Náhrada za TP-LINK TL-WR543G

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod A310 7. 1. 2015 14:09

Zdravím

Odešel mi výše uvedený WiFi router. Potřebuji za něj náhradu a jeden z mých požadavků je, aby měl možnost regulovat(snížit) výkon WiFi , jako to uměla ta 543. Na značce mi zase tak nezáleží a po vysokých rychlostech datového přenosu neprahnu. Potřebuji jej jen na připojení tabletu, telefonu k internetu ve stejné místnosti, vyjímečně ve vedlejší.
Hledal jsem na stránkách TP-LINK i jinde, ale informaci o možnosti regulace u levnějších zařízení jsem se nedopátral. Tak kdyby jste poradili z vlastní zkušenosti, který tu možnost má.
Dík.
A310
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 7. 1. 2015 14:49

TL-WR743ND má v pokročilých nastaveních wifi Transmit power ve třech stupních: High, Middle, Low.

(Co umožňují nastavit jednotlivé modely, je možné zjistit v emulátorech http://cz.tp-link.com/support/emulators/ )
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod AleshM 7. 1. 2015 14:51

TP-Linky regulaci výkonu nemají. Mám 1043 a taky ji nemá. TP-Linky mají wifi podle zemí. Zvolením země se nastaví norma povolená v dané zemi. Počet kanálů, frekvence jednotlivých kanálů, výkon povolený v dané zemi. Nevím, jak to funguje doopravdy, ale já jsem rozdíl oproti nastavení pro ČR, nepozoroval. S použitím normy jiné země je to ale tady zakázané, pokud jsou parametry odlišné od našich.

Pokud to nemusí být TP-Link, regulaci výkonu a scheduler, pro plán, kdy bude wifi zapnutá a kdy vypnutá, mají D-Linky, i ty levnější. Třeba D-Link DIR 600 nebo 615 jsou malé levné routery, co regulaci výkonu měly.
AleshM
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 7. 1. 2015 15:14

Pokud dobře vidím, 1043ND má obdobně jako 743 v pokročilých nastavení wifi Transmit power ve třech stupních High, Middle, Low
Přílohy
1043.PNG
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod A310 7. 1. 2015 18:09

vladimir píše:TL-WR743ND má v pokročilých nastaveních wifi Transmit power ve třech stupních: High, Middle, Low.

(Co umožňují nastavit jednotlivé modely, je možné zjistit v emulátorech http://cz.tp-link.com/support/emulators/ )

Děkuji za odkaz. Vůbec mne nenapadlo, že něco takového je. Stahoval a pročítal jsem manuály :-( .
Pro upřesnění - na základě toho emulátoru záleží u některých typů na verzi hardwaru. Proto to máte každý asi jinak.

Ještě jednou vám oběma děkuji.
A310
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 7. 1. 2015 21:45

To mě napadlo taky, ale v emulátoru to mají obě existující hardwarové verze WR1043.

To, že to tam AleshM nemá, by mohlo být tím, že má zastaralý firmware, nebo to tam prostě přehlédl. Připadá mi, že tuto regulaci výkonu mají všechny vyšší modely wifi-routerů od TP-linku, ze současné produkce modelová čísla vyšší nebo rovno 743 (ale mohou být výjimky - před koupí doporučuji vybraný model zkontrolovat v emulátoru).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod AleshM 8. 1. 2015 20:00

Jo máte pravdu, je to v tom 1043. I ve v 1 i ve v2. Mám tu černou v2 s poslední verzí fw.

Omliuvám se, nepotřeboval jsem to. Známý má D-Link a tam jsem na to narazil.

Tak pokud stačí takto 3 úrovně výkonu, tak jde použít i TP-Link.
AleshM
Junior

Odeslat příspěvekod hekrhy 8. 1. 2015 21:18

Mám taky TL-WR1043ND s OpenWRT a tady je těch stupňů výkonu víc než dost...
Přílohy
tl1043.png
hekrhy
Junior

Odeslat příspěvekod Radster 19. 1. 2015 14:45

Zdravím, nechci zbytečně zakládat nové téma, tak se "vsocku" s dovolením sem. :-) Mám tento TP-LINK TL-WR543G, ale přijde mi, že kapacitně nějak nestíhá. V jeden okamžik je na něj připojeno asi 5-6 zařízení (2 ntb, 2x telefon, smart tv + někdy stolní pc) a někdy se stane, že stránky se načítají dost dlouho(velká prodleva). Přikládám dva screeny o rychlosti internetu ze dvou měřících webů. V době měření měla přítelkyně zrovna zapnuté Youtube(nějaké songy v 480p). Od poskytovatele bychom měli mít rychlost 14/2 Mb/s za cca 300 Kč/měsíc (vím, že to není moc, ale poskytovatel prý sem na naše místo není schopen vyvést vyšší rychlost). Je zajímavé to, že třeba net na starším netbooku HP Pavilion jede subjektivně mnohem lépe, než na například Asus T100, Acer W510, nebo Sony Vaio Duo => na těchto strojích se třeba ani nedá plynule dívat na Youtube. Signál po celém baráku v nejslabším místě má 3 čárky z 5. Protože se v této tematice vůbec nevyznám, budu moc rád za vaše náměty a rady. Pomohla by tedy výměna daného TP-LINKu za něco lepšího? Nebo prioritně změnit poskytovatele netu?
Přílohy
speedmeter.gif
Rychlost .cz.gif
Radster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 19. 1. 2015 15:06

Doporučuji připojit počítač k routeru kabelem a otestovat, Pokud i pak budou rychlosti tak nízké, je chyba u providera. Pro jistotu doporučuji před testem restartovat router (odpojit na chvíli od elektřiny).

Jakou wifi-rychlostí jsou ty zařízení připojeny? WR 543G je zastaralé zařízení s maximální teoretickou rychlostí 54Mbit/s, té se ale dosáhne jenom za optimálních podmínek. Jakmile dojde k rušení, rychlost spojení prudce klesá (a rychlost přenosu dat je ca polovina rychlosti připojení).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Radster 19. 1. 2015 15:48

Diky moc vladimire za odpoveď a rady. Po připojení netbooku HP Pavilion napřímo kabelem je na speedmeteru rychlost 8,2 Mbit/s upload 1,5 Mbit (nikdo teď nic nestahuje) a na rychlost.cz je download 15,4 Mbit/s a upload 1,9Mbit/s .
Na wifi je rychlost teď na speedmeter.cz 7,78 Mbit/s upload 1,5 Mbit/s a na rychlost.cz je download 14,4 Mbit/s upload 1,9 Mbit/s.
Router je nastaven na 54Mbit/s.
Radster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 19. 1. 2015 16:09

Nastaven na (až) 54 Mbit/s být může, ale v PC lze kliknutím na připojení zjistit, jaká rychlost wifi-připojení je v dané chvíli skutečně použita.

Odhaduji to na velmi silné rušení (nějaký soused). Nainstaluj si na laptop inssider (stačí tu poslední neplacenou verzi) a uvidíš, co je ve vzduchu.
Pokud to není rušením, možná odchází wifi-router (už ho máš tak 5 let, ne?).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod hunter21 19. 1. 2015 16:12

Aj ked si kupis modernejsie wifi s vyssimi rychlostami, vzhladom na mozny vyskyt ruseni si nepomozes, pretoze to wifi si upravuje rychlost automaticky smerom na najnizsiu akou dokaze este komunikovat aby nepriesiahol 10% chyvovosti a v uplne najhorsom pripade az na 1Mbps. Taku rychlost ma aj tvoje sucasne wifi. V kazdom pripade nez nieco kupis, je dobre si to zapozicat a otestovat priamo na mieste a so zariadeniami ake k tomu pripojis. Internet mas od dodavatela Internetu robeny cez wifi ?
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radster 19. 1. 2015 16:31

Takže k Wifi - Stav se rychlost drží téměř stále na 54 Mb/s, jen občas zakolísá na 48, popřípadě 36 Mb/s.. Co se týká programu InSSIDer, zasílám rovnou screen z programu.
Přílohy
inSSIDer.gif
Radster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 19. 1. 2015 16:48

To co ty vidis ako rychlost 54 je vzdy vysielacia rychlost. Teba by ovsem predovsetkym mala zaujimat prijimacia rychlost. Ta sa da najst len na routri (ak ten router vobec nieco take vie zobrazit) a je oznacena tiez ako vysielacia rychlost. Takyto graf potrebujes urobit zo vsetkych tvojich pripojenych zariadeni a co je est dolezitejsie aj z routra.
Ked si to vsetko zosumarizujes zbadas, ze cim slabsi signal, tym horsie to chodi. A cim je signal slabsi tym viac je to nachylne na chyby v signali, ktore sposobuju zaseky, vypadavania a podobne veci. Take je wifi a je to uplne normalne.

-- 19. 1. 2015 15:53 --

Neviem ci som spravne pochopil odkial beries rychlost 54. Ak z toho InSSIDer, tak to je ta prijimacia rychlost. V okne pripojeni v systeme, je tiez rychlost aj s palickami signalu. Ta rychlost je vzdy vysielacia.
hunter21
Pokročilý

Další stránka