Pomoc s výběrem routeru

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FJakub 9. 6. 2019 17:31

Dobrý den,

odchází mi router, prosím o pomoc s výběrem.
Mám vybrané tyto adepty:
TP-Link Archer C6
TP-Link Archer C60 - tady se mi líbí víc antén, ale WAN,LAN jen 100Mbps to mě trochu odrazuje.

Dočetl jsme se tu o routeru MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC, ale to bych si nechal doporučit, trochu mě odráží integrované antény.

Potřebuji pokrýt hezky byt! Cenově bych byl rád kolem 1500Kč.

Děkuji moc za Vaše rady a postřehy.
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 9. 6. 2019 18:00

Záleží na akom pásme ho ccheš primárne používať, v akom priestore (rod.dom, alebo panelák) a aké minimálne rýchlosti cez wifi očakaváš.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FJakub 9. 6. 2019 18:38

pravděpodobně 2,4GHz protože zatím nemám moc zařízení na 5GHz, ale rád bych ho měl.
Jedná se o zděnou bytovku cca 80m2.
Rychlost až 1000 Mbit/s, ale aktuálně mám 100Mbit router takže mi to víc nejede.

Ještě jsem narazil na adepta TP-Link Archer C7

Děkuji moc
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 6. 2019 20:15

U mikrotiku se neboj integrovaných antén.

Bral bych mikrotik.

Jinak vše co má pouze 10/100M lan porty dnes neber - nekupuj!!!!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FJakub 9. 6. 2019 20:58

trochu se bojím toho mikrotiku, že bude těžké ho nastavit.
Jsem spíše laik, u Tp-linku se mi líbí že je to docela dobře udělané.
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 9. 6. 2019 22:33

Máš nějaké speciální požadavky na konfig? Pokud to je heslo na WiFi a zbytek default tak bych se nebál :)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod soban 11. 6. 2019 17:45

U mikrotiku nemusíš nastavovat volby kterým nerozumíš....

Prostě na jedné obrazovce máš nastavení wan a wifi a to ti bude pro začátek stačit.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FJakub 11. 6. 2019 19:12

Tak už mám doma ten mikrotik :-D a internet už funguje :-D

Ale mám jeden dotaz, potřebuji nastavit pevnou IP adresu tiskárně, jak prosím nastavím? Nemůžu to nikde najít.
Děkuji
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod FJakub 11. 6. 2019 20:48

Děkuji.

Ještě se zeptám pro lepší pokrytí je lepší aby router stál a nebo ležel? Nevím jak tam jsou umístěny ty antény.

Děkuji moc
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 12. 6. 2019 10:20

Je to jedno - ty anteny maji maly zisk (schvalne), takze na tom tolik nezalezi.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod FJakub 12. 6. 2019 18:50

Ok, no tak snad jsem koupil dobře, ale zdá se mi že to má lepší pokrytí jak původní TL-WR841ND

Děkuji
FJakub
Junior

Odeslat příspěvekod kuba12345678 12. 6. 2019 21:42

zadny TP link, asus a podobne hruzy se funkcne nerovnaji ani tomu nejlevnejsimu mikrotiku. Koupil jsi urcite dobre.
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 6. 2019 06:57

Pokrytie je jedna vec, tá druhá je rýchlosť cez wifi. Možno si si všimol, že 100 Mbps cez stenu z toho na wifi nedostaneš.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod calebcox 13. 6. 2019 09:57

Proc by z toho nedostal? Samozrejme zalezi na klientovi a mistnich podminkach, ale mozne to je... me 802.11ac bez problemu skrze jednu zed da 200Mbit+ (zarizeni s 2x2 MIMO, AP 3x3)
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 13. 6. 2019 10:47

Ja sa nechem tuná porád chváliť, ale ty vieš ako mi fičí najväčšia šunka na trhu tplink 741 cez tri steny na vzdialenosť 15m. Tudíž ano záleží na klientovi a jeho ovládači pre wifi.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod calebcox 13. 6. 2019 23:38

Ano vim a v podstate to znam nazpamet :-D ale neni to reseni pro bezneho uzivatele, ktery potrebuje na wifi pripojovat telefony, notebooky atd.
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 6. 2019 11:20

Prečo by nebolo? Mimo zaostrenia lúča mi to ide na 60-70% maximálnej rýchlosti, čo je ešte sále lepšie ako väčšine s rovnakým routrom. Lepšie to bude mať 11ax, kde konečne bude fungovať elektronické smerovanie lúča tak ako to bolo zamýšlané. V podstate rovnako ako mobilná 5G sieť.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xmickey 25. 6. 2020 07:02

Poradíte s výběrem WiFi routeru?
Co jsem načetl, tak brát s 5 GHz a 10/100/1000 porty. Potřebuju pokrýt malý byt 40m2, v maximálním vytížení 2x notebook, 2x smartphone. Internet 80 Mbps.

Postačí mi na to TP-LINK Archer C6 za tisícovku, nebo vybrat např. Asus RT-AC52U B1, nebo jiný?
https://www.czc.cz/244497,206744/porovn ... 1805681232

Na Mikrotik jsem se díval a je to na mě zbytečně profi se složitým nastavením. :hm

Díky :-))
Naposledy upravil xmickey dne 25. 6. 2020 07:52, celkově upraveno 2
2010 VW Golf VI 1.4 TSI & 1992 Suzuki DR 350 S
xmickey
Junior

Odeslat příspěvekod Ondrej1 25. 6. 2020 07:12

Tuhle situaci by mělo zvládnout cokoli, pokud to nebude vyložený střep, požadavky na gigaporty a 5 GHZ Wifi jsou dobré.

Nicméně, kdybych měl za sebe poradit, tak MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC :-) Složitosti nastavení není třeba se bát, Mikrotik v posledních letech zapracoval na wizardu pro běžné uživatele a co se týká updatů a možností je to jinde než SOHO routery.
Ondrej1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 25. 6. 2020 08:04

Měl jsem oba routery. Fungovaly dobře. C6 měla silnější signál. Asus mi prisel s ovládáním v detailech přívětivější.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 25. 6. 2020 09:45

Ber ten MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC je to bezkonkurenční zařízení a nebudeš mít problémy.

Mám už 3 kousky a OK.

Pokud nepotřebuješ nic speciálního tak jako obyčejný router se to dá nastavit na jedné stránce..... (Tady to fakt nakliká i BFU.)

Jediné s čím jsem bojoval já nastavit správné MTU pro jednotlivé spoje protože používám tunely a u každého je to jinak a správné rozchození IPv6 než jsem pochopil jak to u mikrotiku přesně funguje.

Jinak k jiným routerům:

ASUS -> špatná podpora IPv6 a pro využití možností to chce veřejnou IPv4 pokud ji nemáš tak stejně hromadu věcí se pak nedá použít.
TP-LINK -> Podle mě lepší.

Nevýhoda všech - aktualizace FW jsou pouze chvíli a pak útrum.....

K wifi externí antény nic neřeší - na wifi můžeš používat určitý výkon a pokud ho router používá na max tak už větší dosah nebude, samozřejmě natočením antén to můžeš skusit optimalizovat, ale většinou to stejně nepomůže.
Prostě žádný zázračný dosah se nekoná.
Pokud potřebuješ pokrýt jedno velké patro tak jsou lepší 5dbi antény a víc (září jako kolo čím víc dbi tím plošší a větší), čím míň dbi tak se to mění v kouli takže ty jsou vhodnější když vzdálenosti jsou menší a potřebuješ signál spíš do patra.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý