Lenovo T420si vyplatí se upgrade?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hrombaba 27. 5. 2014 22:31

Zdravím,
mám přes 2 roky starý Lenovo T420si s ještě roční zárukou. Jedná se přímo o tento model:
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t420 ... 277134.htm

Momentální konfigurace je vylepšena o 128Gb CRUCIAL SSD + 320Gb klasický disk v mechanice a 8GB RAM

Notebook využívám zejména k programování (Visual Studio, Android Stduio, Eclipse atp..) návrhy DB (Oracle Data Modeler, MS SQL server management studio a další..)
K notebooku mám navíc připojeny dva monitory jeden 27" s x1440px a druhý 24" s x1200px.

Na notebooku je největší slabinou asi baterka. V průměru při velké snaze šetřit energii vydrží max lehce pře hodinu (při práci max 30-45minut). Její opotřebení je pouhých 6,7%, takže to není jen stářím.

Poslední dobou pociťuji, že v nějakých věcech přestává dostačovat. Jedná se zejména o SSD disk, kde mám neustále max 20Gb volného místa a pořád řeším co při nové instalaci budu muset smazat. 320Gb druhý disk je také téměř plný (data) a tak je tato zaplněnost dost znát na běhu celého systému, kde jsou všechny reakce dost zpomalené oproti dřívějším dobám.

Pří práci běžně ramky jedou na 100% a je hodně znát když se věci musí načítat ze swapu.

Přemýšlím nad následujícím upgradem:
Dokoupení ke stávajícímu SSD druhý 128Gb mSATA SSD (zřejmě mSATA rychlejší proto přímo pro systém a na staré SSD přesunout data se kterými často pracuji, jako složky projektů atd.. ) cca 2000,-
http://www.alza.cz/kingston-ssd-120gb-s ... 417812.htm
Výměna 320Gb disku za 1Tb cca 1800,- + starý dát do krabičky s USB3.0 jako žáložní/přenosný
http://www.alza.cz/western-digital-2-5- ... 419453.htm
Upgrade RAM na 16Gb cca 3700,- (otázka je, zda se ty staré podaří prodat aby se snížily pořizovací náklady nových)
http://www.alza.cz/crucial-so-dimm-16gb ... 348588.htm

Suma sumárum pěkná pálka, kde se musím zamyslet, zda se mi vůbec vyplatí investovat tolik peněz do starého stroje, zda nebude lepší chvíli počkat a došetřit na stroj nový. Na druhou stranu, co jsem koukal, tak ntb které by splňovaly mé požadavky jsou od 25k a výše s nutným dalším upgradem jako je RAM velký SSD atp takže se dostávám i přes 30k.
Teoreticky jediné co by mě hlavně mohlo brzdit je slabší verze CPU stará i3 s 2,3Ghz.
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 5. 2014 22:35

Nevhodná volba počítače.
Co s tím?
Pro tyto účely pořiď plnohodnotnou stolní WKS.
NB používej jen jako nouzovku pro práci na cestách nebo k prezentaci výsledků své práce klientům.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hrombaba 27. 5. 2014 22:47

Děkuji za tip. Nad tím jsem přemýšlel už dlouhou dobu... Ale jsem student a do školy notes prostě potřebuji a neobejdu se bez něj. Samozřejmě můžu kombinovat domácí WKS a přenostný notes, ale nechci pořád řešit přenášení projektů z notebook na WKS a obráceně a potom řešit proč někde něco nefunguje kvůli starší verzi programu atp... Pak nastane ta situace, že to co potřebuji nemám po ruce tam kde má být a musím řešit jak to tam dostat...
A hlavně by PC pro tyto účely dosahoval podle mých výpočtů také poměrně vysoké finanční investice (15-20k možná i více)
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 5. 2014 22:50

Kompletní stolní WKS bude pravděpodobně ~ stejně náročný, jako plánovaný (neplodný) upgrade NB.
A především podstatně výkonnější, než stávající NB.
hrombaba píše: pořád řešit přenášení projektů z notebook na WKS a obráceně

Automatická synchronizace Ti nic neříká? :-)
Jakou to studuješ střední školu, kde se neučí ani základní vlastnosti všech verzí OS? :roll:
Dřinu strojům!
Naposledy upravil Milanr1 dne 27. 5. 2014 22:52, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hrombaba 27. 5. 2014 22:52

Ještě nad tím pouvažuji..
Můžu poprosit o nějaký nástřel cenové kategorie o kterou by se jednalo? Jen čisté PC, žádné periferie..
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 5. 2014 22:53

V téhle sekci
forum-932/PC-sestavy.html
se podobné dotazy řeší denně.
Nezapomeň si před položením dotazu prostudovat oranžový rámeček.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 27. 5. 2014 22:55

- RAM 2x4GB DDR3 SO-DIMM si myslim, ze v pohode prodas. Pokud je plna RAM a pocitac na to ma sloty tak jeji upgrade vyrazne zrychli praci
- SSD bych poridil Crucial M500 (mSATA) - 240GB, nastavit tak 20% OP area, dat tam system, programy, hudbu apod - zkratka cokoliv aspon jednou denne pouzivas. Na soucasny SSD slozky projektů.
- co takhle baterie do ultrabay misto HDD?

Tim bys za pomerne nizky peniz pomerne dost zrychlil praci a zaroven na nejaky cas mohl odlozit vymenu HDD. Pokud ti ted HDD neustale toci tak bys tim o par minut mohl zlepsit vydrz pokud budes mit vse potrebne na SSD
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 27. 5. 2014 23:35

Co takhle nová baterie :) nenapadá mě mo strojů které by bylo o dost lepší aby jsi musel upgradovat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hrombaba 28. 5. 2014 07:11

Nová baterie je zbytečnost. Jak jsem psal, současná je v po měrně dobrém stavu (opotřebení kolem 6%) a výdrž notebooku je taková již od začátku (upgrade RAM a druhý disk výdrž lehce snížil). Jedinou variantou je druhá baterie do ultrabay, ale za ty peníze se mi to nevyplatí.

Můžu se zeptat co karlos00x myslí tou 20% OP area? Předpokládám, že se jedná o nastavení velikosti swapu na tom SSD?

Zatím bych to viděl takto:
240GB mSATA SSD Crucial - ten může posloužit poté i v novém stroji, proto se asi vyplatí koupit min 240Gb, jelikož vím, že 128GB mi již nedostačuje. Zde by byl systém, programy + swap jestli jsem to dobře pochopil
3000,-

1TB sekundární disk WD - pro data (filmy a vše větších rozměrů) 2000,-
(+ USB 3.0 rámeček pro starý disk cca 400,-)

RAM 16GB DDR3 4000,-

Suma sumárum: cca 9400,-

Myslím, že pak by byl notes poměr slušný na dalších pár let práce. Za takové peníze se už ale pomalu dá přemýšlet o novém WKS jak psal Milanr1, který bude mnohem výkonnější a lépe připravený na budoucí upgrady.
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 5. 2014 07:14

T420s(i) znam, je to dobry stroj. Drzel bych se ho. Kup pamet, puvodni prodej. A kup poradne SSD. Ja mam ve svem T430s 512GB variantu M550 od Crucial. A jeste neprisla chvile, abych litoval jedine koruny z te castky, co mne to SSD stalo. Misto mechaniky druha baterie, v mSATA/mPCIe slotu 3G modem ... nemenil bych.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 28. 5. 2014 07:16

Pokud ti to vydrží takhle málo, tak ti pravděpodobně v systému na pozadí běží něco, co ten počítač od začátku do konce vytěžuje na 100%. Vzhledem k tomu, na co to máš, by tam nic takového být nemělo, takže bych začal s "perfmon /res" a hledal příčinu.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 5. 2014 07:34

44Wh minimálně 4h by měl dát, někde tam máš problém.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 28. 5. 2014 08:27

Ta tvoje premisa ohledne cen a koupe WKS je vadna. Krom toho vseho co planujes do ntb bys stejne musel koupit poradnou desku, 4jadro CPU, zdroj, case, chladic atd. Ber to tak, ze vsechno krom te pameti (jejiz cenu stlacis dolu kousek) bys mohl pouzit ve stolnaku.

Kde beres tu jistotu, ze nejaky SW mluvi pravdu ohledne opotrebeni baterky?

Rozhodne RAM + poradny SSD udela sve. Vyhodnejsi upgrade neporidis, novejsi notebook bys musel dat tak 40k aby byl vyrazne vykonnejsi
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 28. 5. 2014 08:34

A u pameti by slo dokoupit jen jeden 8GB modul a mit 12GB...pokud to staci. Tim bys byl na polovine ceny.

Pokud se nepletu, tak do "S" verze T420 se vejde jen 7mm disk, takze potrebujes od WD typ WD10SPCX.

Edit:
Ale on ten disk bude mit v ultrabay. Netusim, jestli se do 9,5mm ultrabay vejde i 9,5mm HDD.
Naposledy upravil zivan dne 28. 5. 2014 08:45, celkově upraveno 1
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 5. 2014 08:36

T430s ma urcite jen 7mm. U dvacitky z hlavy nevim, ale myslim, ze mas pravdu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků