Novostavba RD a počítačová síť

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 6. 2013 12:00

K tomu bodu 1. bych měl výhrady. Moje zkušenosti (které, bohužel, ale sahají po cat5e, potom jsem se v oboru již tak nepohyboval) praví, že stíněný kabel má smysl pouze a jen v obzvláště těžkých (z hlediska rušení) PRŮMYSLOVÝCH rozvodech. Potom to nějaký smysl má.
Ono totiž špatně uzemněné stínění je horší, než žádné. A v domácích podmínkách se nemůže vyskytnout takové rušení, aby i dobře uzemněné stínění přineslo nějaký efekt.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MiK 3. 6. 2013 12:16

Pro 2 podlaží stačí jeden 19" nástěnný rack. Na délce drátů se rozdělení na 2 racky nikterak neprojeví, jen se zhorší variabilita. Je lepší použít 1 rackový 1Gb switch, než několik malých plastových.
Kabely stačí UTP CAT5e, v praxi CAT6 nic nepřináší. Je ale dobré pamatovat na to, že se časem bude tahat optická síť, takže všechny zasekané trubky by měly mít patřičný průřez.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 3. 6. 2013 12:49

Pro 1Gb je stineni v beznych podminkach mozna jedno, ale pro 10Gb uz to znat je. Za druhe tahat dnes 5e je nesmysl, protoze upgrade na metalickych 10Gb, ktere pravdepodobne budou dal majortnim zpusobem pro koncove rozvody nebude tak drahe oproti komplet novym optickym rozvodum a nutnosti vymenit i vse ostatni, a 10Gb vydrzi jako dostatecne hodne dlouho.

Stineni ma smysl tam kde ty kabely jsou blizko elektroinstalaci nebo jinym zdrojum ruseni. Jinak souhlasim ze spatne udelane uzemneni je horsi nez zadne stineni.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod Erikkk 3. 6. 2013 13:11

chlapi tak teraz sa medzi Vami citim ako Galileo pred Vatikanským tribunálom, čo to tu píšete za nezmysly. Cat. 6 je na úrovni Cat 5e t.j. prenesie 1 Gb nič viac. Cat 6 bola vymyslená, lebo v minulosti dúfaly, že vznikne dáky protokol medzi 1 - 10 Gb, nevznikol... Buď 5e pre 1Gb, alebo 6a pre 10 Gb. Cat 6, 7, 7a nemajú zmysel. Avšak pokial sa jedná o kvalitné káble tak z testovania je známe, že segmenty dlžky cca 30m 10 Gb prenesú. ak budeš mať zapojenie do hviezdice a také dlžky ti budú stačiť, tak Cat. 6 môžeš použiť avšak funkčnosť 10 Gb je neistá. (ohyby, kvalita montáže).
Erikkk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 6. 2013 13:15

1Gbps vydrzi byt in jeste dostatecne dlouho. V dnesni dobe do rodinnyho baraku je nesmysl davat neco vic nez nestineny 5e.

Na co clovek potrebuje vic nez 1gbps? Obcas prekopirovat nejakej film, ale mas takovy diskovy pole kterymu stabilne bude 1gbps malo?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bespi_ 3. 6. 2013 13:40

1Gb se da v nekolika uzivatelych uz docela dobre zatopit, a kdyz vezmem 4K video ... a ta sit se nedela s zivotnosti 5 let, ze ? Nebo taky doma pravidelne delate nove rozvody eletriky a plynu a vody ?

Co se tyce Cat 6 tak kvalita kabelu je vyssi nez 5e tedy pokud by nahodou se podarilo na 5e tech 10Gb rozjet (coz se pravdepodobne nepovede) tak na Cat6 to fungovat na kratke vzdalenosti bude. Respektive nic nebrani tam dat Cat6a, ja osobne mam natazeny kabel Cat6, ktery odpovida specifikacim Cat6a (v dobe kdy jsem ho porizoval se certifikace na 6a jeste neprovadela). kazdopadne at se rozhodnes pro cokoliv kupuj kvalitni kabelaz, stoji vic, ale aspon neni sizena. Tj. napriklad Solarix.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 3. 6. 2013 13:46

(karlos00x) Přesně tak. Zatím to nevypadá, že by 10Gb/s síť se nějak šířila ze serveroven. Omezuje se na propojení mezi serverem a páteřním switchem.
Pokud k tomu dojde, tak to půjde po optice a nikoli po metalice. Spolehlivost optiky je daleko vyšší.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 3. 6. 2013 13:58

toMiK: tam kde neni poptavka tam neni ani nabidka. Zatim neni duvod proc do domaciho segmentu 10Gb poustet tak se to nevyrabi. A s tim ze 10Gb bude pro domacnosti na optice bych tak optimisticky nebyl. Optika je na nektere veci nachylnejsi nez metalika. Kdyby to bylo tak jednoduche tak uz dnes mame i opticke USB, viz snahy Intelu (tj. napriklad puvodne opticky Thunderbolt) a to by u USB bylo tech problemu mene nez u domaci opticke LAN.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 6. 2013 15:58

Pro rodinný barák je 1G síť dostatečná takže tahat cat 5e víc fakt nemá cenu, obzvláště jak je přípojka na internet 20M :-)

A kolik lidí se bude dívat zaráz na TV ? Že 1G nebude stačit? A kde vemeš nějaké diskové pole do rodínného domu co dokáže dodávat data rychleji jak 1G aby se oplatilo investovat do dražší infrastruktury?

A než budou do PC dávat 10G síťovky a vyrábět zařízení na 10G tak to si ještě počkáš.......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 6. 2013 16:50

za jak dlouho bude 4k televize standardem?

kdyz budes ve hvezdici tahat z bodu A do bodu B a zaroven z bodu C do bodu D tak oba muzou jet v pohode gigabitem... limitem nebudou propustnosti kabelu.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kazik.martin 3. 6. 2013 17:14

Bespi: Děkuji za rady, konkrétně mám naplánovaných 28 přípojek. Asi nějaký větší switch...
kazik.martin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kazik.martin 3. 6. 2013 20:30

Lidi já Vám děkuji za rady, ale trošku se mi zdá, že se odkloňujem od otázek.

Uvažoval jsem nad Cat.5e, ale do budoucna v novostavbě se mi opravdu po pár letech nechce znovu tahat síť, proto jsem volil Cat6, která si myslím, bude na pár let dostatečná i do budoucnosti-snad.

CHtěl jsem se zdeptat jaký switch do racku 19" použít, tak aby měl dostatečně portů, tzn. nejspíš 48.... popřípadě 2x 24Portů, čehož bych se chtěl vyvarovat. Dále v rozvaděči bude umístěn NAS.

Popřípadě, pokud se domluvím se satelitním technikem, tak i rozvody pro satelit, to by ovšem musel být vetší rozvaděč.
kazik.martin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mamlasos 3. 6. 2013 20:58

A zde bych se i já zeptal. A co husí krky? Jde je použít pro dodatečné přetáhnutí optikou? A když jo jaké by měla mít instalace parametry? (druh krku, doporučené průměry, min poloměry zatáček, max délka atd.).
Vím že optika v zemi se zafukuje bo asi na delší vzdálenost je problém s prostrčením, zde jak? Taky leda zafukovat?

Sorry jestli se ptám jako blb. Mě to zajímá čistě ze zvědavosti ale někomu odpověď třeba pomůže.
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Junior

Odeslat příspěvekod kazik.martin 3. 6. 2013 21:02

AHoj mamlasos, bohužel v tomto ti neporádím, nad optikou jsem se ani nezastavoval, protože bych musel vždy na koncovém bodě, mít konvertor na metalické káble. Třeba pomůže někdo jiný.

Jinak když se to zmínilo, samozřejmě, že já budu metalické káble tahat ve skupiných v husích krkách.
kazik.martin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 3. 6. 2013 21:09

nac potrebujes 48 portovy switch proboha? to tam budes mit tolik lidi permanentne?
karlos00x
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka