Výběr mini počítače v krabičce aneb všemocná hračka

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod DiFazz 6. 2. 2015 15:07

Dobrý den,

zamýšlím koupi mini počítače, asi na ARM architektuře - především kvůli ceně. x86 srandy jsou podle mě ještě pořád dost drahý (4000 +).

Chci ti primárně jako multimediální centrum k televizi, které, když by nebyl problém dále sloužilo i jako další zdroj zábavy.
Požaduji prakticky jen :
- chod Linuxu nebo windows
- GIGAbitovej ethernet
- IR ovládání (to asi mají všichni (nebo není problém tam přidat) )
- nízká cena (víc jak 2000 se mi za to dávat nechce - přeci jen je to pouze hračka pro studenta
- plynulé přehrávání FULL HD videa (kdyby to umělo ještě víc než 1080p nezlobil bych se, vzhledem k tomu, kolik ty telky dneska stojí - ale podmínka je full hd s českými titulkami, bezproblémů, bez sekání, bez rozdílu formátu videa)

Vzhledem ke spotřebě, ať to klidně běží 24/7 - 200 kč na elektřině ročně mě opravdu nezabije.
Dál bych to chtěl jako datový centrum (OwnCloud nebo něco podobného), php server na hraní si s webem a dál nevím, co to umí a kde až možnosti končí, ale mít doma server na Unturned , TEAM SPEAK a nějaký další srandy, by taky bylo fajn :) - a vzhledem k tomu, že jsem to začal i studovat a s linuxem, krom semetru na vejšce nemám nic společného, chci to taky na hraní :)

V nabídce teď s příchodem nového Rapsberry toho je opravdu hodně, ale chtěl bych se prostě zeptat na Vaše zkušenosti - do čeho jít, čemu se vyhnout atd.

Možnosti které znám:

- Rapsberry Pi 2 a všechny ostatní RPi - výhoda je podle mě super podpora nejsilnější komunity + nové RPi, prý má mít podporu Win10 /jelikož jsem windowsák, tak to by se mi moc líbilo/; hlavní mínus je absence SATA portu - neznám prakticky moc řešení, disk bych chtěl mít přímo u minipočítače, hlavně kvůli přehrávní filmů do televize... nasávání z MyBookLive, který už v síti je, bych se chtěl vyhnout, protože by byly v cestě minimálně další dvě zařízení...
- Banana Pi - jsou tři verze, nevím o tom ale nic moc víc, nevím jak je na tom komunita a srovnání na youtube a podobně jsou podle mě vždy velmi ale orpavdu VELMI neobjektivní
- Orange Pi - tady je těch informací ještě miň
- Odroid-C - přijde mi, že komunita tady je výrazně slabší než u ovocných počítačů a výhod oproti Banana/Orange pi moc nevidím...
- CUBOX atd atd atd....výhody/nevýhody?

Je toho moc, viz :
http://www.zive.cz/clanky/9-levnych-min ... fault.aspx
a další reference na win 10 na RPi atd...
http://www.zive.cz/clanky/raspberry-pi- ... fault.aspx
http://www.zive.cz/bleskovky/windows-10 ... fault.aspx

Můj dotaz tedy je : co byste doporučili, jakou máte zkušenost...
P.S. Komu do redakce mám napsat o námět na článek typu toho prvního, ale třeba těsně potom, co vyjde RPi2 ... protože zaslaný článek už je prostě drobek neakturální a na internetu všeobecně to není o moc lepší :)

Díky ,
S podzravem
DiFazz
DiFazz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 2. 2015 15:31

Pokud od toho chceš FHD, streaming, php server, úložiště, atd.. a nedejbože třeba současně, tak jinou alternativu, než plnohodnotnou x86/x64, nevidím.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 6. 2. 2015 20:48

alfah4ns píše: tak jinou alternativu, než plnohodnotnou x86/x64, nevidím.


Přesně tak tvým požadavků žádná krabička nebude vyhovovat - vždy bude něco chybět takže to chce nějaký HTPC poskládat do co možná nejmenší skříně.

A na ty různé PI krabičky zapomeň ty se hodí spíš pro automatizaci protože mají různé vstupy výstupy kam se dá něco připojit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DiFazz 14. 2. 2015 10:22

Ahoj,

Ne najednou. Kdyz budu chtit koukat na film, bude to prehravat FHD,kdyz budu v pokoji a hrat si s webem - tak film nepojede, a kdyz mimo domov,chci si tam ne pres transsmission stahnout a nebo si odtud stahnout film odjinud.

Proc na automatizaci? Jako ma to gpio ale taky to ma usb a hdmi ne?

A x86 bude mít vetsi spotreba,mnohem.

Nikdo nic doma nema?
:-)
DiFazz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AKriz 14. 2. 2015 11:08

A co třeba něco založené na Athlon 5350? Spotřeba bude minimální (výkon taky :D ), ale na uvedené věci to stačí.
EDIT: Tak z toho co jsem skládal na CZC mi vždy vyšlo tak 4500Kč, což je dost. Co třeba se kouknout na nějaký QuadCore Atom stick na aliexpress, ebay a podobně?
AKriz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 2. 2015 13:23

Malá levná multifunkční krabička => optimálně platforma VIA Epia.
S tímhle komickým rozpočtem:
DiFazz píše:víc jak 2000 se mi za to dávat nechce

=> bazar.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Frosty27 14. 2. 2015 15:26

Rpi 2 jako HTPC použít jde, ale po zkušenostech s předchozím modelem B, který mám pod televizí je třeba se připravit na pár věcí:

- přes wi-fi nepřehrajete videa v HD z internetu (archiv ČT, prima PLAY atp.)
- USB 2.0
- špatný zvuk, maximálně tak na integrované reproduktory v televizi
- jako desktop použitelný na napsání e-mailu a čtení tisku, nic víc
- vypíná se vytažením ze zásuvky
- cena, pokud splácáte dohromady vše co je k pořádnému používání potřeba, tak to vychází kolem 3000,- Kč (včetně usb 3.0 64 GB flashky na data)

Rpi 2 tomu přidá na výkonu, požadavkům to vyhovovat nebude a do ceny se nevlezete.
It's time put a heart into it!
Frosty27
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 2. 2015 17:30

Osobne to vidim take na x86. I kdyby Kabini. Ale osobne bych sel budto do paivniho Shuttle s 1037u, a nebo (drazsi, ale vykonnejsi) do neceho na G1840. Lze i ITX, takze krabicka by byla velka cca jako externi 5,25" opticka mechanika. Zadna krec.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 2. 2015 09:56

Něco děláš špatně, moje rPi na 900MHz dává vklidu FHD videoklipy z YT...

Jde o co chceš. Mrkni ještě na CubieBoard má sata takže se SSD ti to bude tak nějak stačit.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 16. 2. 2015 11:40

Frosty27 píše:- vypíná se vytažením ze zásuvky
To je tvoje řešení. Já vypínám Pi vypínačem, ten vyvolá korektní ukončení Debianu se zaručeným uložením změněných souborů a pak odpadne relé, které odpojí zdroj od 220V (přece jenom těm čínským zdrojům do zásuvky nedůvěřuji až tak, abych je nechával bez dozoru).
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lolofon 16. 2. 2015 12:53

"- špatný zvuk, maximálně tak na integrované reproduktory v televizi"

Mam k tomu pripojeny receiver (samozrejme, cez HDMI) a nic take nepozorujem :D
Lolofon
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Frosty27 16. 2. 2015 13:10

Python.p píše:Něco děláš špatně, moje rPi na 900MHz dává vklidu FHD videoklipy z YT...


FHD YT mi to přes wi-fi dává v klidu taky, ale archiv ČT a Prima PLAY ne. Minutu to jede, pak se to 2 minuty načítá, pak zase chvíli jede, pak to zdechne nebo to zůstane viset. Buď je to u nich, nebo je to v Raspbmc doplňku, omezením 100MB netu v Pi a nebo slabý signál wi-fi. YT to nedělá, tak nevím.

O tom vypínači jsem četl, docela elegantní řešení: https://www.pi-supply.com/product/pi-su ... er-switch/.
It's time put a heart into it!
Frosty27
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 2. 2015 13:37

Nějak mi asi uniká význam to rPi vypínat :D
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lolofon 16. 2. 2015 13:44

Ja ho vypinam, ak chcem pripojit alebo odpojit USB disk. Pripojenie by nezvladlo napajanie (lahlo by to), odpojenie len pre istotu, kedze tam mam EXT4, na ktoru mi to taha torrenty, tak aby sa to nerozsypalo. Inak 24/7. A na vypnutie nepotrebujem udelatko za 15 libier, ale staci mi kliknut v iphone ;).
Lolofon
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 2. 2015 13:52

Tak já jej používám jako HTPC a WoL pro NAS. Teda to WoL je ve výstavbě, ale nějaký pokusy byly a funguje to.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků