Doporučit síťové prvky

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kysa 2. 12. 2014 19:02

2Pix píše:hodne lidi nadava na ten svuj wifirouter ze je pomalej atd, ale v dnesni dobe najit ve meste misto nezahluseny wifi signalem je docela umeni... 5Ghz je cesta ...

Ani 5GHz není výhra. Pokud by sis to proskenoval venku, budeš se divit, kolik toho v 5GHz lítá. Ano, 5GHz je háklivější na překážky, takže doma je to čistější, ale na druhou stranu budeš potřebovat co místnost to AP, takže taky žádná výhra. To už je levnější roztahat kabely a nebo rozsázet levnější 2,4GHz AP.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2014 19:16

Kterej router? Jinak jsou na stránkách emulace FW takže můžeš mrknou co tam za volby jsou.

Emulátory TP-LINK TL-WR1043ND existuje ve více verzích.

Pokud vím tak víc wifi v originál FW není (ovšem originál už jsem neviděl několik let).

Jinak tam jde vrazit OpenWRT a tam jde víc wifi nastavit - pozor na verzi jsou dvě verze stará v1.x a nová v2.x takže pokud budeš měnit FW tak použij správné soubory (ten s křídlama v černé krabici je nová verze v bílé hranaté je stará verze - nová verze je o něco rychlejší).

Jinak ten novější switch bez D podporuje Supports QoS (IEEE802.1P) co jsem u toho z D nenašel.

-- 02 pro 2014 19:20 --

Kysa píše:Ani 5GHz není výhra. Pokud by sis to proskenoval venku, budeš se divit, kolik toho v 5GHz lítá.

Venku ať lítá co lítá 5G wifi má rozdílné kanály pro venkovní použití a pro vnitřní! Takže to co lítá venku tě nemusí zajímat.

Samozřejmě 5G má horší prostupnost stěnama, ale normální byt to pokryje.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kysa 2. 12. 2014 19:29

Venku ať lítá co lítá 5G wifi má rozdílné kanály pro venkovní použití a pro vnitřní! Takže to co lítá venku tě nemusí zajímat.

Krásná teorie, ale praxe je jinde. Sice to ČTU začíná flastrovat, ale pořád je hodně kaskadérů, co to zkouší...

Jinak na byt podle mě stačí i 2,4
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2014 19:41

Jenže 2G je ve městech zarušeno u mě třeba 30 sítí na 2G tak a teď mudruj!
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kysa 2. 12. 2014 19:57

Je to na prd, o tom se asi nemusíme dohadovat.
Ale pokud mám mudrovat, tak záleží na jakém kanále jsou a jaká je síla signálu. Pokud chceš, najdeš i v takové džungli kanál, kde to jakž takž použitelně jede a na pokrytí bytu to stačí.
Jen nesmíš dávat silnější a silnější anténu, pořád nesmyslně zvyšovat výkon atd. Ono čím silnější anténu máš, tím dál se teoreticky dostaneš, ale chytáš i víc bordelu z okolí.......
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod l.brat 2. 12. 2014 22:45

Soban:
Který switch by si mi tedy doporučil? Ten 1008d nebo 108? Využil bych to QoS? Mám jít do toho novějšího,i když stojí cca o 100 kč více?

Ohledně routeru.prosím tě doporučil by si nějaký ten router,který umožňuje už v originálním fw ti multi SSID? Ten 1043 se mi líbí, ale nechci do něj hned instalovat alternativní openwrt fw.
Díky moc!

Jinak jsem zastance toho, že 2,4g úplně stačí pro domácí účely
l.brat
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 3. 12. 2014 08:58

1043 v2 multi SSID nema...nebo to tam nevidim :)
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2014 09:56

Já osobně bych vzal ten novější switch, i když podle mě je to celkem jedno pokud jsi doteď nepotřeboval QoS tak to asi ještě nějakou dobu potřebovat nebudeš.

Pokud chceš pouze 2,4G wifi tak fakt ber ten 1043 i když multi SSID nemá! Nahrání OpenWRT je bez problémů, vrácení originál FW už je trošku problém nesmíš použít FW co má v názvu BOOT, a pokud tam BOOT je musíš originál FW oříznout (skrátit) aby tam nebyl ten zavaděč.

Pro v2 použiješ pro první nahrání FW z originálního FW tento soubor http://downloads.openwrt.org/barrier_br ... actory.bin a máš to tam po resetu si to akorát nastavit.

Viz: http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod l.brat 15. 12. 2014 21:42

moc vám všem děkuji za radu, nakonec jsem si koupil switch TP-LINK SG-108 (ten novější a kovový) a jsem s ním velmi spokojený. hlavně ta rychlost je skvělá!!
Po novém roce si koupím i ten router :-)

moc děkuji všem hlavně SOBANovi za vyčerpávající odpovědi mých otázek!
l.brat
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 12. 2014 00:57

Je to normální 1G switch :-) a pokud máš 1G síťovky v PC tak pak tě asi omezuje pouze HDD.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 17. 12. 2014 20:35

zivan píše:remet:
Na heurece vidim dva modely, levny "D" a cca trikrat drazsi "P". Nemas ten druhy, hranaty? Takze ten levny muze mit uvnitr naprosto neco jineho?

Ten "P" je kovovy, "D" je plastak. Akorat par let zpet delali "D" plastovy, ale hranaty.

Jinak D-link taky neni zadna super firma - to ostatne ani Cisco, ale z trosku jinych duvodu. Problem je proste cena vs. kvalita. Za ty penize proste switch od 3comu/HP nekoupis, resp. ten co od nich koupis (a ktery je urceny pro SOHO segment) nebude o tolik moc lepsi nez ten D-link. Takze zaver je tenhle: Pokud chces levny maly switchik v kategorii SOHO, tak je skoro jedno co to bude. Pokud chce neco kvalitniho, tak to bude drahe a v uplne jine kategorii (24/48 port, SFP, VLAN, SNMP, L3, ...) a tam uz je volba D-linku a Tp-linku celkem diagnoza.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Předchozí stránka