Jaký zvolit modem/router v jednom

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lakru 6. 1. 2021 07:25

Dobrý den,

snad jsem ve správném tématu. Přestěhoval jsem se a budu si poprvé v životě kupovat internet (doposud byl vždy zařízený někým jiným). Chtěl bych si pořidít internet od O2 a potřebuji modem. Modemy nabízené O2 (linky jsou úplně dole) mi přijdou dost drahé (jeden za 3 tis. Kč., druhý za 4,75 tis. Kč), proto bych se Vás chtěl zeptat na nějakou alternativu, protože dle sdělení O2 je prý možné mít modem vlastní. Vůbec ale nevím, po čem se koukat, proto se obracím na Vás.

Byt, kam se budu stěhovat, má zavedenu optickou linku, a O2 zde má konektivitu.

Upřímně řečeno, nevyznám se v pojmech, možná pracuji s pojmem modem nesprávně. Každopádně chtěl bych "krabičku", která bude plnit přinejmenším všechny tyto požadavky:

1) bude do ní možné píchnout optický kabel od poskytovatele internetu
2) bude mít wi-fi (takže ke krabičce budu moci připojit notebook a využívat internet bezdrátově)
3) budu k ní moci přes kabel připojit svůj desktop.

K "modemu" bude připojen: desktop (často koukám na Twitch a hraju hry), manželčin telefon přes wifi a notebook přes wifi (kouká na Netflix) a televize (asi taky přes wifi).

Po čem se mám koukat? (Pokud byste mi rovnou uvedli konkrétní produkt s hezkým poměrem cena/výkon, byl bych rád. Níže uvádím, co jsem našel, ale není nutné z toho vycházet)

Našel jsem např. tohle, ale když jsem zjistil, že nevím, co jednotlivé popisky znamenají a v čem je ten dražší přístroj lepší a zda je vůbec kterýkoli z nich pro mě vhodný, raději jsem šel za Vámi:

https://www.alza.cz/tp-link-archer-vr300-d5455333.htm
https://www.alza.cz/tp-link-td-w9960-d5443569.htm

To, co nabízí O2, je:

https://www.o2.cz/telefony-a-zarizeni/p ... h267a-bila
https://www.o2.cz/osobni/smart-box
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 1. 2021 08:49

Hodně podstatné bude info o budoucí rychlosti netu. První modem je do 100Mb což u optiky bude slabé. Druhý určitě nemá připojení na optiku.
Zkuste modemy co nabízí O2 koupit na Bazarech. Bohužel nemám zkušenost s opt.netem víc neporadim.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lakru 6. 1. 2021 09:05

Díky za odpověď. Plánuji si pořídit balíček 100 Mb, ale současně chci mít prostor si to v případě potřeby kdyžtak navýšit, třeba i na 500 Mb.

Pokud jde o ten druhý modem z Alzy, z čeho prosím vyplývá, že ho nelze připojit k optice? Ptám se, ať vím, na co dávat pozor.
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 6. 1. 2021 10:21

Podívej jde o to co za linku - přípojku máš zavedenou do bytu, od toho se odvíjí co za zařízení si koupíš.

Jsou dva druhy:

Telefonní linka DSL/VDSL:

Tam musí být na telefonní lince modem a router.
Někdy je to jedna krabička a někdy to můžou být dvě krabičky.
U telefonní linky je dnes vhodné požadovat terminátor - to je jedna krabička která je jako modem a za ní si připojit vlastní router.
Tady je jedna zrada router musí podporovat připojení PPPoE s VLAN ty VLAN některé routery neumí.

A nebo OPTIKA:

A zde jsou dvě možnosti:

a) optický kabel vede až do bytu - zde dá ISP vlastní zařízení - nějakou bránu co tu optiku převede na metalický kabel a za ten si dáš vlastní router.
b) do bytu ti povede už metalický kabel - převod z toho optického kabelu bude někde jinde (ve sklepě domu) za ten si dáš pouze vlastní router.

Takže v první řadě si kup ten internet s tím že pokud je to telefonní linka chceš tam terminátor, pokud je tam optika tak že si pořídíš vlastní router - u optiky tam bude někde taky jejich brána z které budeš mít do bytu UTP kabel.

A až budeš vědět co tam máš tak můžeme poradit nějaký router.

Jinak pro oba typy připojení jak za terminátor tak za optiku pokud bude vyveden UTP kabel jde použít mikrotik MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC

Jinak pokud je tam optika a výstup bude u tebe UTP kabel jde použít velké množství routerů třeba TP-LINK AX50
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 6. 1. 2021 10:44

Teď jsem koukal ,že je rozdíl mezi optikou od O2 a VF ,že VF má i koaxial až do modemu. Takže v každém případě platí co píše kolega . Zjistit jaké bude připojení. Ani druhý router se nehodí ,také má rychlost do 100Mb,pokud plánuješ nekdy 500 musel bys shánět nový.
Parametr je 1G /1000Mb wan port
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 6. 1. 2021 11:16

Jinak abych to upřesnil, pokud je tam optika tak nikdo neumožňuje připojit vlastní router přímo na optický kabel.

Vždy je tam nějaké zařízení od ISP nějaká brána a z té potom jde zase nějaké metalické vedení do bytu a nebo dál. (Někdy to zařízení může být u tebe v bytě pokud optiku dotáhly tam, nebo někde ve sklepě bytového domu a nebo třeba před barákem v předsunutém dslamu a do bytu povede telefonní linka.)

Takže ve výsledku vlastně záleží co ti ten ISP dotáhne do bytu a od toho se odvíjí co v tom bytě si musíš koupit za zařízení.

Pokud ti tam dotáhne telefonní linku chtěj tam terminátor a za něj si dáš vlastní router zde je to omezené že ten router musí umět PPPoE a VLANY.

Pokud ti tam dotáhne UTP kabel tak můžeš použít pomalu jakýkoliv router.

Pokud uvažuješ o rychlosti 100M tak v každém případě bude třeba koupit router co má WAN port 1G čili většinou v ceně víc jak 1500,- o routerech co mají pouze 100M wan/lan porty ani neuvažuj.

Takže v prví fázi třeba s O2 projednat co ti dovedou do bytu, to když nám řekneš tak pak můžeme navrhnout co se dá koupit a pak si můžeš vybrat podle toho co z navrhovaných zařízení se ti bude líbit.

Mikrotiky by měly fungovat, nevýhoda je složitější nastavení, většinou nemají úplně nejnovější technologie wifi, výhoda je zase velká spolehlivost většinou jednou nastavíš a už do toho nezasahuješ, a velké možnosti nastavení.

Ostatní routery se zase většinou snaží aby byly co nejednoduší na nastavení, snaží se ohromit čísly jak rychlá má být wifi atd....
Samozřejmě pro domácí použití to stačí, ale jak potřebuješ nastavit něco složitějšího tak to většinou nejde pokud se tam nedá nahrát alternativní FW (OpenWRT).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lakru 6. 1. 2021 14:02

Uff, je to složité, ale pozjišťuji ty informace a pak dám vědět, jak jsem dopadl. Vážně děkuji za ochotu, s jakou jste se rozepsali - už vím, na co se ptát a snad i co chtít. V příspěvcích vidím velkou snahu vysvětlit tu složitou problematiku úplnému nováčkovi - za to děkuji obzvlášť!
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lakru 7. 1. 2021 11:17

Mám myslím všechny potřebné informace. Nakonec jsem se rozhodl objednat si to u jiného poskytovatele, podstatné ale je, že se podařilo zúžit ty varianty, co jste mi psali: konkrétně je to tak, že optika vede přímo do bytu a že tedy bude nutné tu optiku převést na metalický kabel. K tomu poskytovatel poskytne na své náklady své zařízení. K němu bude potřeba připojit router, který už bude na moje náklady.

Nový poskytovatel poskytuje možnost zakoupit si u něj router Mikrotik RBD52G-5HacD2HnD-TC, nebo si pořídit nějaké vlastní zařízení. Uživatel soban na ten samý typ odkazoval, tak mi přijde nejjednodušší si ho vzít a dále nad tím nepřemýšlet.

Jediné, co trošku mě při pohledu na tu krabičku zarazilo ve srovnání s těmi TP Linky, je, že z TP linků čouhá spousta antén, zatímco z Mikrotiku nic - tak jestli TP Linky třeba nejsou lepší na šíření signálu v bytě. Zástupce poskytovatele mi řekl, že si myslí, že TP Linky skutečně budou lepší na šíření signálu, ale že zase Mikrotiky umožňují vzdálené řešení problémů; že TP linky jsou sporťáky, které toho moc neumí, a že Mikrotiky jsou spolehlivější a mají snazší řešení problémů. (Soban v zásadě něco podobného uvedl ve svém posledním příspěvku).

Takže mi přijde, že mi jako uživatelskému troubovi bude stačit ten Mikrotik RBD52G-5HacD2HnD-TC - tedy pokud byste k tomu ještě neměli dodatečné poznámky. U poskytovatele jsem si internet už objednal, ale jsme domluveni, že mu dám ještě vědět, jak jsem se rozhodl ohledně routeru.
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 7. 1. 2021 11:25

Pokud na tom existuje shoda i s dodavatelem,tak bych víc neřešil. V případě problémů dotyčný router znají a ví co a jak.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 1. 2021 13:38

Tady jde pouze o cenu za kolik ti ten mikrotik prodají a zda budeš mít do něj přístup, nebo zda ho budou nastavovat pouze oni atd.....

Podívej ten mikrotik má antény které mají 2,5db na těch TP-LINKU jsou většinou 5db rozdíl je v tom že čím víc db tak je ta anténa víc směrová čili dosáhne o kousek dál ale zase to pokryje pouze jedno patro.

Pokud máš obyčejný byt tak ten mikrotik stačí, pokud chceš pokrýt větší prostor tak můžeš koupit stejný mikrotik a dát ho tam kam potřebuješ wifi a propojit ho kabelem s tím prvním atd....

Ten mikrotik akorát nemá nejnovější wifi 6 (AX) ovšem podle mě to ničemu nevadí stejně mobily či notebooky to ještě nemají.

Co doporučuji až ti to budou dělat tak kde bude končit ten optický kabel a to jejich zařízení je celkem jedno - asi to necháš někde na chodbě atd....
Ale ten mikrotik ať ti dají někam doprostřed bytu aby byla wifi všude, nejlepší je tam kde budeš nejvíce tu wifi používat protože 5G wifi špatně prochází přes stěny a 2G wifi bývá v bytech dost zarušená.

Jinak stránky výrobce toho mikrotiku:

hAP ac² RBD52G-5HacD2HnD-TC

Kód: Vybrat vše
Wireless capabilities
Details
Wireless 2.4 GHz Max data rate    300 Mbit/s
Wireless 2.4 GHz number of chains    2
Wireless 2.4 GHz standards    802.11b/g/n
Antenna gain dBi for 2.4 GHz    2.5
Wireless 2.4 GHz chip model    IPQ-4018
Wireless 2.4 GHz generation    Wi-Fi 4
Wireless 5 GHz Max data rate    867 Mbit/s
Wireless 5 GHz number of chains    2
Wireless 5 GHz standards    802.11a/n/ac
Antenna gain dBi for 5 GHz    2.5
Wireless 5 GHz chip model    IPQ-4018
Wireless 5 GHz generation    Wi-Fi 5
AC speed    AC1200


Jinak ten mikrotik se vleze na dlaň :-)

Foto vnitřku kdyby to někoho zajímalo:

IMG_20200528_193446.jpg

IMG_20200528_193459.jpg
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod herma 13. 1. 2021 18:00

wow, takovej pasiv jsem nečekal.

Jinak tento MT v běžném bytě protlačí přes jednu zeď 5GHz pro telefon dostatečně. Více zdí už je nepoužitelné.

Petře, AX už má většina dražších telefonů. Samo že je to použitelné jen v jedné místnosti a u mobilu si nedokážu představit čím bych to vytížil. Možná tak klonování obrazu do TV či Samsung Dex.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 1. 2021 19:15

Ten chladič je celkem malej, on je totiž ten mikrotik malej, vleze se do dlaně.

Jinak taky dost hřeje, ale pokud nepotřebuješ výkon dá se podtaktovat a s RouterOS v6.48 už umí měnit frekvenci CPU automaticky dle zatížení.
Takže doporučuji aktualizovat a pokud nepotřebuješ max výkon dát na auto.

Jinak se dá i přetaktovat ovšem to jsem nezkoušel, takže nevím zda by to bylo stabilní.

mikrotik_dlan.jpg


Jinak můj notebook už taky AX má, jsem to spíš myslel že není rozdíl mezi AC a AX (samozřejmě je) ale že to doma ještě nevyužiješ.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod herma 13. 1. 2021 20:15

Vím jak je to s velikostí. Používám ho. Jen mě překvapilo že pasiv je poměrově k desce velkej. Ale je fakt že ten plastový obal je teplý i v nezatíženém stavu. Každopádně při běžné pokojové teplotě to jede normálně. Za tu cenu je to parádní koupě.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 1. 2021 20:24

Nahrej tam RouterOS v6.48 a nastav "cpu-frequency: auto" bude se hřát míň.

Kód: Vybrat vše
[petr@router-bezrucova] /system routerboard settings> print
              auto-upgrade: no
               boot-device: nand-if-fail-then-ethernet
             cpu-frequency: auto
             boot-protocol: bootp
               silent-boot: no
      protected-routerboot: disabled
      reformat-hold-button: 20s
  reformat-hold-button-max: 10m
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod herma 14. 1. 2021 15:18

Dík za tip.
herma
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků