Domaci PC + Hry, 20 - 25 tisic

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod p0etrik 27. 7. 2014 10:47

Ahoj,

jelikoz muj domaci pocitac ma jiz mnoho let (a prave se u nej zacaly objevovat vadne sektory na disku), rikam si, ze je uz na case poslat dedecka do duchodu a koupit pocitac novy. Uvadim me pozadavky dle seznamu:

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Chci aby byl pocitac tichy v idle, pri zatezi muze hluk mirne zesilit. Nevyzaduji ULN.

UCEL PORIZENI SESTAVY
Postupne "odshora dolu": 60% hrani her, 20% brouzdani po netu, 10% sledovani videa, 10% kancelarska prace a programovani (java). Uvazuji i nad vyzkousenim developmentu pro WP8 (k tomu se dostanu nize).

FINANCNI LIMIT
Do 25.000, pricemz tech 25 bych opravdu nerad presahnul.

OPERACNI SYSTEM
Mam vlastni (krabicovou) verzi Windows 7 Home Premium + upgrade na Win 8 Professional (jak se tehdy prodaval za cca 800,- Kc). Predpokladam, ze budu muset instalovat postupne... :-(

SESTAVITE SI PC SAMI?
Technicky bych s tim nemel problem, ale jednoznacne preferuji sestaveny pocitac od nekoho, kdo bude drzet zaruku na celou sestavu.

BUDETE TAKTOVAT?
Ano, pocitam jen s CPU, ale nic divokeho, at se to da jeste uchladit a moc to nezere.

MONITOR?
Pouziju stavajici Dell U2412M (24", 1920x1200).

PERIFERIE, NEBO JEN HOLA BEDNA?
Jen hola bedna.

U pocitace preferuji (snad v unosne mire) kvalitu pred vykonem, stavajici mi poctive slouzi 7.5 roku jen s postupnym upgrade GK, pridanim ram a novym diskem (ten je nejnovejsi a stejne nevydrzel :-) ). Rad bych myslel i na budouci upgradovatelnost - mam trochu problem menit veci, ktere jsou treba uz moralne zastarale, ale bez problemu funguji. Pripadny jednoduchy upgrade jedne komponenty s cenou 2-3k vsak snesu lepe. :-)

Muj stavajici dedecek (byl bych rad, aby byl rozdil nove sestavy oproti teto opravdu znatelny).
Gigabyte GA-965P-DS3, C2D E6300 1.86@2.8, Asus Radeon 5750, 6 GB RAM, disk 1TB Seagate .14 (nebo .12) nejsem si jisty, zdroj Enermax Liberty 500W (nebo 550W, taky uz nevim jiste). Case noname, chladic CPU Arctic Freezer 7, k tomu jeden PWM ventilator vzadu v case.

Uz jsem zkusil i neco namyslet, ale nevyzaduju nutne to same ci obdobne, nebranim se jakemukoliv napadu. U kazde casti pridam kratky komentar, proc jsem to volil (ale opet, jenom abyste lepe pochopili co chci z uzivatelskeho hlediska). Davam sem sestavu k posouzeni, abych si nechal poradit jak to udelat lepe.

CPU Intel Core i5-4690K
Hodne jsem uvazoval i nad core i3 - libi se mi nizkou spotrebou a HyperThreadingem, ktery u i5tky chybi (coz mne prijde z technologickeho hlediska skoda). :-)
K programovani pro WP8 (coz je neco, co bych rad vyzkousel, ale pokud to nepujde, svet se nezbori) jsem nasel, ze CPU musi podporovat
* Hardware-assisted virtualization.
- coz by snad melo byt VT-x
* Second Level Address Translation (SLAT).
- coz by snad melo byt "Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT)"
* Hardware-based Data Execution Prevention (DEP).
- coz doufam ze je Execute Disable Bit

Prijde mne ze v tom nazvoslovi je poradny gulas, protoze jak Intel tak AMD pro to pouzivaji sve vlastni vyrazy a Microsoft pro jistotu nazvoslovi treti. Pokud mi nekdo muze me domnenky potvrdit nebo vyvratit, budu rad.

Chladic CPU GELID Solutions Tranquillo Rev. 2
Chci taktovat, ale nehodlam to hrotit.

Zakladni deska GIGABYTE GA-Z97M-D3H
Gigabyte jsem volil, protoze s ni mam dobre zkusenosti, neni podminkou. Z97 kvuli taktovani, ale nejsem si jisty zda "97" prinasi neco zvlastniho navic oproti napr. 87...
Co kvalita, staci tahle zakladni rada nebo se taky vyplati pridat?

Graficka karta GIGABYTE GV-N760OC-2GD
Na 760 jsem cetl samou chvalu, a i kdyz mne lakala 750tka svou minimalni spotrebou, prijde mi slaba (a ne moc velky rozdil oproti stavajicimu R5750). Nemam naprostou preferenci Nvidie, ale podpora AMD v oblasti ovladacu mne v posledni dobe moc nepresvedcila. Mam pocit, ze nvidia na tom je lepe i v linuxu (navzdory prostrednicku od pana Torvaldse) a az vyjde, tak budu chtit urcite vyzkouset steam os.

Pameti Crucial Ballistix Sport 8GB (kit 2x 4GB) 1600MHz CL9 (BLS2CP)
Myslim, ze 8 GB by melo jeste porad chvili stacit (s predchozimi 6 jsem se nikde necitil limitovan). Tyhle konkretni pameti se mi libi ze umi 1600 MHz ale pritom CL9. Taky jako jedny z mala rychlejsich maji 1.5V. Co kvalita, nevite?

Zdroj Seasonic G - 550 550W GOLD MODULAR
Slysel jsem na nej samou chvalu, a na zdroji nehodlam setrit. Predpokladam, ze zdroj je jeden z duvodu, proc mne predchozi pocitac vydrzel tak dlouho i pres pomerne narocne pouziti.

Skrin Cooler Master Centurion Silencio 352 Matte
Rikam si ze by snad mela trochu mene hlucet nez normalni skrine. mATX proto, ze mne laka nemit pocitac v tak velke bedne jako doposud (ale pokud by se tim vyrazne zhorsilo chlazeni ci zivotnost, tak radeji vetsi).

Disk Seagate Desktop HDD 2TB
Dlouho jsem uvazoval nad SSD, ale i stavajici pocitac byl v OS dostatence svizny, a jelikoz jsem jen hibernoval, tak i rychlost startu OS byla par sekund. Kde by se dalo pridat bylo treba nacitani her, ale to bych potreboval tak 500 GB SSD, abych nemusel porad prehazovat hry z SSD na datovy disk a zpet. A 500 GB SSD, to uz je drahy...
Uvazoval jsem i nad Seagate SSHD 2TB, ktery se domnivam, ze by presne vyhovoval memu pouziti, ale zhrozil jsem se pri cteni zkusenosti na netu ohledne spolehlivosti (treba tady http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6822178380). Mozna to byla jenom vadna serie, nevim. Je fakt ze na CZC ma z disku jednu z nejnizsich reklamovatelnosti... a ted babo rad. Ale rikam si ze radeji ozelim potencialni vykon a radeji budu preferovat spolehlivost...
Dalsi variantou je WD, ale WD blue 2TB jsem nikde nevidel...
Ono kdyz na to prijde, 1TB by velikosti taky stacilo, doted stacil v pohode. Ale zas si rikam ze cenove v pomery cena / velikost vychazi 2TB lepe... :)

Chlazení skříně 2x ARCTIC F12 PWM Rev.2
Teď mám v té mojí 1x 92mm, v nízkých otáčkách je tichý, při vyšších už je slyšet dost. Ale nemá na meluzínu v podobě Freezeru 7. :-) Ale hlučnost v zátěži tolik nevadí (ale nesmí to být startující helikoptéra).

DVD-RW Samsung SH-224DB
Tady žádné nároky nemám. Potřebuju mechaniku na instalaci OS a semtam vypálit CDčko do auta. Pár her na DVD mám, ale i některé z nich jsem si znovu koupil na Steamu když byly ve slevě, abych si nemusel hrát na jukebox. :)

Ještě jednou jako odkaz na košík: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... GO012JWG02
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 10:58

Chces to mit tiche a kdysi jsi nejake povedomi mel, trea ze desky GB byly dobre co do regulace hlucnosti (ale Z97 to neplati), Seasonic kdysi byly dobre, ale to uz take neplati. 2tB disk je z principu hlucnejsi nez 1TB ... ale pokud to misto vyuzijes, tak asi jo, al do Himura. SSHD fakt nechces, M500 a HDD k tomu podle penezenky. Ventilatory uz take zname lepsi.

Silencio je na kancl Celeron s ingtegrovanou kartou a ne na QC se 760, to by dobrotu moc nedelalo.

Grafiku chces od MSI. Tissi, a to velmi vyrazne. Nevypada, ale je.

Mkova deska se ctyrmi fazemi NEBUDE to prave na OC.

- - -

Cele Ti to prekopu, jsi rad?


Takhle jako klasiku: 25.302,- Kc


A takhle, pokud to chces tissi, se 2TB diskem a v mATX formatu: 28.431,- Kc
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod p0etrik 27. 7. 2014 11:43

Wow, diky :-)

A jsem rad. ;-) Teda ne az tak ze jsem vsude strilel vedle (krome DVD, na ktere neni co vybirat), ale za pomoc urcite. :-)

Vic se mi libi ta prvni varianta, jen par drobnosti:
* Deska - muzes kdyztak doporucit nejakou alternativu skladem? Dostupnost na dotaz mne prijde podobna jako nemame a nebude.
* Ventilatory - maji PWM? Anebo jsou i v max otackach dostatecne tiche? Jak zapojit? Dva nahoru, jeden dozadu a jeden na bocnici? Dopredu si nejsem jisty jestli je treba, co jsem se koukal tak diskum pravdepodobne nejlepe svedci teploty mezi 30 - 35°C, coz by melo byt bez ventilatoru akorat dosazitelne ... predpokladam.
* CPU - preci jen vezmu 4690K - ma navic VT-d a optimalizaci multithread operaci, coz sice pravdepobne nevyuziju, ale to jsem si nemyslel ani u VT-x, kdyz jsem kupoval predchozi PC.
* Oddelal jsem SSD a pridal montaz... ;-) SSD asi dokoupim casem.

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... BN012NUD01
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 12:07

Vis... Ono neni to ani tak o strelbe vedle. Treba Seasonicy v prvni revizi byly ok, ted uz nic moc - zmenili jim chovani ventilatoru. Treba Arcticy take jsou jiz prekonany. Revize druha je nic moc ... a ta prvni se uz jen doprodava, takze bylo otazkou casu, kdy najdeme nahradu.

MSI mel jeste v minule genraci chlazeni na houby. A GB mel lepsi. A vidis ... stacil jeden rok, aby to bylo naopak.

Ventilatory PWM nemaji, ale to je uplne jedno, protoze zakladni deska ma PWM rizeni jen na jendom (CPU_FAN) konektoru. Zephyr 3pin pak je lepsi, nez 4pin, protoze ma jiny motor a je tissi. 4pin Zephyry obcas vysokofrekvencne piskaji, tyka se to i nekterych ventilatoru z FERA 2, pomuze nahodit je na linearni regulaci. U GB desky ve vyberu to lze i v BIOSu prepnout.

4690k vyzaduje upgrade BIOSu, pokud to budes stavet doma, nepojede to. Je treba napred dat do desky starsi CPU, provest update a az pak pujde 4690k. Jinak nic proti nicemu.

SSD kup naopak hned. A to i za cenu, ze by sis to mel nechat slozit zdarma u CZC, ktere sice nenabizi Buh vi jakou kvalitu, ale treba ten update BIOSu za Tebe provedou.

Alternativa skladem je treba MSI Z87-G45 Gaming. Pokud teda skladem je. :D
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod p0etrik 27. 7. 2014 17:13

Diky moc.
Jenom mne napada - ja jsem to predtim tak jednoznacne nenapsal - ale preferuji kvalitu nad tichem. Tedy pokud by treba u toho Seasonicu znamenala ta zmena k horsimu pouze vyssi hlucnost, ale vnitrnosti by mel porad kvalitnejsi nez ten corsair, tak preferuju Seasonic.

Co se tyce skladani - o to slozeni se az tak nebojim, skladal jsem pocitace jeste v dobe, kdy zdaleka nebyly tak blbuvzdorny jako dneska, ale chci zaruku na sestavu. Proste v pripade problemu odnest do obchodu, postavit na pult a rict "nefunguje - spravte to". Z toho duvodu jsem se dival i po "hotovych" sestavach, ale nenasel jsem nic, co by stalo zato.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 17:18

Tak ono co se vntrnosti tyce, pokud Seasonic, tak dneska az Xko. A pokud chces poradny zdroj, dej tam Corsair RM.

Hotovky za to fakt nestoji.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod p0etrik 27. 7. 2014 17:26

Ok diky. RM to jisti. :-)
Jeste k te desce - co jeste rikas na tuhle? Zaruka 5 let...
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0000002N73
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 27. 7. 2014 17:37

Asi bych nevymyšlel kollo....
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 18:17

Ani zadarmo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 27. 7. 2014 18:25

Kvalitní deska, bez obav bych do ní šel.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 18:39

A kolika kusy, co TI prosly pres ruce, sve tvrzeni podkladas? At se priucim.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod p0etrik 27. 7. 2014 19:40

Ok, nebudu dalsi varianty desky radeji dale zkoumat. Jenom jeste dotaz ohledne tech dvou co jsi doporucoval - GIGABYTE GA-Z87X-D3H nebo MSI Z87-G45 Gaming... Je to nastejno nebo je nejaka z nich horsi? Co spolehlivost, MSI mi v opravdove minulosti prisly jako docela prusvihove (i kdyz to byl i ASUS, pred takovymi 10 lety, dneska nevim, od te doby jsem od nich desku nemel).
Ja jenom jestli ma cenu shanet tu Gigabyte nebo je ta MSI opravdu +- nastejno...
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 19:59

Lepsi je v tomto pripade GB.


ASUS je dneska podobny prus.., jako tehdy.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 27. 7. 2014 20:06

Tak to mám opačné zkušenosti. MSI je stále stejný průser jako tehdy. ASUS si většinou zachovává svoji kvalitu. Gigabyte průměr, tedy nepočítám-li první nepovedené desky a biosy pro AMD FX.
btw 5 let u Sabertooth mluví asi za vše ;-)
(samozřejmě tohle nelze říct o všech deskách, revizích a biosech, ale jako celkový pohled na ně)
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2014 20:13

Vždy jde o to, kolik stovek Ti jich rukama prošlo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků