Jaký zvolit modem/router v jednom

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Acer1968 14. 1. 2021 19:44

Kamarádi, hezky jste poradili kolegovi, zeptám se do stejného vlákna. Nově O2 100Mbps VDSL a na ní zatím SmartBox od O2. Ve hře o modem+router jsou tři varianty:
1) Zkusit přesvědčit původního majitele SmartBoxu, aby mi ho nechal. Je rok starý, občas na původní přípojce to hlásilo problémy se sítí a hlavně s IPTV. Ale ty rozvody po baráku byly celé divné, na tu linku bylo připojeno 6 bytů. Neznám jejích provoz, ale jen dvě sítě v bytech se schovaly za vlastní WiFi routery, ostatní běžely na té WiFi, co svítila ze SmartBoxu. Udělal jsem si jinou linku jen pro sebe, ale ten původní SmartBox by mi mohl zůstat. Kolik bych mu za něj měl nabídnout?
2) Pokud bych si kupoval vlastní modem, uvažoval jsem nad výše zmíněným TP-LINK ARCHER VR300. Kvůli ceně. Mám WiFi router TP-LINK TL-WR841N a celkem spokojenost. Ty výpadky, co jsem popisoval výše bych spíš přisoudil té kabeláži v baráku nebo SmartBoxu. Cena 1600.
3) Prémiový VDSL modem ZyXEL VMG8924-B30A - CZ Distribuce. Cena 1800.
Tak jak? Díky za rady.
Acer1968
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 14. 1. 2021 19:55

ZyXEL VMG8924-B30A NEBRAT!!!!!

Jsem se ho zbavoval je to šunt a O2 už ho neprodává.

Jinak jak už jsem psal pokud je tam telefonní linka tak si na ni nech dát terminátor a za ní nějaký router co umí VLANY (mikrotik).

Nebo třeba DECO M4 od tp-linku.

Nebo něco do čeho jde nahrát OpenWRT.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Acer1968 15. 1. 2021 04:35

Děkuju za odpověď. Zyxel tedy vypouštím. Ale zbytku s VLAN a terminátorem nerozumím. Přečetl jsem (jako lajk) přes noc několik článků o VLAN, asi chápu, v jakém smyslu ta rada byla poskytnuta (oddělení těch provozů v jednotlivých domácnostech v mém předchozím příspěvku). Asi nejsem schopen to nastavit. Ale co mě víceméně vyvedlo z míry je to, že by snad terminátor nějak "odstranil nutnost zapojit modem". Aspoň tak mi to z odpovědi připadá?!?! Já myslel, že když mám v zásuvce přivedené DSL (VDSL), takže prostě potřebuju "modem", který mi to převede na Ethernet??? Nebo se pletu? Netuším, co je myšleno tím terminátorem. "Nech si tam dát terminátor" je ta věta, která mě vykolejila ze směru úvah.
Acer1968
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 15. 1. 2021 09:25

Terminátor (krabička ve zdi) zařízení, kterým nahradíš modem. Je v majetku providera (CETIN) a zákazník řeší (platí) jen svůj router. Možné komplikace - terminátor momentálně není aktivně nabízen, nutno vyžádat( původní účel spojit 2 pomalé linky v jednu rychlejší) Router musí splňovat důležité 2 parametry - není proto možné zapojit cokoli ale na trhu je dostatečná nabídka.
Detaily ve starších threadech....
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 15. 1. 2021 12:53

Terminátor je vlastně DSL modem který patří CETINU - není tvůj.

Má výstup na ethernet (lan konektor) ovšem za to musíš připojit svůj vlastní router a aby se router spojil s tou krabičkou musí umět na WAN rozhraní PPPoE s VLANy což každý router neumí.

Umí to mikrotiky a pak routery kam jde nahrát alternativní FW OpenWRT a ten DECO M4, E4 od tp-linku.

Samozřejmě můžou to umět i jiné routery, ale problém je že nevím které další.

Jinak pokud chceš router i z modemem nepotřebuješ potom aby tam dávaly ten terminátor a můžeš si pořídit jakýkoliv který umí VDSL a umí profily 17a a pro větší rychlosti 35b toto se většinou v popisech dočteš.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Acer1968 15. 1. 2021 13:38

Děkuji všem za opravdu výstižné a podrobné odpovědi, že i já se už začínám maličko orientovat...

Takže jsem teď mluvil se známým od Cetinu, je to můj bývalý zaměstnanec, tak by mi snad neříkal úplné nepravdy. Terminátor mi tam nedají :-( Dávají je prý jen tam, kde mají lidé objednaný "bonding", což mi v O2 vůbec nenabídli, když jsem objednával přípojku. Ani jsem se ale na jejich stránkách ( https://www.o2.cz/osobni/bonding ) nedozvěděl, jestli se za to platí dvojnásobek ceny (když jsou to dva páry od nich), nebo jestli jsou to ty tarify Platinum a Diamant.
Jinak moje stávající rychlost je necelých 90Mbps ( https://rychlost.cz/rsh/20210210622.png ).

Pokud by to nebyl dvojnásobek ceny tarifu, tak bych možná o té možnosti bondingu přemýšlel. Píšou, že terminátor je zdarma, takže rozdíl v ceně mezi SmartBoxem (asi 3500Kč ???) a tím TP-LINKEM DECO M4 (asi 1500Kč) by mi zaplatil jak tu práci technika navíc (499Kč), tak i rozdíl v ceně tarifu na pár měsíců provozu...

Jenom nechápu, proč mi to ten jejich O2 GURU na prodejně nenabídnul. Zeptal se na adresu instalace, řekl: "No, tam půjde až 100 megabit" a skutečnost, že bych si mohl od nich pronajmout dva páry drátů současně ani nezmínil. Tak teď nevím, jestli se mám spokojit s tím, co mám, nebo pátrat, jestli mám trvat na tom bondingu.
Acer1968
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 15. 1. 2021 14:58

Bonding se nyni dává jen na draty o rychlostech 20+20Mb a 50+50Mb . Do té doby než začala být větší poptávka díky nabidce od O2, bylo možno nainstalovat TERMINATOR i bez plánovaného bondingu.
Plati se potom tarif dle celkové rychlosti tudíž 40Mb nebo 100Mb
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radmal 26. 1. 2021 23:14

Acer1968 píše:Děkuji všem za opravdu výstižné a podrobné odpovědi, že i já se už začínám maličko orientovat...

Takže jsem teď mluvil se známým od Cetinu, je to můj bývalý zaměstnanec, tak by mi snad neříkal úplné nepravdy. Terminátor mi tam nedají :-( Dávají je prý jen tam, kde mají lidé objednaný "bonding", což mi v O2 vůbec nenabídli, když jsem objednával přípojku. Ani jsem se ale na jejich stránkách ( https://www.o2.cz/osobni/bonding ) nedozvěděl, jestli se za to platí dvojnásobek ceny (když jsou to dva páry od nich), nebo jestli jsou to ty tarify Platinum a Diamant.
Jinak moje stávající rychlost je necelých 90Mbps ( https://rychlost.cz/rsh/20210210622.png ).

Pokud by to nebyl dvojnásobek ceny tarifu, tak bych možná o té možnosti bondingu přemýšlel. Píšou, že terminátor je zdarma, takže rozdíl v ceně mezi SmartBoxem (asi 3500Kč ???) a tím TP-LINKEM DECO M4 (asi 1500Kč) by mi zaplatil jak tu práci technika navíc (499Kč), tak i rozdíl v ceně tarifu na pár měsíců provozu...

Jenom nechápu, proč mi to ten jejich O2 GURU na prodejně nenabídnul. Zeptal se na adresu instalace, řekl: "No, tam půjde až 100 megabit" a skutečnost, že bych si mohl od nich pronajmout dva páry drátů současně ani nezmínil. Tak teď nevím, jestli se mám spokojit s tím, co mám, nebo pátrat, jestli mám trvat na tom bondingu.


Zdravím, jestli to chápu správně, tak máte už teď rychlostní profil až 100 Mb/s. To Vám bonding bohužel ani po znovuumožnění objednávej nedají. Zatím funguje jen na nižších rychlostních profilech. CETIN ho nabízí na až 20 a až 50 Mb/s.
Radmal
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků