WD My Cloud EX2 Ultra

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod glorei 19. 11. 2020 13:45

Dobrý den, chtěl bych poprosit zdejší odborníky, jestli by mi poradili ohledně WD My Cloud EX2 Ultra. Bohužel jsem již zakoupil, bohudík za dobrou cenu, ale zjistil jsem, že mi nejspíš neposlouží jak jsem plánoval. Poprosím, jestli by mi někdo mohl odpovědět na mou otázku. Koupil jsem tento produkt do své sítě s tím, že jej osadím dvouma 8 TB HDD a na jednom bude například složka HD filmy, na druhém bude složka Hudba. Co jsem četl, tak tato krabička umí pracovat jako 1. Zrcadlo - tím by měla automaticky kopírovat data z jednoho disku na druhý, 2. Postupné zaplňování obou disků najednou. No a teda otázka zní, dá se docílit toho, co chci já? Dříve jsem na toto používal multimediální přehrávač Xtreamer Pro, ten se choval taktéž jako domácí úložiště, kde jsem viděl jednotlivé disky a mohl si kopírovat co jsem chtěl na disk 1 nebo 2.

V případě, že to neposlouží jak plánuji, tak jej budu muset prodat.

Děkuji za informace.
glorei
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 19. 11. 2020 21:42

Režim provozu, který hledáte, se jmenuje JBOD (just a bunch of disks). Umožní použití jednoho či více disků jako samostatných. Vaše krabička tento režim umí.
Otázka zní, proč to chcete provozovat zrovna takto. Vzhledem k tomu, že jsou data nekritická (filmy/hudba), můžete klidně použít RAID 0 a vytvořit tak jeden velký 16TB oddíl. Na něm pak vytvoříte složky Filmy a Hudba. V síti budou sdíleny tyto dvě složky stejně, jako dva samostatné disky.
Výhodou takového zapojení je využití dostupné kapacity. Neřešíte tak situaci, že máte plný disk pro filmy, ale na disku pro hudbu je ještě poloviny volného místa.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod glorei 19. 11. 2020 22:04

Zkusím říct proč. Na HDD A budu mít filmy ve 4K, tzn až bude disk plný, tak tam dám druhý. Poté když budu chtít pustit film co je na HDD A, tak pouze vyměním HDD. Takto můžu používat HDD B pouze na hudbu (Koncerty, FLAC, atd.) Kdyby použil postupné plnění, tak toto nikdy udělat nemůžu. Když bych dal zrcadlení, tak musím koupit více HDD.

Každopádně moc děkuji za odpověď
glorei
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 20. 11. 2020 00:01

Aha, v takovém případě sice chápu požadavek, ale nejsem si jist, zda to dané zařízení zvládne. Jedná se o základní NAS, u kterého se nepředpokládá výměna disků mimo inicializaci a poruchy. Na to by byly vhodnější modely, které tuto funkci přímo podporují - dokonce i za chodu. Z nejlevnějších například QNAP TS-231K.
Každopádně nic Vám nebrání to rovnou otestovat - vložte do WD jeden disk, projděte prvotním na stavením, vyjměte daný disk a vše zopakujte s druhým diskem. Následně disky zase prohoďte - pokud to NAS rozchodí, máte vyhráno.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod glorei 20. 11. 2020 18:14

V neděli budu testovat, každopádně moc děkuji za rady.
glorei
Kolemjdoucí