Router TP link Archer AX10 propustí jen 13Mbps download

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod luk778899 29. 8. 2020 12:37

Ahoj. Mám nový router tp link archer ax 10. Připojení od poskytovatele přes static IP adress. Do bytu mám přivedený pouze síťový kabel. Připojení mám rychlostí 100Mbps. Všechny kolonky v nastavení mám vyplněné stejně jako na starém routeru Netis. Když připojím starý 1GB router Netis, nebo jiný 1GB router, tata rychlost funguje na PC, na mobilním telefonu i na ostatních zařízeních. Pokud ale router Netis vyměním za Archer AX 10, nastavím Internet Port Negotiation Speed Setting na 100Mbps Full Duplex nebo na 100Mbps Half Duplex (Auto negotiation a 1000Mbps Full Duplex nepodporuje ani nefunguje vůbec), poté mi rychlost downloadu spadne na maximálních 13Mbps. Ale upload funguje normálně, blíží se k 80Mbps. Opakuji, že že pomalá rychlost je na všech zařízeních, přes kabely i wifi. Připojovacím kabelem od poskytovatele to myslím nebude, protože jiné routery fungují na maximální rychlost.
Děkuji za radu
luk778899
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 29. 8. 2020 14:51

To je Giga WAN router, netreba dávať negotiation na 100. Otestuj router bez internetu pomocou dvoch počítačov zo smeru WAN->LAN. Ak bude fungovať full, tak je nejaká zrada u poskytovateľa.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 29. 8. 2020 19:40

1.) Nenastavuj rychlosti na lan porty nastav tam auto !

Pokud při auto to router nerozchodí bude problém v kabelu nebo na druhé straně (nepředpokládám že by router byl vadný).

2.) Vypni QoS

3.) Zkontroluj smlouvu zda tvůj ISP nekontroluje MAC - pro test můžeš nastavit na novém routeru na WAN rozhraní MAC adresu původního routeru co měl na WAN rozhraní.

4.) Zkontroluj zda pro router není novější FW.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod luk778899 29. 8. 2020 21:56

Díky za rady, ale pořád nic.
2 počítače jsem dnes nesehnal.
QoS je vyplé
Firmware je nejnovější
Poskytovatel MAC nekontroluje, už mám třetí vlastní soukromý router.
Otestoval jsem to tím způsobem, že přímo na síťový kabel od poskytovatele jsem zapojil starý router ASUS (tam přes wifi plná rychlost), do jeho výstupu LAN 1 jsem zapojil přes kabel WAN port nového TP link Archeru, tam jsem jsem změnil způsob připojení ze statické na dynamickou IP, vrátil jsem Auto negotiation a poté fungoval nový TP link správně plnou rychlostí přes WIFI i LAN porty.
Poté jsem jsem přehodil síťový kabel zpět do TP linku, musím dát Static IP, vyplním údaje, a router vyhodí chybu, že kabel do portu WAN není připojen. Až teprve poté, co Auto negotiation přehodím na 100Mbps Full Duplex , se připojení chytne, ale zase sníženou rychlostí. Takže bohužel žádný pokrok.
luk778899
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 29. 8. 2020 22:45

To že to na auto nedetekuje kabel je nějaká zrada.

Asi bych kontaktoval ISP že po připojení nového routeru se nedetekuje kabel co na to odpoví, a podle jeho vyjádření bych router reklamoval pokud se vyjádří že u něj je vše OK.

Protože netuším čím by to mohlo být, jedině špatně zapojen kabel (prohozené páry) a pak skolabuje detekce atd.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 8. 2020 02:27

Zkoušel si jinej kabel? Ideální by bylo ten router vyzkoušet ještě jinde (v práci / u kamaráda / ...).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod hunter21 30. 8. 2020 10:21

Mne podobnú vec robí vlastný DSL router. Pripojí sa na linku, vidím prenášané rámce, chybovosť, naviazanú rýchlosť, ale internet nefunguje. Neprejde to na autentizačných serveroch u poskytovateľa. Inak povedané niektoré routre má poskytovateľ bloknuté. Nastavené mám všetko správne, okopírované z toho čo mám od poskytovateľa, včítane MAC, hesla...
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 11:40

Ano ale tohle je problém přihlášení a povolení internetu někde u ISP.

I mě po blokaci to musel povolit ISP ručně protože automaticky mi to router s openwrt neumožnil protože ISP podvrhoval pakety aby jsi se dostal na jejich autorizační server a to se openwrt nelíbilo.

Ovšem zde nechce probíhat komunikace na fyzické úrovni, nedetekuje se zapojení kabelu.

Takže předpokládám nějakou zradu v kabelu (přehozený pár a nebo nějaká taková zrada) a nebo v zařízení na druhé straně které může být natvrdo přepnuté do nějakého režimu a neumí správně odpovědět.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod luk778899 31. 8. 2020 20:13

Jiný kabel nevyzkouším, protože ho mám od poskytovatele (optika do baráku, tam rozvod kabelem do každého bytu). Ale zkusím tam zavolat, za optání nic nedám. Poté ho vyzkouším u kamaráda, jinak ho asi vrátím. Koupeno přes eshop. Kdyby internet nešel vůbec, bylo by to jednodušší, ale proč jen snižuje rychlost downloadu, a upload zustává na maximu, to nechápu.
luk778899
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 31. 8. 2020 23:16

Protože 1G využívá 4 páry vodičů a pokud bude nějaký pár špatně zapojen vzniká rušení a naruší se přenos a kdoví jak na to zareaguje druhá strana.
To by vysvětlovalo taky to že rychlost musíš nastavit ručně natvrdo, a pokud bude kabel chybovat bude klesat rychlost přenosu.

Máš PC které má 1G lan konektor? A nebo nějaké jiné zařízení co má na sobě ledky které signalizují zda je to připojeno na 100M nebo 1G?

Pak bych ho vzal a připojil k kabelu od ISP a skontroloval zda se připojí na 100M nebo 1G, tak steně pak ho vyzkoušel propojil s tím routerem a skontroloval zda se připojí na 1G.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod luk778899 31. 8. 2020 23:36

Na PC mám 1G kartu. Ve vlastnostech připojení mi to ukazuje rychlost 1Gb/s, stejně tak v satelitním přijímači, kde je také 1G karta - tam také ukazeje rychlost připojení 1Gb/s.
Na asi 3 roky starém 1G routeru Netis fungovalo vše, tak jak má. Jenže připojení internetu začalo vypadávat, až nešlo vůbec. Proto jsem koupil nový 1G router. Mezitím jsem používal ještě starší ASUS router (100MB), kde mi připojení také fungovalo na maximum.
Vše při stejných parametrech nastavení, stejné kabely, stejný poskytovatel. Je možné, že opravdu WAN vstup na TP linku je náchylný na kvalitu kabelu... Ale kvůli tomu nebudu žádat o nové natažení kabelu. To raději koupím nový router
luk778899
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 9. 2020 10:18

luk778899 píše:Jiný kabel nevyzkouším, protože ho mám od poskytovatele (optika do baráku, tam rozvod kabelem do každého bytu).
Vyzkoušet můžeš, je tu možnost zajít za sousedem, připojit router k jeho kabelu a uvisíš, jestli to na automatiku bude detekovat kabel. Pokud ano, chyba je v tom providerově kabelu, což asi je).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod soban 1. 9. 2020 16:09

Taky to tipuji na vadný kabel, nebo koncovku.

Teď nedávno jsem dělal rozvody a nakoupil pozlacené kvalitní konektory udělal kabel a nešlapou :-( prostě mají nedokonalý kontakt v zásuvce.

Prostě nějaké šmejd konektory, nějaká nepřesnost ve výrobě, ale než jsem na to přišel tak jsem se taky navztekal protože podle měřáků kabely OK zapojené zásuvky podle měřáků taky OK a strčils ten kabel do zásuvky a KO.

Možná ten starý 1G router bude taky OK a zrada bude v kabelu od ISP.

Jediné řešení vzít router k sousedovi přepnout ho na auto a vyzkoušet tam pokud tam bude fungovat a detekovat kabel OK telefon svému ISP a nechat vyměnit kabel (doufám že je v zásuvce pokud ne a není to lanko mohla prasknout nějaká žíla a proto to blbne).
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 1. 9. 2020 17:56

@luk778899 - Vyzkoušej zakázat IPv6 protokol.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 9. 2020 20:35

Protokol IPv6 nemá nic společného s tím že se mu nedetekuje kabel!!!
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Další stránka