LN, HTPC / uložiště, cca 8000Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ict123 15. 11. 2014 11:28

Zdravím, rád bych požádal o radu. Nejprve bych trochu přiblížil mou situaci:
Stěhuji se do nového domu, kde mám internet od místního poskytovatele (přípojka = RJ45 konektor) Do všech místností (4) mám natažený kabel, kvůli mobilům bych však chtěl i WiFi.

Cílem je vybudovat síť tak, abych měl multimediální obsah na jednom místě a dostal se k němu z mobilu, notebooku, PC i z televize.

Zatím mám asi tři varianty:

1. WiFi router TP-LINK TL-WR1043ND + malý jednodiskový NAS + k TV nějaký Rikomagic (např. MK802 III S) - Cena odhadem 7500Kč

2. WiFi router TP-Link TL-WDR4300 a k němu připojit externí HDD + k TV nějaký Rikomagic (např. MK802 III S) - Cena odhadem 5500Kč

3. WiFi router TP-LINK TL-WR1043ND + sestavit PC, které by umělo zbytek (NAS a HTPC)

K bodu 3 však nevím, jestli je takový požadavek vůbec reálný a má smysl (finančně, spotřebou el. energie, technicky) dávat tyto funkce dohromady do jednoho PC:

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI - PC by mělo být v obývacím pokoji, takže LN

UCEL PORIZENI SESTAVY - jako HTPC k "nechytré" FullHD TV Samsung přes HDMI - chci, aby to dokázalo bez problémů přehrát 1080p videa z disku, z YouTube, iVysilani, ...
- aby to dokázalo přehrávat hudbu (po připojení reproduktorů) bez nutnosti zapínání TV (ovládání mobilem s Androidem)
- aby to mělo min 2TB úložného prostoru, na který se dá dostat i z mobilu, ntb, PC (DLNA?)
- aby to mělo nízkou spotřebu
- neplánuju na tom hrát hry, na to mám herní PC

FINANCNI LIMIT - cca 8.000,- Kč (což je přibližně cena varianty 1.)

OPERACNI SYSTEM - asi Linux s XBMC, ale nechám si poradit

SESTAVITE SI PC SAMI? - Ano

BUDETE TAKTOVAT? - Ne

MONITOR + JEHO ROZLISENI? Ne, jako monitor bude sloužit TV přes HDMI 1920*1080 (Samsung UE40D5000)

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Jen holou bednu

Díky
ict123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 11. 2014 22:22

Router TP-LINK TL-WR841N - 530,-
Synology DiskStation DS214se - 3900,-
Western Digital Red 1000GB 64MB -(2x 1725,-) 3450,-
RASPBERRY Pi Model B+ - 1390,-
+ microSDHC karta (SanDisk Micro SDHC 16GB Ultra Class 10 259.-)
+ krabicka 399,-
cena 9928.-CZK
ceny z alza.cz

Ak chces usetrit (do 8000) nas ZyXEL NSA320S za 1899,- a cena je 7927,- czk
Osobne radsej by som siel do Synology

jo na Raspi dat Rasbmc bezi mi tak cca 2 roky na plazme.
anonymni

Odeslat příspěvekod Python.p 18. 11. 2014 08:36

Jak píše kolega, dle mého optimální
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ict123 18. 11. 2014 17:46

Díky za rady.
Dokáže to opravdu bez problémů, bez sekání přehrávat FullHD filmy? (Dva současně? Jeden na TV, druhý v PC?)

Třeba v recenzích na Alze (k NASu) jsem se dočel: "Neni vhodny pro narocne streamovani HD filmu (max. 20 FPS @ 1080p pro H.264)"
(http://www.alza.cz/synology-diskstation ... tm#recenze)

RASPBERRY Pi Model B+ - o předchozím modelu (bez +) psali, že je nutné dokoupit licence na formáty MPEG-2 nebo VC-1. Platí to i u toho modelu?
ict123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 18. 11. 2014 23:38

synology 214 mam doma. bez problemov mi zvlada na raspi fullhd film a z 3 pc robi zalohy.
mam 1Gb siet.

-- 18. 11. 2014 23:38 --

co sa tyka kodekov osetrene v raspbiane

-- 18. 11. 2014 23:44 --

inqk keby tqm nebolo financne obmedzenie, tak namiesto raspi by som odporucil zotac id18 (celeron 1007u) s 4GB ram a 60-120 GB SSD. ale cena je cca 200€
no nan dat linux mint 17 a urcite nebude problem ani s tym ouzivat to ako bezny desktop.
co sa tyka nas tak tam naozaj by som toriesil podla povodneho navrhu.
anonymni

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 11. 2014 01:34

Já bych to omezení viděl na 100Mbit síť, nebo slabej router.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 19. 11. 2014 09:46

Řešil jsem kdysi stejný problém a nakonec jsem se rozdodl pro mini PC postavené na C1037 UN + Eurocase ITX 850 které slouží jako NAS i HTPC dohromady. Přišlo mi to takové nejjednodušší a nejuniverzálnější. OS mám Win7 Pro.

Ve spotřebě oproti NAS+RPI asi zásadní rozdíl nebude. Nevýhodu bych viděl v tom, že NAS se dá někam uklidit, ale od toho co mám sedím cca 4m a nic neslyším, pouze občas SSHD, jako chladič mám: http://www.czc.cz/noctua-nf-s12b-uln/65148/produkt zregulovaný na cca 550 rpm.

Co jsem se díval na RPI např. na youtube, tak mi přišlo, že to docela lagovalo. Ale vlastní zkušenost nemám.

Takže alternativa v podobě mini PC: http://www.alfa.cz/basket.php?items=_2F ... 8I012SDS01 (ten 2TB disk nemám vyzkoušený)
kapitan_marciano
Junior

Odeslat příspěvekod ict123 19. 11. 2014 17:57

TP-LINK TL-WR841N je jen 100Mbit...

Na C1037 + Eurocase ITX 850 jsem se už taky díval. Vyšlo by to cca o 2500 levněji.

kapitan_marciano:
Myslíš, že by do té skříně šel nějak napasovat 3,5" disk? Podle fotky by tam jít mohl... ( download/file.php?id=40120&mode=view )

Jak jsi s tvým řešením spokojený? Výkonu na FullHD to bude mít dost, zvládne to jeden film přehrávat a případně druhý streamovat?

Jakým způsobem to ovládáš?
Používáš prostředí win, nebo nějaký druh XBMC?
ict123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfah4ns 19. 11. 2014 18:47

s 3.5' půjde ale hluk dost nahoru, počítáš s tím?
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 19. 11. 2014 20:41

ict123 píše:kapitan_marciano:
Myslíš, že by do té skříně šel nějak napasovat 3,5" disk? Podle fotky by tam jít mohl... ( download/file.php?id=40120&mode=view )

Jak jsi s tvým řešením spokojený? Výkonu na FullHD to bude mít dost, zvládne to jeden film přehrávat a případně druhý streamovat?

Jakým způsobem to ovládáš?
Používáš prostředí win, nebo nějaký druh XBMC?

3.5" HDD se tam nevejde řekl bych... Ale jak tady padlo, ani bych jej tam kvůli hlučnosti nechtěl.

Přehrávat a streamovat současně film to určitě zvládne... OS mám Win7 a XBMC, ovládám to mobilem přes Yatse.
kapitan_marciano
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 19. 11. 2014 22:01

OT:
a kdyby se tam měl vejít, osobně bych tam raději vrazil dva 2.5'...
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 20. 11. 2014 01:32

Pokud by se tam nedávala DVD mechanika, tak dva 2.5" disky se vejdou určitě, možná i 3... :)
kapitan_marciano
Junior

Odeslat příspěvekod ict123 20. 11. 2014 20:56

Dobře, vezmu to s 2,5" diskem. Oplatilo by se do toho koupit i SSD, nebo je to zbytečné?

Jako výhodu SSD bych viděl rychlejší start... ještě něco?
ict123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 20. 11. 2014 21:21

kapitan_marciano píše:Řešil jsem kdysi stejný problém a nakonec jsem se rozdodl pro mini PC postavené na C1037 UN + Eurocase ITX 850 které slouží jako NAS i HTPC dohromady. Přišlo mi to takové nejjednodušší a nejuniverzálnější. OS mám Win7 Pro.

Ve spotřebě oproti NAS+RPI asi zásadní rozdíl nebude. Nevýhodu bych viděl v tom, že NAS se dá někam uklidit, ale od toho co mám sedím cca 4m a nic neslyším, pouze občas SSHD, jako chladič mám: http://www.czc.cz/noctua-nf-s12b-uln/65148/produkt zregulovaný na cca 550 rpm.

Co jsem se díval na RPI např. na youtube, tak mi přišlo, že to docela lagovalo. Ale vlastní zkušenost nemám.

Takže alternativa v podobě mini PC: http://www.alfa.cz/basket.php?items=_2F ... 8I012SDS01 (ten 2TB disk nemám vyzkoušený)
'

raspi nelqguje. mam to dost dlho.

co sa tyka minipc s win 7 je nutne mat podstatne vykonnejsie komponenty a samozrejme sa je nutne pohrat so sietou a neviem ako bude natavovat pristup k disku a suborom pri vypnutom pc. to znaci 24/7 zqpnuty pocitac.
a hlavne pri windows je nutny obcas restat hlavne po update co nas nepotrebuje. cize urobi si len htpc

-- 20. 11. 2014 21:23 --

jo a plus kupa os a predpoklad, ze za par dni bude dotaz ako to nastavit na zdielanie
anonymni

Odeslat příspěvekod kapitan_marciano 21. 11. 2014 09:59

Podle mně nemá smysl tam dávat SSD pokud se to bude používat jen jako úložiště a HTPC.

redhawk: nastavení sdílení v síti je u Win otázka pár kliknutí + bych zde viděl jako výhodu to, že Win většina lidí zná nejlépe a pokud nastane problém, vždy najdeš na internetu řešení, které je opět jednodušší aplikovat, pokud se jedná o OS, který znáš.

Updaty bych neviděl vyloženě jako nějaký problém, já je např. instaluji 1x měsíčně a nijak to neobtěžuje. 24/7 to taky běžet nemusí, můžeš nastavit aut. uspávání a probuzení při přístupu na disk, případně lze uspávat a probouzet pomocí tel. Možností je docela dost.

Ohledně koupě Win, co si budem povídat, předpokládám, že pro tyto účely si je většina lidí crackne, jako např. já :-D
kapitan_marciano
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků