Novostavba a domácí síť

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Vena.T 26. 5. 2013 20:09

Ahoj,

ke konci roku bych rád začal v novostavbě tahat el. kabely a zároveň ji pořádně zasíťoval a měl vše připravené na kvalitní domácí síť. Myslím si, že jsem přečetl dost topicu ohledně domácích síťí, ale nenarazil jsem přesně na to pravé ořechové.
Mám v hlavě nějaký koncept - viz tady screen - http://www.2imgs.com/afd1e3c91a
Ze známých neznám nikoho, kdo by řešil něco podobného a nejsem si jist, jestli bude vše fungovat..
Takže bych vás rád poprosil o názory..

Priority:
- stabilita
- jednoduchost
- ohled na el. spotřebu

Rád bych:
- vynechal NAS - jsem s ním omezený v další budoucí činností (připojení dalších věci, méňě možností pro nastavení), nejraději bych mac mini, mini počítač s linuxem či micro atx
- umístil HDD-sky v racku (a raidu), který ovšem nebude u pc, rack bude v tech. místnosti, s tím, že bych chtěl, aby byly dostupné pro jakékoliv zařízení v síti a dalo se z nich číst / zapisovat 

Zajímá mě:
- Předpokládám zapojit HTPC / či jiné pc a projektor do receiveru, receiver do tv. Projektor s pc není třeba mít navzájem propojené, že?
- Rád bych, aby mi HDDsky neběžely nonstop - pouze když rozpoznají, že v síti je aktivní zařízení, které by z nich mohlo chtít číst - je to možné?
- Rack s hdd-sky by byl vzdálenej od receiver, pc, projektoru max 8m - propojit s HDMI ?

Nepřijde vám to trochu zmatený, návrh jednoduššího řešení?

Za reakce předem děkuji!
Vena.T
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 5. 2013 20:14

Heh. Ted jsem to dolouskal a mas predstavu, jak Hurvinek o valce - no offence. To, co chces, je naopak NAS. Do ceho jineho das HDD do racku? Jak chces HDD propojit s televizi? Takhle to prece nefunguje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod vladimir 26. 5. 2013 20:24

On chce místo NAS (jako NAS) použít mac mini, mini počítač s linuxem či micro atx
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Vena.T 26. 5. 2013 20:30

Přesně jak řekl vladimir, jenže nevím, jestli je to možné a především jestli si tu situaci ještě víc nezkomplikuju.. Jak by jste to řešili vy?
Vena.T
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 5. 2013 20:36

Zkomplikujes. NAS je diskove uloziste, disky umi uspavat, takze nema moc velkou spotrebu, kdyz nejsou potreba. To je propojeno RJ45 se switchem. Ze switche pak vedou draty do wifi routeru, HTPC, normalniho PC, televize, recieveru, pripadne do dalsich chytrych zarizeni typu lednicka/pracka/mikrovlnka/whateversednesdapripojitkinternetu. Bezdratove pak pro tablet, notebook.

Na NASu mas data. JEDNOU. A poustis si film na tabletu, na notebooku, na HTPC, nebo i na displeji od lednicky, to je jedno kde.

Tak trochu zalezi i na otm, co za vybaveni (pokud neco) uz ted mas. Pokud neco ano, sem s tim.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Vena.T 26. 5. 2013 21:48

Je to představa, kterou bych rád zrealizoval - postupně. Teď mám možnost, udělat si věci tak, jak jsou potřeba, tak si chci všechno připravit a komponenty dokupovat postupně, až se zabydlíme.
Mám macka pro 2011, takže bych mohl eventuelně u pc využít thunderbolt port a není potřeba sestavovat htpc či něco jiného. Ostatní věci - nas, receiver, projektor, tv bych dokupoval postupně dle financí.

Jestli to dobře chápu, NAS zapojím pouze do switche. Žádné další zapojení třeba skrz HDMI nebude potřeba... PC-s, které budou kdekoliv po baráku, když budou připojeny do sítě, dokážou z toho bez problému číst či zapisovat, je to tak?

Natahání kabelů záleží čistě na mě - kde budu chtít mít zásuvky. Jak mám připravit tech. místnost pro rack? Jaký rack by jste mi doporučili? Mám docela strach, aby se tam vše vešlo - v patch panelu můžu počítat klidně i s nějakýma 50 zásuvkami..
Předpokládám, že z toho bude docela teplo i hluk...

Myslím si, že teď bude prioritou připravit novostavbu pro komponenty - jaké rozměry racku, odvod tepla.. moc mě toho nenapadá a to mě znervózňuje. Až budu mít omítky tak jsem prohrál, proto bych byl rád za připomínky, co se nesmí opomenout..

Určitě nejsem sám do něco podobného zamýšlí, tak budu rád, když isnpiruju i ostatní..
Vena.T
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiK 26. 5. 2013 22:23

Do 19" nástěnného racku 12U nebo 15U se ti všechno vejde včetně UPS. Pokud zvolíš rozumně prvky, tak to ani nebude hlučné. Vhodné je připravit otvory pro případnou instalaci větráků, později se to dělá blbě.
Důležité je natahat rozumně kabely, vše předimezovat alespoň 2x, nechat prostor pro případné tahání světlovodných kabelů.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 5. 2013 13:24

Ano, NAS se zapojuje pouze do switche, funguje (zjednodusene receno) jako souborovy server.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Vena.T 28. 5. 2013 21:35

Děkuji za odpovědi!
Věděli by jste o nějakém nákresu, jak vypadá správně zabudovaný rack, umístění větráků, přívody k němu atd. ?
Bude vhodné si tady to zapojovat sám a nebo se spíš obrátit na zkušeného síťaře..? Přeci jenom nevím, kde všude jsou úskalí..
Vena.T
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 5. 2013 23:33

Jak to tu tak ctu, na nekoho se obrat.

KineCZek

Odeslat příspěvekod redhawk 29. 5. 2013 01:50

no ja som si doma spravil rack nad dverami do pracovne.
Zapojenie:
modem (Cisco) => router (LinkSys WRT54G) => router na monitoring EK (projekt monitorovania rychleho pripojenia v EU TP link) => switch (Zyxel 1100 24b).
Switch (24portovy) -> LAN (15zasuviek) + NAS

Rack je cca 10-12cm od stropu a je tam 120 mm tichy ventilator, kable vedene listami. Kable Datacom CAT 5e. predpokladal sa aj server v racku (HP ProLiant micro server) s domenou na W2008 ale upustil som od toho.

Je urobena workgroup a v nej vsetko funguje. htpc sa pripaja po LAN ked je zapojeny android (MK802) tak wifi k NAS. taktiez vsetky PC maju konfigurovane disky z NAS (v podstate vacsina dat ide z neho lebo sa miroruje)
PC cudzie mimo skupinu nas nevidia, internet chraneny mac filteringom, ani LAN ani WiFi bez priradenych MAC adries sa nepripoja.

-- 29. 5. 2013 02:04 --

Vena.T píše:1.)
Priority:
- stabilita
- jednoduchost
- ohled na el. spotřebu
2.)
Rád bych:
- vynechal NAS - jsem s ním omezený v další budoucí činností (připojení dalších věci, méňě možností pro nastavení), nejraději bych mac mini, mini počítač s linuxem či micro atx
- umístil HDD-sky v racku (a raidu), který ovšem nebude u pc, rack bude v tech. místnosti, s tím, že bych chtěl, aby byly dostupné pro jakékoliv zařízení v síti a dalo se z nich číst / zapisovat 
3.)
Zajímá mě:
- Předpokládám zapojit HTPC / či jiné pc a projektor do receiveru, receiver do tv. Projektor s pc není třeba mít navzájem propojené, že?
4.)
- Rád bych, aby mi HDDsky neběžely nonstop - pouze když rozpoznají, že v síti je aktivní zařízení, které by z nich mohlo chtít číst - je to možné?
- Rack s hdd-sky by byl vzdálenej od receiver, pc, projektoru max 8m - propojit s HDMI ?

1.) urobit nieco ako mam ja - 19" rack 9U, switch, nas synology, rozvodný panel a je to. konfiguraciu spravit uz potom nie je problem ak je vhodne navrhnuta topologia.
2.) NAS riesi uspavanie diskov, zalohu, ulozenie v racku a podobne. Inak NAS vacsinou funguje na linuxe alebo nejakom derivate. cize v podstate nie je problem pristupovat k nemu z macu alebo linuxu, nie je to vysada windows, cize nas neobmedzuje. Len si treba vybrat vhodny format suboroveho systemu.
3.) ak bude posielat PC do recieveru signal staci cez to, ak nie lepisie mat prepinac s viacerymi vstupmi (reciever a PC in)
4.) toto prave riesi NAS
Hlúposť užívateľa je priamo úmerná jeho právam.
redhawk
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 29. 5. 2013 09:15

Vy výčtu ještě chybí vhodná UPS. USB kabel z UPS se zastrčí do NAS Synology a nastaví se komunikace. Použitelné UPS jsou vyjmenovány na stránkách Synology.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 5. 2013 09:56

redhawk : máš doufám rack z plastu, když v něm máš wifi-router.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Haunter 29. 5. 2013 10:35

Do novostavby bych určo natáhl optiku.

V našem domě plánujeme DTV a když už to budeme tahat, přemýšlíme docela vážně o tom, že natáhneme rovnou optiku. Jediný problém je sehnat někoho kdo by půjčil techniku (svářečky na kabely apod..)
Haunter
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 5. 2013 11:54

Optika je pěkná věc, ale nepředbíhá to zatím dobu? Pro páteřní rozvody ve velkých objektech, přívod do bytu/domu, proč ne, ale na koncové rozvody v rámci bytu / domku je zatím dost nepraktická, stejně budeš muset dát skoro všude převodníky na metaliku (a i ty něco stojí a žerou elektřinu).
Naposledy upravil vladimir dne 29. 5. 2013 12:00, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Další stránka