Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod arzen91 10. 7. 2014 20:55

Ahoj,
chci upgradovat Lenovo E520 a potřeboval bych od Vás posvětit můj výběr.
Místo současného HDD přijde Crucial M500 - 120GB,
místo optické mechaniky bude namontován původní HDD pomocí Akasa N.Stor AK-OA2SSA-BK,
dále chci zvýšit operační paměť ze současných 4 na 8GB, ale nejsem si jist s výběr správné RAMky. Parametry vyhlídnutých odpovídají k současné kartě, ale v popisech u prodejců není vypsána kompatibilita s mým strojem E520.
Kingston System Specific 4GB DDR3 1333 brand Lenovo SODIMM
nebo
Lenovo SO-DIMM 4GB DDR3 1333MHz

Podle mě by měla celá sestava chodit, ale nejsem si jist. Můžete pomoci? Děkuji
arzen91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 7. 2014 21:04

SSD bez problémů.
Rámeček můžeš vzít z ebay za polovic.
RAM vem stejnou jakou máš v ntb (CPU-Z)

Brandovaná Lenovo je zbytečně drahá, pozor na to jestli nemáš 2×2 GB! U těchto modelu se to takhle dávalo kvůli většímu výkonu IGP
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bert98 12. 7. 2014 12:23

Ahoj,
odchází mi systémový disk a tak přemýšlím, zač ho vyměnit. Našel jsem tohle SSD http://www.czc.cz/intel-ssd-530-7mm-120gb/137064/produkt?q-category-id=dg2hccc5p8j5l97476cua6enb3&q-c-0-producer=s3h1cn472v2dbib5omna0i2ljba
Dostanu za ty peníze dobrý výkon a stabilitu nebo je to propadák? Je v této ceně (2K) něco výhodnějšího? Kapacita mi stačí.
Zbytek PC: Intel C2D E7500, 4GB ram Adata Premier, nVidia GT220, GIGABYTE G41MT-S2PT, Cooler Master Real Power 700M, 2TB WD green + nahrazovaný 320GB WD blue.
Díky moc
bert98
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2014 12:32

Nooo, je to starej chipset, chce to něco obyčejného. EOL crucial M4 by byl supr, nebo něco s SF-1200 stránku zpět se to řešilo
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 12. 7. 2014 12:53

SF-1200 :shock: ?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bert98 12. 7. 2014 13:05

To vadí, že to má starej chipset? Já osobně nemám tucha, v SSD se moc nevyznám (max. vím, že Intel a Crucial dělá dobrý kousky). Ten EOL Crucial M4 jsem v českých e-shopech nenašel a bohužel ani zmínku o tom SF-1200.
Doporučil bys mi tedy nějaký kousek s dobrou výdrží? Nerad bych něco, co pár dní po záruce přestane fungovat. Na tom Intelu se mi právě líbila záruka 5 let, ale o tom chipsetu fakt nemám tucha.
Dík moc
EDIT: Na fóru je blbě nastavenej čas, ne? Hlásí mi to, že jsem odpověď odeslal v 13:05, ale já bych přísahal, že bylo 14:05. Nějak blbne přechod ze zimního na letní či co?
bert98
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 12. 7. 2014 13:27

Docela pěkný článek: LIES, DAMN LIES AND SSD BENCHMARK TEST RESULTS.

-- 12. 7. 2014 14:30 --

bert98 píše:EDIT: Na fóru je blbě nastavenej čas, ne? Hlásí mi to, že jsem odpověď odeslal v 13:05, ale já bych přísahal, že bylo 14:05. Nějak blbne přechod ze zimního na letní či co?


Stačí nastavit "Platí letní čas:" na "Ano".
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2014 13:47

EOL = End Of Life ! Tedy už se neprodává.

SF1200 -> viewtopic.php?f=940&t=1216550&p=10195384#p10195384

Ty starší Chipsety mohou být problém. Ty jsi liný se něco najít, já jsem línej to hledat za tebe.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bert98 12. 7. 2014 17:14

Tak jsme oba líní, no :D Já lenost překonal a podíval se po něčem. Co říkáte na Crucial M550? Kapacitu má 128 GB takže tam je započítané i to místo pro přesouvání dat (TRIM?). Má to nějaké nevýhody oproti Crucial M500, který má trim nezapočítaný a je zvlášť, nebo to nemá na praktické užívání smysl řešit a je to vcelku jedno, který z těch 2 bych vzal? Rozdíl v těch rychlostech moc není, jen zápis a ten využiju jen při instalaci.
Díky každému, kdo má trpělivost a nepošle mě tam, odkud vycházejí větry :)
bert98
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2014 17:17

K rovníku ? :D

Teď vážně, na tom s tím TRIMem jsi byl kde? Tady je to jedno, M500 je ověřenější a M550 méně.

Hlavně si najdi možné problémy chipsetu a toho disku.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bert98 12. 7. 2014 22:13

Někde jsem to slyšel, prý je lepší brát ty, co maj na konci 0, takže 120, 240,...
Takže tedy s M500 chybu neudělám v poměru cena, výkon, stabilita a výdrž. Na ten disk jsem se ze začátku díval, ale potom se mi zalíbila ta záruka u Intelu. Na problémy jsem se díval a našel jsem maximálně z výroby nějaké vadné sektory, ale to by se dalo řešit vrácením ve 14 denní lhůtě.
bert98
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2014 23:21

Takze kdyz kapacita disku nekonci 0 = sh!t? :hm nekde delam problem
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bert98 13. 7. 2014 08:13

Tak se tam potom prý musí nechávat nějaký volný místo na ty přesuny souborů, protože ta 120 má taky 128, ovšem to má vyhrazený na ten přesun. Já to jen slyšel, nevím co si o tom myslet
bert98
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 7. 2014 10:46

Zadny (!) disk nema byt plny. At uz jde o hdd ci ssddoporucuji dlouhodobe nechavat tech 25% mista jako minimum.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 13. 7. 2014 11:16

Uz podruhe v kratke dobe ctu na tomto foru pojem test vadnych sektoru a SSD v jedne vete!

Dnes to zkusim bez vulgarit protoze je to dulezite:

TEST VADNYCH SEKTORU U SSD JE NEBEZPECNA HLOUPOST.


Slusny tesrovaci program takovou prasarnu na SSD ani nedovoli spustit, ale ne vsechny programy jsou slusne.

Aby citatel pochopil, proc takovy test SSD diskum ublizuje je treba chapat, jak se na plotne tyto testuji. Test dela nasledujici kroky:

1) program nacte a zazalohuje zkoumany sektor
2) program do sektoru zapise klic
3) program klic precte
4) pokud je vse v poradku, program navrati zpatky zalohu a jde na dalsi sektor (takto projede cely disk a proto to trva na modernich velkych plotnach den, dva).

A ted proc to vadi SSD diskum? NA SSD nejsou "sektory" ale bunky. Dnesni moderni 20nm MLC bunky maji zivotnost neco pres 1000 zapisu. Vyse uvedeny postup programu z principu funkce MLC obsahuje 4 zapisy (mazani dat, zapis klice, mazani klice, zapis puvodnich dat). Pokud by se toto delo na vsech bunkach, tak to zas tak moc nevadi. Prepisu zustane dost. Ale Firmware SSD nedovoli vnejsimu programu takto primy pristup k bunkam. Ovsem taky neodmitne tento vnejsi program, protoze pro hloupy firmware SSD to jsou proste jen datove pozadavky. A zde zacina problem. Test vadnych sektoru je totiz to nejhorsi, co muzete svemu SSD udelat. Nekonecny proud pozadavku na zapis a cteni dat. A pokud mate disk uz z nejake casti zaplneny, tim mensi pocet bunek podstupuje opakovane zapisy a cteni, tim zkratite jejich zivotnost. Ovsem to je jen jedna cast problemu. Druha je cache a radic. Nektere ssd maji DRAM (crucial m500 napr.) cache, u ni je takovy test neskodny. Ale spousta ma TCL cache (samsung 840 evo napr.) a ta dostane cocku, ktera disku zkrati zivotnost i o rad. A pak je tu radic. Je to prakticky maly pocitac, pro ktery je takovy datovy proud sled vypocetne narocnych operaci bez moznosti si odpocinout. A tudiz se hreje. A pokud mate bezny consumer disk, tak s tim proste vyrobce nepocita a radic je nejen kebka ale i spatne chlazena kebka. Takze opet o rad(y) zkratite zivotnost SSD.

Doufam ze vyse uvedene vysvetleni je pochopitelne, tedy ze jasne rika, ze obycejny uzivatel nemuze SSDcku zadnym programem pomoci a nyni zaverecne Motto:

"BFU nekafrej SSD do jeho funkcnosti, je chytrejsi nez ty!"
cernakus
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků