Nákup komponentov, zosilnenie wifi v zahrade

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kleofáš 28. 7. 2021 08:12

Klakol mi wifi router a potrebujem ho vymenit. Zaroven s tym by som chcel vylepsit aktualny set up ktory nie je uplne OK. Cielom je dosiahnut maximalne mozne pokrytie wifi v okoli domu, teda v zahrade. Priestor domu 10x9m pokryval router bez anten uplne v pohode. Tu problem nie je. Cez power line TP link som mal potiahnuty extender do dielne ktora je asi 20m od routera, lebo wifi signal z routera mi do vnutra dielne uz nesiahal. Signal v dielni je teraz vyborny, co mi ale nepostacuje je vykon toho extendera ktory mi vonku v zahrade poskytuje rovnaky signal ako router z domu. Cize som si nic nepolepsil. Tak premyslam ako to urobit ked idem teraz kupovat novy router. ?? Silnejsi wifi router + silnejsi wifi extender? Klasicky wifi router a vymenit iba ten power line extender za silnejsi?
Kleofáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 28. 7. 2021 10:58

Bez nákresu (topologie prostoru) s rozměry a materiálem stěn se hůř radí. Přidej typ routeru a extenderu.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Kleofáš 28. 7. 2021 11:35

Pokazený router ktorý zvladal dom a okolie ale uz nedociahol dovnutra dielne bol Asus RT-N65U. Power line extender je TP link AV500.
Kleofáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kleofáš 28. 7. 2021 14:07

Hranice záhrady tvori čierna čiara a cesta.
Od domu do najvzdialenejšej časti na juh je to 110m.
mapa.png

Steny domu sú 40cm drevo a izolácia, steny dielne sú 13cm drevo a izolácia.
Kleofáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 7. 2021 14:24

To co hledáš se jmenuje Mesh.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kleofáš 28. 7. 2021 20:55

Asi chcem takéto niečo.?.?
Alebo nieco uplne ine?
mapa2.png
Kleofáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 29. 7. 2021 06:20

Tvar a rozložení je masakr. Nikde než ve dvou objektech asi napájení nemáš..?
Chtělo by to pomocí PoE mít jeden AP (třetí) na průsečíku těžnic trojúhelníku.
Nebo varianta na zdi dílny mít anténu vytvářející směrový lalok.

A chtělo by to vyzkoušet bez ztráty vynaložených nákladů. Těžko radit konkrétní "úspěšné" komponenty.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 29. 7. 2021 08:30

Keď to už kreslíš, tak daj k tomu aj nejaký popis. Nikto z nás nevie čo znamená fialová čiara a čo červená čiara. Žiadny domáci router s paličkovými anténami (ani s internými) nechodí na vzdialenosť 110m. To už treba niečo, čo má smerové antény. Akékoľvek novšie wifi dodržuje normovaný limit vysielacieho výkonu, ktorý je 100 mW.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kleofáš 29. 7. 2021 10:13

Zial ziadna ina elektrika nie je mozna, iba v dome a v dielni. Fialova a cervena ciara su moje predstavy ze asi ako by mali vysielat anteny aby to pokrylo vacsinu zahrady. Smerove anteny do dielne? To sa mi zda ako super napad. Ktory wifi extender ma smerove anteny? Ktory power line extender ma smerove anteny? Existuje aj domaci router ktory ma smerove anteny ktore viem nastavit tak aby signal vytvoral elipsu namiesto kruhu?
mapa3.png
Kleofáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 29. 7. 2021 10:53

Na tej druhej strane čím budeš to wifi prijímať bude čo. Nejaký mobil?
Wifi funguje aj na niekoľko km, ovšem princíp predlženia vzdialenosti je ten, že na tom čo bude ten signál prijímať je potrebné mať smerovú anténu s vysokým ziskom.
Vysielač je nastavený vždy tak, že nesmie prekročiť normou povolený vysielací výkon, pričom je jedno ako silná anténa je na ňom namontovaná. Signál sa zosiluje vždy na prijímači a to tebe zrejme nepomôže.
Na mobil si asi nebudeš môcť dať parabolickú anténu.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 29. 7. 2021 12:50

Podívej do domu koupit nějaký kvalitní router na pokrytí domu, a zjistit kam až sahá signál.

Do garáže pokud jsem to pochopil máš nějaký powerline s wifi, pokud má i nějaký lan konektor tak bych tam na wifi ubral výkon, aby to pokrylo pouze vnitřek garáže a kabelem propojil s mikrotikem který bude mít směrovou anténu....

Třeba něco takového to: https://www.i4wifi.cz/cs/210622-routerb ... otik-sxt-2 anténa má úhel 60° to by možná na pokrytí mohlo stačit
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kleofáš 29. 7. 2021 14:00

Aha, uz chapem. Takze vsetky tie routre s 6 antenami nezvysuju dosah v metroch, ale iba priestorove pokrytie. Tak to mam smolu lebo prijimac je vzdy mobil.
Kleofáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 29. 7. 2021 15:00

Jsem na dovolené = malé možnosti.
..."Nezvyšují" vyzářený výkon, dosah zvýší směrovostí.
Pokud jsem koukal dobře, má ten Powerline-WiFi v garáži dvě LAN zásuvky. Jak psal Soban, na to například připojíš směrový Mikrotik a umístíš na venkovní zeď dílny (IP krytí, ale nemám ho nastudovaný) - nasměruješ zhruba do poloviny cesty (nejlepší směr doladíš).
Rady na takovém prostoru jsou bez záruky to tušíš (keře, stromy, konstrukce).
Použité kanály WiFi musí být se správným odstupem.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 7. 2021 15:43

Kleofáš píše:Aha, uz chapem. Takze vsetky tie routre s 6 antenami nezvysuju dosah v metroch, ale iba priestorove pokrytie. Tak to mam smolu lebo prijimac je vzdy mobil.


I s tím směrovým mikrotikem když bude na druhé straně mobil tak to bude fungovat pokud nebude prostředí hodně zarušené.

Samozřejmě u wifi ti nikdo nic nezaručí, je tam hodně proměnných a prostě se to musí vyzkoušet.

Ten mikrotik co jsem dával odkaz dokáže udělat spojení na 1km pokud se použijí dva proti sobě, takže na těch 100m by to tu zahradu mělo celkem pokrýt OK, samozřejmě záleží na překážkách atd....

Podle mě nic jiného nevymyslíš.

Pak jedině ještě MESH zařízení a natahat kabely po zahradě a rozmístit tam třeba 5 zařízení atd...... ovšem to určitě nebudeš dělat :-) prostě to se neoplatí.....
Pak je podle mě lepší pořídit si data do mobilu :-)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků