Zřízení internetu od UPC - Výběr modemu

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prochycz 4. 5. 2020 11:21

Ahoj,

zřizuji si internet a mám na výběr VDSL a nebo optiku od UPC. Rozhodl jsem se pro optiku (údajně tu vede ještě stará linka pro VDSL)
Nechce se mi platit 70 Kč / měsíc za pronájem modemu, proto bych si ho rovnou koupil. Na stránkách Vodafonu pravděpodobně úmyslně daný modem (CH7465LG) nenabízí k zakoupení.

Chci se zeptat na doporučení, který modem koupit, aby mi pak internet fungoval. Chápu to správně, že hlavním parametrem je EuroDOCSIS 3.0? Pokud podporuje tento protokol, tak by mi to poté mělo chodit.
Tzn. že tenhle modem TC7210 by mohl být ok?
https://www.mtlcable.cz/aktivni-prvky/k ... 210-detail

Internet mi vystačí 50 Mb/s ani do budoucna např. v rámci 2-3 let neplánuji, že bych vyžadoval stovky Mb/s.

Případně si nechám doporučit modem od zkušenejších síťařů. :)

Děkuji za rady.

Edit:
Hmm, tak chování Vodafonu mě asi vůbec nepřekvapuje:
Modem musí být přímo od naší společnosti, jiné zařízení v naší síti fungovat nebude. Nyní nabízíme tento typ modemu: https://www.upc.cz/internet/doplnky/zar ... ifi-modem/ Uvedené zařízení je možné jen pronajmout za 70 Kč měsíčně, prodej jsme pozastavili.
Naposledy upravil Prochycz dne 4. 5. 2020 12:04, celkově upraveno 1
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 5. 2020 12:03

Oprav si ty ctrlc ctrlv odkazy aspoň.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod soban 4. 5. 2020 14:20

Nějak nechápu co řešíš - prostě na optiku potřebuješ bránu/modem a tu ti dodá pouze ten kdo tu optiku tam zavede.

Prostě ISP nebude podporovat X zařízení, většinou jsou to hloupé krabičky do kterých se přes síť musí nalít vlastní FW který zajistí funkčnost....

PS. Tvůj rádoby vybraný modem není na optiku, ale na přípojku vedenou po koaxiálním kabelu.

PS2. Mám takový pocit že si pleteš kabelový modem na koaxiál s optikou to jsou hodně rozdílné věci...
Například u mě je jako brána mezi optikou a UTP kabelem Allied Telesis indoor fiber gateway AT-iMG616BD-50. https://eshop.briard.cz/detail/Allied-T ... 00?zoneId=
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Prochycz 4. 5. 2020 16:05

Aha, tak to se Vám a UPC omlouvám za svoji neznalost. Myslel jsem si, že když to podporuje nějaký komunikační protokol, tak to víceméně stačí a nic dalšího není nutné řešit krom nějakých přihlašovacích údajů. Nastuduji si to pro příště důsledněji.
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod soban 4. 5. 2020 17:44

Jsou dva druhy přívodu optiky do baráku kde ti přivedou optický kabel až do bytu a pak tam musíš mít nějakou gateway na převod na UTP kabel tu dodá ISP a nikdo jiný.

Je možné že by se s někým dalo domluvit a použil by jsi vlastní router s SFP konektorem a ISP by ti řekl jaký modul podporuje.
https://www.lancomat.cz/sfp-moduly-c850/
Ovšem toto většinou funguje v podnikové svéře kde jsou ceny za přípojku někde jinde....

A nebo druhá varianta optika je vedena do sklepa kde mají router a do bytu už vedou normální UTP kabely.

V obou případech většinou do bytu si musíš pak dát vlastní router pro svoji síť.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod calebcox 4. 5. 2020 18:24

Odkazovane SFP moduly by byly velmi pravdepodobne k nicemu, jelikoz vetsina novych FTTH instalaci pouziva pasivni optiku (xPON). Sice existuji napr. GPON SFP moduly, ale jsou drazsi a poskytovatel je nemusi podporovat. A napriklad muj poskytovatel me od toho vylozene odrazoval, z duvodu spatne funkcionlity (a ja nemam duvod mu neverit).

A jelikoz se v tomto pripade jedna o UPC/Vodafone, stejne ti nic jineho nez jimi dodavany DOCSIS modem fungovat nebude, tak na vyber nemas.... Kazdopadne to bude porad lepsi nez VDSL.
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 5. 2020 18:44

Tipoval bych, ze tazateli jde spise o nechut platit 70Kc/mesic za modem. (A to je mozna jeste cena bez DPH.)

Kdyz si clovek vezme. ze treba za 7let x 12 mesicu x 70Kc zaplatil xy penez...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod soban 4. 5. 2020 18:50

Tak v tom případě jedině VDSL ovšem i tam se začínají modemy pouze pronajímat.

Prostě dnes se cena za přípojku už musí uvažovat i s dalšími náklady.

PS. Ty SFP moduly jsem dal pouze jako ukázku aby měl představu jak to vypadá.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 4. 5. 2020 20:00

UPC/Vodafone většinou vede optiku do domu a do bytů rozvádí koax (má v tom TV, telefon a Internet). Modem nabízí k pronájmu, nebo ke koupi. Tuším už mají jen CH7465LG, který je naprosto příšerný. Také Vám nedovolí uživatelskou instalaci a vše musí dělat technik.
Nicméně i přes ten děsný modem to bude stále lepší, než VDSL. Osobně bych doporučil ten modem používat pouze jako modem a pro WiFi koupit router. Respektive, pokud budete zařízení (PC) připojovat kabelem, bude fungovat i ten modem.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Prochycz 4. 5. 2020 21:38

Ano, jak píše KineCZek, můj největší problém je jim platit 70 Kč "vypalného". Podle toho, co mi sdělili na Facebooku, tak prodej těch modemů pozastavili a je možný pouze pronájem.
Já bych z toho měl pomalu menší osipky, kdyby ten internet stál +70 a uvedli u toho zapůjčení modemu zdarma.
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod polda 4. 5. 2020 22:05

Tak 30 měsíců se tvař, že dobrý pak se ti musí rozbít aby ti jej vyměnili a tys měl pocit, že neplatíš nic navíc.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 5. 5. 2020 12:20

Prochycz píše:Já bych z toho měl pomalu menší osipky, kdyby ten internet stál +70 a uvedli u toho zapůjčení modemu zdarma.

Protože je možnost výběru mezi koupí a pronájmem modemu, musí být tato cena uvedena zvlášť. Je to potom na tobě, jestli se rozhodneš zaplatit naráz koupi modemu a víc neplatit, nebo po malých částkách platit pronájem. Mohu ti ale garantovat, že v případě poruchy se tvůj názor rapidně změní ve prospěch pronájmu, kdy bude na poskytovateli poruchu odstranit...
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 5. 5. 2020 12:52

Prostě jak říkám pokud se ti pronájem nelíbí tak jedině VDSL kde ještě můžeš koupit modem který ISP akceptuje, ale i tam se schyluje pouze k pronájmu, třeba terminátor si nekoupíš.

Jinak nějak tě nechápu prostě vemu ceník a porovnávám komplet ceny i s pronájmem potřebného vybavení a parametry a podle toho se rozhodnu zda je cena akceptovatelná k požadovaným parametrům.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý