domaca siet - ako vyriesit zaciatocny bod

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MiK 10. 5. 2016 21:03

Více sítí, kde se dá něco směrovat, umí kdejaký ADSL/VDSL router, který prodávají Kyslíci. Umí stavět VLANy, koneckonců takhle je oddělená TV. Lze si pohrát s routovacími tabulkami; jsou sice primitivní, ale co by člověk také čekal od plastových krabiček za pár stovek.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod zoro33 29. 11. 2016 12:39

ozivujem temu, zatial som konfiguraciu vyriesil nasledovne:

do bytu mi ide opticky kabel s platenou kapacitou 250Mb (Orange), tam ide hned do konvertera (Huawei), ktory sluzi aj ako wifi router. Ten ale pracuje len na 2,4GHz, prenosove rychlosti su okolo 60-80Mbps, problem je aj vo vzdialenejsich izbach, kde je problem aj s obycajnym Skype videohovorom.

Preto som hlbsie v byte zapojil svoj povodny wifi router Linksys EA3500, ktory pracuje na 2,4 aj 5GHz. Zapojil som ho ako AP, t.j. internetovy port je prazdny + vypol som na nom DHCP. Z neho potom idu 2 kable to PC a Raspberry Pi.

Mobilmi a tabletmi sa pripajam na jeho wifi, ktora ma iny nazov aj heslo ako siet konvertera od Orangeu (pozostatok z predchadzajuceho pouzivania zariadenia ako wifi router).
Kablove pripojenia su v poriadku, pri merani dosahujem plnu rychlost 250Mbps. Problem je s wifi pripojenim. Uz sa stalo, ze uplne vypadlo a musel som ho restartovat, rychlost wifi pripojenia kolise od 30-190 Mbps (merane na tom istom mieste) + mam dojem ze zariadenie sa neprimerane zahrieva.

Mate skusenosti s takouto kombinaciou zariadeni a stretli ste sa s podobnym problemom? Pripadne viete poradit ako nastavit tieto zariadenie, aby som dosiahol stabilne rychlosti bez popisovanych problemov?
zoro33
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 11. 2016 12:57

To, že se wifi na routerech občas kousne a je potřeba restart, je zejména v zarušeném prostředí normální. Firmware máš aktuální?

Kolísání rychlosti taky napovídá, že ho asi provozuješ v zarušeném prostředí. Jaký kanál používáš na Orange a jaký na Linksysu? Neruší se ti tvá vlastní zařízení navzájem?

Nepřiměřené zahřívání: Nejspíš jde jenom o pocit, co se dívám do internetu, ten Linksys má spotřebu skoro 10 W a to už je výkon, který dokáže jeho krabičku slušně zahřát. Připojil jsi správný adaptér?
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 29. 11. 2016 13:47

WiFi routre sa nemaju preco kusat ak maju spravne napisany firmware (ovladac wifi karty) a hardware je ok. Napriklad Mikrotik routre sa nikomu nekusu. Nepoznam nikoho komu by sa Mikrotik kusol aj ked ma na neho pripojenych 10 a viac pocitacov, mobilov etc...
Rychlost wifi kolise v zavislosti od rusenia a to nielen toho od cudzich wifi, ale aj wifi na vlastnej sieti. Robi to hlavne vtedy ak wifi pracuje za prekazkou. Za prekazkou totiz signal velmi kolise a rychlostna automatika je z toho cela pomylena. Oplati sa nastavit rychlost fixne. To sa da urobit len vtedy ak sa pocitac nepremiestnuje. Aj maly rozdiel polohy moze vadit.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zoro33 29. 11. 2016 15:39

Router sa mi v minulosti nezasekol ani raz, pouzivam ho uz takmer 4 roky.
Firmware sa aktualizuje automaticky, takze mal by tam byt najnovsi. Adapter mam originalny.

Okolie je sice velmi zarusene v 2,4GHz pasme, v 5GHz sme ale len dvaja, aj to na inych kanaloch.

Skusim este to nastavenie kanalov na 2,4GHz, pripadne uplne vypnut wifi na Orange routri.
zoro33
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 29. 11. 2016 16:31

Vyrazne kolisanie rychlosti je casto zapricinene sucasnou pracou dvoch a viacerych wifi klientov (pocitacov) kde kazdy je v inom priestore oddelenom prekazkou. Ciastocne je to mozne obmedzit parametrom "Short Guard Interval" (Short GI), ktory treba vypnut. Na niektorych routroch tento parameter vobec nieje pristupny a je to ponechane na automatike, co nieje zrovna moc idealne ked to blbne. Zmena parametra Short GI je aplikovatelna ak wifi bezi v mode 11n (alebo roznej kombnacii modov s 11n). Na druhu stranu moze byt kolisanie rychlosti normalna pracovna zalezitost v zavislosti na sucasnom vyuzivani kanalu roznym poctom wifi klientov. Ak dvaja sucasne stahuju a vytazuju kanal na max, tak sa rychlost rozlozi priblizne rovnomerne a kazdy uvidi, ze mu to ide 1/2 maxima. Pri troch klientoch je to 1/3 a tak dalej... Toto rozdelenie je dalej zavisle na aktualnej "linkovej rychlosti". Klient, ktory je pripojeny 300Mbps prenesie jeden standardny paket za kratsi cas, ako klient, ktory je pripojeny rychlostou 65Mbps. Ak su klienti pripojeny roznou rychlostou, tak sa rychlost rozdeli nerovnomerne. Rychlost dalej klesa chybami v prenose dat. Je toho dost co ma vliv na to ako funguje wifi.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zoro33 2. 12. 2016 08:52

Vyzera to, ze vzajomne rusenie signalu na 2,4GHz mohol sposobovat spominane nizke rychlosti.
Po presune kanalov je to ovela lepsie.
Ale aj tak mi vrta hlavou, preco boli prenosove rychlosti ledva 30Mbps ked v 5GHz pasme som prakticky sam.
zoro33
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 12. 2016 09:43

Ty pásma jsou k volnému používání, mohou je teoreticky využívat i jiné typy datových přenosů než 802.11 a ty v počítači nevidíš, ale přesto ruší.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků