Router DIR 600 a rychlost

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Odpadlík 2. 7. 2015 16:29

Zdravím,
mám router DIR 600. Samozřejmě jsem při jeho koupi nečekal žádné zázraky, ale na internet mi to stačilo. Problém nastává, když jsem na druhé straně baráku, než je router (router nelze dát doprostřed, musí být úplně v poslední místnosti). Mezi mnou a routerem je tedy asi 7 cihlových zdí a jde signál zešikma (1. patro router, přízemí notebook). A teď o co jde. S notebookem mám dole signál zhruba 3 čárky podle Windows a síť jde většinu času konstantních 800kbit/s. No testováním jsem vypozoroval, že jakmile je pomocí WiFi navázaná rychlost větší než 39Mbit/s (tedy tu rychlost, kterou ukazuje Windows u WiFi), tak mi jde síť normálně okolo 10Mbit/s (což mi stačí vzhledem k rychlosti internetu). Ale jakmile navázaná rychlost klesne pod 39Mbit/s až klidně na 1Mbit/s, tak je rychlost konstantních 800kbit/s. Výsledek se má tak, že musím vždy 10 minut posouvat notebook, abych se dostal na vyšší navázanou rychlost, aby síť jela obstojně rychle. Zajímalo by mne, ale jak je možné, proč to jede přesně těch 800kbit/s a pak skokově na 10Mbit/s, proč to nefunguje nějak lineárně. Přece není možný, aby při navázaných rychlosti 1Mbit/s a 30Mbit/s to dokázalo protlačit jenom 800Kbit/s a při 39Mbit/s najednou desetinásobek.

A proto jsem se chtěl zeptat, zda-li jste se s tím někdo nesetkal a případně jak to vyřešit. Nový router kupovat nechci, tento mi plně dostačuje, jenom bych se rád zbavil nuceného hledání nejlepší pozice, tak abych měl vyšší rychlost, protože to docela otravuje. :) Díky.
Odpadlík
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 7. 2015 16:51

Zabudol si na rusenie od susedov. To niekedy je a niekedy nieje. Niekedy je silnejsie, niekedy je slabsie. A presna tak funguje wifi. Niekedy to ide a niekedy ani nie a dost casto to blbne. Osobne si myslim, ze cez 7 stien to mas az moc dobre. Je dost ludi, ktorym to takto nejde ani cez dve steny.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 2. 7. 2015 20:57

Ano, chce to více údajů. Sílu signálů a sítě v okolí ti ukáže např. inSSIDer (starší verze byly free).

V určitých mezích lze dosah a kvalitu signálu ovlivnit volbou normy a kanálu. V případě zarušeného prostředí pak úpravou některých voleb (např. deaktivací Short GI).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odpadlík 2. 7. 2015 23:34

Síť je v okolí pouze jedna a slabá na kanálu 1, já běžím na kanálu 11, které by se neměly překrývat. Prostě mi nejde do hlavy, proč do magické rychlosti 39Mbit/s to běží jenom 800Kbit/s a ani o píď víc, když třeba v práci při navázané rychlosti 10Mbit/s z toho "vytáhnu" 5Mbit/s.
Odpadlík
Junior

Odeslat příspěvekod Juwa2 3. 7. 2015 03:05

Máš tři možnosti:
1. Koupit výrazně lepší (a dražší router). Ani to však nemusí stačit.
2. Natáhnout kabel (= nejlepší - rychlé, spolehlivé, levné).
3. Nechat vše tak, neustále si hrát s umístěním a brečet na různých fórech jak je to naprd.
Rozhodnutí je pouze na tobě!
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod AleshM 3. 7. 2015 07:18

Ono přes 7 zdí už na notebooku neni plný signál ani zdaleka. V lepším případě 60%, ale spíš pod 50% a chvílema i míň. Nevýhodná poloha routeru tomu nepomáhá a i všesměrová anténa je do určitých směrů směrovější, než do jiných, akorát ne tolik, jako jsou vyloženě směrové antény
V notebooku jsou malé anténky, většinou formou tvarovaného ohnutého plíšku v rámu displeje. Záleží, kde je v notebooku umístěna, jak moc je něčím zastíněná, jak je kvalitní, jaké další zařízení v počítači ji ruší nebo jak moc a jak je natočený notebook vzhledem k šíření signálu z/k routeru.
Wifi technoligie je adaptivní a při větší vzdálenosti, špatných podmínkách šíření, rušení, atd., skáče od nižších rychlostí k vyšším a obráceně, pidle potřeby a možností. I když mezi kanálem 1, co má soused a Vaším 11, je dost místa, aby se to nerušilo, může docházet k útlumu a/nebo deformacím signálu na překážkách, ohnutí, lomu, rozptylu, pohlcení, atp. V okolí m7žou být další AP se skrytým SSID třeba hned na vedlejším kanále a klidně i několik stanic. Nevíte o nich dokud je neodhalíte nějakým wifi analyzérem. A i tak si epomůžete, jen o nich víte. U wifi 5GHz a normy ac se signál šíří na kratší vzdálenost, než u 2,4 GHz a brzy se utlumí. Je potřeba prakticky přímá viditelnost vysílače.
Při horších podmínkách šíření signálu technologie poskičí na nižší rychlost v rámci normy nebo na jinou normu. Z n na g, na b. Myslím, že DIR-600 je jen g 54 M/s a b 11 M/s. Tomu by odpovídal skok v reálném provozu z reálných 5 Mb/s na 800 Kb/s.

Takže řešení by bylo (od nejhoršího k nejlepšímu):
- koupit k routeru směrovou anténu místo původní všesměrové, s větším ziskem v dBm, než má původní směrová a natočit ji do směru, ve kterém se nejčastěji nacházíte s notebookem
- natvrdo v routeru nastavit tu nejvyšší možnou normu v kombinaci se směrovkou s vyšším ziskem. Hrozí, že při horším signálu nedojde k přeskočení na nižší, pomalejší normu, ale k výpadku. Je třeba vyzkoušet.
- koupit lepší router za snesitelnou cenu, třeba TP-LINK TL WR-1043ND s lepší odolností vůči chybovosti přenosu a adaptabilitou, s normou aspoň N 300 Mb/s (ještě je N 150 Mb/s, tak pozor) a vybavit ho směrovkami s lepším ziskem. Pokud adaptér v notebooku podporuje jenom max. normu g, přenos bude jen na g a n se nepoužije. Pak je potřeba koupit wifi do USB pro notebook s normou n a původní adaptér vypnout a nebo, jde-li to, vyměnit wifi kartu v notebooku za n-kovou nebo rovnou ac. Pozor i některé adaptéry do notebooků obsahují pouze n 150 Mb/s
- kouput AP, kabelem ho připojit k routeru a dát do místa, kde jste nejčastěji s notebookem. Asi nejlepší volba, pokud chcete nebo musíte mít bezdrát. Na bezdrátové dokrývání pomocí bridge nebo repeateru rovnou zapomeňte. To ubírá přenosovou rychlost na polovinu a dochází k dalšímu rušení a degradaci signálu.
- natáhnout od routeru kabel a připojit notebook kabelem. Nemobilní, nepoh ,odlné, na druhou stranu stabilní, levné, rychlejší přenos, vyšší odezva, bez rušení.
AleshM
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 7. 2015 11:32

No siet mas len jednu a kolko vysielajucich pocitacov mas v dosahu ? Za pocitace si mozes dosadit vsetko co ma bezdratovy prenos (notebooky, hanheldy, laptopy, mobily, tablety, tlaciarne, WiDi, WiUSB...) inSSIDer tieto veci nevidi. Ak tomu chces prist na "kloub" budes si musiet nastudovat ako take wifi pracuje. V jednoduchosti sa da povedat len tolko, ze to ma na starosti rychlostna automatika na routri. To, co ty vidis na pocitaci ako pripajaciu rychlost je z pohladu pocitaca ako "uplink". Opacny smer je "downlink" a myslim, ze prave toto ta zaujima. Dalsia vec je to, ze rusenie merias nespravne. Pre smer "downlink" je potrebne ho merat na routri. Bohuzial, tam tiez nic moc nezmerias, pretoze je mozne vidiet len okolite site, ale pocitace zase nie. Automatika prepina rychlosti na zaklade sumovych pomerov na linke, pripadne chybovosti. Cim viac chyb v prenose, tym nizsia rychlost. Cim viac chyb, tym je viac rusenia. Za rusenie si mozes dosadit aj rusenie seba sameho signalom, ktory sa prechodom cez steny poskodi (znehodnoti), pripadne dopada na antenu priamy a odrazeny signal, ktory interferuje (rusi sam seba).
AleshM ti popisuje dost dobre co mozes vyskusat aby sa to zlepsilo. Myslim, ze to mas na pol roka co robit, navyse aj s tym, ze zadarmo to nebude.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odpadlík 3. 7. 2015 14:15

r34ktor píše:V určitých mezích lze dosah a kvalitu signálu ovlivnit volbou normy a kanálu. V případě zarušeného prostředí pak úpravou některých voleb (např. deaktivací Short GI).

Díky moc. Deaktivací Short GI jsem dosáhl výrazného zlepšení. Pět čárek na Windows a hlavně rychlost běží tak jak má, tedy cca 50% navázané rychlosti, bez ohledu kolik konkrétně to je. :tleskani
Odpadlík
Junior

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 7. 2015 19:15

Zeptám se na tento router v souvislosti s T-Systems ViaGia.
V novém bytě je internet dostupný přímo připojením kabelu RJ-45 z PC do zásuvky, tohle je jistota a chodí jak má.
Problém je že je zásuvka na druhé straně místnosti a kabel má necelé tři metry, nebude vadit když koupím dva delší které pak propojkou spojím, je to nějak limitované?
Nejlepší je samozřejmě notebook připojit k routeru přes wi-fi ale v případě via-gia bude asi problém....tento modem je v nabídce eshopů, ale na jejich stránce je uvedeno že musí mít HW rev. B5 a FW2.11SV. http://viahome.cz/internet/doplnkova-zarizeni.html
Firmware není problém přehrát,ale volal jsem do czc a na tp. mi nebyli schopni říci, jaké revize mají na skladě.

Doporučíte pokud někdo z vás používá via gia, vhodný router kterékoliv spolehlivé značky, co by fungoval?
Xiaomi Redmi Note 7
Cheetah007
Junior

Odeslat příspěvekod soban 11. 7. 2015 19:55

Cheetah007 píše:V novém bytě je internet dostupný přímo připojením kabelu RJ-45 z PC do zásuvky, tohle je jistota a chodí jak má.

Pokud to chápu dobře máš od ISP přiveden do bytu UTP kabel zakončený zásuvkou a z té máš kabel do síťové karty v PC?

Potom není problém použít delší kabel, kabel od aktivního prvku může mít až 100m.

Takže kabel od zásuvky vede někam do sklepa kde je nějaký switch má nějakou délku, ale 100m to nebude.

Pokud chceš připojit víc PC můžeš koupit nějaký wifi router a pak si můžeš připojit i telefony pokud mají wifi atd....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 7. 2015 21:28

Přesně tak to je, chci mít ale notebook připojený s pomocí Wi-Fi bezdrátově přes router, jenže t-system garantuje funkčnost jen u routerů z odkazu, ostatní můžou a nemusí správně fungovat, bude asi nejjistější ten kabel nastavit nebo koupit delší.
Na netu se toho moc nepíše, jen snad v jedné diskuzi někdo psal že mu to s routerem od TP-Link zlobilo.
Sítovým prvkům prakticky nerozumím, takže pokud tomu hovíš a znáš alternativu k D-Link DIR-600, uvítám tvou radu.

V popisu routeru na stánce T-System viahome.cz píší:

Při koupi v obchodě (ne od T-Mobile) je nutno požadovat, aby zařízení mělo tzv. hardwarovou revizi B5 a firmware verze 2.11SV. V opačném případě nemusí zařízení správně fungovat.

Co jsem četl tak t-system spolupracuje s developery třeba central groupa a dalšími a zajištuje rozvody v novostavbách, bohužel podpora je podle všeho mizerná, na infolince doporučí pořízení jimi otestovaného zařízení http://viahome.cz/internet/doplnkova-zarizeni.html , eshop nemají a pokud si něco koupím běžně v prodejně, bude problém to zprovoznit.
Třeba u UPC je to lepší v tomhle směru a s instalací může pomoci jejich technik, t-systems tak vstřícný vůči zákazníkovi není.

EDIT:
Tento router, tedy D-Link DIR-600, mohu zkusit koupit u czc, alzy či jinde a bud bude fungovat nebo ne, jako má revizi hw se stejně dozvím až po zprovoznění.
Když nebude chodit, jednoduše ho vrátím a vezmu jiný, když ani ten ne, tak zkrátka natáhnu přes celou místnost kabel a budu připojen takto.

Starší diskuze o routeru od tp-link na czc, je zde:
http://www.czc.cz/tp-link-tl-wr841nd/67 ... s3/diskuse
Xiaomi Redmi Note 7
Cheetah007
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 11. 7. 2015 21:55

Cheetah007 píše:Při koupi v obchodě (ne od T-Mobile) je nutno požadovat, aby zařízení mělo tzv. hardwarovou revizi B5 a firmware verze 2.11SV. V opačném případě nemusí zařízení správně fungovat.

Revizi jde zjistit rovnou v obchodě (je uvedena na štítku na spodní straně routeru). Existují i novější revize C a D. Každopádně v dané ceně bych koupil spíše např. TP-LINK TL-WR841N.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 7. 2015 22:02

Děkuji ono by to mělo chodit pokud chci jen internet, zde se o tom píše v 2.3
http://www.viahome.cz/cz/download/viaGIA_manual.pdf

Cituji text at to nemusíš hledat:

Pro pouhé rozbočení Internetu mezi více počítačů je teoreticky možné využít víceméně jakýkoliv prodávaný ethernetový router, pro rozbočení zásuvky na více různých služeb na této jedné zásuvce najednou (fukce One Port – vysvětleno níže) je nezbytné použít některé z níže uvedených, otestovaných zařízení.

Ty doporučené zařízení je nutné použít, v případě kompletních služeb přes oneport tedy viagia,viaphone a viatv to ale nepotřebuji, jde mi jen o to abych nemusel mít z druhého konce místnosti natažený x metrový překážející kabel, děkuji za tip na ten tp-link.
Xiaomi Redmi Note 7
Cheetah007
Junior

Odeslat příspěvekod soban 12. 7. 2015 19:28

Vyber si něco z těchto: http://cz.tp-link.com/products/?categoryid=3850

Prostě pro budoucnost ber router s AC wifi.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cheetah007 12. 7. 2015 19:32

Děkuji :-)
Xiaomi Redmi Note 7
Cheetah007
Junior