V síti se zasekávájí tiskárny

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Logi.76 12. 2. 2014 12:51

Zdravím,

mám tu takový zvláštní problém...

v sítí mam 3 multifunkční tiskárny HP a Canon a dost často se mí stává že zasekne..

konkrétně HP2727 má přidělenou vnitřní IP 192.168.1.45 a třeba 4x deněn se stane že se zničeho nic zasekne... proste rozsvítí se displej a všechny kontrolky a pomuže jen vypnutí a zapnutí... když ji odpojim ze sítě tak se nezablokuje vuubec.

HP Cm2332 IP 192.168.2.133 občas se stane že pošlou 21 stránek a vytiskne se třeba jen půlka... nebo třeba vubec nic.. tiskárna zaseklá neni..

Canon MF5900 192.168.2.120 taky se stane e nic nevytiskne pomuže jen vypnutí tiskárny kdy po zapnutí zas stránky vychrlí.

Sítě mám proroutovaný na linux serveru... vechny servery win i linux jsou na 1čkový síti... na 2kový síti je ted nově WIN2008R2.

nějak mě nenapadá jak zjistiti co to blokuje... kde je co blbě nastavený.. existují nějaký nastroje které by mi pomohli ??

děkuji moc za jakoukoliv radu.
Logi.76
Junior

Odeslat příspěvekod MiK 12. 2. 2014 13:10

1. Jaké adresy dostávají počítače od DHCP?
2. Proč mají tiskárny takhle rozházené IP adresy?
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 12. 2. 2014 13:15

Servery, tlaciarne, switche, routre, kopirky, faxy etc sa davaju vzdy na fixnu IP a to z toho dovodu, ze je tam o jeden mozny problem menej pokial ti IP prideli DHCP. Daj si k tej kopirke hub s monitorovacim pocitacom a nechaj bezat monitoring pomocou wiresharku. Nasledne analyzuj problem ak nastane chyba.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Logi.76 13. 2. 2014 11:06

Zdravím, děkuji za odpovědi.

DHCP mám v síti vzplé, počítačum i zařízením dávám IP natvrdo a dělam si seznam co mám přiřazeno a co ne. Rozházený IP protože prostě se přidávaly postupně a kde byla volná IP tak se přiřadila.

hunter21: nějak sem nepochopil... existuje možnost že ze svého PC pustím nejaky sw na kterém nastavím monitorování IP tiskárny ?

Samozdřejmě mohu dát mezy kopíru a připojení do síte nejaký switch na něj píchnout NTB a tu kopírku... ale to je to sámí jako bych to monitoroval ze svého PC když je ve stejném segmentu sítě.
Logi.76
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 2. 2014 11:22

Hunter ti to napsal, potřebuješ použít hub místo switche, pak na PC budeš monitorovat vše to na ten hub (potažmo tiskárnu) přijde.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2014 11:24

Logi.76 píše:jak zjistiti co to blokuje

Prostudovat logy tiskáren, spravovatelných switchů a
Logi.76 píše:na linux serveru
WIN2008R2

Někde je chyba hw/sw.
Od vadného switche až po chybující cache.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Logi.76 13. 2. 2014 12:13

ok chapu... otazka kde v dnešní dobeseženu nějaky HUB..

dal sem si wireshark na svém PC a filtruju jako zdroj IP tiskárny a než se to zaseklo tak mi tam cca 50x po sobě vyběhlo toto

48037 2048.199461000 192.168.1.58 192.168.1.51 ICMP 70 Destination unreachable (Port unreachable)

pak se to kouslo a na tiskarnu se nedostanu ani na web správu ani si nepingnu
Logi.76
Junior

Odeslat příspěvekod silenyJohn 13. 2. 2014 12:25

blba otazka, ale nemas tam stineny tp kabel? zemni smycka moze zpusobovat podobne problemy. Mel jsem podobny problem, tiskarna pripojena pres stineny kabel, nahodne mrzla, mizla ze site.
Podobne pocitac, taky pripojeny pres stineny kabel - lcd monitor blikal.
Pripadne konflikt ip, ale ten se projevuje jenom nedostupnosti, ne mrznutim.
silenyJohn
Junior

Odeslat příspěvekod Logi.76 13. 2. 2014 13:04

všude jsou klasický UTP.
Logi.76
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 2. 2014 18:18

HUBy sa este stale predavaju a to aj 100Mbitove. Je ovsem pravda, ze sa malokomu oplati take nieco kupovat, pokial nerobi servismana.
To s tym HUBom je dobre spravit presne tak ako som napisal, pretoze ty teraz nevies ci je chyba na pocitaci, v nejakom switchi, routri, wifi, LAN kabli, alebo na trase medzi pocitacom a tlaciarnou, pokial neberieme do uvahy samotnu tlaciaren. Pokial to spravis tak ako som napisal, dozvies sa uz informaciu, ktora bude suvisiet prevazne s tlaciarnou namiesto s dalsimi prvkami na trase.
To, ze sa tlaciaren sama zasekne moze suvisiet s tym, ze dojdu do nej zmrsene data. Niekedy to robi napriklad aj Office, ktory ma nastaveny iny format papiera ako ovlada tlaciaren (alebo nejaky nestandardny font). Casto sa posielaju dokumenty do tlaciarne, ktore maju nastaveny US format papiera. Niekolkokrat sim zazil pripad, kedy vykonna kopirka dostala takyto zmrseny dokument a pokial som stihol k nej dobehnut vyflusla 200 stranok a na kadej stranke bolo vytlacenych niekolko hieroglyfov.
hunter21
Pokročilý