Síť - bytový dům

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jirka.curda 16. 7. 2021 09:39

Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit o radu s výběrem switche a routerů.
Předěláváme rodinný dům na bytový, ve kterém by mělo být do budoucna 7 bytových jednotek a potřebovali bychom udělat rozvody internetu.
Máme od poskytovatele do domu přiveden internet po optice. Modem je poskytovatele internetu, zbytek si musíme zařídit sami. Naše představa je, že za modem umístíme switch, ze kterého bude veden kabel do každého ze 7 bytů, dále aktivní Poe připojení 5ks IP kamer a NVR rekordér. Každý nájemník by si do bytu pořídil svůj WiFi router na vlastní síť. Navíc s největší pravděpodobností bude většina nájemníků využívat IPTV. Přístup ke kamerám a NVR bych měl pouze já.
Nevím jestli mezi modem a switch nedat ještě router na oddělení VLAN sítí. Nebo jestli to umí o nějaký switch?
Je tento způsob provedení správný? Můžete mně doporučit vhodný switch a routery?

Děkuji Jiří Machač
jirka.curda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 16. 7. 2021 10:33

Osobně bych za modem od ISP dal router a ten modem od ISP přepnul do bridge.

Jako router bych volil třeba RB4011iGS+RM a pokud by počet lan portů nevyhovoval lze přikoupit switch.

Jinak ten router má i SPF port takže pokud by ISP akceptoval váš router tak by optika mohla končit přímo ve vašem routeru, ovšem většinou to ISP nedělá.

Má to 10Lan portů takže 7 do bytů +1 co bude WAN (připojení internetu) a do jednoho připojíš switch kam napícháš kamery a ty ostatní věci, a na ten switch si přes ten router povolíš přístup pouze ty takže switch může být klidně i hloupý - obyčejný případně koupit takový co může napájet i kamery atd........
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 16. 7. 2021 14:56

Záleží co je zač ten „modem“, esli to něco upočítá a je to managovatelný, tak stačí za to dát L3 switch, pokud ne, tak aspoň nějakýho toho tika (a případně zase L3 switch).

Dostanete tam víc veřejek, nebo jenom jednu a zbytek lidí bude mít vlastní rozsahy za NATem? No a kolik jim vlastně chcete pouštět, stovku, nebo GbE?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod jirka.curda 18. 7. 2021 11:51

Díky za odpověď,
Ještě jsem na jednom fóru četl, že by bylo dobré mít VLAN nebo VPN router na oddělení jednotlivých bytů. Umí něco z toho tento router?
jirka.curda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 18. 7. 2021 13:02

Mikrotik to umí, každý lan port může být samostatně, na každý můžeš pověsit vlastní DHCP server a na tom lan povolit ve firewallu pouze ten IP rozsah co potřebuješ atd....

Čili pak si můžeš třeba dělat že byty budou dostávat IP 192.168.0.x - tvoje IP a routeru a kamer

IP 192.168.1.x byt 1
IP 192.168.2.x byt 2 atd.....

Vše je o nastavení, pokud od ISP dostaneš třeba víc veřejných IPv4 můžeš je přidělit i uživatelům atd.....

Taky to umí QoS takže rychlost od ISP se dá taky rozdělovat atd......

Jediný problém je že to není pro BFU a jak něco blbě nastavíš tak tě uživatelé nebudou mít rádi a budeš potřebovat někoho kdo se o to bude starat.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jirka.curda 18. 7. 2021 14:10

Modem od poskytovatele je ZXHN F601. Rychlost nabízí maximálně 400/200 Mbps. To by mělo být myslím pro běžné uživatele dostačující. IP adresu budu mít jen jednu, víc neposkytují.
Je mně jasné, že toto už nezvládnu sám. Řeším to tímto způsobem jednak abych věděl jak nachystat rozvody po domě a taky ze zvědavosti abych měl přehled a něco se přiučil. Aby se mně pak ten co to bude dělat nesnažil třeba nakecat nejaky kraviny.
jirka.curda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 18. 7. 2021 17:16

Zase to není nějaká hóch síťařina, takovej základ.

Todle je takovej ten převodník ze simplex optiky na Ethernet, to nic neumí, takže do bridgu a za to nejakýho Tika. Odkud vlastně seš? Třeba bude někdo z fóra z okolí, tak by se o to postaral, případně někoho doporučil.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 7. 2021 19:24

To jako s tou rychlostí myslíš vážně pro 7 bytů?

To máme 400 Mbps / 7 = 57 Mbps pro byt......

Teď pošlape to celou dobu těch 400 Mbps?

Podívej koupíš nějaký rack do kterého svedeš všechny UTP kabely z bytu a necháš aby ISP si připojoval každého sám a máš po starostech, každý si bude platit svoje a ISP může každému poskytnout rychlost na jaké se domluví.

Další problém bude s jednou veřejnou IPv4 kdy toto je nedostatečné.

Do takového zapojení bych šel kdybych od ISP měl konektivitu 1Gbps a aspoň pro každý byt jednu veřejnou IPv4 - případně by se daly zakoupit později když by je zákazníci požadovaly.....

Jinak samozřejmě pokud garantují těch 400 Mbps tak když bude na byt těch 50 Mbps tak to na normální připojení stačí, ale problém může být s tou jednou veřejnou IPv4 - někdo na ní udělá průšvih a celý dům se pak může octnout na nějakém blacklistu....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jirka.curda 19. 7. 2021 17:41

Jsem z Ivančic, okres Brno-venkov. Těch 400mbps je garantovaných po celou dobu. Dům je momentálně v rekonstrukci. Teď v něm bydlíme jen my. Do konce roku chceme dodělat a pronajmout dva byty a nainstalovat všech 5 kamer s rekordérem. Další byty během následujících dvou let podle finanční situace. Teď právě dodělávám společné chodby takže řeším husí krky a rozvaděč. Zatím se mně nejvíc líbí varianta s RB4011iGS+RM a switch na kamery.
Pokud bych chtěl do budoucna jednotlivé přípojky nechat na ISP, tak by vpodstatě mohl použít taky tento router...
jirka.curda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 19. 7. 2021 18:29

ISP si tam vrazí svoje zařízení......

Takže v první chvíli bych někam na vhodné místo namontoval rack skříň s patch panelem do toho svedl všechny kabely, ten router se tam dá taky dát, i ten modem od ISP, takže zvolit rozumě velký rack aby se tam vše vešlo a nezapomenout na potřebný počet 230V zásuvek.

Kamery předpokládám že budou připojeny ke svému zařízení a to pak k tomu routeru.

Důležité je použít poctivé měďěné UTP kabely aby to nějakou dobu vydrželo.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 20. 7. 2021 15:50

Nemuze proste ISP nachystat infrastrukturu do kazdeho z bytu a najemnici uzavirat smlouvu s ISP naprimo?

Pokud dnes jde o jednu pripojku, kterou budete platit vy, riskujete problemy, pokud nektery z najemniku bude provadet nejakou nekalou cinnost. Zaroven si timhle pristupem muzete cast zakazniku odradit - pravdepodobne nebude moci mit kazdy z bytu svou vlastni verejnou IP adresu.
U domacich pripojek je navic plna rychlost negarantovana. Pokud spadne na 30 % cenikove rychlosti (minimum podle dnesnich pravidel o udavani rychlosti domacich pripojek), je to 17 Mbps na bytovou jednotku a to uz muze byt malo.

Ten ISP vypada na Selfnet - https://www.selfnet.cz/cs/internet/internet-optik

Co kdyz najemnici budou chtit sluzby od jineho ISP? Treba pres telefonni kabel?
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 21. 7. 2021 23:50

V zásadě stačí do nejaké té serverovny/TM osadit patch panel a vyvést někde v bytech zásuvku se strukturkou. Pokud budou chtít jinačí providery, tak dotyčnej ISP si přivede vlastní linku do serverovny a propíchne na strukturku. Tím můžeš poslat jak Ethernet, tak DSLko, to používá dodnes Cat. 3 kabeláž, takže i minimum Ethernetu v podobě 5e je jiná liga. Jiný technologie si to ukončí převodníkem na Ethernet (umístěným v té serverovně) a opět pošlou do bytu.

Nicméně jelikož majitelem nemovitosti je tadydle jirka.curda, chtít si můžou připojit přes koho chcou, dokud jim nedá svolení, tak se můžou připojit tak z vokna :D Na druhé straně bych očekával od toho ISPka, že v rámci vlastního rozumu si tam buď pošle víc vláken, pokud je i do budoucna limitovanej propustností, nebo předpokládá upgrade aktivních prvků, co zvládnou po dané infrastruktuře větší propustnosti. To tam dávají nějakou tu simplexní optiku? Tak ať ti tam do baráku natáhnou rovnou třeba 4 vlákna ne, ten kabel stojí pakatel. Kdyby to nedejbože byl zrovna ten pitomej EZ-band, mám tu toho skoro kilometr, rád se zbavím :D

Dělá vám ty instalace někdo, kdo vo tom má trochu ponětí, nebo nějakej silař co přece umí nakrimpovat erjéčko, nedejbože rovnou elektrozedník?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod jirka.curda 26. 7. 2021 21:46

Diky všem za rady. Rozvody si dělám sám, ale pouze husí krky do hlavního rozvaděče, kam mam přivedenou i optiku. Jsou mně jasné všechny výhody s nevýhody jednoho připojení vs. připojení/smlouvy pro každý byt zvlášť. Zatím mám představu, že internet bude v ceně pronájmu, takže proto uvažuji o jedné smlouvě. Pokud se jim to nebude líbit, můžou si pořídit třeba bezdrátový internet. Každopádně takto to mám nachystané na obě varianty. Momentálně se mně nejvíc líbí varianta s routerem RB4011iGS+RM a switch na IP Kamery.
jirka.curda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jirka.curda 11. 7. 2023 06:44

Dobrý den,
Navazují na předchozí diskuzi. Konečně jsem koupil Mikrotik a potřeboval bych ho nastavit. Nějaké základy znám, snažil jsem se i podle různých návodů nastavit, ale u některých věcí si nejsem jistý. Není zde někdo z okolí Ivančic kdo by mně to nastavil? Diky
jirka.curda
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků