Počítače na sebe nevidí

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vlasta.03 19. 12. 2019 14:55

Zdravím, postavil jsem si doma menši server. Ovšem mám problém. V příloze je menší nákres mé sítě a problém je, že počítače na sebe přes tu červenou čáru vzájemně nevidí, ovšem připojení k internetu je všude dostupné.

Bez názvu.png
vlasta.03
Junior

Odeslat příspěvekod soban 19. 12. 2019 15:55

Že by proto že používáš jiné IPv4 .....0.x a .....1.x a masku máš nastavenou na 255.255.255.0 ?

Pak taky různé firewally na těch routerech.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 12. 2019 16:05

Nesdělil jsi verze OS. Předpokládám MS WNT.
Jestli není zakázaný protokol ECHO a SMB ve firewallech/routerech, měl by fungovat ping a přístup z/do všech OS bez ohledu na verzi (kromě MS DOS) pomocí UNC.
Např.:
ping 192.168.1.104
\\192.168.1.104
za předpokladu, že v daném serveru/WNT běží služba Lanmanserver a je něco nasdílené.
Ověř.
Pokud jsou synchronizované účty/hesla, není třeba při připojení zadávat heslo.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vlasta.03 19. 12. 2019 18:38

Server je normální PC s kalilinuxem a z Notebooku i ostatních počítaču připojeného do stejného routeru mám přísup. Ping nefunguje.
vlasta.03
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 19. 12. 2019 20:54

To je celkem jednoduche, mas tam dva problemy. Ten "levy horni" router potrebuje nastavit staticke routovani pro sit 192.168.1.0/24 pres interface cislo 4. Momentalne nevi, kde ta sit je a pakety urcene do te site posila na svou vychozi branu (default gateway), tedy do Internetu.

A ten "pravy spodni" mozna dela NAT a skoro urcite ma firewall pravidlo blokujici provoz z jeho "WAN" do jeho "LAN". To musis vypnout. (nebo to propojeni udelat jinak nez pres WAN port. A pokud to tak udelas, tak musis zajistit, ze se nepohadaji DHCP servery na tech routerech.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 19. 12. 2019 21:05

A je nějaký důležitý důvod mít dva rozsahy adres? Něco z toho nade mnou popsaného se dá realizovat. Já vidím jako nejsprávnější nastavit router u SERVERu do režimu BRIDGE. Tím se vypne (nebo v nastavení) DHCP server v něm a bude se chovat jako rozšíření portů routeru nad ním přes vlastní WAN. SERVER i NB obslouží DHCP server v routeru připojující internet.
Bude to fungovat, pokud si (nám neznámé) typy dvou routerů budou rozumět.
Naposledy upravil meda2016 dne 20. 12. 2019 11:31, celkově upraveno 1
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 19. 12. 2019 22:45

Ide ti špecificky o "videnie", alebo o "prístup" na zdielané objekty?
Je potrebné vedieť, že "videnie" protokolu SMB neprechádza cez router, poretože sa zisťuje broadcastom. Prístup na zdielaný objekt (pripojenie) funguje aj cez router.
hunter21
Pokročilý