pokud tam nahraješ špatný FW kterým si ten router zničíš tak na to se samozřejmě záruka nevztahuje.

Samozřejmě když nebude blomba na zařízení či jiný FW tak se blbě dokazuje že za nefunkčností není ten jiný FW či to že jsi zařízení rozšrouboval ovšem o záruku nepřicházíš.

Jinak pokud tam nahraješ OpenWRT tak si můžeš stahovat i bez PC co chceš je tam transmission či wget ovšem kam to chceš ukládat? Samozřejmě můžeš tam dát klíček či externí hdd, ale nakonec stejně zjistíš že je nejlepší to stahovat z PC. :-)

Prostě router není NAS.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hansmol 2. 12. 2012 12:28

Takže s origo FW neumí stahovat na Flash? Musí se tam nahrát Open nebo DD WRT.
Ještě bych měl další otázku, router nemá certifikaci DLNA. V současné době se zapne na pc (který je hned u routeru) program, kde se vyberou složky (a soubory), které chci aby byly v TV (Samsung UE40D6570) zobrazeny přes LAN připojení to se současným DI-524 funguje super. Proto mě zajímá jak si s tím poradí ta WR1043ND, když nemá certifikaci, zdali to zvládne s origo FW.
BTW to stahování pro mě není až tolik prioritou, protože na to nemám čas. Ale to sdílení po kabelu do TV by se hodilo.
*AllShare
hansmol
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 12. 2012 13:42

DLNA certifikace má význam pouze u zařízení, která fungují jako DLNA server.

Pro síťové prvky (switche, wifi access pointy...) DLNA certifikace nemá výzam - jim je úplně jedno, jaké pakety jimi procházejí.

Tedy odpověď: zvládne to s jakýmkoliv firmware.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hansmol 2. 12. 2012 13:49

Fakt dík, že se mnou máte trpělivost. Po položení otázky mě to taky napadlo.
Takže pokud jen vyměním současný d-link za nový tp-link mělo by to fungovat jako doposud :)
hansmol
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 12. 2012 14:12

jsem to tu projel jen zbezne... spokojeny majitel 1043ky... dneska bych asi uvazoval o tom jeho nastupci s 5GHz (sice bych to ted nevyuzil ale kdybych ted kupoval novy tak bych to chtel)
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hansmol 2. 12. 2012 14:21

Dík za reakci, ale než budou na trhu zařízení s 5GHz, tak to nějaký čas potrvá si myslím, navíc jsem nechtěl dát přes 1,5k a 1043ka už je objednaná..

Tedy bych tímto chtěl všem poděkovat. :)
Kdyby snad něco nešlo, tak bych se rád později zeptal :)
hansmol
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků