laik shani pomoc s nastavenim FTP na domaci NASu

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod qsubt 9. 3. 2020 01:47

Zdravim, nevedel jsem presne kam svuj problem na tomto foru zaradit (tematicky) tak to zkousim sem.

Situace, jsem defakto na site, routry, nasy a podobne srandy laik - nikdy me to nezajimalo, to co jsem chtel vzdy fungovalo...
FTP jako takove pouzivam a jakoby (asi) vim co nastavit (ftp klient) - jinam se pripojim, ale na domaci NAS zvenci ovsem ne.

Zapojeni je klasicke, optika do krabicky, z krabicky snura do routeru, odtud je kablikem pripojene PC a NAS. Po wifi ntb a nejake mobily...

HW sestava je tato: za routr NETIS 2780 + za NAS pak QNAP TS-128A (prosim nereste (ne)vhodnost techto hw kousku... ja jsem to nekupoval, ja jsem se k tomu dostal :)

po pokusu o pripojeni (Filezilla) to pise:
Stav: Připojování k xxx.xxx.xxx.xxx...
Stav: Pokus o připojení se nezdařil. Došlo k chybě „ECONNREFUSED - Připojení odmítnuto serverem“.
Chyba: Nelze se připojit k serveru
Stav: Čekání na opakování...

Jinam se pripojim napr Wedos Disk.. se stejnym nastavenim v klientovi (host, explicitni FTP pres TLS pokud je dispozici, zpusob prihlasovani Normalni, a prislusny login, heslo)

Testoval jsem FTP i nejakyma online sluzbama /2ma/ v obou vyslo ze to nejde, ze 21 zavreny a ten druhy to psal trochu jinak - ale faktem je ze zvenci je to asi? mrtve?

NAS mam v ramci lanu pevne prirazenou IP adresu 192.168.1.5 /tusim ze to jsem si zvolil uz pri instalaci toho systemu qnap)
    FTP sluzbu v systemu qnapu mam zapnutou...
    Na routeru mam tuto IP adresu jako vyhrazenou spolu s MAC
    Na routeru Forwarding - Virtual Server- ji mam nastavenou na port 21
    Nic vic jsem myslim nenastavoval..., uz si nejsem jisty, hral jsem si s tim docela dlouho

myslel jsem ze s Googlem a Youtubem to dam snadno dohromady, ale evidentne jsem vetsi lama nez jsem si myslel. Zkousel jsem mozne nemozne, prislo me ze to mam prece jeno oni - vsem to tam asi teda jede a jenom ja nic. Asi se tocim v nejakem kruhu. Kdyby to byl nejaky stupidni detail co nemam a udelalo to ze me retarda, bylo by to asi nejlepsi reseni. Pokud nekoho napada jak to nahodit, nebo nejaky tip kde jsem prehledl nejakou (zakladni) vec, a rozjelo se to, byl bych tuze rad.

Tady je 5 info screenu co a jak mam naklikane (dalsi muzu v pripade potreby doplnit):
https://mega.nz/#F!zIMl3AJL!3oc-EFJ6WDs44KP6hNNq0A
huh?
qsubt
Junior

Odeslat příspěvekod teutates 9. 3. 2020 06:57

Nemáš veřejnou IP adresu, bez ní se zvenku nepřipojíš.
teutates
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 9. 3. 2020 07:24

@qsubt - A když edituješ Virtuální Server a změníš protokol na VŠE...?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 9. 3. 2020 10:44

1) Máš veřejnou IP adresu u ISP?
2) Na FTP se chceš připojovat z lokální sítě, nebo chceš být dostupný i zvenčí?
3) Pokud jsi doma na stejné síti, kde je i NAS, podaří se ti přes FTP připojit i lokální adresou NASu (tj. 192.168.1.5)?

Podle chybové hlášky mi přijde, že ti připojení odmítne server (NAS), a že tedy nastavení sítě máš dobře, ale máš nějaký problém v nastavení přihlášení FTP k NASu...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 3. 2020 11:12

teutates píše:Nemáš veřejnou IP adresu, bez ní se zvenku nepřipojíš.

To není pravda. Komunikace může probíhat přes prostředníka, ke kterému se NAS přihlásí a který mu přidělí veřejný přístup. Takovým řešením může být třeba https://www.noip.com/
Další možností je například přímo myQNAPcloud.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 9. 3. 2020 11:55

Emil: Nevím, jak to má QNAP, ale Synology a jeho QuickConnect podle mě neumí FTP, ale jenom jejich proprietární aplikace (File Station, Audio Station)... Ještě by bylo fajn, aby qsubt napsal, k čemu to FTP chce vůbec používat, protože to pro spoustu případů může být nejjednodušší, ale zároveň nejhorší varianta :-)
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 3. 2020 12:38

QuickConnect je víceméně k připojení přímo k NAS. Pro ostatní služby je DDNS. Pokud v interní síti nastavím správné předávání portů a služeb, budu se pak připojovat například jako mojejmeno.synology.me:21 (port FTP), mojejmeno.synology.me:5000 (administrace) atd. Zásadní je, aby poskytovatel internetu dané porty neblokoval.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 9. 3. 2020 12:53

To s tým FTP myslíš vážne? Používať v dnešnej dobe FTP je ohromný security risk. Komunikácia prebieha v nešifrovanej podobe. To už pripojenie pomocou klasického protokolu Microsoft zdielania smb/cifs je bezpečnejšie i keď ani toto sa neodporúča cez internet používať.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 9. 3. 2020 13:59

Emil: Dík, člověk se pořád učí :-)

hunter21: Proto se ptám, co s tím zamýšlí. Dovedu si představit specifické způsoby použití, pro které je FTPko stále jako první možnost. Ale pokud chce mít zvenku přístup ke svým souborům tak souhlasím, je to nevhodné.
Já osobně toto řeším pomocí VPN a Samby, i když už jsem též přemýšlel, jestli není něco vhodnějšího...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 3. 2020 14:37

Emil Pastelka píše:
teutates píše:Nemáš veřejnou IP adresu, bez ní se zvenku nepřipojíš.

To není pravda. Komunikace může probíhat přes prostředníka, ke kterému se NAS přihlásí a který mu přidělí veřejný přístup. Takovým řešením může být třeba https://www.noip.com/

Nepletes si verejnou a dynamickou IP? noip.com mu bez verejne IP adresy nepomuze. Jeste jsem nepotkal prostrednika, ktery by umel (nebo chtel) zvladnout FTP protokol.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 3. 2020 15:29

Zda je adresa statická nebo dynamická je z pohledu DDNS celkem jedno. Ve výsledku vždy nějakou venkovní adresu bude mít.
Přímo v routeru (NETIS WF2780) v kolonce DDNS lze nastavit přihlášení k některé ze služeb. Router pak v pravidelném intervalu DDNS poskytovateli říká kde a pod jakou IP právě je. Po zadání mojeadresa.noip.com:port pak na daný port přijde dotaz, router jej přepošle na nastavenou interní IP (tam už čeká například FTP server).
FTP jsem nezkoušel, ale přistupuji tak například na IP kamery ve vnitřní síti.

EDIT: nenapadlo mne, že by nebyl připojený k internetu. To by pak veřejnou adresu neměl, to je fakt.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 3. 2020 16:14

Ano, ale dynamicka/staticka je naprosto nezavisle na verejna/privatni. Tzn. i kdyz udelas zaznam v DDNS, tak to automaticky neznamena, ze se na tu adresu da zvenci pripojit. Muze to tak byt ale nemusi - zalezi na ISP
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 3. 2020 17:20

Což by tazatel mohl také zmínit, jakého má poskytovatele.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod qsubt 13. 3. 2020 00:13

dik za reakce, byl jsem par dnu mimo tak se spozdenim..., zkusm souhrne odpovedet na kazdou pripominku

staticka vs dynamicka adresa - v nastaveni routeru je v sekci WAN, typ pripojeni je DYNAMICKA IP (DHCP)
------------------------------------
A když edituješ Virtuální Server a změníš protokol na VŠE...? - ano daval jsem vse, pak se to automaticky nejak prepsalo nebo ulozilo jako TCP
1) Máš veřejnou IP adresu u ISP? - nevim jestli je prirazena od ISP ale nejakou verejnou mam - to co mne ukaze https://www.whatismyip.com/ ne?

2) Na FTP se chceš připojovat z lokální sítě, nebo chceš být dostupný i zvenčí? - chci ho met z venci, z lokalni site nepotrebuju.... tam se data prenesou normalne... "mezi slozkama"

3) Pokud jsi doma na stejné síti, kde je i NAS, podaří se ti přes FTP připojit i lokální adresou NASu (tj. 192.168.1.5)? - pripojim se
Podle chybové hlášky mi přijde, že ti připojení odmítne server (NAS), a že tedy nastavení sítě máš dobře, ale máš nějaký problém v nastavení přihlášení FTP k NASu... - hmmm
Komunikace může probíhat přes prostředníka, ke kterému se NAS přihlásí a který mu přidělí veřejný přístup. Takovým řešením může být třeba https://www.noip.com/

o noip vim, primo qnap ma neco takoveho, jak zminujes myQNAPcloud, kdyz si do ftp klienta misto ciselne IP vlozim tuto vec co mam zaregistrovanou (mujnazev.myqnapcloud.com) tak tomu ftp klient normalne priradi ciselnou (asi) spravnou verejnou IP - stejnou co mne ukaze treba https://www.whatismyip.com/) - je to videt pri logovani ve filezille
Stav: Zjišťování adresy XXXXX.myqnapcloud.com
Stav: Připojování k XXX.XXX.XXX.XXX
Stav: Pokus o připojení se nezdařil. Došlo k chybě „ECONNREFUSED - Připojení odmítnuto serverem“.
Chyba: Nelze se připojit k serveru
Ještě by bylo fajn, aby qsubt napsal, k čemu to FTP chce vůbec používat - k prenosu vetsiho objemu souboru, napr rodinne videa, fotky atd.. v ramci sirsi rodiny..., nevedel jsem ze FTP je risk, mel jsem zazite ze je to OK, ze se to da pauznout a kdykoliv v prenosu pokracovat, nesleduju site, trendy, unix/linux me nic nerika, na VS pred XY rokama jsme meli FTP :P
Což by tazatel mohl také zmínit, jakého má poskytovatele. - je to nejake sdruzeni, zkusim zjistit, vec se ma tak ze NAS je u rodicu na vesnici, sedi na levne a superrychle optice, docela se nabizi k podobne vyuziti..., ja se to snazim sprovoznit skrz TeamViewer... - normalne pripojeni k internetu jsou... samozrejme
Přímo v routeru (NETIS WF2780) v kolonce DDNS lze nastavit přihlášení k některé ze služeb. Router pak v pravidelném intervalu DDNS poskytovateli říká kde a pod jakou IP právě je. Po zadání mojeadresa.noip.com:port pak na daný port přijde dotaz, router jej přepošle na nastavenou interní IP (tam už čeká například FTP server).

TU BY MOHL BYT ZAKOPANY PES?, ja mam v routeru nastavene Dynamicka DNNS - VYPNUTA, pri zapnuti je tam prepinatko pak pouze na No-IP a Dyndns a k tomu dyndns.org a ja jsem byl liny, jsem si rikal ze bude stacit to od qnapu... mycloudqnap.com, moznaaa kdyz si udelam ucet na no-ip, to zadam do routru a zapnu to, tak to pujde... zitra zkusim...
-----------------------------------
jinak pokud zna nekdo neco lepsiho nez FTP na prenos treba 2GB.. sem s tim, ty aplikace od qnapu QFile (pripojovani pres ten jejich qnapcloud funguje, ale to mne prijde dobre tak max na ulozeni fotek a nejake mozna to sdileni z NASu smerem ven).
huh?
qsubt
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 3. 2020 01:31

Sice se tu rozepisuješ, ale vypovídací hodnota 0!

Potřebujeme věďet zda máš veřejnou IP!!

To zjistíš tak že koukneš do smlouvy od ISP případně skontroluješ jaká je IP na wan rozhraní tvého routeru.

Pokud nemáš veřejnou IP nemůžeš se z internetu k sobě dostat, pak se to dá řešit že musíš mít nějaký server s veřejnou IP na kterou se budeš připojovat ze své sítě a vytvoříš si tunel.

noip a dnns a podobné servery jsou pouze k tomu aby veřejnou IP překládaly pořád na stejný název takže když se ti veřejná IP změní pořád se na ni dostaneš přes stejnou doménu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka