Wifi router pro domácí síť (openWRT, DLNA...)

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sattero 19. 6. 2014 20:46

Jako ta tužba po NASu tady je, neboť chci nahodit skrze síť iTunes knihovnu + zálohovací disk + nejlépe i další data, protože zatím přetahuju po LANu z desktopu do notebooků a zase zpět.
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Omal 20. 6. 2014 10:17

Dobře, využití pro rychlo WiFi bys měl. Teď jenom záleží na tom, jestli jsi ochotný investovat o cca 2 000 víc do AC WiFi routeru.

Já jsem vůči AC skeptický a vlastně ho vůbec nemám rád, protože se z toho jednou stane zhouba 5 GHz pásma.

Ta tvoje Intel síťovka umí maximálně 867 Mb/s, ale to je pouze s šíleně širokým kanálem 160 MHz a vysokou modulací. Jenom pro představu, celé 5 GHz pásmo má vyhrazených pro WiFi 200 MHz. Takže zřejmě budeš muset jít na 80 MHz, což znamená 433 Mb/s. Ale to je jenom teoretická rychlost, které nedosáhneš ani kdybys byl přímo u AP. Reálně budeš rád, když se dostaneš na polovinu.

Pak si k tomu připočítej útlum přes stěny. 5 GHz má přes překážky o cca 50% větší útlum než 2,4 GHz. 802.11ac je velmi citlivá na kvalitu a sílu signálu.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 13:00

Aha aha, to jsem přesně potřeboval vědět a mockrát děkuji za osvětlení! Tušil jsem, že to tak nějak bude. S rychlostmi uváděnými výrobci jsem obeznámen z jiných elektro-segmentů a vždy se jedná o jednu velkou teorii, v nichž hrají roli ideální laboratorní podmínky a plně kompatibilní výrobky na obou stranách. :-)

Tím pádem, pokud čirou náhodou někde nebude dobrý kauf, vynechám z výběru AC routery a prostě se na ně zaměřím až za pár let a nejspíš vezmu ten TP-Link WDR4300 (teda pokud nemáte lepší nápad). :-)
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Omal 20. 6. 2014 14:31

Mikrotik, ale ten jsi myslím nechtěl.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 14:44

Ne, na ten si osobně netroufám - nechci se s nastavováním zaobírat nějak do hloubky, proto se dívám spíše po běžných routerech pro domácí využití.
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Omal 20. 6. 2014 15:40

Quickset u MK je stejně jednoduchý jako nastavením na kterémkoli jiném SOHO routeru. Pokud do něj nechceš jít, tak bych popřemýšlel o Linksys.

Přece jenom TP-Link s továrním firmwarem není nic moc. Kdybys tam alespoň dal OpenWRT.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 15:47

O OpenWRT/DD-WRT uvažuji - či spíše chci, aby byla podpora daného routeru.
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Omal 20. 6. 2014 16:10

V tom případě vem klidně TP-Link.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 16:13

Ok, vezmu ho (v brzké době) a snad si vzpomenu a poreferuji své zkušenosti a postřehy i sem, ať nějaké ty rady zase vrátím do oběhu i já. Děkuji za rady pánové!
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 20. 6. 2014 17:04

Já tak mam 3 routery zapojeny, dva z toho jsou ap s 5 port switchem. Teď jedu na vlany pokrytí celého domu, v kaudem patře 4 kabelové Gbit připojení a WiFi jen na telefon, notebook. Multimédia jediné kabel. TV, NAS, MMC a jiné. Kabel je kabel.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 17:14

Tak nějak jsem, vyjma poslední věty, neporozuměl větné skladbě. Samozřejmě kabel je kabel, ale ne všude je vhodný k natažení a má smysl jej využít.
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Omal 20. 6. 2014 17:31

Ruku na srdce, spíš je to o lenosti než o nevhodnosti někam kabel dát. Když ale lenost přemůžete a vysekáte do zdi drážku na husí krk a díru na krabičku se zásuvkou, tak máte minimálně na 20 le pokoj.
Pro stolní PC je to bez diskuze, ale s NB jsem někdy líný se připojovat. Na brouzdání po webu WiFi dostačuje.

Když už mluvíme o té strukturované kabeláži... Moc se mi nelíbí koncept, mít po domě několik switchů. Jsem toho názoru, že strukturovaná kabeláž by měla být svedená na jedno místo do jednoho switche.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 19:41

U notebooku, který neleží jenom na stole, je kabel k ničemu. Stejně tak u tabletů a mobilů se bez wifi nedá obejít. No a jinak samozřejmě problém s instalací kabelů je právě u panelákových bytů. Zkuste si vysekat díru na krabici a nedej bože provrtat zeď skrz na skrz i o šíři blbého utp kabelu. I s příklepovkou je to solidní oříšek a když narazíte na železo, můžete se jít klouzat :)
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Omal 20. 6. 2014 21:07

S panelem jsem bojovat nemusel, to je fakt. S vrtáním a sekáním to asi nebude jednoduché. Ale existují i jiné alternativy. Co třeba podhledy ze sádrokartonu? Nebo lišty. Když se použije lišta na zem, tak to nevypadá tak neesteticky. Vždycky to nějak jde.

Jasně, pokud budeš notebook neustále přenášet, tak je lepší být připojený přes WiFi. Ovšem i tak je dobré mít v místech, kde často pracuje nějakou zásuvku.
V ní budeš mít trvale připojený UTP patch kabel a celé to bude schované za nějakou skříňkou nebo za jiným kusem nábytku, aby to nerušilo, ale bylo to po ruce. Na brouzdání po netu stačí WiFi, ale pokud chceš tahat velké objemy dat z NASu, tak je prostě a jednoduše nejlepší kabel.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 20. 6. 2014 21:25

Netvrdím opak, kabel je jednoznačné plus a je výhodné ho mít na stabilních pozicích. Sám jsem proto natáhl kabel z obýváku, kde je vedena linka od ISP a WiFi, do místnosti s desktopem přes chodbu, což znamenalo vést prahem dvou dveří a podél stěn. Podhledy nejsou, vše schováno za skříněmi, avšak po nedávném vymalování a přeskupení nábytku se mi kabely odkryly na více místech. Takže si na léto plánuji předělávání včetně převrtání otvorů. Vysekávat však opravdu nic nejde, to leda když se dělají rozvody elektřiny - udělat vše najednou. Nevím z čeho a jak soudruzi dělali panel v domě, kde bydlím, ovšem povedl se jim. :D
Sattero
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků