Rozšíření dosahu domácí wifi sítě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod srato 4. 4. 2021 16:06

Dobrý den, potřeboval bych poradit s potřebou rozšíření wifi sítě v rodinném domě se zahradou. V současnosti mám celou domácnost pokrytou (samozřejmě včetně datových zásuvek) wifi sítí z routeru Mikrotik RB962UiGS-5HacT2HnT. Funguje to naprosto skvěle. Používám jak 2,4 tak i 5GHz síť (obě i v rámci Guest wireless network).
Přistavuju na zahradě pergolu pro letní pařby a wifi signál v ní už není dostačující.
Na základě zde často odkazovaného článku https://www.zive.cz/clanky/jak-doma-vyl ... fault.aspx
jsem pochopil, že zřejmě potřebuju mesh (pokud ne tak mně prosím opravte). Chci stejné SSID sítě (včetně Guest network) a automatické přecházení mezi jednotlivými zdroji. Jeden z požadavků které bych měl je (pokud je to možné) napájení mesh modulu pomocí PoE abych nemusel kromě datového kabelu tahat ještě elektriku. Na routeru mám PoE výstup stále k dispozici. Vzdálenost mezi routerem a uvažovaným mesh je cca 15m. Poradíte nějaké konkrétní typy? Děkuji.
srato
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 4. 4. 2021 16:18

Použij ten stejný mikrotik když už je máš.

Výhody:

Nebudou se wifi hádat stejný počet antén stejné čipy.

Většina zařízení by se bez problémů měla přepínat při stejném nastavení.

Můžeš ovládat wifi z jednoho mikrotiku capsman.

Má i Poe napájení pokud jsem se koukal.

Nevýhoda:

Není určen pro venkovní prostředí - takže ho budeš muset dát pod střechu a nebo do nějaké plastové krabice odolávající dešti atd....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod srato 4. 4. 2021 19:16

Tak to mně popravdě nenapadlo. Měl jsem za to že PoE LAN konektor je na zmíněném routeru určen pro napájení připojeného komponentu ne aby byl napájen samotný router. Každopádn díky za odpověď, za pár dní objednám, nastavím jako mesh a uvidím.
srato
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 4. 4. 2021 21:19

Jak říkám buď skopíruješ nastavení wifi do toho druhého mikrotiku a nastavíš pouze jiné kanály a nebo na nějakém mikrotiku zprovozníš capsman a pak všechny wifi řídí jeden mikrotik.

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:CAPsMAN
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:S ... sMAN_setup

Pokud si capsmana rozchodíš s tím jedním mikrotikem tak pak když přidáváš další (ten druhý) tak v Quick set vybereš CAP a zadáš pouze pár IP a je to....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod srato 6. 4. 2021 19:05

Super. Jediné co si nejsem jistý je, zda PoE out z jednoho utáhne přez PoE in druhý router.
srato
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 4. 2021 02:50

Záleží na nápáječi zda utáhne oba mikrotiky a zda nepřekročíš povolené proudy.

Powering
Details
Number of DC inputs 2 (DC jack, PoE-IN)
DC jack input Voltage 11-57 V
Max power consumption 17 W
PoE in Passive PoE
PoE in input Voltage 11-57 V

PoE out Passive PoE
Max out per port output (input < 30 V) 700 mA
Max out per port output (input > 30 V) 350 mA

Max total out (A) 700 mA
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků