Zapojení modem + 2 routery

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vesanspi13 29. 4. 2020 18:30

Zdravím,
prosím o "menší konzultaci" :-) .
Mám internet od O2, v přízemí jejich modem ZTE (wifi vypnutá - velice poruchová, pořád se odpojovala), od něj kablem router asus RT-N12- starší, tento pokryje přízemí RD. Z modemu mám dalším kabelem zapojený nově další nový router asus RT-AC59U v patře, pokryje patro, z přízemí mi celé patro nepokryl a opakovač fungoval špatně. Tedy jsou to 2 sítě. Rychlost 50 Mb, přes QoS dle rady mám omezení 25 Mb na každý router, pro každou síť mám pevný kanál (6 a 9). V patře i 5G síť. Připojených cca 12 zařízení.
Při přechodu z patra se některé zařízení občas zmateně připojují, někdy si najdou router se slabším signálem.
Co by se stalo, kdybych:
1) pořídil místo starého asusu v přízemí opět router RT-AC59U a pojmenoval wifi síť úplně stejně jako v patře? K čemu by se zařízení připojovala, opět jen dle síly signálu? Bylo by to celkově lepší (na pokrytí signálu asi určitě) nebo by se to nějak rušilo?
2) zapojil router v patře pouze do routeru v přízemí (tedy nikoli do modemu)? Byla by tím pouze jedna síť v přízemí i patře? Pomohlo by to nějak?
3) oba asusy mám nastavené v režimu bezdrátový směrovač, ale dle obrázku zapojení v návodu to spíše odpovída režimu přístupového bodu, mám to dobře?

Asi jako všichni, co mají wifi, mi jde o nejlepší pokrytí, fungování a signál do všech zařízení. Proto jsem pracně vytáhl kabel do patra, abych mohl zapojit další router, před tím bylo patro hluché. Teď to jen dobře zapojit a nastavit.

A je pravda, že router musí být ve výšce 2m nad zemí a nesmí být u zdi? A jak se šíří signál? "padá" z antén routeru dolů a nebo stoupá nahoru?

Moc děkuji za případné reakce.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 29. 4. 2020 19:03

wifi nemá být na zemi,radši doprostřed než na konec jedné místnosti, co nejvíc přístrojů napojit na kabel.
modem/nowifi -> bridge- router v patře AC59 -> AP router v přízemí RT12. Přístroje spojit kabelem
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 29. 4. 2020 22:19

Chápu to dobře, že mám kabelem spojit modem v přízemí s routerem AC59 v patře, ve kterém nastavím režim bridge a tento již jen spojit s routerem RT-N12 v přízemí v režimu AP aniž by byl spojen s modemem?

A opačně by to nešlo? modem - bridge N12 přízemí - AP AC59 patro, do patra totiž druhý kabel nedotáhnu..., max. můžu prohodit oba routery a nebo, jak jsem se ptal koupit druhý AC59.
No a to by potom byla pouze jedna síť nebo dvě?

A ostatní nastavení mám nechat, jak mám?

Díky.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 29. 4. 2020 22:31

Ano
N12 není zařízen na takový provoz, AC59 to zvládne. v AC59 vytvořit jednu wifi síť. Nebo prohodit patra ale pokud bude větší provoz na patře, může opět docházet k problémům. 2xAC59 jsou zbytečné peníze
Nebo zkusit N12 v přízemí jako AP vzduchem bez kabelu.
Či pořídit obyč TP linkArch C6 jako Ap do patra , do přízemí místo N12 dát AC59 bridge z modemu. Ale aby se nevyhazovaly peníze zkusil bych nejdřív AP v přízemí vzduchem.


QoS dle rady mám omezení 25 Mb na každý router...................toto bych vypnul,pokud není odběr na jednom patře tak na druhým chybí. AC59 by to měla uřídit sama (případně to nechat na tp linku)
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 30. 4. 2020 00:35

Řešení které hledáš je mesh síť respektive její vhodná implementace. Co ti toto umožní je mít jednu WiFi síť šířenou několika access pointy. Výhoda je pak mj. Automaticky roaming klientů (tedy žádné preponovani wifi- přízemí / wifi-patro).

Pro soho neuděláš chybu s unifi produkty.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 30. 4. 2020 22:41

V AC59 mám zatím dvě wifi sítě (2,4 a 5), tzn. jednu mám zrušit?
A jak prosím nastavím u N12 v přízemí AP vzduchem, resp. bude pak dostačující signál a rychlost wifi, když to nepůjde kabelem?
QoS jsem vypnul, příp. omezím jednotlivce, pokud budou čučet full hd na youtube.

ad Doggg, promiň, ale, co znamená mesh síť v mém případě? Je to to, co radí polda? A unifi produkty jsou co:-) Vůbec tomu nerozumím...

Opravdu to není můj obor, každý radí něco jiného (myslím v mém okolí, proto jsem se obrátil zde) a nějak si nevím rady. Patro i přízemí jsou vytíženy přes wifi dost, zvláště teď při domácí škole. Do patra jsem dostal pouze jeden kabel (vede v podlaze, pod lištama, za skříní, skrz zeď, ve zdi, apod. - práce až nad hlavu, abych tam mohl dostat nějaký router, ale jak jsem psal, další kabel tam už nedostanu, není místo a vše je zadělané). Z horního routeru mám ještě propojen pevný počítač, spodní router k televizi, ale to asi nemá vliv na Vámi navrhované řešení, že jo?

No a proč nemůže být N12 v patře jako AP a router TP linkArchC6 ano, protože by nestíhal? Wifi musí fungovat, děcka makají do školy pořád, nároky na internet jsou čím dál větší:-(, takže klidně něco koupím, hlavně, aby to fungovalo bez problémů. Ono to jede i teď celkem v pohodě a dost se zvětšilo pokrytí routerem AC59, jen ten chaos se sítěmi...

No a čistě z pohledu laika. Když mám teď sítě na 2 patra, někdo je připojen v patře, někdo zase dole, málokdy jsou všichni na jedné síti, není tím určité odlehčení, než, aby všichni zatížili jednu síť?

Děkuji za Váš čas..., hlavně to nechci rozhasit tak, že by to nefungovalo vůbec, to by byl průser...
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 01:29

Podle toho jak popisuješ vlastnosti sítě nepochopiš abych ti psal jako Dogg a už vůbec nabizel. Takže se snažim o co nejjednodušší variantu. Krom toho,že by bylo nejlepší najít nekoho kdo tomu rozumí a udělá ti připojení reálně.
Například nemáš 2 wi-fi sítě ale jednu která vysílá na 2-frekvencích . 5 G je rychlejší a pro nové přístroje, také má menší dosah. Na tu by se v patře mělo snazit pripojit nejvic přístrojů. Router n12 je tak do jednoho pokoje či bytu. Zařízení připojená kabelem nemají vliv na wi-fi. Mesh síť je několik zařízení ,které samy řídí provoz wifi podle potřeb. Je otazka jak velky je dům,jak jsou situovany pokoje ,stěny atd. Že by ti nakonec jeden router na podlazi nestačil. Cenově dalších 3 - 5 - 8 tisic ? Unifi značka která se těmito prvky zabývá.
Predposledni odstavec naznačuje ,že ti nejsou uplne jasné pojmy . - Máš jednu síť a snažíš se ji rozšířit po celém domě(krom tebe nevíme jak velký a jak situovany). Zatim 2 přístroji z toho jeden je sračka druhý ,,možná,, zbytečně nabušený a drahý. Potrebujeme vědět na kterém patře je asi nejvice pripojeni a zda zvládají 5G a jestli signál dosáhne na všechna misra v patře. AC59 v patře bude mit teoreticky větší dosah nahoru - dolu než když bude v přízemí. My potřebujeme aby provoz řídil AC59 proto bridge z modemu a rt12 jako AP. Tím, ze by šel vzduchem se nam rychlost AP zpomalují.
Zkusil bych tedy prizemi - modem -AC59 -kabelem rt 12 jako AP patro . Pak napiš kde je nějaký problém . Síť nastavena na stejné jméno a heslo obě frekvence, u 5G si za jméno dej 5G ať to poznáš při přihlašování. Toto všechno z AC59. V RT12 prepnout naAP nic nezadávat.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 14:30

Ahoj,
díky za vysvětlení. Máš pravdu, pojmy si pletu, resp. jsem se špatně vyjádřil... Měl jsem tu vícero ajťáků (i poslední zapojení je výsledkem jednoho z nich). Více viz SZ.
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 1. 5. 2020 14:55

2polda: sorry ty mu podle mě naopak popisuješ řešení složitější (musi nastavovat router jako ap) a ve výsledku méně funkční.
Pokud je shoda na odhadu že potřebuje dva vysílače na dvě podlaží, tak v unifi to znamená dvě AP v ceně 2600kc/ks(minimální setup). Nastavení bude na 4 kliknutí a dostane síť, ve které nebude muset řešit kam je připojen (doufám že tušíme že to že se WiFi jmenuji stejně a mají stejná hesla je spíš zdroj problémů než klidu) a bude to celé fungovat o řád lépe než toto.

Pokud je požadavek na cenu, že maximální investice je 500kc za nějaký router tak asi ok, ale pokud je v plánu kupovat další router za 3k, tak bych si osobně už tu dvojku priplatil a měl klid...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 15:18

Tušíme, odhadujeme,nevíme. Počítám s tím co zatím má. Nenabízím žádné další nákupy když nevím jaká je u něj vůbec situace.
Jestli mě mělo dorazit nějaké SZ ,nic nepřišlo.

RT jede 2,4 a AC59 2,4 a 5G....... by mi jeblo.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 15:27

Pokud nepřišla SZ, tady je text:

Děkuji za reakce...

"Reálné" připojení mi dělali 2 "specialisté" ministerstva vnitra a jeden školství, kteří se sítěmi zabývají. Co člověk, to jiný názor... Nikdy jsem nechtěl nic zadarmo, vždy jsem jim dal aspoň flašku, hlavně, aby to dobře fungovalo. Jelikož to stále není ideální a mám dobré zkušenosti s fórem, kde opravdu dobře poradí, napsal jsem příspěvek.

přízemí - otevřený prostor cca 11x13m
patro - dva pokoje na každé straně spojené chodbou, tedy 4 místnosti, celková plocha cca 10x17m.
(v patře všichni spí, řekl bych, že je tam wifi vytíženější, děcka jsou hlavně v pokojích, kde dělají i úkoly, apod.)

Původně modem zte v přízemí, wifi fungovala dobře i v patře nad ním (polovina patra pokrytá), zbytek hluchý. Protože zte wifi nefungovala na mobilech (neustálé výpadky, na nastavení wifi tu byl specialista a nepomohlo, modem je krám), zapojen router asus N12 na přízemí (dostal jsem ho zadara) a v patře opakovač. S tímto problémy, proto jsem natáhnul kabel do patra (je na chodbě uprostřed) a dle recenzí zakoupil do patra AC59 - jsem laik, takže jsem hledal silný router max do 2.000,-Kč..., nevěděl jsem, který?
Zkoušel jsem nechat AC59 jen v patře, ale v přízemí v rozích je signál slabý (někde jen jedna čárka - i dle měření je pokrytí slabé).
Tedy asi je nezbytné, abych měl v každém patře jedno zařízení.

5G mám nastavenou v patře, zařízení pouze 4 mobily, které ji dokážou přijmout. V patře AC59 dosáhne všude (2,4GHz), router je uprostřed na chodbě, ve výšce cca 1m od země, 20 cm od zdi. AC59 dosáhne i na větší část zahrady, jak píšeš asi jde signál shora dolů. 5G do přízemí moc neodsáhne, nutno přepnout na N12.
Spodní router N12 mám ve výšce cca 1,8m, v rohu u zdi, opět pokryje celý spodek (je tam z estetických důvodů (není tolik vidět), ale mohu ho ještě dát doprostřed prostoru, ke zdi, výška cca 1m (v prostoru mám totiž TV a pod ní modem).

Polda se ptal na cenový limit 3-5-8 tis., ale současně psal, že AC59 je zbytečně nabušený a drahý, přitom stál do 1.800,-, takže druhý bych určitě finančně zvládl (pokud by to mělo pomoct a dobře fungovat)..., chápu, že n12 patří do šrotu, opravdu hledám trvalé řešení...

Sít mám nastavenou v patře AC59 2,4 a 5 GHz, přízemí 2,4Ghz, každá pochopitelně jiný název. Přepínání wifi na mobilech není až takový problém, ale ntb při přechodu z patra občas zazmatkuje a již se mi stalo, že pak nenašel půl dne žádnou síť, nebo psal připojeno, ale wifi nejela (možná to bylo ještě problémem wifi na ZTE, tuto jsem již zakázal).

...
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 1. 5. 2020 15:43

Zkusím popsat obecně za sebe (nebudu číst zpětně ty texty, je toho vela:)

a) pokud máš požadavek na to, aby byla WIFI v částech domu, kde teď není potřebuješ něco čemu se říká access point. Což je krabička, kterou tvou současnou síť "roztáhne" dál.

b) jako access point může sloužit klasicky wifi router z datartu za 500kč, u kterého přepneš funkci "router" na Access point (umějí všechny - znamená to, že nevytváří další segment sítě - pokud nevíš co je, nemusíš řešit, duležité je, že ten "rozšiřovač" nesmíš mít ve výchozím nastavení jako router, ale jako AP - pokud bys to neudělal, nefungovalo by ti to bez dalšího složitého nastavení)

Myslím, že v tomto se s Poldou shodneme.

Pokud si tedy koupíš další wifi router, ideálně ho zapojíš na vhodném místě, bez pokrytí wifi sítí, kabelem k tomu původnímu routeru (teoreticky jde to spojení udělat i po wifi, ale okrádáš se o část výkonu, který se bude spotřebovávat na tu komunikaci router - ap), nastavíš ho jako AP a nastavíš na něm wifi (na tom AP), tak ti to bude fungovat a budeš internetit.

Pokud to uděláš takto, tak z mého pohledu nevýhoda je, že budeš mít doma 2 sítě, jednu síť z routeru a druhou síť z toho nového AP. Ty sítě se můžou jmenovat stejně, nebo wifi-patro, wifi přízemí - to je celkem jedno, co je nevýhoda je, že zařízení se moc dobře mezi nimi neumí sama přepojovat. Tzn. většinou se zuby nehty drží do poslední čárky jedné wifi, sic má tu druhou "plnou".
U některých zařízení (ne telefonů) toto jde řešit nějakou prioritou / dosahem v rámci ovladače, ale není to moc funkční a většinou je to spíš k zlosti, pokud máš třeba pokoj, kde je jedna síť na telefonu viditelná, ale internet už skrze ní skoro nejde.

A to co navrhuji já, je to samé co je popsané nahoře, akorát, že díky mesh technologii ta síť umí zařízení přepojovat mezi těmi AP automaticky dle síly a dostupnosti signálu (umí to dokonce tak, že typicky ani nevypadne video hovor při přechodu mezi těmi AP).
Zařízení, která se typicky pro domácnosti doporučují jsou Unifi. Tobě by mohlo pomoc si koupit dvě AP (to už jsou jenom ap, nikoli router) - třeba tato (https://www.mironet.cz/ubiquiti-unifi-a ... +dp248985/). Oboje zapojit kabelem do tvého současného routeru (na něm vypnout wifi, o to se budou starat tato zařízení), dát každé do jednoho patra a skrze webového klienta to na asi 4 kliknutí nastavit).
Takto dosáhneš toho samého co popisuje polda, akorát s tím benefitem automatického přepojování mezi wifi (a věř mi, že pokud se tě párkrát za den někdo zeptá proč mu nejede wifi, když mu telefon říká, že je připojenej, budeš to chtít :) A ano je k tomu nějaká cena nových zařízení, psal jsem to proto, že jsem pochopil, že chceš kupovat druhý, relativně drahý router (který ale bude oholen je na funkci AP), tak jsem chtěl toto zmínit, jelikož ten rozdíl ceny a komfortu, by mě vycházel dobře.

Problematika 2G a 5G sítí to jenom zdvojí o počet WiFi, ale jinak na to nemá vliv.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod vesanspi13 1. 5. 2020 16:31

Děkuji za odpověď a pro utřepání...

Již teď mám 2 routery, každý na jiné patro, pokryté mám vše, o to nejde, problém je s přepínáním, kdy to občas "zazmatkuje", starší N12 má možná navíc slabší pokrytí. Jak psal polda, myslel jsem, že z toho (přes nastavení, já mám obě na režim bezdrátový směrovač) jde nějak udělat jedna síť a tento problém odpadne. modem - bridge jeden router, AP druhý router?

K té mesh technologii - to jsou jen takové bobky bez antén? A má to dostatečný dosah a pokrytí, třeba na celé patro?

Teď je jen velká škoda, že router AC59 již nemůžu vrátit, mám ho již 3 týdny a kupovat další 2 zařízení přes 5 tis. se mi moc nechce. Leda, kdyby to šlo udělat v rámci jedné sítě, přízemí modem - spojený kabelem s routerem AC59 - a ten spojený kabelem v patře s 1x Unifi, teda Unifi by bylo jako nový silný router, který pokryje celé patro? Šlo by to pak nastavit jako jedna síť?
vesanspi13
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 1. 5. 2020 17:00

No a zde je problém v terminologii a tomu jak zaměňuješ pojmy (neber zle, chápu, že je to zmatečné ) :)

Pokud to máš nastavené tak jak povídáš a internet ti běží všude a zařízení se na sebe dostanou (třeba pro přístup na NAS, sdílené složky, tiskárny), tak to máš nastavené správně a krom toho, že budeš laborovat s umístěním zařízení, aby ten výkryt byl co nejlepší, s tím už moc nevymyslíš (osobně si myslím, že shodně pojmenované wifi sítě jsou spíš problém, ale můžeš vyzkoušet).

Jinak technicky:
AP (extender, router v režimu AP) ti skutečně vytvoří rozšíření jedné a té samé sítě (máš tedy stejný rozsah IP adres a zařízení v síti se bez routingu domluví mezi sebou), takže AP dělá co dělat má (z pohledu networkingu).
Problém je, že proto, aby ses do té sítě dostal vytvoří novou WiFi, která už může mít neduhy zmíněné výše (ale je to to čemu ty říkáš "druhá" síť, sic to druhá síť z pohledu sítě není, paralelní je jenom ten wifi přístup do ní).

Můžeš se s tím smířit, laborovat s prioritama, nebo to vyřešit systémově a k tomu je ten mesh (respektive nějaký wifi protokol, který se o to stará) - bohužel už je to bráno jako něco víc advance, tak to není zcela levné.

Ty antény jsou vevnitř (toto je dělané typicky na to, abys to měl na stropě, takže se snaží, aby to vypadalo nějak k světu), dosahy to má lepší než router s jedním pendrekem.

Nejsem prodejce Unifi, takže nenutím, pokud už máš všechno nakoupeno a znamenalo by to, to hodit do koše (prodávat na aukru), taky by se mi do toho nechtělo. Můžeš to tak nechat běžet a za každé "naštvaní" na to, že to nefunguje dát 10kč do prasátka a uvidíš jak rychle na to unifi případně našetříš :)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 5. 2020 20:58

Tak se nám to pěkně rozčíslo. Pokud jsou děcka víc nahoře, k nim AC59 jako AP spojeno kabelem s RT12 v přízemí (je zadarmo nebude vadit až poletí časem z okna) jmenovat wifi-patro, wifi přízemí . Barák je velkej ,nic dalšího zbytečně nekupovat,jen další komplikace. K narozeninám, svátku atd. si přát korunky a do Vánoc budou love a pod stromeček UnifiAP pokud hodláš stále bydlet na stejné adrese.
AC59 do té doby třeba odejde nebo najdeš někoho kdo si jej vezme. Unifi musí být 2x, samotná jedna by fungovala jen jako obyč AP. Neodstranit kabel co je mezi patry !
SZ
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků