Specifické propojení dvou routerů

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 15. 9. 2019 10:17

Zdravím, trochu tápu v možnostech dnešních sítí a zajímala by mě jedna věc. V domě je internet rozvedený kabelem do dvou pater. V každém patře je samostatný router, který posílá data dál přes kabel i bezdrátově. Napadá mě, že by bylo fajn mít sloučené oba routery v jedné síti, aby mezi sebou mohla jednotlivá zařízení z obou pater v případě potřeby komunikovat, ale oba routery by stále (separátně) rozváděly internet z kabelu (tedy že by jeden router nesloužil jako cesta k připojení na internet).
Já vím, je to dost hloupě popsané...nejsem úplně ve formě, ale snad si rozumíme .) Díky
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 15. 9. 2019 10:35

jednoduchá odpověď je ano, nicméně je otázka zdali jsi toho ano schopen dosáhnout sám (ve své formě;)

- internet přiveď do prvního "routeru" a z něj veď kabel do druhého "routeru", ten druhý router bude muset být v režimu switche (tedy nikoli, aby ty dvě sítě od sebe odděloval, ale aby je rozsiřoval).
- tricky to bude pokud do toho budeš chtít řešit i wifi, ale to nepíšeš ;)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 9. 2019 17:46

Ideální by bylo na přívodní kabel (kamkoliv vede) dát ještě před první prvek něco jako raspberry pi s dual ethernetem a na něj hodit DHCP server + např. pie hole ... zbylé routery stačí dát do AP režimu a vypnout na nich DHCP.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 15. 9. 2019 17:57

Jestli něco nepřehlížím, tak je to nejklasičtější scénář.
Prostě první router kam vede internet nech jak je. Na druhém vypni dhcp a kabel z prvního routeru zapoj do LAN konektoru na druhém routeru (ne WAN).
Tím budou sítě spojené jak po kabelu tak WiFi a dhcp a firewall bude dělat jen první router.


PS: pokud druhý router lze přepnout do režimu AP, tak můžeš klidně použít i WAN a nepřijdeš tím o jeden port.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pan Kája 16. 9. 2019 18:23

Já se obávám, že jsme se nepochopili. Můj dotaz je o něco absurdnější. Jde mi o to, zdali vlastně vůbec u nějakého výrobce, technologie, existuje možnost, aby oba routery fungovaly dál nezávisle na sobě jako dosud a přitom navzájem dokázaly mezi sebou přes wi-fi sdílet komunikaci připojených zařízení (třeba sdílené složky) v rámci vnitřní sítě. Nehledejte za tím snahu vyřešit nějaký problém a případné alternativy. Fakt mě jen zajímá, jestli je vůbec něco takového vůbec reálně proveditelné :)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 16. 9. 2019 19:07

Ano
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 3. 11. 2019 12:47

Jestli jsem to dobře pochopil, nejde o rodinný dům s jednou přípojkou, ale o panelák nebo bytovku se 2 přípojkama (možná stejný poskytovatel, možná ne) a chcete mezi sebou sdílet data. Nastavitelné to je, ale bylo by potřeba dodat další informace.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 11. 2019 16:52

Ano, možné to je. Mezi ty dvě sítě strčíš Mikrotika a nastavíš na něm, aby fungoval jako switch, ale nepřenášel DHCP requesty.

Routery by měly nastavenou stejnou síť, ale jiné adresy a nepřekrývající se address pooly.

Pokud bys nepoužíval alespoň v jednom bytě DHCP, mohl bys sítě propojit natvrdo kabelem, ale nepředpokládám, že by to byla cesta.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků