Výběr routeru

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod sterba.95 27. 5. 2014 19:56

Zdravím, vybírám routeru k domácímu použití pro řekl bych středně velký rodinný dům. Momentálně mám D-Link DIR-600, který při větším vytížení náhodně vypadává, internetem to není, zkoušel jsem přímo po kabelu a nikdy takový problém nenastal.

Prioritně se bude využívat připojení přes wifi, hodně jsem uvažoval o duálním 2.4/5Ghz routeru. Často jsem připojen i přes více zdí, se signálem momentálně se silnější anténou ale problém nemám. Nevím čím to je, že síť je někdy opravdu hodně pomalá, pak se to zase zlepší, zkoušel jsem různá nastavení apod. a nic nepomohlo, proto volím nový router.

Chci tedy poprosit o radu, do čeho by se vyplatilo investovat. Za router bych chtěl dát do 2000Kč, pokud by to mělo být více, muselo by to mít své odůvodnění. Připojeno je často více uživatelů, velkou výhodou je sdílení disků a tiskáren, ale to je v této cenové hladině běžné.

Hlavně nevím, jestli má smysl i síť 5Ghz, i co se týče rušení atd., pár dalších wifi sítí tu v dosahu je, ale mnoho jich není.

Mám několik adeptů:

http://access-pointy.heureka.cz/tp-link-tl-wdr4300/
http://access-pointy.heureka.cz/asus-rt-n56u/
http://access-pointy.heureka.cz/ovislink-airlive-n450r/
http://access-pointy.heureka.cz/d-link-dir-826l/

Díky za rady
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 27. 5. 2014 20:42

Já jsem pro tplink s openwrt, ale k tomu na druhou stranu domu třeba tplink wr941nd také s openwrt, ale připojené kablem. Případně místo 4300 treba 3600, a místo 941 lacinější 741. Určitě posilovat signál anténou mezi zdmi není to pravé, spíše si tím signál ještě více rozbijes.

PS já to tak mam, a 2 roky jsem na to nemusel sáhnout. Navíc ten druhy když propojis kablem s prvním, tak máš přípojné místo navíc. Já ale používám dražší 1043nd. Výhoda ze MS Gbit síť.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bespi_ 27. 5. 2014 20:47

Ovislink ani omylem. TP Link, pro nenarocna pouziti nemusi byt spatny, ale podle popisu chces neco lepsiho.

U Asusu spis aspon RT-N65U.
Popripade muzes zkusit taky nejaky lepsi Netgear.

Tedy za predpokladu ze zustaneme u SoHo zarizeni.

Setrit muzes, ale to pak radeji neutracej vubec. Ani ty lepsi SoHo nejsou idealni (do toho maji fakt daleko), ale levne hracky jsou jen levne hracky, byt nenarocnym uzivatelum zcela postacuji.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 5. 2014 20:56

Nejlepší ten tp-link 4300 případně oblíbený 1043 do obou jde OpenWRT, do 1043 v2 musíš nainstalovat vývojovou verzi trunk - takže tam v základu není www rozhraní - lze lehce doinstalovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sterba.95 27. 5. 2014 21:09

Neřekl bych, že jsem náročný uživatel, jen hledám nějakou alternativu v této cenové hladině, která by mi pomohla dosáhnout lepších výsledků.

Nějaké velké nastavování routeru neplánuji, ale kdyby bylo něco potřeba, tak s tím není problém. Radši bych ale byl, kdyby to fungovalo po běžném nastavení sítě jak má.

Nevím, co Mike.M myslel tím rozbitím signálnu mezi zdmi, neposiluji signál žádnými dalšími anténami, mám router jen s jednou myslím 8Dbi anténou a se samotnou sílou signálu problém nemám.

Taky jsem byl dlouho rozhodnutý pro ten TP-Link, ty další routery jsem uvedl spíše jako příklad.

Chtěl bych se zeptat ještě ohledně té 2.4/5Ghz sítě, jestli si myslíte, že to v mém případě bude ku prospěchu?

Připojení kabelem já nemohu využít, protažení kabelu by bylo příliš komplikované.

-- 27. 5. 2014 21:21 --

Router mi dělá to, že když standartně mám připojení 20Mbit, nemáme tu zavedenou optiku a nic jiného zde využívat nemohu. A někdy mi např. spadne stahovací rychlost na cca 5,10 kbps, vše prostě téměř nefunguje nebo opravdu velmi pomalu. Vím, že na to bych musel založit další téma, ale je to jistě routerem a v nastavení už jsem vyzkoušel různé kanály wifi, vše jsem restartoval a nic nepomohlo..
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 27. 5. 2014 21:22

Kabel nic neprekona, takze pokud je sebemensi sance natahnout kabel tak se kabel vyplati natahnout.

5GHz ma smysl v bytech, kde je hodne Wifin v okoli a soucasne je potreba pokryt jen malej prostor. Popripade pro smerove anteny venku. Jinak to vetsinou postrada smysl, protoze dosah je dost malej.

"Momentálně mám D-Link DIR-600, který při větším vytížení náhodně vypadává, internetem to není, zkoušel jsem přímo po kabelu a nikdy takový problém nenastal." Prelozeno do cestiny, narocnejsi vyuziti. Mimochodem pokud je pripojeno na tu WiFi vic lidi soucasne tak se ani nemuzes divit. Proste to je WiFi. S tim ti ani router za 5k moc nepomuze.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod sterba.95 27. 5. 2014 21:24

Právě jsem doufal v to, že ten router mi pomůže, lidé psali na recenzích na heurece že je na wifi připojeno klidně i 10 lidí a vše funguje, jak má. Opravdu to na to nemá vliv?

Co se týče toho kabelu, parabolu máme na střeše, kabely přes půdu, router a modem poté v pokoji. Sem bych to do pokoje táhl přes chodbu a pokoj, mezi tím 3 dveře docela těžko.. Venku kabel táhnout nechci, ani nevím, jestli to lze. Další možnost mě nenapadá.
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 27. 5. 2014 21:34

Pokud bude na WiFi pripojeno 10 lidi v kancelari a poslou dotaz jednou za nejakou dobu je to neco jineho jako kdyz si pustite film z NAS, dva lidi brouzdaji po netu, do toho nekdo hraje online hru. A pak nekoho jeste napadne neco zacit z netu stahovat ... tohle odrovna jakoukoliv domaci WiFi.
Naposledy upravil Bespi_ dne 27. 5. 2014 21:35, celkově upraveno 1
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod pablomino 27. 5. 2014 21:34

Zamysli se nad timto kouskem:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 72Z90UBUEQ
Uz jsem jich cca 15 instaloval u klientu a mobilem pres tri zdi se pripojim vetsinou bez problemu.
Ovladani pres web rozhrani plne v cestine, sdileni disku a tiskaren k dispozici, velmi rozsahle moznosti nastaveni. Jen durazne doporucuji nahrani nejnovejsiho firmware ze stranek vyrobce.
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 27. 5. 2014 21:36

Tak tomuhle bych se zrovna vyhnul. Uz je hodne stary. Nema ani podporu finalniho WiFi N.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod sterba.95 27. 5. 2014 21:38

Chápu, hry už moc nehraju, ale co jsem se po wifi hraní navztekal :D Většinou jsme zde připojení dva, někdy tři, kteří využíváme síť docela hodně, často stahování větších objemů dat, youtube videa, i nějaké streamy apod.

Nějaké řešení v tomto případě není? Zdá se mi ale, že router je někdy spomalený, i když jsem na síti v noci zcela sám, chci jej vyměnit tak jako tak. Měl jsem představu, že dražší routery s větší propustností mají větší i nějakou vyrovnávací paměť, nebo nevím jestli to nazývám správně, prostě že dokáží řídit více věcí zaráz bez toho, aby jeden nebo druhý na síti měl v tu chvíli problém.
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 27. 5. 2014 21:45

Tak urcite lepsi router pomuze protoze dokaze lepe rozlozit zatez a zpracovavat vice pozadavku zaroven. Lepsi routery nemaji ty vice nez 1GHz CPU jen pro ozdobu. Kazdopadne WiFi je sama o sobe brzda. Dost muze pomoci i to,ze se zatez rozlozi mezi 5GHz a 2,4GHz sit u routeru ktere to maji oddelene.

Otazka ale zni zda to pomuze dostatecne.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod sterba.95 27. 5. 2014 21:53

Takže myslíte, že v mém případě bude duální router lepší? Dejme tomu ten Tp-link, ten vypadá nejlépe, nenašel jsem info přímo o cpu apod., ale vzhledem k tomu, že nepatří mezi ty nejlevnější by tam nějaký posun být měl.

Ještě nějaké tipy na konkrétní typ routeru? Zatím tedy TP-Link TL-WDR4300 a Asus RT-N65U, spíš se přikláním k tomu tplinku, protože moc nevěřím těm integrovaným anténám, ale nevím, jak jsou na tom s dosahem..

Ještě jsem se díval na ty procesory, konkrétně tento Asus má 500Mhz a TP-Link 560Mhz..
Dále Asus RT-AC66U, který stojí okolo 4000Kč má CPU 600Mhz, takže tam už takový posun není. Můj router má pro představu 350Mhz co jsem našel.
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 27. 5. 2014 22:04

Integrovane anteny nejsou automaticky horsi. Porovnat to lze pouze otestovanim ve stejnych podminkach.

PS: Ze zkusenosti vim, ze zarizeni co je lepsi na jednom miste nemusi byt lepsi i na druhem. Proste jinak snasi treba i ruzne typy zdi/odrazu ... .

Frekvence neni vsechno, plati totez co u stolnich PC :-) .
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod sterba.95 27. 5. 2014 22:10

Ano, nad tím jsem taky přemýšlel, nicméně nic o vícejádrových procesorech nebo další popis už jsem k tomu nenašel. Ten TP-Link mi asi vychází stále nejlépe, za tu cenu a mají ho tu za 1720Kč v obchodě nedaleko kde bydlím.. Paměť taky slušná, na úrovni dražších routerů od Asusu.

Nebo byste preferoval ten Asus RT-N65U? Jsou na něj víceméně dobré recenze na heurece, i co se týče signálu.

-- 27. 5. 2014 22:22 --

Tak nakonec jsem našel na jednom anglickém fóru přímé srovnání:

I bought the TP-Link TL-WDR4300 for my girlfriend's house about a week ago after trying out the RT-N65U for a bit. The WDR4300 is having connection issues and has definitely has less range than the Asus.

Také je výhodou 2x USB port 3.0 na sdílení disku. Díky za pomoc, asi zkusím tento a uvidím, jak mi pomůže..
sterba.95
Junior

Další stránka