Výběr routeru a wifi AP

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djkubas91 9. 1. 2020 10:07

Hezký den,

jelikož je centrální téma pro výběr routerů již pár let neaktuální, dovoluji si poprosit o radu s výběrem síťových prvků.

Aktuálně jedu na TP-Link TL-WR841N s OpenWRT fw + nějakém základním 100 Mbit switchi od Netboxu, který mi doma zbyl. Co jde, se snažím mít k routeru připojené kabelem. Hlavními prvky jsou Synology NAS DS212j a Apple TV, dále pak většinou síť nezatěžující drobnosti - AVR, Apple TV, nějaké brány k chytré domácnosti, Xbox (nehraju online, jen občas download her). Dohromady je to asi 6 zařízení.
V rámci Wifi pak asi 10 zároveň připojených zařízení (ale ne vždy všechny aktivní). Opět brány, telefony, tablety, Apple Airport Express jako klient pro televizi/DLNA, kam nedotáhnu kabel. Na NAS mám OpenVPN, takže bych potřeboval, aby ji router buď nahradil (spolehlivější by se hodila), nebo byl schopný ji pustit dál. IP adresa je pevná IPv4, připojení 150Mbit od Netboxu (tedy kabelovka, ne VDSL/WIFI). 5GHz síť pro notebook stačí v obyváku, kde je router umístěný.

U aktuálního routeru už mě dost štve stabilita a zejména rychlost (má jen Nko a 100Mbit porty) a dosah připojení. Nemáme s přítelkyní velký byt (necelých 80 metrů), na druhé straně, kde je televize, to DLNA většinou zvládne utáhnout, ale jakmile se začne wifi využívat více, tak spojení padá.

Aktuálně jsem pořád na vážkách mezi jedním pořádným routerem s wifi (něco ve stylu D-Link DIR-882 a podobné), anebo to pořešit podobně jako v práci Mikrotikem + Unifi. U obojího pak plus 1Gbit switch. Na odděleném řešení routeru a WIFI se mi líbí neuvěřitelná síla Unify, na druhou stranu mě docela štve jejich nutnost (alespoň virtuálního) controleru, tedy s každým novým NTB v případě potřeby nutnost nastavovat wifi od začátku. Nákup fyzického kontroleru je zas pro tyhle potřeby dost zbytečnost.
Rozdíl v ceně mezi hotovým řešením a mikrotikem s unify je nějakých 1000 korun/25 % ve prospěch hotového řešení, proto se ptám, zda se vyplatí do toho ty peníze investovat, případně na doporučení konkrétních prvků. Případně, zda má i na tuto výměru smysl řešit wifi mesh, kdy by ale druhý AP nemohl být připojený kabelem (nejsou natahané rozvody a rekonstrukci neplánuji).

Předem díky za návrhy nebo upřesňující dotazy.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 9. 1. 2020 11:32

=> jakmile se začne wifi využívat více, tak spojení padá...
Padanie nieje ani tak záležitosť routra, ale pripojených zariadení (nastavenie drivera, jeho kvality naprogramovania a schopnosť poradiť si s výpadkami paketov vlivom veľkej chybovosti prenosu dát).
Pre zníženie chybovosti sa doporučuje znížiť veľkosť vysielaného signálu a to jak na AP, tak na všetkých klientoch. Lepšie (oveľa drahšie) controllery (ale nie unifi) to vedia robiť vo vlastnej réžii, pretože dokážu odmerať parametre signálu aj na všetkých pripojených klientoch.
D-Linu by som sa vyhol oblúkom. Má to deravý firmware a moc to neriešia. Mikrotik by ti mal vyhovieť ak nemáš okolo seba desiatky, alebo stovky sietí.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 9. 1. 2020 19:43

No je klidně možné, že toto chování způsobuje některé z připojených zařízení, byť vystopovat to v dnešní době v domácnosti, kde těch zařízení máme fakt hodně, nemám ponětí jak.

Nicméně, pokud to k tématu nějak pomůže, teď jsem ve vzdálenější místnosti a wifi na notebooku ukazuje:
RSSI: -60dB
Šum: -99dB
Tx: 52Mbit

Nicméně toto nic neřeší - i kdybych odhalil, které zařízení má blbý signál a zahlcuje síť, stejně z Nkové sítě rychlejší neudělám. A z 100Mbitu Gbit v rámci místní sítě taky neudělám...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 9. 1. 2020 23:54

Nejaké rušenie tam určite máš keďže ti to ukazuje Tx: 52Mbit, inak by to ukazovalo aspoň 72 Mbit. Ja si sťažovať nemôžem. Mne obyčajný tplink741 prenáša data cez wifi rýchlosťou 90 Mbit cez tri steny na vzdialenosť 15m. Samozrejme, keď prenáša data aj druhý počítač v tom istom čase, tak rýchlosť klesne na obidvoch počítačoch na polovicu.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 10. 1. 2020 10:04

No jasné, ono ten byt je pro potřeby wifi obecně dost blbě navržený - v prostřed bytu, předsíni, je příčka dělící předsíň od koupelny, takže ať umístím router kamkoliv v obýváku, vždy to půjde do jednoho z pokojů přes tuto podélnou příčku, což signálu předpokládám moc nepomůže. Proto hledám silnější řešení, které to vyřeší. S nějakýma el.mag. vlnama si hlavu nedělám, jen ať to do mě pere :-)))
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 10. 1. 2020 10:23

Zrejme máš v počítači len 1-streamovú wifi kartu, že? To by znamenalo, že aj keď si kúpiš 3-streamový router (s troma anténami pre jedno pásmo), tak to bude používať len jeden stream. Treba na to pamätať. Ak by si mal 2-streamovú wifi kartu, tak by si mohol mať maximálny Tx: 150 Mbit pri 20 MHz šírke kanálu aj na tom tplink 841 a data by to prenášalo možno aj 100 Mbitami.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 10. 1. 2020 12:32

Asi takhle:

Pořizovat wifi v pásmu 5Ghz nemá cenu pokud zařízení nebudou v jedné místnosti, 5Ghz neprochází přes stěny (hodně špatně).
2Ghz zase je dost zarušené takže většinou to musíš přepnout na šířku kanálu 20Mhz a najít co nejméně rušený kanál.

Nějaký zázračný dosah se konat nebude protože dnešní zařízení vysílá většinou na MAX co může (pokud neubereš výkon v nastavení) jediné co se dá udělat pohrát si s nastavením antén a umístěním routeru.

Čím má anténa větší zisk tím je směrovější (Vysílá to signál jako kolo kdy anténa je oska toho kola a čím má anténa větší zisk tím je kolo užší, ale dosáhne dále.)

Prostě router třeba dát tam aby kde používáš nejvíc zařízení bylo mezi routerem a zařízením nejmíň překážek.

A pokud máš dost zařízení připojené kabelem tak tam vrazit switch s 1G porty a všechny zařízení na kabelu připojit přes switch pak nebudou zatěžovat router pokud se bude konat přenos pouze přes kabel mezi nas a PC či nas a TV.

Jinak TV a nas bych dal určitě na kabel.....

Pokud do místnosti máš pouze jeden kabel a víc zařízení tak tam pořiď zase 1G switch sice to nebude optimální, ale pořád to bude rychlejší jak wifi.

100M switch nebrat!!!!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 10. 1. 2020 14:21

Oba dva díky :-)

hunter21: Co mám v notebooku netuším (stolní počítač už nemám řadu let), jde o MBP2018. Když jsem v obýváku, kde potřebuju internet "nejrychlejší", tak to frčí v pohodě kolem 150Mbit TX, ale pokud chápu dobře, je toto "teoretická rychlost", kterou je možno s danou kvalitou sítě dosáhnout a reálná rychlost internetu bude nižší.

Soban: Přesně tak to mám v plánu - na obývák 5Ghz, na vše ostatní 2,4Ghz. Jinak jak píšu - vše co jde je připojené kabelem napřímo. Tedy ATV, NAS, Xbox. Připojit televizi v ložnici kabelem nezvlánu. Do ložnice je sice dovedený UTP kabel, ale ten jde přímo z přípojky do IPTV a je mimo místní síť. Nevím jestli by to pomocí třeba mikrotiku a nějakého jejich routerboardu šlo nastavit. Tedy aby se jedním kabelem nesla data pro zařízení před a za NAT? Toto bych si ale stejně netroufl/nezvládl nastavit sám.
De facto všechna elektronika kromě té TV a Symfonisku (net reproduktor) je v obýváku.



PS: Hloupý dotaz který mě napadl až teď. Pokud budu mít na wifi síti deset zařízení s wifi AC a jedno s wifi N, tak bude router stejně vysílat jen ve standardu N, že? :-/ Nebo si to dokáže nějak zmanagovat, když bude mít víc streamů?
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 10. 1. 2020 15:23

=> bude router stejně vysílat jen ve standardu N...?
Nie, bude fungovať 11n aj 11ac súčasne. S 11ac to nieje až také jednoduché a to hneď z dvoch dôvodov.
- funguje to len na 5 GHz
- pre vysoké prenosové rýchlosti to potrebuje silný signál (minimálne -50dBm). Inak povedané, vysoké rýchlosti fungujú len v blízkom okruhu okolo routra a to ešte bez prekážok.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 11. 1. 2020 00:27

Ke kabelu do ložnice:

Pokud je tam normální kabel UTP CAT5E tak jde zapojit do dvouzásuvky jako dva kabely pouze pro rychlost 100M.

Prostě nepoužijou se všechny páry kabelu, ale rozdělí se a dva páry do jedné zásuvky a další dva páry do druhé na obou koncích a budeš mít jeden kabel který se bude chovat jako by jsi tam měl natažené 2 kabely s max rychlostí 100M. (Pro setobox a TV by to mělo stačit)

Samozřejmě ještě to jde udělat aktivním prvkem ale to už potřebuješ který umí Vlany a jde konfigurovat.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 14. 1. 2020 11:36

Soban: To zní hodně zajímavě a použitelně! Byl bys ochotný mě pls nasměrovat? Tou dvouzásuvkou myslíš prostě něco takového?
https://www.alza.cz/rozbocka-utp-stp-kabelu-stinena-d235900.htm?kampan=adw1_prislusenstvi-pro-mt_pla_all_prislusenstvi-css_kabely-redukce-a-radice_c_1003717_1o4_MN241a&gclid=EAIaIQobChMI1p-Ywe-C5wIVyYjVCh2nkgw0EAQYBCABEgIh8PD_BwE

100Mbit by stačil rozhodně. Předpokládám, že na linku vedoucí za routerem by šel dát ještě switch (tj. nemá to nějaké omezení použitelnosti)?
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 15. 1. 2020 16:06

No ty kráso Sobane, tisíceré díky. Koupil jsem rozbočku a všechno frčí! Takže jeden problém vyřešen. Vždycky jsem se považoval za člověka, co sice nemá moc zkušeností, ale má alespoň teoretické ponětí, jak problém vyřešit. Ale "takováhle blbost" by mě fakt nenapadla a funguje to nádherně! :-)

No nicméně - i tak bych rád upgradoval ten router, když ne kvůli wifi, tak kvůli stabilitě a 1Gbit LAN. Mohu tedy poprosit nějaké tipy? A dále tipy na jeden 4portový a jeden 8portový 1Gbit switch?
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod soban 15. 1. 2020 21:53

Já mám tento TP-LINK TL-SG108E https://www.tsbohemia.cz/tp-link-tl-sg108e_d216501.html

Dají se tam nastavit nějaké věci.

Ale pro tebe stačí klidně i tento TP-LINK TL-SG108 (nemá to E na konci) https://www.tsbohemia.cz/tp-link-tl-sg108_d160058.html

Jinak 4 portový bych nebral a vzal dva ty 8 portové, ale pokud TP-LINK TL-SG105 https://www.tsbohemia.cz/tp-link-tl-sg105_d159182.html

Jinak router MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-rbd52 ... 88853.html
Jinak stránka výrobce s parametrama: https://mikrotik.com/product/hap_ac2

parametry co uroutuje: https://mikrotik.com/product/hap_ac2#fndtn-testresults
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 16. 1. 2020 07:31

Objednáno, zítra dorazí, tak pak poreferuju :-)

4/5portový beru čistě pro rozdělení signálu "ze zdi" mezi router a IPTV, která musí být před routerem.

Moc díky za tvůj čas!

EDIT: Jen lehce jsem znervózněl při dodatečném studiu parametrů - aktuální router (viz výše) a většina routerů s externími anténami má zisk na anténu 5dBi, tebou doporučovaný 2,5dBi. Má smysl tento parametr porovnávat anebo je to číslo, které na kvalitu wifi nemá vypovídající vliv (viz z mé zkušenosti nejsilnější AP Unify, které má "jen" 3dBi) a mám to pustit z hlavy?
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 1. 2020 11:36

Zisk antény můžeš pustit z hlavy, nebo lépe řečeno čím má anténa větší zisk tím je směrovější.

Takže když si představíš anténu jako osku u kola čím bude mít větší zisk tím bude kolo užší, ale větší takže dosáhne o kousek dál.

Pro normální byt je to jedno, u externích antén se můžeš snažit třeba pokrýt patro pokud je dáš vodorovně atd....

A jinak co anténa na druhé straně? Jaké myslíš že jsou třeba v telefonu?

Jinak u mikrotiku je to odladěné a určitě to nebude horší jako u toho TP-LINKU.

Parametry toho TP-LINKU:

Kód: Vybrat vše
Reception Sensitivity:
270M: -70dBm@10% PER
130M: -74dBm@10% PER
108M: -74dBm@10% PER
54M: -77dBm@10% PER
11M: -87dBm@8% PER
6M: -90dBm@10% PER
1M: -98dBm@8% PER


Parametry toho mikrotiku:

Kód: Vybrat vše
2.4 GHz   Transmit (dBm)   Receive Sensitivity
1MBit/s   27   -100
11MBit/s   27   -94
6MBit/s   27   -96
54MBit/s   24   -78
MCS0   27   -96
MCS7   23   -73


PS. Ten switch který dáš na přívod od ISP nepotřebuješ ten mikrotik se bude určitě dát nastavit že dva porty propojíš a mezi nimi bude bridge pro setobox a ty ostatní porty budou za natem.
Samozřejmě nevím jak to tam u vás funguje a jak je to s IPTV.

PS2. Návod jak to nastavit možná pomůže: https://www.techrevue.cz/zaklady-mikrot ... o-routeru/ jinak určitě na internetu toho bude víc.

Prostě pro tu IPTV by jsi tam musel udělat dva bridge kdy v jednom by byly 2 porty (přívod od ISP a pro IPTV) a v druhém ty ostatní s wifi.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků