Optické rozvody v domě do foroty

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod netrunner 26. 9. 2021 21:21

V novém rodinném domě budu tahat datové rozvody. Kromě klasických UTP kabelů bych do každé místnosti rád dostal alespoň jeden optický kabel do foroty. Zatím by končil někde v kabici ve zdi v pokojích a namotaný za skříní v technické místnosti, protože aktuálně nevidím smysl v použití. Ovšem až na to přijde, nehodlám si rozsekat celý barák, natož ho ozdobit lištama :)

Jenže jsem úplně mimo, jaký kabel bych měl použít - všelijaké single/multimode, jedno/vícevlákna. V podrobném sledování technologií jsem zamrzl právě u UTP kabelů :) Takže, co použít za kabel, abych na to v budoucnu mohl jen nahodit zásuvky a koncovky?

Díky.
netrunner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 27. 9. 2021 00:20

Optický kabel má minimální životnost cca 30 let. Pokud budeme hovořit o budoucnosti, pak minimálně dalších 15 let nenarazíte na limity dané metalickými rozvody. Zvláště v domácnosti.
Pokud chcete být připravený na budoucnost, tak natáhněte Cat7 kabely pro 40Gbase-T do 50 m. Nicméně není to levná záležitost.
Osobně bych čel cestou přístupných servisních kanálů pro rozvody, nebo minimálně husích krků dostatečného průměru. Vyměnit vodiče pak bude výrazně jednodušší a nebudete omezený volbou, kterou jste udělal před X lety.
V takovém případ pak bude stačit natáhnout levné Cat6 pro 10GBASE-T do 50 m. A až přijde čas na optiku, jednoduše zatáhnete za jeden konec :)
Neposledně, pokud neplánujete stříhat nekomprimované 8K video na domácím serveru, nebo přesouvat podobně monstrózní datové bloky, tak ten 10GbE bude dostatečný i za těch 15 let.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků