Dopokrytí WIFI v bytě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Doggg 27. 5. 2019 11:39

Ahoj,

řeším - doufal jsem jednoduchý problém - a sice jak dopokrýt WIFI v bytě a moc se mi nedaří najít nějaké vhodné jednoduché řešení.

Situace:
- byt cca 80m2 v bytovce (lze čekat velké zarušení). Chodba, kde jsou po straně napojené pokoje. Na jedné straně je router (aktuálně nějaký DLINK, 2.4+5, 1Gb, funkčně vyhovuje)
- problém je, že už v prostředním pokoji signál (i 2.4) umí vypadávat, dostupnost v třetím pokoji (nejvzdáleněji od routeru) je pak už velmi sporadická
- připojené jsou telefony, 3 kompy, televize (HBO GO streaming), PS4 a NAS.

Cílový stav:
- mít pokryté všechny pokoje alespoň 2.4 sítí.
- Dotahat všude kabely bohužel není teď reálné

Moje představa byla, dokoupit k Dlinku nějaké AP, které připojím kabelem a dám ho co nejdále to půjde. Pokud chci i nějakou formu wifi roamingu (z prostředního pokoje občas telekonferencuji a nechci řešit výpadky/přepojování), přijde mi, že nic moc v rámci consumer grade segmentu není (koukal jsem primárně na mikrotik) a většina to spíše nějak simuluje s tím, že mi přijde, že na takto malém prostoru to může dělat více problémů než užitku (neustále přepojování a tak dál).

Jsem v pohodě s tím, že zahodím DLINK a koupím něco nového (primárně protože neumí PoE), cenově moje představa byla do 5k. Nicméně zatím mi jako nejlepší varianta přišla koupit router s odnímatelnou anténou a tu někam položit (tedy něco podobného co bych udělal s tím AP, ale bez nutnosti řešit více SSID / jejich překrývání). Případně WIFI vysílat jenom z toho případného APčka a na routeru ji naopak vypnout.

Napadá vás jiné řešení?
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Magusus 27. 5. 2019 12:00

Zdravím,

můžete vyzkoušet toto: https://www.tp-link.com/cz/home-network ... o/deco-m4/
Kolegové si ho celkem pochvalují, dělají buď 2 nebo 3 kusy v balení (musel bych vidět váš byt a situaci, abych mohl navrhnout kolik je vhodné jich použít, ale na rozměry bytu by měly stačit 2). Osobně mi nevyhovuje pouze to, že se nastavují přes aplikaci v mobilu.
Magusus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 5. 2019 12:01

ASUS LYRA s poctem klientu dle potreby. Delaji se ruzne verze, lisici se od sebe prenosovou rychlosti v 5GHz pasmu. Napriklad https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450872Z90004F0K nebo https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450872Z90004F13 jsou i cenove vcelku prijatelne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 27. 5. 2019 12:18

Díky za rady a tipy - moje obava je, že IMHO ani Asus ani TPLink ten roaming nedělá skrze WiFi r/k/v (či jak ty standardny jsou), ale dělá to tím, že odpojuje klienty při určité síle (slabosti) signálu.
Což imho může fungovat dobře, tam kde relativně jasně ty dosahy končí a začínají a ne, když se doplňují/překrývají jakoby v kruhu (jestli je srozumitelné jak to myslím), kde mám pak obavu z toho, že device bude přeskakovat mezi jednotlivými AP a tím i lagovat spojení.

Nicméně to lze asi koupit a vyzkoušet...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 5. 2019 13:05

Tak nějak si myslím, že je to přesně naopak.
Nenapadá mne důvod, proč by měl počítač cyklicky přeskakovat mezi dvěma AP v případě, že se AP hodně překrývají (oba/všechny AP mají v místě počítače silný signál).
Hrozilo by to naopak v případě, že by se pásma s dostatečnou silou signálu nepřekrývaly a počítač by měl od obou/všech AP signál slabý a snažil by najít optimální připojení.

V případě problémů bych zkusil zaexperimentovat s položkou agresivita roamingu v ovladačích wifi-karty.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 5. 2019 15:44

wifi roaming je len taká chabá náhražka toho ako funguje roaming na mobilných sieťach a nikdy to lepšie nebude, pretože wifi je lacná hračka. Zariadenia, ktoré riešia roaming na mobilných sieťach aby to bolo plynulé, bez akéhokoľvek lagu stoja pekných pár sto tisíc korún. To, že je to hračka dokazuje napríklad to, že neexistuje podrobnejšie meranie ako paličky signálu. Vypadávanie je záležitosť klienta (počítača - presnejšie ovládača wifi karty) a nie routra. Vypadávať to môže aj keď to má silný 5 paličkový signál.
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků