Jaký router s funkcí WISP

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 3. 12. 2012 22:13

Zdravím,
v tu nejméně vhodnou chvíli mi začal blbnout router a nemám moc času studovat, který čipset je lepší, proto se obracím sem.
Potřebuju vybrat router s funkcí wisp (funkce příjmu wi-fi signálu od poskytovatele internetu), cenová relace max. 1500,- Poskytovatel vysílá wi-fi 802.11b/g, že by přešel na 802.11n je myslím nepravděpodobné. Takže stačí, když bude router umět standard b/g.
Značku bych nejradši cisco (za tuto cenu asi nereálné), nebo alespoň linksys (co jsem se zběžně díval, tak snad žádný nemá funkci wisp)
Router bude na půdě, kde je v létě horko, v zimě zima.
Od r 2009 doteď tuto funkci zastával well wrc3500v2 http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=2
Fungoval až druhý kus a celkově to byl hrozný šunt, od této značky už nechci nic ani vidět.
<1366x768> Let's scroll to death
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 12. 2012 22:39

Na střeše máš anténu? Napájení přes PoE ? Stačí jeden ethernetový konektor?

I když to bude pod střechou, volil bych venkovní jednotku Mikrotik RBG2HN GROOVE http://i4wifi.cz/rbg2hn-groove-miniatur ... d2937.html - u ní se s extrémními výkyvy teplot počítá.

Asi se bude muset dokoupit pigtail, protože ten Well měl R-SMA konektor a tady je N-male, nebo můžeš toho Mikrotika našroubovat přímo na anténu, pokud má N-Female.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 3. 12. 2012 23:03

Anténa byla jen ta defaultní na wellu, PoE není nutné, ethernet konektory alespoň 4 (z půdy mám natahané kabely do místností chrtavicemi ve zdech původně určenými pro anténní rozvody)
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 12. 2012 09:01

To máš tak silný signál, že ti nevadí sníh na střeše nebo déšť? Za takových podmínek bych očekával výpadky a nebo i zatuhávání routeru. Je dost možné, že tvoje nespokojenost s WELLem pramení právě z nevhodného umístění pod střechou.

http://i4wifi.cz/rb751u-2hnd-32-mb-ram- ... d2248.html + případně externí anténa (bohužel přes dost nestandardní konektor MCCX)

Nebo low-end TL-WA743ND, pro maximální stabilitu do něj nahrát DD-WRT + případně vnější anténa

Jako externí anténa třeba http://i4wifi.cz/panelova-antena-pan-9- ... _d359.html (pro mikrotik by byl nutný ještě pigtail)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 4. 12. 2012 10:53

Ve štítu baráku je ve výšce půdy okno, ze kterého je přímá viditelnost na vysílač poskytovatele, WELL router je na parapetu okna (na vnitřní straně) signál tak prochází jen přes sklo okna, ne přes střechu nebo stěnu.
Viditelné sítě jsou:
kanál 4(B) síla signálu 35
kanál 12(B) síla signálu 32 (vysílač poskytovatele)
kanál 10(B+G) síla signálu 18
kanál 8(B+G) síla signálu 12

poslední dva kanály byly spuštěny někdy v létě, na barák vysílají z opačné strany, než první dva, router je někdy ani nezachytí

k rušení by tedy nemělo docházet, ping na vysílač poskytovatele je 2ms
problém WELLu není v úplném vytuhnutí, ale v tom, že najednou přestane vidět všechny sítě, kromě kanálu 4, kabelová část funguje normálně dál. Router stačí resetovat přes webovou administraci a hned se sám připojí ke kanálu 12 a funguje normálně různě dlouhou dobu 2 min až několik hodin, kdy je potřeba zase reset.
Well fungoval 2 roky bezproblémově o patro níž, kde signál musel procházet blokem luxfer, z hlediska signálu tedy v hoších podmínkách, ale zato byl v místě s pokojovou teplotou. Na půdě byl router rok a fungoval bezproblému i když bylo v únoru venku -20c (kolik bylo na půdě nevím) i přes letní vedra nebyl problém, začal blbnout až teď. Takže těžko říct jestli router odešel změnami teplot, nebo tyhle krabičky prostě dýl jak 3 roky nevydrží.
Well jsem rozmontoval, ale nenarazil jsem na žádnou příčinu elektrolyt kondenzátory vypadaly ok, ale neviděl jsem je ze spodní strany, protože jsou přímo na DPS, překvapilo mě, že wi-fi část routeru nemá žádné stínění.
Každopádně bych se přiláněl k nějaké venkovní jednotce, což je problém, protože snad žádná nemá 4 ethernet porty.
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod soban 4. 12. 2012 10:57

No tak tam za pár korun dáš switch.

Jinak u toho starého routeru co vlastní zdroj - ten může haprovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 12. 2012 12:16

Přesně, kondenzátory ve zdroji, těm teplota pod střechou, kde v létě může být 50 stupňů i více, určitě zkracuje životnost.

Luban.Grazl : ano, dobrý postřeh, tyhle krabičky často sotva přežijí záruku, tedy 3 roky starý router...

Ano, venkovní jednotky mívají 1 port, pokud bys tam dal switch, jak navrhuje Soban, tak ten taky nebude mít venkovní provedení, tak je to skoro z bláta do louže (s tím, že switch je za 200 Kč, tedy ho není velká škoda.).

S průchodem přes sklo máš pravdu, ten nevadí (pokud to není plastové okno s kovovou vrstvou).

Kanály 12 a 10 se navzájem ruší, i když ten kanál 10 je dostatečně slabší, může ti do antény daleko silněji pražit nějaký klient připojený k tomuto AP. Kromě toho tam může být nějaký další vysílač s vypnutým vysíláním SSID, nevím, jestli ti je WELL ukazuje.

Nápad: pokud bys použil ten TP-link 743 (stojí polovinu, než Mikrotik a s DD-WRT bude obdobně stabilní a přitom pohodlnější na nastavování), můžeš mu udělat nástavec na anténu z papíru a alobalu - anténa bude mírně směrová a neměla by chytat tolik odrazů. Viz časopis Chip 08/2009 strana 98, ale není tam odkaz na stažení pdf předlohy, ten je třeba na německém Chipu. Vzhledově nic moc, ale je to na půdě...

A mimochodem - teď chytáš 2,4 GHz, zeptej se providera, jestli náhodou nevysílá i v pásmu 5 GHz, teď, při nákupu nového zažízení, by bylo vhodné přejít, kdyby ta možnost byla.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 17. 2. 2013 18:32

U původního wellu jsem vyčistil konektor antény a anténu trochu povolil a chvíli to fugovalo lépe, teď už to zase blbne.
Přechod na 5GHz bude až za nějakou dobu, takže jsem se rozhodl pro low-end řešení TP-link 743, který do přechodu snad vydrží.
Objednal jsem na CZC: http://www.czc.cz/tp-link-tl-wr743nd/79081/produkt
Zkusím s originálním firmwarem, co se týče DD-WRT, tak podle této stránky: http://dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices
to vypadá, že 743ND není podporovaný.
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod PavelBBB 17. 2. 2013 19:12

ahoj,
brachovi jsem daval taky TL-WR743ND po roce a pul podobny problem zadny signal, musely se ocistit konektory a vše ok je tam originalni firmware. jinak vše OK.

PAVEL
PavelBBB
Junior

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 23. 2. 2013 11:43

Dorazil mi TP-LINK WR-743ND v2, v režimu client router je přes jednu anténu příjímán signál od poskytovatele, a zároveň je pomocí stejné antény vysílán lokální AP, což mi přijde jako dost velká prasárna (neco jako WDS). Už jsem v nastavení vyzkoušel snad všechno možné, ale nedaří se mi vypnout vysílání lokálního AP.
http://imgup.cz/image/L29

Položka Disable Local Wireless Access způsobí zašednutí SSID Local Wireless Name, ale router po restartu vysílá lokální AP dál.
Firmware je verze 3.14.2 Build 120727 Rel.56815n
na stránkách tp-linku je jen první release firmwaru 120712 který je starší

router jsem dal na stejné místo, jak byl well a ping na ap poskytovatelel lítá od 4ms přes 2000ms :roll:

Nevím co dál
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod soban 23. 2. 2013 11:55

A co vypnout Enable wireles radio? To by mělo vypnout AP, ale jako klient by to snad mělo fungovat.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 23. 2. 2013 11:59

To jsem si myslel taky, ale tato položka vypne wireles radio úplně a nefunguje ani připojení k AP poskytovatele :-\
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod PavelBBB 23. 2. 2013 12:00

nazdar,

ano to je vlastnost že to nejde vypnout. Bude to vysilat i když je to client.

pavel
PavelBBB
Junior

Odeslat příspěvekod soban 23. 2. 2013 12:11

Kvalita :-) ! Tak chci klienta, ale budu i vysílat ......

No tak odškrtni i to vysílání broadcast a snad už nebude vidět a snad bude rušit co nejméně.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PavelBBB 23. 2. 2013 12:52

to neni o kvalite je to vlastnost,

WISP Client Router poskytuje vntirni sit nejen na ethernetu ale i bezdratove

pavel
PavelBBB
Junior