PC mi ruší powerline internet

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dero88 14. 6. 2013 14:40

Zdravím,

v dvojdomku máme následující zapojení: ADSL internet -> Router 1 -> Powerline 1 (http://www.alza.cz/tp-link-ttl-pa4010-s ... 389665.htm) -> 25 m po elektrických rozvodech -> Powerline 2 -> Router 2 -> Můj PC.

Bezdrátově internet sdílet nemůžu, okolí je dost zašuměné na 2,4 GHz i na 5 GHz. Provrtat barák a natahat kabely taky nemůžu. Powerline rozvod internetu tedy řeší dobře, mám však následující problém.

Když je můj stolní PC připojen k elektrické síti, tak klesá rychlost internetu z 20 Mbit/s na cca 13 Mbit/s (nedělí se o linku s žádným jiným PC, důkladně jsem mnohokrát vyzkoušel). Když je vypojen, jede na notebooku internet plnou rychlostí. Předpokládám tedy, že ze zdroje stolního PC jde do sítě nějaký vysokofrekvenční šum, který komunikaci powerlinů narušuje. Máte s tímto někdo zkušenosti?

Může ten šum být způsoben odcházejícím zdrojem?
Případně pomohla by nějaká ochrana s RMI/EFI filtrem (např. http://www.alza.cz/apc-surgearrest-p5b-fr-d61622.htm), do které bych stolní PC zapojil?

Díky za jakoukoli radu.

-- 14. 6. 2013 15:44 --

Jo, a zapojit počítač a powerline na různé obvody nemůžu.
Dero88
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 6. 2013 15:54

Mozes skusit ten filter. Osobne by som vymenil zdroj v PC, samozrejme za taky co nerusi. To moze byt bohuzial celkom aj poriadne narocne na financie.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MiK 14. 6. 2013 16:17

1. rada - vyhodit powerline a používat příčetné způsoby přenosu dat.
2. rada - změřit zdroj spektrálním analyzátorem a pokud nevyhovuje normě, tak reklamovat nebo vyhodit

Ten pes od APC má přepěťovou ochranu, nikoli filtr proti rušení.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod vanamond 14. 6. 2013 16:33

osobně si myslím, že ten zdroj to neruší, že je to tím, že máte signál na PWL adaptéru na hraně a jakmile zatížíte fázi odběrem z PC tak se PWL signál dále zhorší, což je z principu. Mě tohle dělaly ty 400 MHz a gigabitové PWL, takže jsem to vzdal a používám na tohle výhradně ty 200MHz-ové, zdaleka mají největší dosah a odolnost ( což je logické ).
Zdali je to tak, odzkoušíte jednoduše - uchopte dva notebooky ( na ten test by mohly jet na baterky ), spusťte si tam třeba mikrotikový BTest na síťovkách mezi sebou a odměřte tempo přímo mezi notebooky, pak přes PWL hned vedle sebe no a pak přes PWL tam, kde je máte a úplně nakonec pak k tomu zapněte to PC, I by mne ty tempa zajímaly.

Řešení - no, podle mne máte dvě možnosti
A. napište, co máte za ty PWL, pokud je to něco, co znám, budu schopen doporučit lepší/odolnější.

B. Necháte tam tyhle, ale pak je třeba najít po baráku takový drát na 240V, aby na něm byly oba ty PWL najednou napřímo, tedy aby to nebylo ani přes jistič, natož na jiné fázi přes hodiny. Na to bude třeba kouknout do plánu rozvodu, či to prostě odměřit. Ovšem, mělo by to pak zase jet na plném tempu - ty PWL spolehlivě odstíní i odrušená zásuvka 220V, některé typy jističů, většina proudových chráničů a pochopitelně cívka v hodinách od ČEZu. Pokud jsou PWL na různých fázích, lze mezi fáze zapojit "můstek" pro PWL signál v podobě M1 kondenzátoru ( koukejte, aby na to byl dimenzovaný! ). Ale to vše je třeba změřit a odzkoušet, takhle je to čistá teorie.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dero88 14. 6. 2013 18:11

Díky za všechny rady.

MiK píše:1. rada - vyhodit powerline a používat příčetné způsoby přenosu dat.
2. rada - změřit zdroj spektrálním analyzátorem a pokud nevyhovuje normě, tak reklamovat nebo vyhodit

Ten pes od APC má přepěťovou ochranu, nikoli filtr proti rušení.


Viz původní příspěvek, bezdrát je tu zašuměný a kabel na tu vzdálenost prostě táhnout nemůžu. Jsem v pronájmu, ne ve svém. Ovšem když mi poradíte, které další způsoby jsou příčetné, rád si to poslechnu... :)

Jinak ten pes by měl i filtrovat, je to napsáno ve specifikaci produktu.

vanamond píše:osobně si myslím, že ten zdroj to neruší, že je to tím, že máte signál na PWL adaptéru na hraně a jakmile zatížíte fázi odběrem


To je možné. Připojím místo PC vysavač nebo rychlovarku a v pondělí to otestuju. :)

vanamond píše:uchopte dva notebooky ( na ten test by mohly jet na baterky ), spusťte si tam třeba mikrotikový BTest na síťovkách mezi sebou a odměřte tempo přímo mezi notebooky, pak přes PWL hned vedle sebe no a pak přes PWL tam, kde je máte a úplně nakonec pak k tomu zapněte to PC, I by mne ty tempa zajímaly.


To není úplně jednoduché, protože druhý PWL není v mém bytě, ale pokusím se. Díky za radu.

vanamond píše:A. napište, co máte za ty PWL, pokud je to něco, co znám, budu schopen doporučit lepší/odolnější.


V původním příspěvku je odkaz. Jsou to základní TP-Linky.

vanamond píše:B. Necháte tam tyhle, ale pak je třeba najít po baráku takový drát na 240V, aby na něm byly oba ty PWL najednou napřímo, tedy aby to nebylo ani přes jistič, natož na jiné fázi přes hodiny.


Právě nevím, zda jsou oba na stejné fázi. Plán rozvodů nemám. Zkoušel jsem PWL na několika zásuvkách po domě a na některých naměřím rychlost internetu sotva pár stovek kbit, jinde 3 Mbity, v pár vyvolených zásuvkách těch 20 Mbit, což je maximální rychlost ADSL, které tímto sdílím. Předpokládám, že už na stejné fázi jsou. Signál prochází přes jedny pojistky a digitální elektroměr, takže bych se nedivil, kdyby byl tlumený.

Nemám s tímhle žádné zkušenosti. Mým cílem je jenom sdílet ten internet bez toho, aby se mi zpomaloval, nemám tak spojené dvě LANky, takže tu linku potřebuju potřebuju aspoň 20 Mbitovou. Jinak konfigurační utilitka TP-Linku říká, že si při zapnutém PC PWL povídají rychlostí 49 Mbit/s, s jakou rezervou mám tohle číslo brát (a co vlastně znamená :), nevím.
Dero88
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 14. 6. 2013 18:35

Zatím jsem vždy dokázal dostat kabel na místo určené resp. v kombinaci např. s wifinou. Jde jen o to, zamyslet se nad problémem. PLC jsem nikdy nepoužil, protože jde o mizernou technologii, kdy si navíc člověk říká o pokutu od ČTÚ.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod gutp 14. 6. 2013 18:50

Ještě více takových skvělých odpovědí na danou otázku.
Tazatel se ptal co by mohlo způsobovat rušení,
né to jak by jste daný problém řešil vy,
který nejste zřejmě ve stejné situaci.
Promiňte že jsem nereagoval na původní otázku,
nýbrž si vyléval sdce nad úrovní nekterých účastníků fora
gutp
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 14. 6. 2013 19:35

Problémem tazatele je, že nemůže dostat spolehlivě net z místa A do místa B. Zvolil pro to nevhodnou technologii, která je protlačovaná PR články, aby se alespoň trochu vrátily náklady za vývoj. Já chci, aby se zastavil, pročistil si hlavu a nesoustředil se jenom na jedno řešení, které se evidentně nepovedlo. Prostě aby si sundal klapky z očí.
Ono totiž těch problémů s rušením začne přibývat, některé LED světla dokážou vyzářit také pěkný humus. Dnes vyřeší jeden problém, zítra bude mít nové dva. Kapišto?
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod Dero88 14. 6. 2013 21:26

MiK píše:Problémem tazatele je, že nemůže dostat spolehlivě net z místa A do místa B.


Ano.

MiK píše:Já chci, aby se zastavil, pročistil si hlavu a nesoustředil se jenom na jedno řešení, které se evidentně nepovedlo.


Děkuji, ale nad problémem jsem se podle mého názoru zamyslel dostatečně. Je to totiž takový oříšek. Poslyšte.

K ADSL lince je připojený router, který nemůžu vyměnit, i kdyby to hrálo nějakou roli. Můj byt je v druhé části dvojdomku, jenom mezi byty jsou čtyři tlusté zdi + společné prostory (chodba).

Okolí je silně zašuměné wifinami na všech kanálech. Ani anténa o vyšším zisku, ani sektorová či směrová anténa problém neřeší - příliš mnoho odrazů. Kabel táhnout nemůžu, musel bych provrtat několik zdí i v bytě pronajímatele, což mi nedovolí. Po fasádě kabel táhnout nemůžu, je to zaprvé daleko, zadruhé by to bylo hnusné, což by ani tak nevadilo mně, ale v domě bydlí maminka majitele, které by se to naprosto jistě nelíbilo, a vůbec se jí nedivím.

V okolí nejsou žádní alternativní poskytovatelé internetu, které bych mohl použít, jsem odkázaný na ADSL a přípojku si v bytě zřídit nemůžeme ze stejných důvodů, proč nemůžu vrtat do zdi. V zoufalosti jsem přemýšlel i nad tím, že bych v paneláku 70 metrů přímé viditelnosti od nás ukecal někoho, aby si nechal instalovat na balkon směrovou anténu, kterou by mi posílal internet od UPC, ale to už bylo přeci jen trochu přitažené za vlasy.

Pokud tedy máte nějaký konstruktivní návrh, co byste v mé situaci dělal jiného, velmi rád si jej poslechnu! Díky.
Dero88
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 14. 6. 2013 21:37

pokud nejsi první ani poslední podnájemník, mělo by být v zájmu majitele nemovitosti svůj prostředek výdělku vybavit natolik, aby neomezil svoji klientelu pouze na důchodce, ukrajinské dělníky a cikány...

protože všichni ostatní BUDOU chtít internet, studenti dvojnásob...

powerline i wifi jsou VŽDY až úplně nejvíc "last resort" možnosti připojení...

v závislosti na tom, jak dlouho hodláš bydlet a jak enormní zájem máš o internet, můžeš majiteli nabídnout určitou spoluúčast na realizaci, jejíž náklady se zcela jistě nevyšplhají přes dvě tyčky a chvíli času s vrtačkou a krycí lištou...

poté zjisti, zda je daná nemovitost v dosahu VDSL...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dero88 14. 6. 2013 21:48

kernel_panic [passed] píše:pokud nejsi první ani poslední podnájemník, mělo by být v zájmu majitele nemovitosti svůj prostředek výdělku vybavit natolik, aby neomezil svoji klientelu pouze na důchodce, ukrajinské dělníky a cikány...


Dobře, vím, že se mi v dobré víře snažíte poradit jiné řešení - díky za to - ale rád bych se soustředil na problém s powerliny. Internet v bytě normálně je. Z routeru jde wifina a dosáhne i do bytu. Když má člověk štěstí, vytáhne z toho i nějakých 12 MBitů z 20, spíše však tak kolem osmi. A routerem to není, zkoušel jsem jich několik. Navíc když je router nastavený jako opakovač, tak půlí šířka pásma, které už tak je úzké - a notebooky na wifi mají internet ještě pomalejší. Ano, zkoušel jsem k jednomu routeru v klientském módu zapojit kabelem druhý router jako APčko, je to podle mě druhé nejlepší řešení, powerliny jsou ale rychlejší.

Když jsme si to teď ujasnili, tak bych vás poprosil buď o nějaké geniální řešení, které jsem přehlédl, nebo o radu ohledně těch powerlinů. :)

-- 14. 6. 2013 22:49 --

kernel_panic [passed] píše:poté zjisti, zda je daná nemovitost v dosahu VDSL...


Není. Maximum je těch 20 Mbit od O2.
Dero88
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 6. 2013 22:14

Pwline je velmi podobny wifi, akurat ako medium pouziva energeticke rozvody.
Rovnako ako wifi sa stava to, ze sa to pripoji nejakou rychlostou (napriklad aj oko lahodiacou), ovsem potom nastava ta tragedia ked chce uzivatel realne prenasat data.
Rychlost klesa s chybovostou na vedeni. Vpodstate s tym nespravis nic, ledaze by si komplet prerobil instalaciu. Je to zavisle na tom ako a kadial vedu vodice. Odrazy na vedeni a interferencie su aj v tomto pripade velmi podstatnou zalezitostou.
Ak to uz mas uz vysledovane natolko, ze si prisiel na to, ze ti vadi PC zdroj, tak ho vymen v tom pocitaci. Zdroj nemusi ochadzat. Vela zdrojov postrada na vstupe filtre, preto su zdrojom rusenia. Ono to nerobia len PC zdroje, ale aj nabijacky mobilov, zdroje v TVP, STB, satelitoch a vselijakych inych domacich hraciek.

-- 14. 6. 2013 23:30 --

Ak si este nezavrhol wifi, tak ono wifi funguje celkom dobre odrazom od velkej plochy napriklad plechovych dveri garaze.
Mozes uvazovat aj takymto smerom. wifi v tazkych podmienkach sa pouziva tak, ze na obidvoch stranach budu smerove anteny so sirokym vyzarovacim uhlom. Panelky s 40-60 stupnovym uhlom su vynikajucim riesenim. Sam to tak pouzivam cez tri steny na vzdialenost 20m a dosahujem na Geckovej wifi 3.5MB/s rychlosti, ktoru je vidiet v TotalCommnader. Ovsem je to babracka nastavit to. Vyladoval som to skoro 3 mesiace aby to takto fungovalo.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MiK 14. 6. 2013 22:56

Je to chvíle zkoušení, ale vyplatí se to. Vezmi notebook a vyjdi na chodbu před byt. Projdi se po chodbě, zkus najít signál. Mohl bys tam dát clienta a kabel protáhnout pod prahem. Nebo by se vrtala jenom jedna zeď.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod soban 15. 6. 2013 06:04

Poverline ti moc nepošlape protože pokud je to dvojdomek tak většinou nejsou byty na jedné fázi, a i když najdeš že třeba nějaká zásuvka bude na stejné fázi tak asi budete mít dva elektroměry ne?

Já jsem kdysy tahal kabel utp v baráku co patřil družstvu, musel jsem nakreslit plánek a mezi vchodama jsem nesměl udělat díru tak jsem to protáhl vedle trubky co se vedla voda mezi vchody.

Prostě vše je o dohodě, malá díra pro UTP kabel se dá lehce provrtat a kabel schovat do rohu podlahy pod koberec atd.... pouze to chce promyslet a rači natáhnout o 20m utp víc ale rozumě.

Tak stejně i wifi klidně mu koupím nový kvalitní router pokud bude dosah až do mého bytu. (Pokud používá to co je v ADSL modemech tak tam nejsou výkonné wifi tam jsou počítány pouze pro pokrytí jednoho pokoje - možná kvalitní wifi by zlepšila pokrytí)

To že 2.4 je plno věřím, ale že by i 5G neprošlo???? Samozřejmě zase hůř prochází zdí.

A to že brání natažení telefonní linky tak to je úplná blbost, pokud má telefon tak mu do baráku určitě nejde pouze jeden pár - do mého rodinného baráku je natažen kabel s 6 ti páry, takže zjisti kde je krabice od telefonu a zda by se linka nedala rozumě natáhnout k tobě.

Jinak jak tam máte zvonky? Pokud je to v husím krku jde tam většinou přidat UTP kabel či protáhnout telefonní linku.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dero88 17. 6. 2013 21:29

soban píše:Poverline ti moc nepošlape protože pokud je to dvojdomek tak většinou nejsou byty na jedné fázi, a i když najdeš že třeba nějaká zásuvka bude na stejné fázi tak asi budete mít dva elektroměry ne?


Předně díky za praktické tipy.

Přes dva elektroměry to určitě jde - ale projde. Taky mě to překvapilo. Máme nějaké digitální elektroměry. V těchto věcech se bohužel nevyznám.

soban píše:Prostě vše je o dohodě, malá díra pro UTP kabel se dá lehce provrtat a kabel schovat do rohu podlahy pod koberec atd.... pouze to chce promyslet a rači natáhnout o 20m utp víc ale rozumě.


Souhlasím, všechno je o dohodě. Být to otázka internetu nebo neinternetu, tak si určitě poradím nějak takhle - buď natažením UTP kabelu, nebo telefonní přípojkou u nás v bytě. Ale v současné podobě by to bylo příliš povyku pro nic - internet šlape, jenom ne maximální rychlostí. Zajímalo mě, zda je nějak možné bez větších úprav výkon těch powerline, které jinak dobře řeší tristní situaci se zdější wifi, vylepšit.

soban píše:Jinak jak tam máte zvonky? Pokud je to v husím krku jde tam většinou přidat UTP kabel či protáhnout telefonní linku.


Dobrý nápad, ale bezdrát. :(
Dero88
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků