LN Kancelářské PC + virtuální server

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ares952 11. 11. 2014 23:00

Ahoj,
plánuji pořízení nového PC. Staré jednak dosluhuje, druhák vůbec nezvládá, co potřebuji.

Požadavek nehlučnosti: Rád bych Low Noise. Pokud nebude vliv na cenu nějak výrazný, budu rád za ULN.

Operační systém: archlinux

Účel pořízení sestavy: 40% prohlížení webu, 10% filmy, seriály, 30% vývoj SW (c/c++/php), na hlavním OS poběží apache web server pro zkoušky, php server, mySQL, 20% poběží virtuální server s ubuntu s konferenčním serverem, který vyžaduje 4jádro a 16GB RAM a jádra dokáže vytížit. Na PC si občas zahraju Diablo II, Hearthstone, WoW, jinak grafický výkon netřeba (teď funguju s HD6450 512GB a žiju).

Sestavíte si PC sami: ano.

Budete taktovat: ne, nechci.

Monitor: 1280x1024, v budoucnu dokoupím druhý FullHD.

Periferie: mám, případně si vyberu sám.

Finanční limit: Rád bych se vešel do 30 tisíc, ale nějakou tisícikorunu sem tam neřešme.

Počáteční sestavu mám zde:
http://www.alfa.cz/basket.php?items=_2N ... NX0115YY01

Dotazy:
  • Jaký je rozdíl mezi SAMSUNG SSD disk 120GB, 840 EVO, basic a desktop?
  • Nejsem si jistý základní deskou. Prostě jsem nějakou zkusil. Požaduju jen, aby to vydrželo. Taktování nepotřebuji, hry hrát nebudu, atd. Berte to tak, jako kdyby to bylo PC do kanceláře.
  • K výběru pamětí: Není 2166MHz zbytečný luxus? Jaký by byl rozdíl při výberu 1600MHz, resp. 1866MHz i s ohledem na výkon integrované grafiky (viz dále)?
  • Je chlazení OK? Nechtělo by to ještě nějaké větráky na odfuk vzduchu ze skříně (skříň má už 2 větráky v základu)?
  • Grafická karta: Podle http://www.videocardbenchmark.net/compare.php?cmp[]=2451&cmp[]=267 se zdá, že ta dedikovaná grafika bude úplně na nic. Lze se na tento benchmark spolehnout? Můžu tu grafiku vyhodit?
  • Zdroj: Bude stačit? Myslím si, že ano.
  • Skříň: Třeba poradíte lepší. 5,25" pozice nepotřebuji (vyrábí se takové?). Uvítal bych více USB zepředu, ale netrvám na tom. Teď si taky vystačím se dvěma USB.
  • Zvládne deska/GPU připojení druhého monitoru?

Pokud byste radili jinou základní desku, tak u té vyžaduji jen zvukovou kartu, Gbit LAN (to už je ale dneska asi standard) a počet paměťových slotů s ohledem na zvolenou RAMku (tj. 2x2 sloty).

Děkuji za jakékoliv rady.
Naděje je motorem duše
Ares952
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 11. 2014 23:13

Ad.SSD máme tady celé téma.
Ad. Deska když nechceš taktovat tak proč máš taktovací CPU ?
Ad. Paměti, ano je to zbytečné.
Ad. Chlazení, ne LN to nebude.
Ad. GK hry ? pak GK neřešit integrovaná stačí.
Ad. Zdroj není LN
Skříň jinou....

WS základ + 4* http://www.softcom.cz/eshop/samsung-8gb ... 53484.html

Paměti 100% pojedou, GK si nejsem jistej :) LN půjde desky SM povolí přes lm_sensors na 480RPM
edit/ po flashy dovolí méně

Obyč. PC -> http://www.alfa.cz/basket.php?items=_2M ... 34010CPU01
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 12. 11. 2014 06:26

Teď mám SSD 120GB od Samsungu, zvolil jsem ho jen kvůli tomu, že mě zatím nevypeklo a větší kapacitu nepotřebuju. Na thread se ale podívám.

Ten procesor jsem zvolil jen kvůli hrubému výkonu. Jednak má vyšší takt, má HT a pak z Core i7 vychází výkonově nejlépe jak výkon na jádro, tak i výkon celkový (ten je pro mně podstatný): http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2275&cmp[]=2297&cmp[]=2234

V souvislosti s těmi paměťmi jsem potřeboval právě vědět, jaký bude vliv na výkon integrované GK. Sice neplánuju hrát nějaké náročné hry, ale pokud bych si měl připlatit tisícovku, proč ně? (řešením je i v případě potřeby dokoupit dedikovanou grafiku) Jaký je vliv na výkon CPU? (někde jsem četl, že minimální).

Aktualizoval jsem sestavu:
http://www.alfa.cz/basket.php?items=_2N ... A3012MYM01

    K té aktualizované sestavě:
  • Překvapila mě cena toho zdroje. Chápu, že je gold plus, ale není ta cena už vysoká? Rád si ale nechám poradit. Pokud říkáš, že vydrží, tak ok. Líbí se mi, že můžu odpojit nepotřebné kabely. O téhle možnosti jsem nevěděl. Střední doba mezi poruchami se mi také zdá v pěkná. Jak je účinná přepěťová ochrana?
  • Teď k té základní desce. Existuje levnější varianta pro mé potřeby? Co třeba Tebou navrhovaná http://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400000000002QAW ?
  • Budou na té integrované grafice fungovat dva monitory?

Díky

edit: skříň je menší, ale deska je ATX, takže to bude chtít zcela určitě jinou.
Naděje je motorem duše
Ares952
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 11. 2014 09:47

LN s ECC + Xeon, bez vyraznych hernich ambici, GK integrovana P4600, kvalitni SSD + 32GB RAM: 38.885,- Kc



LN bez ECC, s vyssim hrubym vykonem CPU + vyrazne vyssim grafickym vykonem GTX750, taktez kvalitni SSD + 32GB RAM: 39.695,- Kc


- - -

V obou pripadech lze usetrit cca 4k ubranim na 16GB RAM, ovsem pro vyse popisovane vyuziti toto durazne nedoporucuji.

- - -

BTW: Pokud bys nepohrdnul, mohu Ti nabidnout svou osobni peci, tzn. sluzby ohledem sestaveni a odladeni. (Pokud bys chtel vedet vic => soukroma zprava.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 11. 2014 11:00

Tjn, ale jsi 1/3 přes limit.

O kolik bude "tvoje" 750 výkonnější než "moje" 750ti?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 11. 2014 12:17

Kdyz pridas 3TB datove uloziste, zjistis, ze jsi pres limit take. ;)

Navrh stroje "i pro praci" nevidim na pomerovani "frantiku", zvlaste pak v situaci, kdy je tazatel spokojen s "vykonem" 6450. Tudiz jsem pred vykonem grafiky, kterou by tazatel nejspise nevyuzil (spokojeny je i s nasobne slabsi 6450), uprednostnil u obou variant vyssi vykon CPU, ktery tazatel vyuzije bezesporu, plus v obou navrzich pocitam s kvalitnejsi skrini s lepsim odhlucnenim a zaroven s lepsim chlazenim.

BTW: Silencio 352 PAXem prilis smysluplne nedolepis, prava bocnice mnoho mista neskyta, neprotahnes tudy totiz uz od vyroby ani kabelaz od zdroje. A leva bocnice ma pro zmenu "hrbatou" penu, na ktere nic dalsiho nebude poradne drzet. Kdyz k tomu pribereme slaboucke plechy ...

Jasne, nachazi se v LN DS ... ale pouze ve variante s cenou 10k, coz je limit, kam kvalitnejsi skrin rozpocet nepusti. U PC za 30k to osobne vidim jinak.

Ale jak rikam, jde ciste o muj osobni nazor.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 11. 2014 12:25

Pax je hlavně kvůli himuru a 2.5"

Jinak ano takhle to dává smysl ;) nemělo to být rejpání... Kvůli virtualizaci bych to viděl na xeon + ECC
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 11. 2014 12:39

Ano, i ja bych preferoval spolehlivost (ECC) pred nejvyssim vykonem.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 12. 11. 2014 16:17

O33xx/80 + H8SML-iF, ale musi se vymenit chladic (kompatibilni jsou Thermal/Zalman) a flashnout bios. Pote neni sebemensi problem a kdyby neslo o ECC, tak FX83x0E.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 11. 2014 16:52

Je fakt že ve virtualizace nakope AMD baby intelu zadnici.... Proč mě to jen nenapadlo :hm
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 12. 11. 2014 19:15

Myslím, že se to trošku zvrhlo v něco, co jsem neměl v úmyslu. Rozepíšu se tedy obšírněji.
Rád bych připoměl, že primárně je toto PC určené pro "kancelářskou" práci. Pro práci u které není vyžadována stabilita. Co se týká virtuálního serveru, nejde o nabízení komerčních služeb, takže stabilita není vyžadována. Na tom serveru nepoběží nic kritického. Je to server pro konference. Ten server poběží naplno třeba jen 2 hodiny denně. Nic víc. Vážně se mi nechce do toho tahat XEON ani ECC paměti už i s ohledem na cenu. Napsal jsem sice, že plus mínus tisícovku nechci řešit, ale 8 tisíc už není málo.
Podobně jsem na tom i s grafickou kartou. Podle toho, co jsem vyhledal, by Intel HD4600 měl podporovat až 3 monitory a výkon té grafiky je pro mně dostačující. Existuje pro mně nějaký důvod si vzít dedikovanou grafiku?

Výběr uvedeného Core i7, který jsem si vybral není čistě náhodný. Vycházel jsem ze současné situace měření virtuálního serveru (který běží na dual-core procesoru), porovnal jsem jeho výkon na http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php s pro mně cenově přijatelnými procesory a přepočítal současné zatížení na nový procesor (vzal jsem si jeden Core i5, Core i7, ano i včera jsem si zkoušel XEONa, abych věděl jak si na tom stojí). Ano, šel by použít procesor i s nižším výkonem, ale chci mít určitou rezervu. Vyšel mi tak z toho s "rozumnou" rezervou onen Core i7. Na tomto procesoru trvám, případné následky si ponesu sám :-).

Dále výběr SSD EVO 840 120GB. Tento SSD mám. Mám na něm operační systém. Protože starý PC plánuju darovat tchýni a nechce se mi řešit přenos současného OS na jiný disk, chtěl bych prostě jen vyměnit SSD, tak jak jsem to udělal před lety při posledním upgradu. Ušetřím tím nějakou tu hodinu, kterou dokážu investovat jinde efektivnějším způsobem. Je možné, že mně přesvědčíte o tom, že ten disk není dobrý, ale ve výše zmiňovaném threadu jsem nic negativiního nenašel (ale neprohledával jsem vše, je tam toho fakt hodně. Upgrade firmware zatím nebudu řešit, dokud to funguje).

Rád bych tedy nějakým rozumným způsobem upravil návrh http://www.alfa.cz/basket.php?items=_2N ... A3012MYM01 . V tuhle chvíli vidím jako zásadní problém tu základní desku, která je ATX ale do té skříně se vejde. Otázka tedy je, jestli vyměnit skříň anebo desku? Osobně bych se přikláněl k obměně té základní desky za něco přijatelně levnějšího.

Nebo myslíte, že jsem úplně mimo? Možné to je :-).
Naděje je motorem duše
Ares952
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 11. 2014 19:21

Evo není dobrý disk, ale to je tvoje volba.

i7k chce pořádnou desku a pořádné chlazení....

R4ku ve ma Grandis - protože OC
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 11. 2014 19:25

Evo opravdu ne. Jsem z mobilu, více bych reagoval až z něčeho ergonomicky rozumného.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 12. 11. 2014 19:37

V čem je problém u toho EVO?

Takže například spíše zvolit http://www.alfa.cz/product.php?eid=1051 ... archType=1 ?
(na systém mi 120GB stačí bohatě)
Naděje je motorem duše
Ares952
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 11. 2014 19:39

PRO je ok.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků