Novostavba a domácí síť

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 5. 2013 11:59

optika do rodinneho domu je nesmysl(ten jeden exot co to tady resil dva tydny zpatky je proste exot).

cat5e, tedy 1gbps po rodinnem dome jeste dlouho zasadne nenarazi na nejake limity (tezko bude stavet uloziste z SSD). a cena? ...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 29. 5. 2013 12:09

Ja urco jsem pro RACK ja davam do mensich domu 10" pro 12 pripojek (1patch panel)podle toho co potrebuje, nekteri v tom maji i zabezpecovacku. ale kdyz je vice zasuvek a dost mista v tech. mistnosti tak 19". ale opravdu zalezi kdo tam co chce. Na policku se krasne vejde rutr, NAS, kabelovkovy modem pokud je a tahat primo i s COAXem. pekne zasuvky ABB tanho podle barev a ramecku. zatim si nikdo nestezoval. Vsem to jede normalne. Urco staci CAT5e drat na rozvody. Pokud ale chcete v obyvaku HTPC, nedoporucuji, drahe a hlucne, stejnou praci udela MMC napojen HDMI na TV(projektor taky nedoporucuju, prez den spatne svetelne zobrazeni a taky hlucnost a nizka odolnost) a optikou do Receiveru. a nic vic nepotrebuju. vse prez PC stahnu na NAS a v jakekoli TV prehraju. TV se Smart funkci neprehraji vse MMC jsou na to primarne delana a urcena. Ale TV s LAN pokud treba do pokojicku muze byt. Vyhybejte se pripojeni TV pomoci Wifi, nevim co je to za moda.

Dale taky dobry figl, pokud bude TV povesena na stene a receiver bude dole a mezi tim bude stena tak vyfrezovat drazku a dat listu el. instalacni a jednu vyvezt za tv a druhou stranu dole pod receiverem, aledpon 8/4cm at se tam da pak tahat HDMI pripadne napajeni a ethernett a coax a optiku.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JimmyFL 29. 5. 2013 12:10

redhawk píše:PC cudzie mimo skupinu nas nevidia, internet chraneny mac filteringom, ani LAN ani WiFi bez priradenych MAC adries sa nepripoja.

Asi uplne nejhorsi "ochrana" co muze byt. :roll: :roll:

Zkopirovat MAC adresu jakehokoliv zarizeni pripojeneho pres wifi mi bude trvat presne 10 vterin, bez nejakeho specialniho vybaveni.
Brzdy ani vykonem nenahradis...
JimmyFL
Junior

Odeslat příspěvekod Haunter 29. 5. 2013 12:22

Tak v IT branži bych se o předbíhání doby moc nebavil :-D
Haunter
Junior

Odeslat příspěvekod randomofamber 29. 5. 2013 13:25

Normálně metalika. Postačí cat5e, ale jestli máš peníz navíc, kup cat6, i když bych raději peníze dal do většího počtu kabelů na místnost. Osobně si myslím, že je ideální mít minimálně 2 kabely s každou el. zásuvkou v místnosti a síť mít hvězdicovitě k routeru, tím se do budoucna může omezit počet případných switchů na minimum.

Mimo jiné já mám doma 3 PC (NBT nepočítám, ty jdou přes WiFi), tiskárnu a jedna linka jde od souseda což je 5x LAN (Nevíte o nějaké cenově příhodném LAN scanneru do domácnosti tak nějak okolo 6000-8000 Kč?)... Na routeru mám ovšem jen 4 LAN, takže musím mít switch. Díky tomu, že mám 2 linky do pokoje, můžu pracovat na případným dalším PC např. když bratranec přijde, že jej chce nechat opravit či přeinstalovat a podobně... Bohužel bydlím v panelu, takže provrtávání zdi byl masakr... LAN mám 1gbps s cat5e, ale je zvláštní, že na asi 15 metrech nemůžu používat JUMBO packety 9000 (jedou, ale mají velkou chybovost)... 4000 jedou v pohodě...
randomofamber
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 5. 2013 13:43

no predbihani... jiste technologie dobihaji jiste (nejen) fyzikalni limity...

- o kolik poskocil vykon od i5-750(2009) k haswellu i5(2013)?
- o kolik poskocily kapacity HDD? 2TB disky ktere se zacaly prodavat v polovine 2011 jsou dnes drazsi nez tehdy a stezi se prodava par kousku 3TB disku...
- na 2k rozliseni ma malokdo vhodny obyvak a cpat to do metrovy telky ktera se sleduje z gauce nema smysl, tohle bude jeste hodne dlouho pouha exotika.

100mbps me zacal limitovat jen s prichodem 1080p ripu a u me pouzivanim virtualu, netusim co by se muselo stat aby me limitovalo nejak vyrazne 1gbps.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Erikkk 29. 5. 2013 13:44

cat.6 je nezmysel je na výkonovej úrovni 5e. Bud cat. 5e pre 1Giga, alebo 6a (7, 7a) pre 10 Giga. Daj Minimálne jednu dvojzásuvku na miestnosť, ideálne dve (tak aby si pri stahovani nábytku nemal problem), do obyvačky aj viac. Natiahni kábel aj ku kotlu. + maj prípavenú chráničku k racku ktorou ti dotiahnú uplink. V racku budeš mať patchpanel, router, switch, NAS, UPS, kopec patch káblov. Rack nezabudni uzemniť. Ked uvažuješ nad satelitom potahaj aj koaxial. Pri takom malom počte aktívnych prvkov snád ani nepotrebuješ riešiť vetranie v racku, len tie škatule nepoukladaj na seba.
Erikkk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 5. 2013 13:45

jo, a necetl jsem to tu detailne, ale zakladem je tahnout to v husim krku az to budou deti za pul stoleti menit...
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 29. 5. 2013 14:17

karlos00x: No to bych nerek, az to budou deti za tar let rekonstruovat, tak oklepou omitku a natahnou si sve. tak jako ja. starou el. jsem daval do medi. Coacx jsem natahoval za dvojlinku a eth jsem daval uplne nove. Jak to decka pak budou menit za 20let tak urco Cat5e vymeni, zatim to bude OK, ale neboj husi krk mam, ale podle me neni to extremne treba
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod randomofamber 29. 5. 2013 14:49

karlos00x píše:jo, a necetl jsem to tu detailne, ale zakladem je tahnout to v husim krku az to budou deti za pul stoleti menit...

:idea: Pro husí krky se musí dělat dlouhé oblouky aby to šlo protáhnout a i tak bývá problém. Lepší je to jak píše Mike.M prostě zaplácnout omítkou a v případě rekonstrukce po 20 letech se prostě kabely vytrhají a zdi se udělají na novo. Stejně, po 20, 30 letech bude omítka jistě už narušená nějakou tou erozí, na některých místech bude odpadávat což přemalby nespraví... taky nemusí, to dle typu omítky a prostředí...

:!: Ovšem pokud bude mít pod omítkou síť, pak je husí krk na místě, jen doporučuji mít zatažený provázek i po dokončení zatahování (vždy když protahujete mějte navázaný druhý provázek), aby bylo možné případně přidat třetí kabel nebo nemít problém při výměně, kdy je nutné při vytahování provázek navázat na kabel. Zde je dobré kabel propíchnout provázek provléct, aby byl opravdu bytelně navázán, protože když se odváže, pak je problém :!: Husí krk je jak víme vlnitý a v zatáčkách se o vlny kabel zaráží. Docela zajímavý je tento příspěvek http://www.abclinuxu.cz/blog/Hello_worl ... nocni-mura
randomofamber
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 5. 2013 15:23

ty kabely se fajn hledaji kdyz dědek už bude senilní a vime jak je to se schovavanim dokumentace at je clovek sebepilnejsi ...
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 29. 5. 2013 15:39

randomofamber: Dobry figl na provazek. pokud neni tak staci na provazek namotat papirek urcite velikosti, a na jedne strane ho vysat vysavacem, ono to hnedle mate protahnute. podtlak nasaje temer rychlosti svetla.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod randomofamber 29. 5. 2013 16:25

Mike.M:Tak ono je vlastně velmi podobné jak když se zatahuje optika, akorát že ta se zafukuje což je díky hladké trubce bezproblémové a díky velmi dlouhé trubce i nezbytné. Vysávání má výhodu zase u kratších vedení (na optiku se nepoužívá) a hlavně u husích krků, protože člunek (např. polystyren, papírek,...) je i přes nerovnosti a nebo možná právě díky nerovnostem, kdy vznikají vířivé proudy neustále hnán kupředu. Všichni víme, že hadice od vysavače je husí krk a není problém nasát i relativně těžký předmět jako např. prstýnek nebo v dílně matky a šroubky, což dělá v trubce pěkný randál :-D ...

V každém případě se dnes prodávají husí krky už se zataženým silonem, takže problémy s prvotním zatažením odpadají. Zdůrazňuji, že je nezbytné si při protahování navázat s kabelem nový druhý silon, který pak lze znovu po protažení použít a také si nechte na koncích dostatečnou rezervu. Rezerva se nechá stočit a ničemu v zásuvce či jinde nevadí, když ovšem bude krátká, tak se bude špatně navazovat. Zde platí, více je lépe, ale s mírou ^^ ...
randomofamber
Junior

Předchozí stránka