Multiboot WinXP a Linux

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod onyX 2. 6. 2015 16:19

Mám postarší HW (AlthonXP 2800). Představoval bych si rozdělit jeden HDD, aby na DiskuC bylo WinXP a na DiskuD Linux. Pokusil jsem se nainstalovat Fedoru a SUSE a instalace mi vypsala, že potřebuje k instalaci fyzicky jeden celý HDD. Nevíte o nějakém Linuxu kterému postačuje partition na jednom HDD (aniž by přeformátovalo HDD a přišel bych o data). Libilo by se mi Ubuntu, Mandriva nebo něco podobného ...
onyX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mople71 2. 6. 2015 17:20

A ubuntu co?
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 6. 2015 17:27

Jakákoliv distribuce.

Při instalaci musíš vybrat většinou vlastní instalaci a říci linuxu že má použít ten oddíl kde máš D, ovšem lepší je ten oddíl D smazat pak v linuxu vybereš použít prázdné místo.

PS. Na nainstalování to dej někomu kdo se vyzná nebo si smažeš windows a budeš nadávat že nemáš udělanou zálohu.

PS2. Pro jistotu udělej zálohu důležitých dat!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 2. 6. 2015 17:55

Nevím, jak Fedora a SUSE, ale v Debianu normálně při instalaci normálně odstraním oddíl, kam chci instalovat a na volné místo vytvořím oddíly pro SWAP a pro Root. Ekvivalent FDisku je součást instalátoru.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod onyX 2. 6. 2015 18:06

Zálohu Céčka mám - image. Naformátuji disk F, stáhnu Ubuntu, ale jedná se mi o to, aby Ubuntu stačil pouze ten Disk D na data a nenaformátoval mi ostatní disky (je možné jestli by použil odkládací prostory a vůbec vše aby bylo na Déčku; respektive nakonci mi asi nabídne multiboot meny k XP), nepremazal HDD kde mám data... Ještě mne napadá jestli byste poradili nějaký osvědčený distro pro win klikače ..
onyX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 6. 2015 18:52

Jak říkám dej to někomu skušenějšímu.

Linux dělá to co se mu řekne - a nepoužívá písmena oddílů proto si BFU může smazat windows, proto říkám smaž a odstraň oddíl D z windows a potom dáš linux nainstalovat do volného místa!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 2. 6. 2015 19:06

Pokud nemáš po ruce nikoho zkušenějšího, můžeš si to zkusit nanečisto ve Virtual Boxu.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod onyX 2. 6. 2015 19:35

To mne nenapadlo, ale udělám to
onyX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 3. 6. 2015 20:37

Jak píše soban. Vytvoř volné místo na disku a během instalace linuxu vyber "Použít souvislé volné místo na disku" nebo jak to tam je. Teda pokud si vzpomínám, tak Ubu i debian tuto volbu mají.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod onyX 10. 6. 2015 18:24

Můžete mi ještě poradit s jednou věci.. Chtel bych naintalovat Kubuntu. K instaci potrebuje xy prostor, ale jeste potřebuje jednu partition na swapovaci prostor. Chtel bych rozdeli 20gb. Poraďte jak...
onyX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 10. 6. 2015 19:06

Nedělit (20g není velké na nějaké dělení) a swap nedělat není třeba pokud je dostatek ram případně udělat swap do souboru.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod onyX 10. 6. 2015 19:09

Mám 2x win. Ty co nepouzivam maji 20gb, misto nich bych chtel dat Kubuntu.
onyX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 10. 6. 2015 22:04

A co ti brání?

Na tom místě 20g uděláš jeden oddíl který použiješ jako / nic nebudeš dělit a swap nepotřebuješ. (A pokud budeš potřebovat uděláš ho jako soubor sice pak je to o trošku pomalejší ale to nevadí.)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod onyX 10. 6. 2015 23:22

Dík
onyX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mjakl 11. 6. 2015 08:29

Swap rozhodně udělat, byť malý, bez swapu nefungují dobře kernel schedulery. Pokud nechete dělat swap partition, tak alespoň nastavit swap file a snížit swapiness.
mjakl
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků