Výběr nového routeru do 3 000,-

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod shaman171 17. 10. 2016 20:31

Ahoj,

rád bych vyměnil svůj stávající router za nějaký nový a spolehlivější model. Aktuálně mám již přes 4 roky starý Huawei od O2 a už je z něho dědeček a nezvládá co bych chtěl aby zvládal.
Musím k němu mít gigabitový switch, abych dokázal obsloužit celou svou síť.

Potřebuji propojit:
1 x stolní PC - kabelem
2 x NTB - kabelem (občas Wifi)
1 x NTB - Wifi
2 x Raspbery Pi - kabelem
1 x tiskárna - kabelem
4 x mobil - Wifi

Sem tam nějaké další zařízení přes Wifi. Hlavně Wifi je obrovský problém, protože jakmile připojím všechna zařízení, tak už to nestíhá, kapacitně prostě nestačí a seká se to na všech zařízeních přestože rychlost internetu by byla dostačující. Rád bych se zbavil switche a místo něj připojil nový router, kdy stávající O2 router (přes ADSL) by pouze přijímal internet a kabelem ho posílal do nového routeru a ten už se staral o rozvod internetu po celé domácnosti.

Podmínkou pro router tedy je velký počet gigabitových LAN portů (minimum by bylo 5) a dobrá Wifi (ideálně 2,4 i 5 GHz).
Nevím, zda takový router v cenovce do 3 000,- Kč lze vůbec sehnat nebo bude výhodnější slevit z požadavků vzít dobrý Wifi router a zachovat i stávající switch s ohledem na nutné množství LAN portů?

Moc děkuji za každé doporučení.
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 18. 10. 2016 07:37

Nesháníš wifi-router, ale ADSL / VDSL MODEM (s wifi). To ti velmi omezuje výběr. Na 5 gigabitových LAN portů rovnou zapomeň (alespoň žádný takový modem neznám, klidně mne někdo opravte).

ADSL 2+, Dual band: TP-LINK TD-W8980B za 2199 Kč Alza
VDSL 2, AC standard: NETGEAR Nighthawk D6400, AC1600 3075Kč CZC.cz
VDSL 2, AC standard: ASUS DSL-AC52U za 3500Kč Alza
VDSL 2, AC standard: ASUS DSL-AC56U za 4299Kč Alza
+ stávající switch

Druhá možnost: ponechat v provozu stávající modem (vypnout na něm wifi) a dokoupit wifi-router, který bys připojil k modemu. Problém je, že ani Wifi-router s 2.4+5GHz nebo AC s více než čtyřmi Gbit LAN porty v tvé cenové relaci neznám. (ASUS RT-AC88U AC3100 za 11000Kč, Turris Omnia za 7600Kč)

Třetí možnost: ponechat stávající modem a GB switch + dokoupit wifi-router. AC wifi-routerů se 4-mi GB porty je i při tvém rozpočtu slušný výběr.

Varianta 4: ponechat stávající modem v provozu i s wifi a do jiné části bytu umístit access point (připojit kabelem, může to být i wifi-router provozovaný jako AP), takže bys měl dva přístupové body a pokrytí bytu by se ti výrazně zlepšilo, wifi-provoz by se rozložil.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shaman171 18. 10. 2016 17:37

Moc děkuji za odpověď.

Já bych zvolil možnost, že dokoupím klidně jen 4 portový router (který by zachoval zbylé požadavky kromě počtu portů), který připojím ke stávajícímu modemu. Na stávajícím modemu jsou ještě nějaké porty volné, přestože jsou jen 100Mbit, tak do nich například tiskárnu s klidem zapojím.

Teď už jen vybrat vhodný 4 portový Wifi router.

V podstatě třetí nabízená možnost s obměnou, že switch asi nebude nutný, to se pozná až kolik bude doopravdy zařízení připojených kabelem.
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 18. 10. 2016 19:27

Seka sa to preto, lebo mas niektore zariadenia za stenou (stenami). Ak budes pouzivat aj 20 pocitacov s wifi v tej istej miestnosti, kde je wifi router, tak sa sekat nebude nist. Samozrejme to nesmie byt rusene. Upozornujem, ze sekanie je nieco ine ako znizenie rychlosti, ktore sa rozdeli v rovnakom pomere a kazdy dostane 1/20 maximalnej rychlosti routra na wifi. Nariklad 300Mbps/20=15Mbps pre kazdeho.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 19. 10. 2016 08:06

Když chceš něco zapojit do starého modemu a něco do nového wifi-routeru, doporučuji provozovat ten nový wifi-router jako access point (tedy bez NAT překladu adres), aby jednotlivá zařízení spolu mohla bezproblémově komunikovat. A doporuřuji tu mou variantu 4, to značí dvě wifi v různých částech bytu, což tě možná dovede k tomu, že ten gigabitový switch u starého modemu využiješ.

Já používám Mikrotiky, s gigabitovými porty a AC wifi by to mohl být tento model: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... ac-L4.html
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků