Domácí síť - FTP kabel v UTP zásuvce

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Zmateny 8. 9. 2020 20:57

Zdravím místní osazenstvo.
Přestehoval jsem se do nového a přišel jsem si sem pro radu, jak jinak.

Situace: byt 3+KK, ve zdech jsou natahané FTP kabely cat. 5e, ložnice a pokoj mají každá dva kabely v zásuvce, které končí v obýváku, takže celkem 4 kabely v zásuvce.

FTP kabely jsou nakrimpované do datových zásuvek, které jsou ale nestíněné, o jak velký problém se jedná. V současné době zatím síť není využívaná. Plán je ale posílat přes síť do pokoje IPTV a do ložnice pravděpodobně AP ke zkvalitnění pokrytí ložnice internetem.

Poslední otázka, jestli je potřeba předělat zásuvky na stíněné, je pak potřeba používat do těchto zásuvek stíněné patch kabely, nebo je to šumák. Děkuji.
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 9. 2020 07:19

Problém je v tom FTP. Pro kterého čerta (a názory diletanta) jsi v bytě(!) tahal FTP? Jenom naprostý ... neznalec si může myslet, že v takovém prostředí mu stínění přinese nějakou, jakoukoliv, výhodu, přičemž opak je pravdou. Nicméně, dosti hartusení, chyby se už stala a nyní k věci:
Když už jsi tam narval to zatracené FTP, tak bys to měl na jednom konci důkladně uzemnit, protože neuzemněné stínění je podstatně horší, nestíněný kabel, protože to stínění rozvede rušení, jinak bodově působící a tudíž zanedbatelné, po celé délce kabelu. Ale je docela dobře možné, že máš rušení v bytě na tak nízké úrovni, že zhoršení u špatně uzemněného FTP bude oproti UTP zanedbatelné.
Tím jsem ti asi zodpověděl i na další dotazy: Stíněné prvky prostě nepotřebuješ.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 9. 9. 2020 07:23

Co by mohlo být v novostavbě za zdroj rušení aby byly potřeba stíněné ?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 9. 2020 08:11

Jak to čtu a chápu situaci já, tak tazatel se do bytu nastěhoval a ty FTP kabely už ve zdech byly natahaný .. tudíž vyloženě ne chyba tazatele, ale toho, kdo to v prvé řadě dělal :) Tudíž byste pánové vůči tazateli měli trochu zklidnit, není to jeho vina.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod soban 9. 9. 2020 09:26

Pokud jsem to pochopil já tak rozvody už jsou udělané.

Jinak v normálním bytě není třeba tahat stíněné kabely.

Osobně nevím kde je problém? Prostě zapojím a funguji.

Pokud bych zjistil že je nějaký problém, tak až pak bych to řešil, zda se trápit se zapojováním stínění, výměnou zásuvek, výměnou kabelů pokud jsou v trubkách či lištách atd.....

Podle mě by to na funkci nemělo mít vliv mezi pokoji není hromada metrů kabelu, ovšem nevíme co ti umělci tam vše udělali špatně.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 9. 9. 2020 09:57

Tak
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Zmateny 9. 9. 2020 17:25

Pytlíku v klidu, hlavně v klidu, hluboký nádech a dlouuuhý výdech, ať ti nerupne cévka.

Jak píše Milsimr a Soban, děkuji pánové, rozvody byly již udělané, zazděné, bez možnosti to jakkoliv ovlivnit. Pracuji s tím co je, bohužel.

Každopádně teda to ponechám. Provedl jsem zatím jenom orientační test a sice otestoval internet po kabelu a fungují všechny zásuvky. Hlubší a delší testy sítě jsem neprováděl, to je mimo moje současné znalosti, ale pokud mi poradíte ev. síťařské minimum, pak budu jenom rád.

De facto ta síť nebude pracovat s nijak důležitými daty, prakticky jenom rozvést internet do TV a ložnice. Aspoň zatím. Takže zatím se budu držet toho, že dokud to nedělá žádné problémy a funguje, ponechám stávající zapojení.
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 9. 2020 18:29

Měl jsem v plánu ti vynadat, protože za rady se mi dostává urážek. Ale nechám to být a ty si naprdni.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zmateny 9. 9. 2020 20:47

Jestli jsem se tě Pytlíku jakkoliv dotkl, nebo urazil, omlouvám se. To nebyl záměr, přišel jsem si pro radu a tys mi poradil. Děkuji.

V konečném důsledku i závěr od tebe zní teda, že i současné uspořádaní může být bez větších problémů, jestli tomu dobře rozumím? Pokud by se problémy objevil, pak přistoupím k výměně zásuvek na jednom konci za stíněné. Patch kabely už budu používat jenom UTP, ostatně jako doteď.
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 9. 2020 20:59

Inu dobrá, cévka vydržela a má se k světu.
Jak vidno, s kabeláží nemůžeš nic dělat. Jenom bych si tedy ověřil, jestli použité kabely nejsou licny a jestli nejsou poměděný hliník. Pokud by se potvrdila alespoň jedna z těch dvou možností, tak bych provedl průzkum, jestli by přece jenom nešly vyměnit. Zdá se to sice jako zbytečný pracný a nákladný opruz, ale licna do zásuvek a poměděný hliník znamenají pozdější problémy (nespolehlivé kontakty, které se časem zhoršují). To ale musíš uvážit ty.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zmateny 10. 9. 2020 21:16

Proběhla inspekce zásuvek. Jde skutečně o drát v mědi a ne licnu. Aspoň něco pozitivního
Zmateny
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 10. 9. 2020 22:30

Na stínění není špatnýho vůbec nic, samozřejmě, ale musí se to kvalitně zemnit. Buď dobře z obou stran samostatným zemničem 4+ mm^2, v bytě klidně, tam je to blízko, jinde si tahám zemnič z jednoho bodu společně se svazkem, ať to je na stejným potenciálu na obou stranách. Bez uzemnění špatný. Zapojit tam můžeš klidně UTPčko, to je buřt.

Ethernet je docela dost robustní, takže to asi bude OK, maximálně blbá propustnost. Reálnou bezchybnou propustnost si můžeš testnout v domácích podmínkách třeba přes iPerf na UDP paketech (to nemá potvrzení, takže ti to nebude zkreslovat opětovný odesílání paketů a pokud se nějakej bit zkomolí, paket se označí jako nedošlej), server by měl mít dostatečnej procesorovej výkon (aspoň 2 rychlý jádra a proces s větší prioritou). Použij maximální velikost bufferu a tak bajvoko 10 sekund. Začni na plným gigabitu a snižuj, dokud ti neklesne ztrátovost na nulu.

Testuj napřímo, hlavně ne žádný domácí plasťákový routry - ty sranda bedny dají beze ztrát obvykle tak desítky Mb, přes wifinu jednotky Mb/s (aspoň ty co sem zatím testoval).
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 11. 9. 2020 07:03

Odhaduji, že můžeš být v klidu. Dost pochybuji, že v bytě bude takové rušení, že by to narušilo přenosy i při neuzemněném stínění (navíc při poměrně malé délce). Ty úvahy o nutnosti uzemnit stínění a podobně se totiž týkají spíše zarušeného průmyslového prostředí, kde se potulují MW spínaných výkonů, než kancelářského, neřkuli domácího prostředí. Takže uzemnění stínění neřeš, až leda kdyby se objevily potíže.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 11. 9. 2020 12:10

Kabel s neuzemněným stíněním je v podstatě vždycky horší, než bez stínění s ohledem na to, že to funguje jako anténa, to nejsou žádný úvahy, to je realita. Jediná otázka je, o jak moc horší to je, rozpětí je docela velký (a navíc to může být nárazový podle spotřebičů v baráku nebo třeba výtahu).
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior