navod jak sdilet internet v male siti (zapojeni sítě)

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod maestr0 4. 9. 2006 08:35

Pro někoho to bude možná užitečné, různé nejcastejsi varianty zapojeni male "domaci"site, popsano co nejsrozumitelneji :)

http://xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2006090003
maestr0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mailo 4. 9. 2006 22:19

super... 8)
mailo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ivory 7. 9. 2006 17:45

jj, taky jsem si to prostudoval ;-)
VW New Beetle 1.9 TDi - CULT CAR
Mercedes-Benz C class 240 aut. - BEST CAR
Ivory
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maestr0 7. 9. 2006 17:54

jsem rad ze se navod libi :)
X m a e s t r o . c o m
maestr0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brut 7. 9. 2006 18:13

Dík, zrovna dnes jsem něco podobného chtěl vyzvědět a ejhle, ono to tu je. Stává se vám to taky. Mě stále.
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod jankop 7. 9. 2006 18:40

Je to fajn, přestože je tam dost nepřesností. Ale to vzal čert. Chtělo by to však opravit chyby. Namátkou třeba stejná IP u počítačů sdílejících web na obrázku, nebo názorná ukázka použití příkazu PING s chybně umístěnými parametry a tedy nefunkční.
jankop
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maestr0 7. 9. 2006 19:50

jankop píše:Je to fajn, přestože je tam dost nepřesností. Ale to vzal čert. Chtělo by to však opravit chyby. Namátkou třeba stejná IP u počítačů sdílejících web na obrázku, nebo názorná ukázka použití příkazu PING s chybně umístěnými parametry a tedy nefunkční.i/quote]


Dekuji za pripominky, obrazek s IP jsem opravil a parametry u prikazu ping, jsou spravne a funkcni.

Mohl bys popsat ty dalsi nepresnosti?

diky.
X m a e s t r o . c o m
maestr0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jankop 7. 9. 2006 21:07

S tím pingem je to tak, jsem zvyklej psát parametry ping napřed před cílovou adresou. Na tvém obrázku je to naopak, tak jsem to zkopíroval abych si to zkusil, a hlásí to vadný parametr -l a ping skončí. Ovšem když to napíšu z čisté vody, tak to funguje. Schválně si to zkus, docela jsem to nepochopil.
Těmi nepřesnostmi jsem myslel třeba fakt, že na propojení dvou PC WXP nepotřebuješ definovat pevnou IP a síť včetně dalších funkcí bude fungovat stejně. Nebo si myslím, že na bezpečnost WiFi připojení nemá naprosto žádný vliv, jesli se používá DHCP nebo fixní adresy. Rozhodující je velikost poolu adres, ale nikoliv způsob jejich přidělování. Ale nejsou to určitě zásadní věci pro lidi, kteří hledají první radu.
jankop
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maestr0 7. 9. 2006 21:25

Ne, na propojení dvou počítačů (bez routeru s DHCP) s WXP potrebujes mit nastaveny rucne IP adresy, jinak spolu nebudou komunikovat.

A k wifi - pokud nekdo ma nezasifrovanou bezdratovou sit a jeste povoleny DHCP server, snadno se tam pripoji kdokoli. Pokud bude DHCP vypnuto a IP adresy nastaveny rucne, jiz by dotycny co se do site chce pripojit potreboval dalsi soft pro zjisteni rozsahu adres, coz je prace navic. Pro lajka je to neprekonatelny problem, pro toho kdo se v tom vyzna je to malickost. Takze z toho plyne ze to jakysi minimálni stupen zabezpeceni je.
X m a e s t r o . c o m
maestr0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jankop 7. 9. 2006 21:36

Dobře, tak nechme DHCP. Proč myslíš, že dvě PC WXP bez pevných IP adres spolu nebudou komunikovat?
jankop
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 7. 9. 2006 22:57

Pokud má někdo nezašifrovanou WiFi síť, povolené přidělování IP adres DHCP serverem, pořád se k němu nemusí nikdo připojit.

Když bude povoleno připojení PC pouze s příslušnou MAC.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maestr0 8. 9. 2006 08:52

jankop píše:Dobře, tak nechme DHCP. Proč myslíš, že dvě PC WXP bez pevných IP adres spolu nebudou komunikovat?i/quote]


ok, system priradi automaticky privatni adresy a pripojeni hlasi "omezene nebo zadne pripojeni", pocitace pres tyto adresy spolu mohou komunikovat, ale neni to spravne nastaveni.
X m a e s t r o . c o m
maestr0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maestr0 8. 9. 2006 08:55

Tonda-B píše:Pokud má někdo nezašifrovanou WiFi síť, povolené přidělování IP adres DHCP serverem, pořád se k němu nemusí nikdo připojit.

Když bude povoleno připojení PC pouze s příslušnou MAC. /quote]

to je jasne, ale o mac filteru nebyla rec, 90% obycejnych uzivatelu stejne nevi co je to mac adresa sitove karty.

kazdoapdne to mam popsane v poznamce v clanku:
[size=75]Poznámka – zabezpečení bezdrátové sítě lze zvýšit přidáním MAC filtru a vypnutím DHCP serveru (tedy s použítím statických adres) /size]
X m a e s t r o . c o m
maestr0
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod varbls 8. 9. 2006 09:03

Jen poznamka k sdileni netu pod Win XP - pokud pouzijete automatickeho pruvodce konfigurace site, tak se zapne integrovany firewall, a to i kdyz mate firewall vlastni - alespon u me doma to tak je. Inet, mail a tak jedou, ale pro pouzivani torrent nebo direct connect siti je nutne ten wokeni firewall vypnout. Nez jsem kdysi objevil, proc mi DC nechodi, tak jsem malem zesedivel:-(
varbls
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jankop 8. 9. 2006 09:53

No nesouhlasil bych s tím, že to není správné nastavení, je to Microsoftem definovaná funkce APIPA, která dovoluje počítačům bez pevné adresy bez přítomnosti DHCP serveru v lokální síti normálně fungovat. A v okamžiku, kdy definuješ jeden počítač z nich jako gateway Internetu, tak ten si automaticky nastaví tuto adresu jako pevnou a spustí službu DHCP pro ostatní počítače v síti. Netvrdím, že tenhle postup je lepší, ale nevyžaduje nastavovat v siti WXP peer to peer pevné adresy.
jankop
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků