Návrh sítě v novém bytě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod GeoffreyCZ 8. 4. 2019 13:24

Zdravím,

rád bych poprosil zdejší odborníky o radu při naplánování domácí sítě v novém bytě. Rád bych použil produkty od Ubiquiti z řady Unifi, konkrétně Security Gateway, Switch s PoE, UAP-AC-LR a Controller a pomocí nich dostáhl následující situace:
- wifi pokrytí celého bytu
- možnost připojení ethernetového kabelu v pracovně (zelený obdélník), obývacím pokoji a do budoucna i v dětském pokoji
- přípojka k modemu je u vstupních dveří a všechny "krabičky" uložit do skříně v chodbě (označená červeným obdélníkem)
- mít co nejméně bílých lišt po stěnách a stropech

Byt v současné době prochází větší rekonstrukcí ovšem bez zasekávání kabeláže do stěn (panel), proto kabely musím vést pouze v lištách nebo v podlahových lištách, které se tam příští týden budou instalovat a proto potřebuju rozmyslet, kudy kabely tahat. Problémem je, že jediná místnost, kde se podlahy nemění je chodba, tudíž není kam kabely schovat než do lišt.

Moje idea je mít v pracovně, ložnici a obývacím pokoji AP, ze skříně v chodbě natáhnout kabel do pracovny, kde by mohl být switch a z něj v táhnout 2 kabely, jeden do dětského pokoje a jeden do ložnice pomocí podlahových lišt a děr ve stěnách.

Kolega v práci, se kterým jsem to konzultoval i navrhoval koupit silné AP a dát ho na chodbu s tím, že pokryje celý byt, což by jistě zvládlo, ale nevěřím, že by signál byl všude ideální a navíc v minimálně v pracovně stejně potřebuji přivést ethernetový kabel kvůli desktopu, na kterém nechci být připojen bezdrátově. 3 AP se mi zas na druhou stranu zdají jako "overkill", ale zaručí mi stabilitu připojení.

Nápady?
Přílohy
Snímek obrazovky 2019-04-08 v 14.08.45.png
GeoffreyCZ
Junior

Odeslat příspěvekod polda 8. 4. 2019 16:31

Pokud se tam teď kope, obtáhl bych byt po obvodě kabelem a přípojky vedle el.zásuvek a pak ať si každý udělá v pokoji co chce.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 8. 4. 2019 17:46

Opravdu není možnost dát v chodbě pod podlahu tu kabeláž? Plovoucku rozmontujes, lino dáš nový :)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod GeoffreyCZ 8. 4. 2019 18:39

Bohužel, je tam dlažba. Na zasekávání kabelů do panelu nestihnu žádného řemeslníka domluvit před stěhováním.
GeoffreyCZ
Junior

Odeslat příspěvekod iv@n 8. 4. 2019 19:48

ja som riešil podobný pôdorys bytu (90m2), prívod zvonku som dotiahol do vstavanej skrine v vo vstupnej chodbe, teraz je tam modem od UPC a wifi signál je úplne v pohode všade po byte (steny sú klasika železobetón). Pri upc modeme je ukončená aj kabeláž - do každej izby ide jeden cat5a kábel, do obývačky 2, kôli iptv. Kto chce sa pripojí na kábel, ale väčšina má mobil/tablet a funguje na wifi, zatial všetko no problem.
Riešenie za 5 korún a funguje.
AP do každej izby mi príde ako brutal overkill.
mitsubishi pajero 3.2
suzuki swift 1.3
iv@n
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod GeoffreyCZ 9. 4. 2019 08:50

@polda: Ono se tam nekope, jen se malovalo a mění se podlahy, na stěnách se nic nemění a ani nestíhá něco měnit. Fanda lišt nejsem, ale je to v tuhle chvíli jediné řešení, jediná spása jsou podlahové lišty, do kterých bych rád schoval co jde (ale pouze v místnostech s novou podlahou, ne v chodbě).

@iv@n: Jako overkill mi to také přijde, ale nenašel jsem lepší řešení. Kdyby šlo jen o wifi, tak to asi vyřeším APčkem v chodbě, ale já potřebuju dotáhnout kabel do pracovny právě kvůli tomu desktopu a ideálně do obýváku k televizi (a Apple TV a XBOXu).
GeoffreyCZ
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 4. 2019 09:30

Asi bych to řešil stylem jedno AP 2Ghz na chodbě v N normě pořizovat tam 5Ghz nemá smysl 5Ghz stejně nechodí přes stěny, pokud budeš mít 5Ghz zařízení a budeš je chtít tak bych je potom koupil později a dal do pokojů se zapnutou pouze 5Ghz částí. (Uvidíš jak tu 2Ghz odladíš skrz rušení atd....)

A potom další část aspoň po jednom kabelu do pracovny/pokoje/dětského na konce kabelů pak můžeš dát switch a pokud bude vše 1G tak to na normální použití bude stačit, samozřejmě pokud půjde protáhnout do pokojů po 2 kabelech bude to lepší.

Kabely bych schoval do lišt kolem podlahy, a klidně koupil i nějaké do chodby i když tam plovoučka není.

Případně se dá tahat kabel v rohu pod stropem a pokud je kabel bílý a strop taky není to celkem vidět....(Na strop normálně nekoukáš...)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 9. 4. 2019 11:59

Pokud už rozebrané podlahy, je potřeba uvažovat např. rezervu pro NAS. A pokud je odvětrání v "červeném" pro umístění modemu, routeru, switche, tak z toho místa a kolem vstupních dveří bytu (nejlépe se to snese) sestoupit k podlaze. Já osobně bych počítal s LAN do (všech budoucích) PC, rezerva NAS a smart TV (nebo media Box). Rovnoběžně s rozvodem 230V ne blíž než 20cm; do sumy 5m je to možné 6cm. (Jak řekl jeden můj kamarád, když už se kope, tak tím víc rezerv.)
WiFi AP - Chápu podle nákresu dobře, že pokoje po levé straně mají hloubku 3m?
Vsadil bych na lhůtu 14 dnů vrácení/výměny AP po objednání přes internet.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod polda 9. 4. 2019 15:11

LAN do každého pokoje 8-)
polda
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků