Není určen kořenový souborový systém

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 29. 7. 2014 23:02

Zdravím tady všechny na fóru. Mám docela zažíravý problém, se kterým se potýkám už asi půl roku.
Chci si na notebook, kde už momentálně mám nainstalované Windows 8.1, nainstalovat také Ubuntu 14.04. Vždy ovšem, když nabootuju z instalačního CD/DVD, tak jde všechno bez problému. Problém nastane, když chci při instalaci vybrat způsob, jak bude disk vypadat (W 8.1 + Ubuntu 14.04). Ubuntu mi prostě při instalaci nedetekuje oddíly na disku. Samotný disk se zobrazí, že je tam nějakých 931GB nenaformátovaného prostoru... Když otevřu gparted, tak mi vyskočí hláška, že tenhle disk obsahuje známky stylu oddílů GPT a pak se mě to zeptá, jestli se jedná o styl oddílu GPT. Ať když dám buď Ano, nebo Ne, nic se nezmění. Ubuntu nijak tyto oddíly nedetekuje. Ovšem, když otevřu "průzkumník", tak tam obadva oddíly vidět jsou (1000GB Hard drive, 100MB Rezervováno systémem). Už jsem celkem bezradný a nevím, jak tuto situaci vyřešit...
Včera jsem se pokusil ještě Ubuntu nainstalovat přes WUBI, doufal jsem, že to tímhle vyřeším. Instalace systému (ještě ve Windows) proběhla v pořádku. Poté jsem restartoval počítač a automaticky mi to nabootovalo Ubuntu. Naběhla plocha a okýnko instalace. Chvíli se zdálo, že vypadá všechno slibně, ovšem pak vyskočila chybová hláška: "Není určen kořenový souborový systém. Opravte to z příslušného menu." Tady nastává ten problém.. Asi 100 jsem se snažil tuhle chybovou hlášku odklikat, to samozřejmě nepomohlo. Kdybych to náhodou chtěl nějakým způsobem vybrat, nemám šanci, nepustí mě to ani do nastavení.. (respektive není kam kliknout)...
Dlouho jsem hledal po internetu i na wiki fóru Ubuntu, pokaždé, když jsem něco našel, tak to nebylo vysvětleno pořádně, nebo to tazatel vyřešil záhadným způsobem.. :O
O data, které mám tak určitě nechci přijít. Lze nějak tento problém vyřešit? Ještě jsem četl někde, že z disku jdou smazat nějaké zbytky GPT záznamu, ale moc tomu nerozumím, nechci si nějak omylem vymazat záznam pro bootování...
Disk ma kapacitu 1TB (931GB), je na něm 217GB volného místa, ale myslím si, že to není podstatné, jak už jsem říkal, chci Ubuntu nainstalovat přes WUBI, to je že ten oddíl budu mít jako soubor na disku. Chtěl bych jen zjistit, jak nastavit ten instalator, aby věděl, kam instalovat...
V BIOSu mám vypnuté UEFI.
----
OS: Windows 8.1, Ubuntu 14.04
Notebook: Dell Inspiron 5720
Procesor Intel Core i7 3632QM
RAM: 6.00 GB
Pevný disk: Seagate 1000GB
Grafická karta: nVidia Geforce 630M & Intel HD Graphics 4000
---
Kdyby mi někdo poradil, byl bych mu moc vděčný. Předem děkuju za odpovědi a omluvte mi prosím mé chyby a některé zmatky v textu.. :)
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 30. 7. 2014 21:42

Fakt nikdo nevíte? :(
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod soban 31. 7. 2014 00:37

A kde je problém - asi děláš něco špatně.

Třeba ve windows udělat místo pro linux - zmenšit C a ukončit windows (neuspávat) a zrušit rychlý start. (standartně se uspávají pak nejde pracovat s HDD.)

V biosu vypnout secure boot a nastavit boot na uefi a vložit nejnovější ubuntu a nainstalovat.

Ubuntu mám vedle w8.1 na NT a bez problémů.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 31. 7. 2014 07:54

Děkuji za odpověd.
S particiema si hrát mi vůbec nepomůže, protože mi je Ubuntu stejně při instalaci nedetekuje. U windows rychlé spuštění vypnuté mám, tak zřejmě tady asi problém nebude.
V BIOSu jsem měl secure boot vypnutí, zapnul jsem pouze UEFI a ubuntu spustil, zase marně...
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod soban 31. 7. 2014 10:25

Není mi jasné proč by ubuntu nemělo vidět oddíly.

Linux umí pracovat i s GPT nebo MBR.

Takže znovu a pořádně spustit DVD linuxu a pomocí gparted proskoumat co máš na HDD oddíly musí být vidět.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 31. 7. 2014 10:28

Také mi není jasné, proč. DVD jsem spouštěl nespočet krát, vždy mi to to v gparted ukázalo vykřičník a že nemůže rozpoznat, zda se jedná o GPT či msdos styl...
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod soban 31. 7. 2014 23:50

No potom je jediná možnost že tam máš nějakou kočkomyš - prostě tam asi máš GPT a i MBR a jak to funguje pak je záhada.

Takže asi to něčím opravit, jak netuším já mám na HDD buď MBR nebo GPT a nikdy mi to žádný program nedovolil smíchat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 1. 8. 2014 01:28

klicova veta je kdyz jsem hledal reseni na foru ubuntu tak to tazatel vyresil zahadnym zpusobem..zazvonil zvonec a pohadkam byl konec..kdo takto popise reseni jine strany nechape ze co je zahadne pro nej je pro jineho trivialita.takze bych zacal s tim opisem zahadneho reseni
a mimochodem u instalatoru debianu byl standart- korenovy souborovy system-urcit,mnt to mnt ono,jak a kde chces swap atd ..i v ubuntu minimal instal je to tak snad doposud
jenom na okraj,fakt zahada zahad bod s wubi :-),cihla enter je ovsem vzdy problem
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=4217.0
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 1. 8. 2014 19:32

Takže musím přeformátovat disk? :O to nepřichází v úvahu
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 8. 2014 02:37

robikbedrunka píše:Takže musím přeformátovat disk? :O to nepřichází v úvahu

ne nemusis,fakt si nemusis formatovat ani oddil s win,ani oddil se sbirkou her a oskarovych filmů..pro tebe jedina. realna rada,zavolej si nekoho kdo chape psany text v poc. terminologii.bohuzel.
format je jedna varianta,pro ty co neumi nakonfigurovat debian,neboli vetsinu uzivatel ubuntu.
varianta dve je ze vse predpripravis pomoci patricneho nastroje,vcetne swapu,potom teprve instaluješ,mezitim se mrkneš na tutorial kdy nebouchas po entru v kazdem dialogu ale napriklad se pta dialog co mountnout,jako co mountnout.Nebo proste na ty prazahadne reseni ještě jednou pokud mount ti nic neříká.mrkni na video na YT,hlasku jeji ekvivalent v aj a skoukni to protoze i kdyz ti dam link vyberes si z toho neomylne slovo musim naformatovat a vyvodis z toho ze vsechno...
Zkusím to jinak
Kód: Vybrat vše
Ruční rozdělení musíte udělat, pakliže chcete zachovat partition s win...
Je zapotřebí vytvořit nové partitiony - min. 2, nejlépe však 3
1) při editaci zvolte jako přípojný bod "/" - to je kořenový adresář
2)swap
3) /home

Hledal jsem kde to bude popsane česky ,to co ti pišu v minulem přispěvku,v tomto přispěvku :-D
Poněvadž jako zaklad považuji aby člověk si byl schopen vyhledat navod k instalaci - ten si klidně vytiskl,dal před oči a potom teprve instaloval pokud se neorientuje,tak necham tebe at si ho najdeš.potom bude jistota že se podle něj i budeš řidit..to jsou ty zahadne postupy cos zminoval v prvnim přisěvku - předpřiprava,nebo ti pokročilí v okamžiku kdy se dostanou do bodu v němžs byl ty neodklikavají hlašku desetkkrat jakos to dělal ty v naději že odkliknutím to po nich přestane chtit akci co hlaška piše, ale to co se po nich žádá provedou.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 4. 8. 2014 19:04

Zdravím, děkuju za skromné názory na mě. :)
oooooooooo: Myslíš si, že to pomůže udělat více particii na disku a pak to Ubuntu ty oddíly rozpozná?
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod soban 4. 8. 2014 22:05

Panebože proč ho navážíte na mazání oddílů a vytváření nových když k tomu se vůbec nedostane protože mu nástroje na práci s oddíly detekují chybu na HDD a tím pádem nedovolí pracovat s oddíly.

Nejdříve je třeba opravit chybu s oddíly na HDD a pak se může vytvářet oddíl nový pro linux.

Kdoví co předtím s tím HDD dělal a jaký SW použil.

Samozřejmě nejednoduší zálohovat data, a HDD smazat a na část si znovu nainstalovat windows a potom do zbylého volného místa linux.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 4. 8. 2014 22:31

Tento notebook mám rok. Úplně na začátku, když jsem ho koupil, bylo na disku vytvořeno asi 7 oddílů. Mám pocit, že tento disk byl GPT. Na tomto disku byl zároveň nainstalován Windows 8.
Po několika měsících jsem se rozhodl nainstalovat Windows 7 a od té doby je tento disk MBR (doufám, správa disku to tak ve Windows tvrdí). K vytváření a mazání oddílů jsem používal pouze ten nástroj, který je obsažen ve Windows. :)
robikbedrunka
Junior

Odeslat příspěvekod soban 4. 8. 2014 22:51

No a ten to asi sprasil a tím pádem nástroj z linuxu neumí poznat zda je tam MBR či GPT, jak to spravit nevím, nejlépe asi smazat a vytvořit znovu?
Smazal jsi všechny oddíly před instalací w7? Pokud ne tak právě tam asi nějaké data zůstaly a jiný SW neumí rozlišit zda je tam MBR či GPT.

Prostě já jsem se s tím nesetkal tak nevím co použít a jak to opravit. Takže já ti neporadím.

Našel jsem třeba toto jak zrušit GPT:

http://serzovo.wordpress.com/2013/09/12/jak-odstranit-diskovy-oddil-gpt/

Da sa konvertovat... spust "diskmgmt.msc" (start/spustit...), klikni pravym tlacitkom na GPT disk a zvol "konvertovat disk na MBR" (alebo tak nejako to tam je) . Alebo to mozes urobit cez konzolu ("diskpart" ...atd.)

http://technet.microsoft.com/cs-cz/library/cc737510%28v=ws.10%29.aspx

Většinou je tam psané že musíš HDD komplet smazat. Takže asi kompletní přeinstalaci se nevyhneš.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod robikbedrunka 4. 8. 2014 23:07

Děkuji za rady. Pokud to nejde jinak, tak to ani dělat nebudu. Disk opravdu mazat nemůžu, přišel bych o spoustu dlouho sbíraných dat, takže to asi necháme tak jak to je.
V každém případě kdyby někdo věděl další řešení, nemám proti tomu nic. :)
robikbedrunka
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků