Wifi router pro domácí síť (openWRT, DLNA...)

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod zoolmann 15. 5. 2014 10:06

Ahoj lidi, potřeboval bych poradit s výběrem wifi routeru v domácí síti. o<:) o<:)

Požadavky na router:
- USB, DLNA + Bittorrent (přes openWRT, ale není podmínkou)
- 600Mbps
- 2,4GHz + 5GHz
- cena do +/- 3tis.
Naposledy upravil zoolmann dne 15. 5. 2014 21:18, celkově upraveno 1
zoolmann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fre ddy 15. 5. 2014 11:51

Na hodně rychlý, velmi kvalitní je jedinná volba, nešlápneš vedle s -
ASUS RT AC66U. Menu v čestině. Mám ho a je SUPER!
Fre ddy
Junior

Odeslat příspěvekod Omal 15. 5. 2014 12:47

to zoolman:
USB bývají na WiFi routerech šíleně pomalé. Dokonce i USB 3.0. Je to nedostatečným výkonem procesoru. Bude to stačit, ale se závratnými rychlostmi nepočítej. Spíš popřemýšlej o NASu.
USB má každý lepší router a DLNA také umí každý lepší router.
Požadavek na propustnost minimálně 600 Mb/s se vztahuje k WiFi nebo k propustnosti WAN > LAN? Pokud k tomu druhému, tak by nebyl problém najít takové modely, ale těžko budeš hledat takový, který dá na WiFi reálně 600 Mb/s. Na krabici sice může být napsáno 1300, 1750 nebo dokonce 1900, ale to jsou rychlosti, ke kterým se to reálně ani nepřiblíží. Hodně záleží na síle signálu a také na tom, co tvoje zařízení umí. Aby alespoň teoreticky dosahovalo takových rychlostí, musí podporovat standard AC, musí mít 3 antény, musí umět přijímat 5 GHz a 2,4 GHz najednou (ano, ty rychlosti výrobci vychytrale uvádí jako součet na 2,4 GHz a 5 GHz), šířka kanálu musí být u 2,4 GHz 40 MHz a u 5 GHz 160 MHz (hodně štěstí s hledáním volných kanálů), guard interval musí být 400 ns. Samozřejmě, že ve tvém okolí musí být naprosto minimální rušení, musí být volné kanály a na WiFi musíš být sám, jinak nebude MIMO fungovat a každé zařízení pojede jen na 1 streamu. Také počítej s tím, že když jsou na WiFi připojeny dvě (a více) zařízení, tak jdou rychlosti dramaticky dolů kvůli kolizím. I kdybys všechno splnil, tak stejně reálně těch deklarovaných rychlostí nedosáhneš.

to Fre ddy:
Nesouhlasím. Tento Asus rozhodně není nejlepší a o kvalitě bych také pochyboval. Má velmi omezené možnosti co se týče funkcí a velmi omezené možnosti konfigurace. WiFi 802.11ac je podle mě zbytečná, jelikož reálné rychlosti jsou daleko za těmi deklarovanými. 5 GHz má velký útlum při průchodu překážkami a AC WiFi je velmi citlivá na útlum. Slušné rychlosti tak budou pouze ve stejné místnosti jako je router.
http://www.smallnetbuilder.com/wireless ... ess-retest
Důležité jsou grafy "Throughput vs. Attenuation"
Každý metr od AP znamená útlum několika dB. Cihlová stěna pak přidá útlum cca 20 až 30 dB. A to se bavíme o 2,4 GHz pásmu. Na 5 GHz to bude tak o 50% horší.
Mám to sám vyzkoušeno. Navíc jsem to testoval na trochu lepším profesionálním AP s kvalitním chipsetem od Atherosu, vysokým výkonem a 6 dBi anténami. Zmiňovaný Asus má pouze 5 dBi antény. Vím, že se rozdíl nezdá velký, ale je, dB je logaritmická jednotka, takže rozdíl jediného dB není ve skutečnosti malý.
A potom také, na notebooku mám kvalitní WiFi od Intelu. Takže má měření ber jako nejlepší možný případ.
Podívej se na grafy, co udělá útlum pouhých 30 dB s rychlostmi AC. A co potom udělá útlum 45 dB.

Za sebe doporučuji MikroTik nebo Ubiquiti.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod zoolmann 15. 5. 2014 16:18

To Omal: Děkuji za vyčerpávající odpověď. :tleskani
Propustností 600Mbps jsem měl namysli Wifi a co se týče rychlosti WAN->LAN, tak myslím, že už je rozumější zakoupit router s podporou 1Gbps. Ale dle Tvého předchozí příspěvku to s těmi rychlostmi nebude tak divoké. :roll:

V podstatě jde o to, abych mohl využívat sdílený obsah na hdd přes wifi sít na 2x TV (DLNA/Miracast), 2x notebook, 3x tablet, stolí PC (LAN) a pár telefonů - přes 2,4 i 5GHz.
Chtěl jsem proto využít nějaký kvalitní osvědčený Wifi router, který zvládá DLNA.
Pokud by wifi router disponoval funkcí DLNA, případně i klientem Bittorrent (např. přes OpenWRT, to ale není podmínkou), pak bych se NASu úplně vyhnul. :hm
zoolmann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Omal 15. 5. 2014 17:05

600 Mb/s na WiFi nepojede ani náhodou. Takovou rychlost má teoreticky "N" se 4 anténami, 40 MHz kanálem a GI 400 ns nebo potom "AC".
http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ac

Reálně to nedá žádná WiFi a troufnul bych si říct, že velký úspěch bude, když se dostaneš na polovinu linkové rychlosti.

Pokud můžu poradit, tak se vykašlej na honbu za co nejrychlejší WiFi a místo toho natáhni kabel. Ve výsledku to vyjde mnohem levněji než WiFi, dostaneš se na rychlost plného Gigabitu zcela bez problému. Ethernet po kabelu má reálné rychlosti stejné jako linkové, tedy alespoň ty novější prvky. Jediná výjimka je u SOHO routerů. Málokterý uroutuje plný gigabit. Switche a síťovky v pohodě gigabit dají.

Tam, kde potřebuješ rychlost (kopírování souborů...) se připoj kabelem a jinak si kup nějakou levnější WiFi. Stačí "N" s linkovou rychlostí 300 Mb/s.
Pokud chceš něco lepšího, tak MikroTik nebo Linksys. Jinak TP-Link, Netgear nebo D-Link. Značkám jako například Tenda se obloukem vyhni.
Dobré je si projít recenze, zaměřit se zejména na pokrytí signálem a potom si také projít https://wikidevi.com/wiki/Main_Page a podívat se na chipsety. Nejlepší jsou od Atherosu, obstojné od Broadcomu, tragické od Ralinku.

Doporučil bych Ubiquiti UniFi, která má velice dobré pokrytí signálu. Ale je to jenom čistokrevné AP, takže budeš potřebovat přikoupit router.

Každopádně kup router s gigabitovými porty. Ale málokterý SOHO router uroutuje 1 Gb/s. Běžně se pohybuje propustnost kolem 200 až 400 Mb/s u slušnějších kousků. Switch zvládne ggabit úplně v pohodě.

5 GHz WiFi podle mě má smysl pouze pokud je v okolí velké rušení na 2,4 GHz. Jinak se nevyplatí.
Doporučuji http://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/R ... 1n-L4.html
Pokud trváš na 5 GHz, tak třeba nějaký TP-Link a nahrát na něj OpenWRT.

Nebo zkombinovat nějaký RouterBoard a UniFi od Ubiquiti.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod zoolmann 15. 5. 2014 18:02

Díky, tak už jsem si snad vybral.

Zřejmě půjdu do TP-LINK TL-WDR4300 - a cena je suprová - 1502Kč 8-D 8-D 8-D
http://access-pointy.heureka.cz/tp-link-tl-wdr4300/.

Podporuje OpenWRT, takže lze nainstalovat DLNA 8-P
http://www.dipol.sk/openwrt_alebo_ako_maximalizovat_schopnosti_vasho_routeru_bib522.htm
Naposledy upravil zoolmann dne 15. 5. 2014 21:52, celkově upraveno 5
zoolmann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Omal 15. 5. 2014 18:09

Ano, vypadá slušně. Tovární firmware TP-Linku není nic moc, ale alternativní firmwar bude dobrý.

WiFi chipset je od Atherosu, což je plus. Má dost RAM, 128 MB je slušná velikost. Flash moc nemá, jenom 8 MB, ale stačí.

Propustnost switche je 880 Mb/s. Nic extra, ale bude stačit.

Propustnost WAN > LAN je 400 Mb/s, 300 Mb/s pokud NATuješ.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod soban 15. 5. 2014 19:12

4300 mám s openwrt a bez problémů.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nooby002 15. 5. 2014 19:23

Řeším právě podobný problém.. Ale chci mít router, za ním switch a pak z něj roztahané APčka, odhadem 30 uživatelů - nejedná se o firmu, ale přesto bych chtěl, aby to fungovalo. Můžete doporučit nějaký router?

Co jsem našel, tak podle parametrů by měl stačit už tento: TP-LINK TL-R600VPN, ale jak se tu již píše.. Uváděné informace u produktů jsou často zavádějící, proto se ptám odborníků, předem dík
Nooby002
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Omal 15. 5. 2014 21:31

to Nooby002:
Spíš bych to viděl na MikroTik, který bude mít možnosti zcela někde jinde. A nebo: http://www.alza.cz/cisco-rv180-k9-g5-d464559.htm

Záleží, na co seš zvyklý a co konkrétně požaduješ.

Tento TP-Link na mě nepůsobí důvěryhodně, už jen kvůli tomu, že nejsou dostupné kompletní specifikace. Například se nikde nedozvíš o CPU. Našel jsem pouze zmínku "powerfull 2,2 GHz processor", čemuž nelze přikládat význam.

Kolik AP budeš připojovat a jaké modely?
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 15. 5. 2014 22:39

Mám 4300 taky a má mizernou wifi co se týče dosahu. Rychlost super, ale dosah mizernej když to srovnám s čímkoliv jiným :-/

Jinak jakko router rozhodně doporučuju Mikrotik, dá se s tím opravdu kouzlit
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 15. 5. 2014 23:13

Preco chodi Mkt tak dobre ?
No preto, lebo pouziva defaultne 30dBm vykon.
Nastavte si to na 17dBm a potom porovnavajte.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zoolmann 16. 5. 2014 00:08

to czatlantis:

Můžeš, prosím, napsat, jakých hodnot dosahuješ při:
- streamování videa přes LAN / WIFI (Full HD ?)
- čtení a zápisu na HDD (USB 2.0)

Díky
zoolmann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod czatlantis 16. 5. 2014 01:40

hunter21 - no tak MK teda rozhodně defaultně 30dBm nepoužívá a ani neumí - to leda s tou vysokovýkonovou kartou. A taky při vyšším výkonu při použití všesměrovky uvnitř se spíš zaruší ta karta sama od odrazů a jede to paradoxně hůř.

A navíc jsem to nesrovnával ani s MK ale s nějakým SOHO linksysem, kde výkon asi dodržujou

zoolmann: fuu, tyjo tak disk v tom nemám, stream videa normálně z windowsího sdílení je v pohodě. Konkrétně rychlosti kterých dosáhnu při kopírování jsou při 5Ghz/40Mhz: 19MB/s a 2,4Ghz/20Mhz 10MB/s. V notebooku je wifi intel 6205 (tzn nevyužije plnou rychlost 5Ghz)
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod gomezka 16. 5. 2014 07:04

Treba RB951G-2HnD a tomu podobne (ty hotovky v krabici) vysilaji 30dBm v defaultu. Je pravda ze je lepsi vykon stahnout. Paradoxne vyssi vykon neznamena lepsi propustnost. Jinak musim uznat ze pres integrovane anteny je vykon wifi na tomto zarizeni uzasny. Pres 1 30cm zed pri vykonu 20dB a 40Mhz kanalu dosahuji rychlosti kolem 150-180Mbit. Stary Edimax ktery taky umel az 300Mbit a 40Mhz kanal dosahoval pouze 60-80Mbit. Bez problemu mi pokryje domek 10x10m.
gomezka
Junior

Další stránka