Výběr routeru

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Omal 9. 6. 2014 12:24

Cenu jsem bral z Alzy, tam je totiž záruka, že zboží o kterém tvrdí, že je skladem mají opravdu naskladněno. Nejlevnější obchod, který měl AC66U na skladě ho prodával za cenu 4 000. Malé obchody dělají triky, produkt nemají na skladě a tak si ho zalistují za hodně nízkou cenu. Zákazník ho reálně nekoupí, ale oni se tou nízkou cenou před ostatními propagují.
Nemám čas lozit po heurece a hledat, který nejlevnější obchod je důvěryhodný. Kromě toho 700 není u takového produktu až tak obrovský rozdíl, takže se o tom dále nehodlám bavit.

Máš pravdu, AC66U jsem neviděl ani z rychlíku. Ale už se mi dostalo do ruky několik AC68U. Jeden jsem měl doma na týden zapůjčený od kamaráda na vyzkoušení a dva jsem instaloval. Kromě toho mě rukou prošlo spoustu "nkových" Aušusů, u kterých jsem instaloval alternativní firmware, aby byly alespoň trochu použitelné, jelikož Asus (stejně jako většina) prdí na podporu.

Moc nadšený z nich nejsem. Hardwarově je to takový šedý průměr. Silný signál dá i Tenda, má-li antény s dostatečným ziskem. Ale něco zcela jiného je kvalita signálu. Potom to dopadá tak, že já na Ubiquitce jedu se stejným útlumem vyšší rychlostí a to nejen linkovou, ale i reálnou.
Kromě toho k Aušusům chybí jakákoli dokumentace. Chybí tabulka MCS Indexu v závislosti na útlumu, chybí směrové charakteristiky...

Broadcom chipset není tak úplně špatný, ale na Atheros a na jeho drivery nemá ani náhodou.

Po softwarové stránce to je tragedie. Nastavit se nedá skoro nic a menu je nelogicky členěno. Jsou zde klasické chyby, jako například, že routed port je označován jako WAN port, switchporty jsou označovány jako LAN porty. Ale to se dá ještě zkousnout, dělají to tak všchni, i když to je chybné.
Nastavení WiFi je málo podrobné. Nemůžu si vybrat na jaké frekvenci chci vysílat jakým protokolem. Ono vůbec vybrat protokoly, které chci je problém.
IGMP nefunguje korektně, podpora WLAN není vůbec, neumí fast roaming, nastavení NATu má jen jedinou možnost vypnuto/zapnuto. Bezpečnostní funkce jsou naprosto tragické.

Aušus mohl vyhrát klidně 100 testů, ale nic to nedokazuje. Vím, jak tyto testy probíhají. Obchodník nebo přímo zastoupení společnosti půjčí produkt a redakce je vděčná a aby příště také dostali něco na test, tak musí recenze vyznít pozitivně. Takové testy jsou pak krajně neprofesionální a omezují se jen na měření rychlostí a je zázrak, když autor uvede graf s rychlostmi. I nedávný test na EHW byl krajně neprofesionální.

Ten Aušus, co doporučuješ je dobrý jedině na machrování. Je to jako když si někdo koupí Ferrari, užitná hodnota je malá, ale může machrovat.
Mnohem lepší službu udělá MikroTik, který stojí polovinu.

EDIT: Teď jsem se koukal na recenze. Vestavěný switch nemá dostatečnou přepínací kapacitu na plný Gb/s. Zvládne pouze 80%. A teď si představ, že by chtělo více počítačů mezi sebou sdílet soubory. To ten přepínací čip nemá šanci zvládnout. Ani se nedivím, že chybí podrobné ACL. Pár pravidel by totiž odrovnalo celý switch.
Tyto SOHO krabičky se vůbec nedělají na náročné použití. Komponenty se tam dávají jenom aby to tak tak stačilo. Hlavně ať to moc nestojí, ať máme vysokou marži. Šetří se prosté na všem.
Vždyť tento Aušus nemá ani stíněné konektory. Pokud máš doma stíněné Ethernetové kabely, tak máš smůlu. Stínění to k ničemu nebude.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Fre ddy 9. 6. 2014 13:42

No, nevím, co si o tom myslet. Asi tu píšeš i hodně faktů a údajů, které jsou zřejmě pravdivé, leč nevím, jak až důležité jsou pro zadavatele této diskuse. Nejsem v tomto oboru až takový odborník, abych posoudil. V jednom se ale velice pleteš. Nevybíral jsem si router podle názvu, ani podle peněz, na nějaké machrování už vůbec nemám ani věk, sám to nemám rád. Vybíral jsem si router podle recenzí a hlavně, abych si polepšil oproti už tak hodně kvalitnímu D-LINKU DIR 825, jinak by to němělo žádný význam. Recenze jsem studoval většinou zahraniční, protože tu AC66U tehdy recenzovali jen 2 lidi. Taky netvrdím, že se zajímám o všechny možné komponenty uvnitř routerů a všechna jejich možná nastavení, jen vím, co musí splňovat ten, co chci já. Tady se snažím podělit o mé zkušenosti s konkrétními routery coby trochu pokročilejší uživatel, s podobným nerozhodným uživatelem tak, aby svého rozhodnutí nemusel litovat. Ano, každý má jiné znalosti a zkušenosti, ale za sebe a ze své praxe budu pořád tvrdit, že ASUS AC66U je hodně dobrá volba a i ta trochu vyšší cena je opodstatněná.
Fre ddy
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 6. 2014 14:51

Cena není dobrá.

Prostě kup ten osvědčený TP-LINK a ušetříš a výkon bude! A pokud někde signál nebude tak nebude ani s routerem za klidně i milion a budeš muset použít externí AP.

Pokud chceš kvalitnější HW tak potom fakt ten mikrotik ovšem v těch se nevyznám takže konkrétní model musí poradit jiní.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Omal 9. 6. 2014 15:12

Jediný důvod pro vysokou cenu AC66U je punc novoty. Všechny AC WiFi routery jsou drahé, protože výrobci si chtějí nahrabat na nové technologii. Je to stejné jako s OLED a 4K.
Další věcí je pak psychologický efekt. Proč myslíš, že se prodávají předraźené HDMI kabely od Monsteru a Audioquestu? Žádný reálný přínos nemají (digitální přenos obrazu), ale stejně se nejdou lidé, kteří budou tvrdit, že obraz je lepší/plynulejší/ostřejší a barvy jsou živější.

Asus je možná tak vhodný pro klasickou domácnost. Pokud chceš něco víc, máš smůlu. MikroTik umí to samé a ještě spoustu věcí navíc.
Máš dvě veřejné IP adresy? Chceš jednu použít pro NAS a druhou pro počítače? Tak to máš smůlu. Asus neumí částečný NAT ani SNAT.
Potřebuješ oddělit zařízení zapojené do switche? Smůla, neumí VLAN.
Chceš připojit NAS přes 2 síťovky, aby mohlo stahovat více uživatelů a nebrzdili se? Smůla, Asus neumí NIC Teaming.
A takhle by se dalo pokračovat dál, chybí Dynamic Arp Inspection, což je velmi důležitá bezpečnostní funkce.
Máš jenom 2 routed porty. S DHCP relay máš také smůlu.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod sterba.95 9. 6. 2014 19:54

Dobře, díky všem za rady a příspěvky, vezmu tedy ten TP-Link a vyřeším také připojení počítačů po LANu, aby vše nešlo přes wifi, bude to určitě nejlepší varianta, i když zde nelehká..
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Omal 9. 6. 2014 20:31

Rozmysli si ještě MikroTik.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 10. 6. 2014 09:09

TP-Link s některým WRT udělá výbornou službu a s OpenWRT umí snad vše, na co si vzpomeneš. A DD-WRT je zase přívětivější a i přesto umí mnohem víc, než by i pokročilý uživatel s nadstandardními požadavky mohl chtít. Nebál bych se toho.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Omal 10. 6. 2014 10:54

OK, ale u některých modelů je po nahrání alternativního firmwaru horší rychlost.
Omal
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 10. 6. 2014 10:56

Já jsem naopak zaznamenal velmi výrazné navýšení :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod soban 10. 6. 2014 11:06

Omal píše:OK, ale u některých modelů je po nahrání alternativního firmwaru horší rychlost.

To je blbost - jedině že by jsi OpenWRT nacpal na stroj který nemá potřebný výkon (cpu + ram) a chtěl po tom třeba hromadu pravidel ve firewallu, ovšem to není omezení alternativního FW ale omezení HW a aby to s originál FW fungovalo tak tam ani tolik pravidel nejde vložit a proto je to možná s originál FW rychlejší, ale když omezíš ty pravila i v OpenWRT tak určitě nebude OpenWRT pomalejší.

EDIT: A samozřejmě u HW/SW který je ve vývoji a není to ještě odskoušeno.
Naposledy upravil soban dne 10. 6. 2014 12:14, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Omal 10. 6. 2014 11:44

Problémy by mohly být u nových WiFi chipsetů, které ještě nemají dostatečně kvalitní otevřený ovladač.
Omal
Junior

Předchozí stránka