Nas Synology - Uspávání HDD

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod d8b2f 18. 10. 2021 00:14

Dobrý den,
mám NAS server Synology DS215j. Muj problém je že server několikrát denně probouzí ze spánku HDD. Nevím proč se to děje. Doma mám celkem rozsáhlou sít, cca 30 zařízení. Mám pocit že to dělají zařízení na sítí které po zapnutí skenují sít (Televize, PC, multimediální zařízení). Chci se zeptat jestli je způsob jak by tohle NAS ignoroval? Chtěl bych ho probudit opravdu jen zadáním IP adresy přímo v PC. Na NAS přistupují opravdu minimálně (pouze občasné zálohy) proto je zbytečné aby se disky několikrát za den probouzely. V serveru jsem zkoušel různé nastavení, zrušil jsem přistup z internetu a multimediální vysílání. Přemýšlel jsem že bych na serveru nastavil úplně jinou adresu a přistupoval na něj pomocí směřování. Bohužel jsem zatím nepřišel jak by to šlo udělat a jestli by to pomohlo.
Co jsem zatím hledal různě na forech tak mi moc nepomohlo. Budu rád za jakékoli rady od někoho kdo NAS má a poradí co zkusit nastavit.
d8b2f
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 18. 10. 2021 08:44

Zatrhnout aplikacím aby na nas přistupovaly.

Nechat ty hdd se pořád točit - pouze přepínat HDD do úsporného stavu bez vypínání motorů.

Vypínat nas a probouzet ho wol paketem pouze pro zálohy.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 18. 10. 2021 17:47

d8b2f píše:Přemýšlel jsem že bych na serveru nastavil úplně jinou adresu a přistupoval na něj pomocí směřování.
To by určitě pomohlo. Stačilo by pořídit si pořádný router (například Mikrotika) a tomu na jeden port nastavit adresu jiné sítě a k tomu připojit NAS. Broadcasty do jiné sítě neprojdou a NAS se přestane zbytečně budit.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar