Router na cesty

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Angelus224 10. 10. 2016 14:37

Ahoj,

potřebuju pomoci s vyhledáním zařízení pro mé účely. Nějak nevím co mám v obchodech hledat.
Celkem dost času trávím v hotelech. Mám ultrabook, tablet mobil, tzn. zařízení které nemají RJ45 konektor (redukci nechci.) Potřeboval bych nějaký cestovní router. To bych ještě najít uměl, nicméně když už tak bych potřeboval aby to řešilo i tyhle situace:

1) Hotel nabízí internet kabelem. Vezmu krabičku, píchnu kabel a připojím přes wifi své zařízení - tohle zvládne cokoliv.
2) Hotel nabízí bezplatnou wifi. Chtěl bych router, který se připojí k wifi jako klient a následně už se k mému routeru připojí ostatní moje zařízení. Tohle jde samozřejmě obejít, že se přihlásím na všech zařízeních rovnou na wifi hotelu, ale někdy není wifi až tak kvalitní. Na mobilu není tak silný signál apod.
3) Nejdůležitejší, sice nejméně častý, ale zase nejvíce otravný problém. Wifi je za poplatek - uživatelské jméno a heslo. Jedny přístupové údaje = jedno přihlášené zařízení. Zde není možné mít více zařízení protože bych musel zaplatit více přístupů. Proto bych potřeboval router, který se připojí na wifi, nasdílí mi internet do mé vlastní. Zde po připojení na wifi většinou následuje přesměrování na stránku se zadáním přihlašovacího jména a hesla. Až po přihlášení jsem na netu. Nevím který router by tohle zvládnul.

To vše bych chtěl v malém cestovním balení, se zabudovaným zdrojem, aneb píchnu do zásuvky a nikde žádný kabel. Ideál i vlastní baterie na pár hodin provozu.

Prosím o informaci, zda takovéto zařízení existuje. Díky
Angelus224
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 10. 10. 2016 15:55

Ja pro tenhle ucel pouzivam Mikrotik mAP Lite ( http://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-map-lite/ ). Nic nevazi a nezabere zadne misto (v pohode se vejde do dlane). Neumi ale WiFi - WiFi - pro ten ucel by sis asi musel koupit dva, propojit je kabelem a nastavit jeden jako "klient hotelove WiFi" a druhy "moje WiFi" - ja ho vetsinou jen pichnu na ten kabel, co je v hotelu na stole.

Napajeni neni problem, z libovolne powerbanky ti tenhle router pobezi par hodin. Nebo ho muzes napajet libovolnou micro-USB nabijeckou na mobil.

EDIT: router ti nevyresi situaci, kdy je pristup na hotelovou WiFi vazan na nejake session ID v prohlizeci (browseru). Ale to se nastesti zas tak casto nepotka...
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Angelus224 10. 10. 2016 18:43

EDIT: router ti nevyresi situaci, kdy je pristup na hotelovou WiFi vazan na nejake session ID v prohlizeci (browseru). Ale to se nastesti zas tak casto nepotka...

A tohle je přesně to co bych potřeboval jako prioritu. Jediné řešení v tuto chvíli v tuto chvíli mě napadá koupit wifi do USB, připojit se na Macbooku k wifi, přihlásit se pod heslem v prohlížeči a nasdílet net přes druhou wifi. Malá krabička, která by toto zvládla sama by byla jednodušší.
Angelus224
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 10. 10. 2016 20:47

Pokud by fungovalo to, co popisujes, pak by melo stacit mit otevreny browser na jednom zarizeni pripojenem k tomu Mikrotiku a mel by fugovat Internet na vsech. Ale je to jenom dohad, ze vsech svych pobytu po hotelich jsem se s vazbou na okno browseru potkal myslim jenom jednou. Ve vsech ostatnich pripadech by to melo jit bez problemu tak, jak jsme oba popsali uz predtim.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bzuci 10. 10. 2016 21:20

Přesně tohle jsem řešil, nakonec skončil u mikrotiku.

Varianta s přihlašovací webovou stránkou není vůbec problém. Funguje to tak, že po potvrzení na webu se povolí MAC adresa pro přístup ven. Takže pokud takhle připojíte clienta a v něm pod NAT hromadu zařízení, na prvním z těch zařízení budete muset odkliknout přihlašovací web a je to, bude to fungovat pro celou podsíť.
Webovou stránku je možné zavřít. Vyzkoušeno a ověřeno.

Nejlepší na tohle bude skutečně to mAP nebo podobná věcička. Ale budou třeba dvě. Některé nové levné RB mají napájení přes microUSB, takže se dají napájet powerbankou.

Já na to mám RB941. Ale obejdu se bez "druhé" wifi.
Bzuci
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 11. 10. 2016 08:48

Webovou stránku je možné zavřít. Vyzkoušeno a ověřeno.

Resime tady ten pripad, kdy tu stranku neni mozne zavrit (jednou jsem to potkal). Vsechno ostatni je celkem trivialni na vsichni se na tom shodujeme ;-)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 11. 10. 2016 13:56

Co se týče varianty přijímat wifi a opět vysílat další wifi, tak by se na to snad dal využít takový "MIKROTIK RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite" který má 2.4 a 5 GHz síť. Jednoduše se přes 2.4GHz připojí k wifině hotelu (nebo toho místa) a přes tu 5GHz jí bude šířit dál a uživatel se bude připojovat na 5GHz. Teda nezkoušel jsem to, ale zdá se mi to jako lepší řešení než mít dvě krabičky a propojovat je kouskem kablíku. A cenově je to asi tak stejné, jestli dávat 2x500 nebo tisícovku je už jedno.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 11. 10. 2016 14:09

Pravda, to mne nenapadlo. Zadnym AC modelem nedisponuju, tak mi ruzne pouziti WiFi neprislo na mysl. To je elegantni reseni (i kdyz zabere vic mista ;-)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý