Router max. do 2000.-

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mipa 7. 3. 2015 18:04

Bud pořizovat nový router a stojím před otázkou jaký nový typ pořídit. Nyní uvažuji buď o ASUS RT-N18U /1800.-/, nebo o Mikrotik RB750GL /cca 1500.-/.
Je to pro domácí potřeby. Nyní zápasím se starším typem ASUSem, který ma pravděpodobně slabší anténní výkon, protože mám potíž s pravidelným připojováním. Takže do popředí bych dal silnější anténní výkon. Rovněž bych byl rád kdyby měl malou spotřebu proudu. A hlavně aby "nepadal", co se mi sem tam stává.
Děkuji všem odborníkům a znalcům za vyjádření.
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kledr 7. 3. 2015 18:54

Pozor na to, Mikrotik RB750GL nemá WIFI.

Pokud stačí Nkova 2,4Ghz wifi tak muzu jenom doporučit RB951G-2HnD. Stabilita a možnosti konfigurace předčí 89% soho routeru.
Kledr
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 3. 2015 19:18

Teď jsme řešili stejný případ.

Pokud máš přípojku do 150Mb/s a stačí 2G WiFi co tak TL-WR1043ND? Dá se do něj nahrát i alternativní FW.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mipa 7. 3. 2015 22:53

Jsem uživatl amatér. Proto mám z nastavování RB951G-2HnD obavy. Snad by se někdo našel na instalaci a potom snad již není nutné další upravy. Byl mi doporučen Mikrotik z důvodu delšího času využívání a i kvality včetně nahrávání nových FW.
Díky za upozornění že RB750GL nemá WIFI.
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 3. 2015 23:14

Mikrotik je držák nepadá, ovšem routery s OpenWRT taky běží bez restartu pomalu pořád.

Nastavení mikrotiku taky není žádná věda, prostě chce to znát pár slovíček a máš to nastavené.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kysa 8. 3. 2015 10:08

Mikrotiku se bát nemusíš. Navíc, když ho koupíš, tak výchozí nastavení vyhovuje většině instalací (jeden port jako wan, ostatní jako lan, dhcp server, nat)
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mipa 8. 3. 2015 10:49

Znovu jsem se vrátil k původní variantě a uvažuji stále nad ASUSem a to zejména z důvodu lepší anteny:
Mikrotik RB951G-2HnD:
integrovaná anténa: 2 onboard antény, PIF antény max. 2,5 dB (2x2 MIMO)
ASUS RT-N18U:
Anténa: 3x externí 5 dBi odpojitelná s konektorem RP-SMA
Máte prosím v této oblasti někdo zkušenosti?
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jozeff84 8. 3. 2015 11:21

RB951G-2HnD má defaultne 1000mW vysielací výkon. Ohľaduplný človek ho bude musieť znížiť, aby sa aj susedia mohli pripájať na svoje wifi.
Jozeff84
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 8. 3. 2015 11:36

Čo sa týka signálu Mikrotik RB951G-2HnD so svojimi internými anténami strčí do vrecka routery s 3 externými anténami. Takisto je to spoľahlivý a stabilný router čo sa prejaví pri väčšom počte pripojených používateľov cez wifi kde mnohé mydlové krabičky už nestačia.
saruman
Junior

Odeslat příspěvekod iggi 8. 3. 2015 11:58

mam mikrotik, routuje super, ale nerozumie si s kazdou wifi kartou.
cize aj toto treba brat do uvahy
iggi
Junior

Odeslat příspěvekod cabman 8. 3. 2015 13:02

Nevim jestli k té vasoké ceně máš nějaký zvláštní důvod,male jako domácí router vyhoví i mnohem jednoduší a levnější zařízení. To v odkazu mák dva roky a nemusel jsem ho ani jednnou restartovat https://www.alza.cz/domaci-router-d-lin ... d83671.htm
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod mipa 8. 3. 2015 14:26

Dosud používám ASUS RT-G32 a dal jsem za něj cca 800.- Kč. Jeho vysílací dosah mě nepřesvědčil /na některých zařízeních musím několikrát hledat WIFI než dojde ke spojení/ a mimo to v poslední době začal vypadávat z provozu. Domníval jsem se, že vyšší cena mi pořeší tyto dva největší problémy. Všechny ostatní náležitosti a funkce nejsou pro mne rozhodující. Protože jsem v této oblasti laik, domníval jsem se, že tři vystrčené antény budou lepší než interní anténa. Pokud tyto problémy jsou řešitelné vhodnějším routerem do1000.- Kč případně i méně, budu jenom rád. Prosím navrhněte řešení.
Jenom pro upřesnění uživatelských podmínek - WIFI router bude využíván pro 1x PC, 2x radiopřijímač, 2-4x mobil, vše v bytě 2+1 /stěny z tvárnic/ na jednom poschodí.
mipa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 8. 3. 2015 15:34

cabman píše:Nevim jestli k té vasoké ceně máš nějaký zvláštní důvod,male jako domácí router vyhoví i mnohem jednoduší a levnější zařízení. To v odkazu mák dva roky a nemusel jsem ho ani jednnou restartovat https://www.alza.cz/domaci-router-d-lin ... d83671.htm

Podle mě nebrat - co dnes nemá 1G lan se podle mě neoplatí připojíš něco kabelem a budeš prskat jak je to pomalé když si chceš skopírovat film - vím o čem mluvím starý NT měl pouze 100M síťovku.

-- 08 bře 2015 14:44 --

mipa píše: a mimo to v poslední době začal vypadávat z provozu.

Vzal bych to k někomu kdo se v elektrice vyzná a skontroloval kondenzátory vevnitř + kondenzátory ve zdroji pokud se dá do něho dostat či vyskoušet jiný zdroj.

U těchto krabiček odcházejí kondenzátory po výměně je to zase OK.

Ovšem pokud ti nevyhovoval dosah už od začátku tak bych koupil něco lepšího pro tebe fakt vidím jako nejlepší ten TL-WR1043ND pokud chceš skouknout jak vypadá rozhraní a co tam jde nastavit tak emulátor zde: emulator TL-WR1043ND

PS. Jsem se díval co ten tvůj původní router umí a podle mě se neoplatí to spravovat, tím 1043 si podle mě pomůžeš a dost, ovšem dosah wifi ti nikdo nezaručí, ale horší by to být nemělo (má lepší wifi podle parametrů).
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cabman 8. 3. 2015 16:26

Tak ono ne pro každého má 1Gb význam ... na internet a zařízení připojená wifi to vliv nemá a je otázka jestli je potřeba něco sdílet mezi víc zařízeníma přopojených v ethernetu.
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 8. 3. 2015 16:59

Pokial router nieje vadny tak sam od seba nepada. Ak padne, tak je najcastejsie problem v zdroji, alebo s prehrievanim. Niektore routriky dost kuria a ked sa to da na povalu (pudu), kde je bezne v lete 50 stupnov, tak samozrejme, ze to pada.
Ak je problem s padanim, tak je treba riesit druhu stranu, t.j. wifi kartu v pocitaci a jej ovladac, pretoze prikaz na odpojenie dava prave ovladac wifi karty v pocitaci. On si to odpojenie nevymysla, ale robi tak na zaklade nevyhovujucej kvality signalu plneho chyb v prenose. Kazda prekazka navyse poskodi cast bitov v prenasanej informacii.
Mikrotik RB951G-2HnD je dobra volba. Funguje spolahlivo az za 4-mi stenami a pri minimalnom signali pod urovnou -90dBm. S takymto niecim sa len tak neda stretnut na TP-Linkoch.

-- 8. 3. 2015 16:09 --

Ohladom anten na Mikrotiku:
Ma sice interne anteny, ovsem ten, kto ich navrhoval vedel o antenach hodne a dalsia vec je ta, ze su sporavne naladene, co sa uz neda povedat o 90% vyrobkoch. Bezne byvaju tie anteny dost rozladene. Videl som merania niektorych USB wifi anten a najlepsie to prijimalo mimo pouzivaneho pasma. Okrem toho ma ten mikrotik antenovy predzosilovac, co sa bezne na routrikoch nevyskytuje, pretoze to robi hodne problemov.
hunter21
Pokročilý

Další stránka